Bari Politeknik Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

1990 yılında kurulan Bari Politeknik Üniversitesi, ilk başta Bari Üniversitesi Mimarlık Fakültesi olarak açılmıştır. Daha sonra Taranto’da Mühendislik Fakültesi kurulması ve geliştirilmesi ile mühendislik dallarında gelişim kat etmiştir. Okul bünyesinde verilen önemli mühendislik bölümleri: İnşaat Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Bilgisayar Bilimi Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği’dir.

Günümüzde 10.000’i aşkın öğrenciye eğitim imkânı sunan üniversite, bünyesinde yer alan çok sayıda araştırma merkezi sayesinde bilimsel gelişmeleri de yakından takip etmektedir. Üniversite bazında yapılan temel ve uygulamalı araştırma faaliyetleri, üniversitenin bünyesinde yer alan Araştırma Merkezlerinde düzenlenmektedir.

Bari Politeknik Üniversitesi Politecnico Di Bari

Okul bünyesinde eğitim alan öğrenciler, üniversite dönemlerinde oldukça aktif olma imkânına sahiptir. Bari Politeknik Üniversitesinde dernekler ve öğrenci organizasyonları, öğrencilere doğrudan sosyalleşme ve karar alma anlarına katılma fırsatı sunmaktadır. Okul içinde yapılan seçimlerle birlikte öğrenciler, organlardaki öğrenci temsilcilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre, bu okulda eğitim alan bireyler; aldıkları donanımlı eğitimin de karşılığını iş sahasında edinmektedir. Bu üniversiteden mezun olan öğrencilerin %89’u mezuniyetten sonraki üç yıl içinde iyi bir iş imkânı elde etmektedir.

Ayrıca “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bari Politeknik Üniversitesi Dünya Sıralaması

Bari Politeknik Üniversitesi dünya sıralaması

Times Higher Education (THE) 2021 verilerine göre, dünya sıralaması 401-500 arasında yer almaktadır. Oldukça yeni tarihli bir üniversite olan Politecnico di Bari, bu anlamda genç üniversiteler sıralaması olan ve yakın geçmişte kurulan tüm üniversiteler içinde, Young University Rankings 2020 verilerine göre 86. sıradadır.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bari Politeknik Üniversitesi Nerede?

İtalya’nın güney kısmındaki Bari kentinde kurulan üniversite, oldukça sakin bir liman kenti olan Bari üzerinde kurulmuştur. Bari şehri, İtalya’nın Napoli bölgesinden sonra ekonomik açıdan en gelişmiş kenti olarak kabul edilmektedir. Üniversitenin ayrıca Foggia ve Taranto’da da kampüsleri bulunmaktadır.

Bari italya nerede

Bari’de Öğrenci Hayatı

Üniversite, Erasmus değişim programından birçok üniversite öğrencisini bünyesine çekmesi nedeniyle çok farklı uluslardan öğrencinin eğitim aldığı küresel ölçekli bir eğitim kurumudur. Üniversitenin kozmopolit yapısı sayesinde, öğrenciler kendi uluslarına mensup öğrencilerin dışında, diğer öğrencilerle de kaynaşma imkânı bularak farklı milletlere dair özellikleri keşfetmektedir.

Genç bir nüfusa sahip olması ve her yıl binlerce turist ağırlaması nedeniyle Bari kenti, öğrenciler için bir cazibe merkezi konumundadır. Bu okulda eğitim aldıkları süre boyunca Bari’nin dünyaca ünlü yemeklerinin yanı sıra; dünyaca ünlü operaların sergilendiği Teatro Petrezzelli sahnesi, Aziz Nikola Bazilikası, Murat semti, Mercantile Meydanı, Nicolaiano Müzesi, Sveno Kalesi, Aziz Sabino Katedrali, Bari Civico Müzesi ve Altamura Kasabası gibi mekânlarını da keşfeden öğrenciler bu okuldan mezun olduklarında İtalyan kültürünü de öğrenmiş olacaklardır.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bari Politeknik Üniversitesi Bölümleri

5 farklı fakültede 12 adet programda eğitim veren Bari Politeknik Üniversitesi, yalnızca lisans programı değil; yüksek lisans, doktora ve bütünleşik doktora şeklinde de öğrencilere katkı sağlamaktadır.

Bari Politeknik Üniversitesinde İngilizce lisans eğitimi alma şansınız yoktur, bölümler İtalyanca olarak verilmektedir. Ancak dilerseniz yüksek lisans döneminizde İngilizce eğitim alabilirsiniz. İngilizce yüksek lisans programları tezli olarak mevcut olup bölüme kabul alma döneminde ise girmeniz gereken herhangi bir sınav yoktur.

Detaylı bilgi için İtalya’da Lisans Eğitimi ve İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi konularımızı da inceleyebilirsiniz.

Bari Politeknik Üniversitesinin Bölümleri

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Industrial Design
 • Automation Engineering
 • Telecommunications Engineering
 • Computer Science Engineering

İtalyanca Lisans Bölümleri

 • Elektrik ve Bilgi Teknolojileri Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Havacılık ve Uzay Sistemleri Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Mimarlık
 • Mühendislik

İtalyanca Yüksek Lisans Bölümleri

 • Telekomünikasyon Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Bilgi Mühendisliği
 • Endüstriyel Tasarım

Bari Politeknik Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Bari Politeknik Üniversitesi, İtalya’nın önemli devlet üniversitelerinin başında gelmektedir. Bir devlet üniversitesi olması nedeniyle ise İtalya’daki devlet üniversitelerinde uygulanan ortak fiyat aralığı bu üniversitede de geçerlidir. İtalya’daki devlet üniversitesi ücretleri, öğrencilerin ailelerinin maddi gelirleriyle doğru orantılı olarak bilinmektedir. Eğitim ücretleri, 156 ila 3500 Euro arasında değişkenlik göstermektedir ve öğrenci harçlarından indirim söz konusudur.

İtalya’daki eğitim imkânlarının çeşitliliği yalnızca devlet üniversitelerinde uygulanan ücret indirimiyle sınırlı değildir. İtalya, eğitim ücretlerindeki indirimlerin yanı sıra öğrencilere verilen burs miktarıyla da öğrenci dostu bir ülkedir. İtalya hükûmetinin uyguladığı eğitim politikalarına göre İtalyan hükûmetinin öğrencilere her yıl belli oranlarda burs verdiği bilinmektedir ve bu burs miktarı yıllık 2000 ile 5200 Euro genişliğindedir.

İtalya’da eğitim ücretleri ve burslar konumuzu da okuyabilirsiniz.

Bari Politeknik Üniversitesi Eğitim Ücreti

Politecnico di Bari Yurt ve Konaklama İmkânları

Bünyesinde ufak çapta bir yurt barındırıyor olsa da bu okulda eğitim alan öğrenciler müsait yurt odası bulamadıklarında oda ya da daire kiralama yoluna gidebilmektedir. Kalacak yer, konut, yurt hakkında fiyat bilgilendirmesi ve yardım için başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Ardından İtalya’da öğrencilik ve yaşam için hazırlıklara başlayalım.

Son olarak “İtalya’da Konaklamak” yazımızı inceleyebilirsiniz. 

İtalya’da bir üniversite eğitimi ile bu alanda başarılı bir kariyere adım atmak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık eğitimi sunmaktayız. Siz de İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız hemen başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.