Almanya'da Dil Okulları

Almanya’da yüksek lisans okumak istiyorsanız kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. Almanya’da  yüksek lisans programına katılarak eğitiminiz açısından güzel bir deneyim fırsatı yakalayabilirsiniz. Yeni yerler keşfetmenin yanı sıra İngilizcenizi geliştirebilir, yeni arkadaşlıklar edinebilir, mezun olduktan sonra ise iyi bir kariyer sahibi olabilirsiniz.

Almanya’da yüksek lisans yoktur. Almanya’da yüksek lisans yapabilmek için lisans bölümü olduktan sonra doğrudan doktoraya başvurma olanağı bulursunuz. Yüksek lisansı okuyabilmek için nurdan Almanya üniversitelerine başvuru yapamıyorsunuz.

Yurtdışı eğitimi için Almanya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler fakültelerine göre bir ayrıma tabi tutulur. Farklı dersleri alarak Alman diploması sahibi olup doktoraya başvurabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra farklı ülkeden gelmiş bir öğrenci iseniz sizin için oluşturulmuş yüksek lisans programına dâhil olduktan sonra doktora imkânı bulabilirsiniz.

Almanya’da yüksek lisans eğitimi alabilmeniz için Almanya vizesi alacaksınız. Konsolosluklar veya büyükelçilikler aracılığı ile vize başvurusu yapabilirsiniz. Vize alabilme şansınızı artırmak için önceden başvuru yapmanız gerekiyor. Ne kadar erken başvuru yaparsanız o kadar şansınız var. Vizeniz sonuçlanması neredeyse birkaç ayı yüksek lisans başvurusunda En az 1 yıl önce pasaportu almış olmanız yararınıza olacaktır.

Almanya üniversiteleri kabul belgenizi vize başvurusundan önce almanız size başvuru sırasında kolaylık sağlar. Bu belgeyi vize alımını sırasında gösterirseniz daha kolay alabilirsiniz. Başvurudan önce sağlık sigortanız da olmalıdır. Alman hükümeti tarafından belirlenmiş olan miktarlarda banka hesabınızda paranız olması önemli. Yaşam masraflarınızı karşılayacak minimum düzeyde gelir beyanınız olmalıdır.

Maddi durumunuz hakkında bilgi veren banka hesabınızın en az 3 ay aktif olması önemli. Kısaca vize başvurusunda 3 ay önce hesabınızda yeterli miktarda para bulunmalı. Alacağınız vizenin geçerliliği 90 günden fazla olacaktır. Bu tür vize Almanya ulusal vizesi ya da D tipi vize denir. Almanya öğrenci vizesi olarak bilinir. Vize ile hem okuyup hem çalışabilirsiniz Vize size çalışma hakkı tanıyacak. Günün ve yılın belirli gün ve saatlerinde, kısıtlama dâhilinde çalışarak okuma hakkı verecektir.

Almanya’da Yüksek Lisans

Almanya’da yüksek lisans sisteminde hukukçular için oluşturulmuş LL.M adı verilmiş bir program bulunuyor. Türkiye’den ülkeye giden hukuk öğrencileri yabancı dil sınavlarında başarılı olduklarında bu programı başvuru yapabiliyorlar. 1 yıllık Bu programın sonrasında öğrenci tercih ediyor ise doktoraya devam edebiliyor veya yüksek lisans diploması alabiliyor.

Amerikan sisteminin etkisi ile son yıllarda MBA adı programlar ve İngilizce yüksek lisans programları da açılmış durumdadır. Bu sistemin pek çok avantajı bulunuyor. Özellikle Türkiye’de İngilizcesi iyi bir derecede olan ve TOEFL sınavında başarılı olmuş olan Almanya’da yüksek lisans öğrenci adayı programlara başlayabiliyor. Bu sistem çerçevesinde bazı dersleri alıp başarılı olduktan sonra yüksek lisans tezi ile mezun olabiliyor.

Herkes tarafından tanınan ve dünya markası eğitim sistemi ile Almanya’da yüksek lisans yapmak gelişim ve yenilik içinde olmanızı sağlayacaktır. Modernizm ile geleneksel karması içindeki sistem sayesinde kaliteli eğitim alma olanağına sahip olacaksınız. Bu ülkede yüksek lisans eskiden MagisterArtium ve Diplom adı ile adlandırılıyordu. Tüm dünya geneli ile uyumu yakalamak adına bu isimler Master ve Bachelor olarak değiştirilmiştir. Yenilik sonrasında uyum ver tanınırlılık daha da artmıştır. Almanya’da yüksek lisans derecelere göre ayrılan ve isimlendirilen kurumlardan oluşuyor.

 • Sanat Okulu colleagues of art and film
 • Bilimsel ve sosyal çalışmaları içine alan teknik
 • Sağlık üniversiteleri
 • Teknik ve eğitim üniversiteleri

Teknik üniversiteler eğitim gören öğrencilerin iş dünyasında bu bilgileri uygulamalarına ve pratik elde etmelerine önem veriyor. Doktora derecelerini sadece Almanya’da yüksek lisans yaparak alabilmeniz mümkündür. Geleneksel ve teorik eğitimin pratik tecrübe ile harmanlanması sonucunda üniversiteler çalışmış oldukları konulara göre de isimlendiriliyor.

2 veya 4 dönem içerisinde olan programlara başvuru yapılabiliyor. Yüksek lisans tezi birçok bölümde zorunludur. Tez ile mezunların kendilerini doktora ya hazırlama imkânı elde etmesi amaçlanmıştır. Alman eğitim sistemi içerisinde Commonapp veya UCASS gibi ortak başvuru sistemi de bulunuyor. Başvurular bu sistem ile her okula ayrı ayrı yapılıyor. Farklı üniversitelerin farklı giriş koşulları koyabilmesine bu sistem sebep oluyor.

Almanya Yüksek Lisans Başvuru

Almanya’da yüksek lisans programları ikiye ayrılır. Bunlar Consecutive ve Non-Consecutive’dir. İlk aşamada bulunan lisans programında verilen bilgiler üzerine oluşturuluyor. Yani lisans eğitiminin devamı ya da üst seviyesi olarak adlandırabiliriz. Diğer aşamada ise profesyonel şekilde gelişmeye önem verilmektedir. Bu aşamaya dâhil olabilmek için lisans derecesi ve İş tecrübesi öğrencilerde bulunması gerekiyor.

Yüksek lisans programı dört dönem yani 2 yıl sürer. Bölüme göre daha uzun veya daha kısa sürebilmektedir. Yüksek lisans programlarına başvuru yapmadan önce üniversitenin skoru hakkında detaylı araştırma yapmanız gerekiyor. QS dünya sıralaması hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bütün bu sıralamalar bölümlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Almanya’da yüksek lisans programlarının birçoğu Almancadır. Bu sebeple dil yeterliliğinizi kanıtlamak durumundasınız. TestDaF ve DHS uluslararası öğrencileri dil yeterliliği için girebileceği sınavlardır. DHS ama sadece Almanya sınırları içerisinde yapılıyor. Ancak testdaf sınavı her yerde yapılabildiği için çoğu öğrenci bu sınavı tercih ediyor. Testdaf sınavı 90’dan fazla ülkede yapılıyor.

Çoğu yüksek lisans eğitimi veren üniversite Almanca eğitimi kullansa da İngilizce olarak yüksek lisans programlarına dâhil olabilmeniz de mümkündür. İngilizce yeterliliğini kanıtlayabilmek için TOEFL ya da İELTS sınavlarına katılarak başarılı olmanız gerekiyor. Başvuru koşulları okula göre farklılık gösterir.

Almanya’da Yüksek lisans yapabilmeniz için programlardan bazılarına dâhil olarak önceden belirlenmiş olan derslerden belirli oranda kredi almanız gerekiyor. Bu kredi ve başvuru koşullarını öğrenebilmeniz için departmanlar detaylı şekilde incelenmelidir. Detaylar hakkında bilgi sahibi olabilmek için yurtdışı eğitim danışmanlıklarından yardım alabilirsiniz.

 • Eğitim geçmişinizde ait tüm transkriptler
 • Pasaportunuzda bulunan resim ve kopyası
 • Dil yeterlilik belgeleri

Çoğu üniversitenin sizden isteyeceği temel belgeler arasında bulunuyor. Tercih ettiğiniz okul ve bölüme göre istenen belgeler farklılık gösterebilir.

Almanya Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri

Çoğu Alman üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alabilmeniz için üniversiteler tarafından sizden harç talep ediliyor. Almanya’da yüksek lisans talebi yılda en fazla 2 kez yapılabiliyor. Yaz dönemi eğitimi Mart ayı ile Ağustos ayı arasında ve nisan ayı ile Eylül ayı arasında yapılıyor. Kış dönemi ise Eylül ayı ile şubat ayında ve ekim ayı ile mart ayı arasında yapılıyor.

Almanya Yüksek Lisans Devlet Üniversiteleri

yurtdışında yüksek lisans

 

Bu üniversitelerden bir tanesini tercih ederek Almanya’da yüksek lisans yaparak Bizans eğitiminizi iyi bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

 • Berlin Özgür Üniversitesi
 • Berlin Teknik Üniversitesi
 • Berlin ekonomi ve hukuk Okulu
 • Berlin uygulamalı bilimler Üniversitesi
 • Berlin humboldt Üniversitesi
 • Berlin Wildau Teknik Üniversitesi
 • Breisgau Freiburg Üniversitesi
 • Breisgau Freiburg Albert Ludwigs Üniversitesi
 • Goethe Frankfurt Üniversitesi
 • Frankfurt Üniversitesi
 • Frankfurt uygulamalı bilimler Üniversitesi
 • Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi
 • Göttingen Üniversitesi
 • Heidelberg Üniversitesi
 • HeidelbergRuprechtKarls Üniversitesi
 • Münih Teknik Üniversitesi
 • Münih uygulamalı bilimler Üniversitesi
 • Münih ludwigmaximilian Üniversitesi

Bu devlet üniversitelerinden bir tanesinde yüksek lisans yaptıktan sonra iş hayatında daha profesyonel olarak yer almak için sertifika programlarına katılabilirsiniz. Amacınıza yönelik olarak kendinizi geliştirme imkânı yakalayabilirsiniz. Bu üniversiteler çeşitli sertifika programlarını öğrencilerin hizmetine sunmuşlardır.

 • Winter School Smart FactoriesCertificate
 • Certificate in RenewableEnergy
 • Certificate in Microfinance
 • Certificate in Nanobiotechnology
 • CertifiedSupplyChain Professional

Lisans eğitimi alırken bu programları katılarak sertifikalarınızı alıp daha fazla iş bulma olanağı yakalayabilirsiniz.

Almanya Yüksek Lisans Dil Seviyesi

 

Almanya’da yüksek lisans yapabilmeniz için sizden Almanca dil yeterliliği seviyesi C1 isteniyor. Vize başvurularında da yeterli düzeyde Almanca bilmeniz gerekiyor. Yüksek lisans için yeterli düzeyde Almanca bilmiyor iseniz şartlı kabul başvurusu yapabilirsiniz. Şartlı kabul başvurusu yapıp kabul edildiğinizde 3 veya 4 dedem Almanca hazırlık eğitimi alacaksınız.

Almanya’daki devlet üniversitelerinde bir dönem yaklaşık 6 ay olarak kabul edilmektedir. Üniversitelerin bazı bölümlerini Almanca bilgisi olmadan başvuru yapabilirsiniz ancak bazı bölümler A2, B1 veya B2 seviyesinde Almanca bilmenizi talep edecektir. Şartlı kabul başvurusunun sonrasında başarı ile hazırlıkta mezun olmanız gerekiyor. C1 seviyesinde sertifika sahibiyseniz doğru da ölüm başvurusu yapabilirsiniz.

 

Almanya Yüksek Lisans Programları

Almanya'da Dil Okulları

Türkiye’deki lisans ve yüksek lisans programlarının pek çoğu Almanya üniversitelerinde de yer alıyor.

 • Master in international Business
 • Masters in Management
 • Meng in Automotive System
 • Master of Finance
 • Master in EuropeanStudies
 • Master in Media Spaces
 • Master of Science in Sociology
 • Master of Engineering
 • Master od PublicPolicy

Bunlar gibi daha birçok Almanya’da yüksek lisans bölümü bulunuyor. Türkiye’de geçerliliği bulunan her yüksek lisans bölümünün Almanya’da da olduğunu söylemek doğrudur. Almanya devlet üniversitelerinin birçoğu dünya sıralamalarında yüksek oranda skorlarda bulunuyor.

Almanya’da Yüksek Lisans Şartları

Almanya’da yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız dil yeterliliğinizi kanıtlamak zorundasınız çünkü çoğu programda Almanca olarak eğitim veriliyor. DHS ya da Testdaf sınavlarının başarı ile vermeniz gerekiyor. Bu sınavlara uluslararası öğrenciler. DHS sınavı yalnız Almanya içerisinde yapılıyor ancak testdaf sınavı 90 dan fazla ülkede yapılıyor. Testdaf sınavının 90 dan fazla ülkede merkezinin bulunması sebebiyle uluslararası öğrenciler tarafından daha çok tercih edilen bir sınavdır.

Master programlarına dâhil olabilmeniz için üniversitenin önceden belirlemiş olduğu derslerin alınmış olması gerekiyor. Bu dersler için belirlenmiş olan krediler öğrenciler tarafından tamamlanmalıdır. Her bölüm için farklı kredi ve başvuru koşulu bulunuyor. Tercih edeceğiniz bölümü koşul ve başvuru şartlarına öğrenebilmek için yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti alarak daha doğru adımlar atabilirsiniz.

Almanya’da Yüksek Lisans Ücretleri

İtalya'da üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri

 

Almanya’da yüksek lisans yapabilmeniz için yeterli seviyede diliniz yok bize Almanca hazırlık kursuna kayıt olabilirsiniz. Bir buçuk yıl sürecek hazırlık kursunun sonrasında master programlarına dâhil olabilirsiniz. İlk yıl Almanca hazırlık kursu için ortalama 4000 Euro ile 7000 Euro arasında ücret ödeyeceksiniz.

Hazırlık kursunun sonrasında Master programını ile Almanya’da yüksek lisans almaya hak kazanmış iseniz yıllık üniversite harcı olarak ortalama 800 Euro gibi üret ödeyebilirsiniz. Üniversite harcının yanı sıra sosyal harç adı ile dönem başında sizden ekstra ücret ödemeniz talep edilecektir. Bu ücretler 300 Euro ile 400 Euro arasında değişiklik gösterebilir. Sosyal harç ücretlendirmesi neredeyse bütün eğitim kurumlarında aynıdır. Ücretin karşılığında öğrencilere bilet verilecektir. Öğrenci bileti eyalette dönem boyunca kullanabilir. Bütün toplu taşıma araçlarında bu bileti kullanacaktır.