Avustralya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Avustralya’da yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz zaman, karşınıza geniş kapsamlı bir akademik kariyer çıkacaktır.

Dünyanın her yerinden öğrencilerin geldiği bu ülke, kariyer olarak ciddi destek sunmasının yanı sıra farklı kültürleri tanıma noktasında da etkilidir. Ülkenin resmi dili İngilizce olup burada yaşarken bu dili de öğrenmek mümkündür.

Özellikle son dönemlerde Avustralya yüksek lisans tercihlerinde de ciddi artış vardır. Kalifiye akademisyenlerden eğitim görmek ve emin adımlarla ilerlemek için ideal bir seçimdir.

Avustralya’da Master Yapma Koşulları Nelerdir?

Her ülkenin ve okulun eğitim vereceği öğrencileri seçerken bazı ön koşulları olmaktadır. Bunları karşılayabilecek kadar nitelikli olanlar başvuru yapabilmektedir.

Bu şartlar Avustralya yüksek lisans eğitimi için de geçerlidir. Yeterlilik seviyesi ve öğrencilerin kendi eğitim hayatındaki tercihleri bu noktada belirleyicidir. Ek olarak buradan alınan diplomalar YÖK onayı da almaktadır.

Avustralya master yapmak isteyenlerin karşılaması gereken koşullar genel olarak şunlardır;

  1. Dört yıllık bir üniversite mezunu olmak
  2. Dört yıllık bir üniversitede son sınıfta okuyor olmak
  3. Üniversite not ortalamasının GPA – 2,20’in üzerinde olması
  4. TOEFL/IELTES skorunun dil yeterlilik seviyesini kanıtlıyor olması
  5. Maddi anlamda bu ülkede okuyabilecek bir mal varlığının bulunması

Görüldüğü üzere Avustralya yüksek lisans eğitimi başvuru şartları gündeme geldiği zaman bizdeki gibi merkezi bir sınavdan söz edemeyiz. Üniversitenizden belirli bir not ortalaması üzerinde mezun olmanız ve İngilizce dil seviyenizin yeterli olması, bu ülkede master yapmanızı mümkün kılmaktadır.

Peki, Avustralya’da lisans eğitimi nasıldır? İşte bu soruya dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Avustralya’da Lisans Eğitimi Nasıldır?

Yurt dışı eğitimleri bu alanla ilgilenen gençlerin ilgisinin yöneldiği alanlardan birini oluşturuyor. Bu noktada pek çok avantajı olan Avustralya’da lisans eğitimi yoğun talep gören konular arasında yer almaktadır.

Avustralya'da Üniversite Okumak

Burada eğitim görmek isteyen kişilerin karşısına farklı onlarca alternatif çıkar. Ayrıca İngilizce eğitiminde iddialı bir konumda yer alması da pek çok ülkeden kişinin ilgisini çekmektedir.

Avustralya’da lisans eğitimi almayı istediğinizde sosyal bilimlerle ilgili lisans eğitimi süresinin 3 yıl olduğunu ifade edebiliriz. Bu durum mühendislik bölümleri için 4 yıl olmakla birlikte farklı lisans eğitimi alacağınız bölüme göre 6 yıla kadar bir eğitim süresinden söz etmek mümkün olmaktadır.

Söz konusu eğitim süreleri boyunca eğer öğrenci isterse haftada belirli saatler içerisinde çalışabilmekte ve bütçesine katkı sağlayabilmektedir.

Avustralya En İyi Üniversiteleri

İngilizce eğitim görmenin mümkün olduğu Avustralya üniversiteleri uluslararası öğrenci olmak isteyenleri buluşturmaktadır. Buradaki üniversitelerde en çok talep edilen eğitimler ise tıp, mühendislik ve eczacılık olsa da işletme gibi bölümler de oldukça avantajlı olarak kabul edilmektedir.

Uluslararası kabul görmüş bir üniversite eğitimine sahip olan ülkedeki yüksek eğitim standartları oldukça gelişmiş durumdadır. Pek çok üniversite akademik olarak başarı sağlamış isimleri kadrolarına almıştır.

Avustralya’da en iyi üniversiteler gündeme geldiği zaman aşağıdaki üniversite seçenekleri karşımıza çıkmaktadır:

  • Melbourne Üniversitesi
  • Sydney Üniversitesi
  • Avustralya Ulusal Üniversitesi
  • Queensland Üniversitesi
  • Monash Üniversitesi

Yüksek Lisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya’nın en iyi üniversitesi olarak karşımıza çıkan Melbourne Üniversitesi (University of Melbourne) yüksek lisans başvuru şartları gündeme geldiği zaman; öncelikli olarak kayıt formu talep edilmektedir.

Burada diplomayla birlikte transkript de yanınızda olmalıdır. Beraberinde İngilizce yeterlilik seviyenizi gösterir bir belgeye sahip olmalısınız. Yeterlilik seviyesi; TOEFL IBT için 79, TOEFL PBT için 577 ve IELTS için de 6.5’tir.

Bütün bu bilgiler ışığında Avustralya’da yüksek lisans eğitimi alacaksanız, eğitim göreceğiniz bölüme göre farklı evraklar da talep edilmektedir.

Avustralya’da Yüksek Lisans Ücretleri

Öğrencilerin ilgisini çeken noktalardan bir diğeri ise yaşam ve eğitim giderleridir. Ekonomik olarak diğer ülkelere oranla daha uygun olması Avustralya yüksek lisans eğitimi konusunu daha cazip hale getirmektedir.

Öyle ki ülkemizdeki bazı vakıf üniversitelerine kıyasla burada okumak ekonomik olarak daha mantıklı bir seçenek olarak görülebilmektedir.

 

 

Eğitim maliyetleri ve eğitim olanakları karşılaştırıldığında Avustralya yüksek lisans ücretleri uygun aralıklardadır. Diğer ülkelere kıyasla daha az maliyeti olduğunu söylemek mümkündür.

Ayrıca burada yaşam giderlerinin de ekonomik olması öğrencilere part time çalışma imkanları sunulması gibi durumlar olumludur. Konaklama seçenekleri de oldukça çeşitlidir. Bu da farklı bütçeye sahip olan öğrenciler için farklı alternatifler anlamına geliyor.

Yurt Fiyatları Ne Kadardır?

Özel yurt olanağının olduğu ülkede yurt odalarının haftalık kira ücretleri ortalama olarak 225 -265 AUD arasında değişiklik gösterir. İster yüksek lisans ister Avustralya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler olsun bunların büyük bir kısmı da ev kiralar.

Ev kiraları ise hangi kentte ve bölgede olduğuna göre değişmektedir. Avustralya yüksek lisans ücretleri gündeme geldiği zaman 20 bin AUD ile 60 bin AUD arasında bir ücret farkından söz edebiliriz.

Şayet TAFE ya da DIPLOMA programlarına dahilseniz ücretlerin 6 bin AUD’ye kadar düşebileceğini ifade edebiliriz.

Sidney Üniversitesi’nde (University of Sydney) Yüksek Lisans Eğitimi Almak

Yurt dışında okumak istediğinizde farklı seçenekler bulunur. Avustralya yüksek lisans eğitimi konusunda iddialı bir konumda yer alan bir ülke konumundadır. Bu durum Avustralya’nın son zamanlarda sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır.

 

Avustralya Üniversiteleri (Sydney Üniversitesi) Yurtdışında Tıp Okumak

 

Avustralya’da okumak istediğiniz zaman Sidney Üniversitesi (University of Sydney) en çok karşınıza çıkan üniversitelerden biri olacaktır. Ülkenin en büyük üniversitelerinden biridir.

Çok sayıda öğrenciyi bünyesinde barındıran bu üniversite geniş kapsamlı bir eğitim faaliyetinin merkezinde yer almaktadır.

1850 yılında kurulmuş olan bu üniversite çok sayıda farklı alanda verdiği eğitimlerle ön plana çıkmaktadır. Burada yapılan bilimsel çalışmalar oldukça ses getirmektedir.

Son dönemlerde Avustralya lisans eğitimi kapsamında en çok araştırılan üniversitelerden biridir. Bu üniversitede eğitim gördüğünüzde İngilizce eğitim programlarına dahil olursunuz. Burada öğrencilere sunulan eğitimin çok üst düzeyde olduğunu söylemek mümkündür.

Sydney Üniversitesi’nde Okumak Avantajlı mıdır?

Avustralya gibi eşsiz bir doğaya ve iklime sahip olan bir kıtada okumak şüphesiz ki çok güzel bir deneyimdir.

 

Sydney Üniversitesi'nde Okumak Avantajlı mıdır?

 

Sydney Üniversitesi ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin de sıklıkla tercih ettiği bir üniversite konumunda yer alır. Bu açıdan öğrenciler pek çok kültürden kişiyle sosyalleşme imkanı bulur.

Sydney Üniversitesinde okurken öğrenciler hem kültürel açıdan hem dil öğrenimi açısından kendilerini oldukça geliştirme fırsatı elde edebilecektir.

Sydney Üniversitesinde Yüksek Lisans İçin Hangi Koşullar Gerekli?

University of Sydney yüksek lisans eğitimi konusunda 4 yıllık bir üniversiteden başarıyla mezun olma şartını aramaktadır. Bu üniversitedeki master eğitimi süresinin bölüme göre 1 ya da 2 yıl olduğu bilinmektedir.

Avustralya yüksek lisans yapmak istediğiniz 4 yıllık bir üniversiteden mezun olduğunuz zaman not ortalamanızın 2,20’nin üstünde olması gerekmektedir. Akademik başarılara sahip olmanız bu ülkede yüksek lisans yapmanız konusunda elinizi güçlendirecektir.

Yine maddi yeterlilikler konusunda sizden birtakım evraklar da istenilebilmektedir. Bununla birlikte İngilizce dil bilgisi yeterlilik seviyesi de yüksek lisans eğitimi için önemli kriterler arasında yer almaktadır.

Bütün bu bilgiler ışığında Avustralya’da yüksek lisans eğitimi almayı istediğiniz zaman karşınıza farklı alternatif seçenekler çıkacaktır. Buradaki eğitim kalitesinin üst seviyede yer alması ve dinamik bir akademik ortamın bulunması, yüksek lisans eğitimi sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Üstelik Avustralya’da üniversite okuduğunuzda ya da yüksek lisans eğitimi aldığınız zaman dünyanın hemen her yerinde iş kariyeri de yapabilirsiniz.