Avustralya’da üniversite okumak istediğiniz zaman karşınıza çok sayıda farklı alternatif seçenek çıkacaktır. Yurtdışı eğitimini Avustralya’da yapmak isteyen öğrenciler Avustralya üniversite eğitimlerini çok sık olarak tercih ederler. Çünkü Avustralya öğrencilere geniş kapsamlı bir ortamda eğitim görme fırsatı sunabilen bir ülke konumda yer alır. Ülkede özellikle öğrenciler gıda ve ulaşım şartlarının cazip olmasından dolayı da bu ülkeyi tercih ederler. Eğitim, ulaşım, konaklama ve beslenme giderlerini az olması öğrencilerini yurtdışı eğitim bütçelerinin daha az olmasına olanak sağlar.

Avustralya’da ki üniversitelerin eğitim kalitesinin de yüksek olması bugün alındığında çok yüksek tercihler arasında bulunmasına şaşırmamak gerekir. Üniversite eğitimini yaklaşık 6 ya da 8 dönem arasında tamamlama imkânına sahip olabilirsiniz. Hem çok kaliteli hem de çok ucuz eğitim fırsatı bu ülkede etkili bir düzeyde sunulmaktadır. Avustralya üniversite fiyatları açısından sanılanın aksine Avrupa ülkelerinden çok daha pahalı değildir.

Üniversite eğitiminizin sonrasında Türkiye’ye dönerek kariyerinize devam etmek isterseniz diplomanızın YÖK tarafından denklik verildiğini bilmelisiniz. Eğitim sürecinizi tamamlamanızın ardından devlet size bir süreliğine oturma ve çalışma izni de verecektir. İsterseniz bu süreç içerisinde Avustralya ‘da kalıp çalışarak dilinizi daha çok geliştirme imkânına da sahip olabilirsiniz. Üstelik Avustralya üniversiteleri dünya genelinde tanınan üniversiteleri arasında yer aldığında bu ülkede okumuş olmak, dünyanın pek çok yerinde iş bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Avustralya’da En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Avustralya üniversiteleri devlet tarafından rutin aralıklarla denetlenmektedir. Devlet tarafından denetlenmesinden kaynaklı olarak sunulan eğitim sürekli güncellenmekte ve kalitesi artmaktadır. Avustralya’da üniversite tercihinde bulunacak olan uluslararası öğrencilerin birçok seçeneği olacaktır. Ancak hangi üniversiteyi tercih ederlerse etsinler eğitim kalitesinin yüksek olduğunu bilmelidirler.

Avustralya en iyi üniversiteler konusunda bilgi sahibi olmak, beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Ülkede toplamda 41 üniversite yer almaktadır. Bu üniversitelerin 38’i devlet üniversitesiyle 3’ü de özel olarak kurulmuş ve faaliyet yürüten üniversitelerdir. Ayrıca ülkede üniversiteler daha çok öğrencilerin ilgi ve kabiliyetlerine göre şekillenmektedir. Böylece mesleki kurumlar da Avustralya’da eğim verebilmektedir. Avustralya’da dünya sıralamasına göre en iyi ilk 5 üniversiteyi aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • University of Melbourne
  • University of Sydney
  • Australian National University
  • University of Queensland
  • Monash University

University of Melbourne Avustralya’nın en iyi üniversitelerinin başında yer alır. Özellikle tıp alanında verdiği kaliteli eğitimli ön plana çıkar. Bu üniversite dünya sıralamasında 33. Sırada yer almaktadır. Avustralya’daki en iyi üniversiteler uluslararası ilişkiler ölümleri ile de ön plana çıkar. Sanat, yönetim, medya, bilgi teknolojileri, hukuk, edebiyat ve bunun gibi birçok bölümlerdeki eğitim kalitesi ile Polonya yurtdışı eğitim seçeneklerinin en üstlerinde yer alır.

Avustralya’da Üniversite Eğitimi Almak

Avustralya’da üniversite okumak çoğu bölümde genellikle 3 yıldır. Ancak mimarlık ve mühendislik fakültelerinde 4 yıllık eğitim verilir. Bunun yanı sıra psikoloji eczacılık diş hekimliği bölümleri eğitimi 5 yıl olur. Tıp eğitimi ise 6 yıllık bir süreci kapsar. Üniversitelerin öğrencileri kabul edilebilmesi adayların dil yeterliliğine sahip olması gerekir.

Dil yeterliliği bulunmayan öğrenciler bir sene hazırlık eğitimine tabi tutulurlar. Hazırlık eğitimi ile beraber tercih edeceğiniz bölüme göre 4 yılda üniversiteden mezun olabilmeniz mümkündür. Yüksek lisans eğitim neresi 2 yıllık süreçte tamamlanır. Doktora eğitimi 3 veya 4 yıl arasında değişiklik gösterebilir.

Avustralya’da Psikoloji Okumak

Psikoloji bölümü için Avustralya’da üniversite okumak tercihlerde ön sıralarda yer alır. Bu eğitimi 3 yıllık bir süreci kapsar ve psikoloji lisans bölümünün tamamlanmasından sonra yüksek lisans eğitimi ile devam edebilirsiniz. Klinik psikoloji alanında kariyer sahibi olmak için yüksek lisans yapmanız gerekir. Sadece lise diplomanız ile bu bölüme başvuru yapabilirsiniz. Türkiye’de herhangi bir sınava girme şartı bulunmaz. Ancak lise diploma notunu uzun ortalaması en az 60 puan ve üzerinde olmalıdır.

Psikoloji eğitiminizi İngilizce olarak alma şansınız vardır. Ancak uluslararası geçerliliğe sahip sınavlara girerek İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir. İELTS ve TOEFL sınavlarına direkt gireceğiniz üniversitenin istemiş olduğu başarı derecesini ulaşmanız gerekir. İngilizce yeterliliğine sahip olmayan öğrenci iseniz üniversitenin bünyesinde 1 yıllık dil eğitimi alabilirsiniz.

Avustralya YÖK Denkliği Var Mıdır?

yok-denklik

Yurtdışı eğitiminize Avustralya üniversite eğitimlerinden yana kullanacaksanız YÖK denkliği olduğunu bilmelisiniz. YÖK denkliği ile ülkenize döndüğünüz zaman iş hayatına atılabilirsiniz. Diplomanız YÖK tarafından denklik sahibi olacağından Türkiye’deki herhangi bir özel veya kamu kurumuna başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Avustralya’da tamamladığınız lisans eğitim diplomanız ile yurt dışındaki pek çok ülkede de çalışma, kariyer yapma imkânına sahip olabilirsiniz.

Avustralya Tıp Eğitimi Ücretleri Ne Kadardır?

 

Avustralya’daki tıp eğitimi tüm dünyadan olduğu gibi ülkemizden de talep görmektedir. Hem kaliteli bir eğitim, hem denkliği dünyada kabul gören diploma, hem de temel yaşam şartlarının sağlanmasının daha düşük ücrette olması bu tercihe sebep olan faktörlerdir. Avustralya’da tıp okumak istediğiniz zaman hazırlık sınıfları için yıllık 12 bin Dolarla 14 bin Dolar arasında bir ücret karşınıza çıkacaktır.

Avustralya tıp, veterinerlik ve diş hekimliği gibi sağlık alanlarının yıllık ücretleri bir biriye benzer özellik taşımaktadır.  Bu kapsamda Avustralya tıp eğitimi ücretleri 25 bin Dolarla 28 bin Dolar arasında değişiklik göstermektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Avustralya’da burslu bir şekilde üniversite eğitimi almak da mümkündür. Bunun için profesyonel bir danışmanlık firmasıyla iletişime geçerek, koşullara dair kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

Birçok öğrencinin ideali olan Avustralya’da tıp okumak ülkede bir sınav ön koşulu gerekmeden gerçekleştirilmektedir. Sadece İngilizce medikal eğitiminizi yapıp yeterliliğiniz ispatlamanız yeterli olmaktadır. Bu eğitim de üniversitede sunulmaktadır. Bundan dolayı son zamanlarda bu ülkeyi tercih eden öğrencilerin sayısı her geçen gün itibariyle artış göstermektedir.

Birçok öğrencinin hedefi olan tıp öğreniminin kazanılması, bir günlük başarının ölçüldüğü üniversite sınavı ile belirlenmemesi gençlere bir şans sunmaktadır. Böylece hedefleri tıp olan öğrencilerin önü açılmakta ve hedef yoluna daha rahat girebilmektedirler. Tüm dünyada denkliği kabul edilen eğitim sonrası hem ülkelerine geri dönüp hizmet etmek hem de tüm dünyada doktor olarak iş bulma olanağına sahip olmaktadırlar. Bu da onlara iyi bir gelecek vaat etmektedir.

Avustralya Üniversite Kabul Şartları

Üniversite sınavı başarısı ya da üniversite sınavı ile yerleştirilme Avustralya üniversitesi kabul şartları arasında yoktur. Bu sayede Tıp eğitimine daha kolay ulaşılmakta, üniversite sınavı aşaması atlanmaktadır. Üniversiteye kabul edilmek için lise mezunu olma şartı aranmaktadır. Lise diploması ve lise notlarınızın mutlaka ıslak imzalı ve damgalı çevirisinin başvuru sırasında yanınızda olması gerekmektedir. Not ortalamanız başvuruda temel alınmaktadır.

Var ise İngilizce yeterlilik belgelerinizin de yanınızda bulunması yerinde olacaktır. Gerekli dil eğitimini isterseniz orada da yapabilirsiniz. Yalnızca uygun Avustralya üniversite ücretleri ile değil üniversiteye kabul şartları da öğrencilerin bu seçeneği seçmesine sebep olmaktadır. Burada TOEFL ya da IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlardan başarılı olmak şartı yer almaktadır.

Avustralya’da Eczacılık Okumak

İtalya'da Eczacılık Okumak

Yalnızca tıp okumak için değil, Avustralya’da eczacılık okumak için de Türkiye’den talep almaktadır. Eczacılık eğitiminin kalitesi yüksek olduğu ve üniversiteye kabul şartlarının ülkemizden daha kolay olduğu bir ülkedir.

Aynı zamanda Avustralya’da üniversitelerin denkliği eczacılık eğitiminde de geçerlidir. Avrupa Birliğinde veya Amerika Birleşik Devletlerinde eczacı olarak görev yapmak mümkündür. Bu gelecekteki yaşamınızı kökten olumlu olarak etkileyecek ve dünyada birçok kapı, eğitiminiz sonrası size açılacaktır

Avustralya’da Yaşam Giderleri Nasıldır?

Birçok öğrenci ve ailesi Avustralya yaşam giderleri hakkında bilgi sahibi olup, ona göre karar vermek istemekte haklıdırlar. Geçen yıl Avustralya’da yaşam için gerekli para miktarı 1.500 ile 2.500 AUD civarındadır. Bu miktar hem konaklama hem yemek hem de diğer sosyal harcamalar dahil edilerek hesaplanmıştır. Üstelik Avustralya’da üniversite okumak istiyorsanız, bu ülkede haftada belirli saatlerde çalışarak, eğitim giderlerinize katkıda bulunabilirsiniz. Böylece uygun bir bütçeyle Avustralya’da tam da beklentinizi karşılayacak bir ölçüde eğitim alabilirsiniz.