Basilicata Üniversitesi, İtalya’nın güneyinde yer alan Basilicata bölgesinde bulunan saygın bir devlet üniversitesidir. 1998 yılında kurulan üniversite, Potenza ve Matera şehirlerinde kampüsleri bulunmaktadır. Üniversite, bilim branşları, bilişim ve teknoloji, mühendislik, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve eğitim bilimleri alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır.

Basilicata Üniversitesi (UniBas), İtalyan yükseköğrenim sistemi içinde iyi bir konuma sahiptir ve özellikle önemli araştırmacıları sayesinde araştırma sahasında kendinden sıkça söz ettirmektedir. Üniversitenin araştırma merkezleri ve laboratuvarları, farklı ihtisas alanlarında çalışmalar yapmakta ve projeleri yürütmektedir. Ayrıca, üniversitenin uluslararası işbirliği ağı  ve İtalya’da iş dünyasındaki networku geniş olup, dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen öğrencilere kalifiyeli bir kariyer hayatı hazırlamaktadır.

Basilicata Üniversitesi | Bölümler, Başvuru ve Kayıt Şartları

University of Basilicata, öğrencilerine yüksek kaliteli eğitim ve öğretim olanakları tanır, öğrenciler alanlarında uzmanlaşmış öğretim görevlilerinden dersler almaktadır. Ayrıca, üniversite, öğrencilerine staj ve stajyerlik gibi iş tecrübesi sağlayan programlar da vermekte ve öğrencilerini mesleki kariyerlerine iyi bir şekilde yönlendirmektedir.

Üniversitenin geniş bir alanı kapsayan ders programları ve içerikleri, öğrencilere geniş bir perspektif ve kariyer fırsatları tanır. University of Basilicata öğrencilere hem akademik hem de sosyal açıdan zengin bir deneyim ve İtalya’da prestijli bir eğitim imkanı tanımaktadır.

Basilicata Üniversitesi (UniBas) Nerede?

Basilicata Üniversitesi, İtalya’nın güneyinde yer alan Basilicata bölgesindeki iki şehirde, Potenza ve Matera’da kampüsleri bulunmaktadır.

Potenza kampüsü, Potenza şehrinde yer almaktadır ve üniversitenin merkez kampüsü konumundadır, bu kampüs üniversitenin idari bölümlerinin yanı sıra mühendislik, beşeri bilimler, eğitim ve sosyal bilimler fakülteleri için de derslik, laboratuvar ve kütüphane gibi tesisleri bünyesinden bulundurmakta ve şehir merkezine oldukça yakın konumlanmaktadır.

Matera kampüsü ise, Matera şehrinde yer almaktadır. Bu kampüs, özellikle tıp, veterinerlik ve tarım alanlarında faaliyet gösteren fakülteler için kullanılmaktadır. Aynı şekilde Matera kampüsünde de araştırma merkezleri, öğrencilerin araştırma yapabilecekleri laboratuvarlar ve yararlanabileceği çok fazla sayıda kitaba sahip kütüphanesi de bulunur.

Basilicata Üniversitesinden Mezun Olmuş Önemli Kişiler

University of Basilicata’nın (İtalyancası Università degli Studi della Basilicata – kısaca UniBas) mezunları arasında başarılı kişiler bulunmaktadır. Bu önemli mezunlardan birkaçını sayacak olursak;

 • Fabrizio Barca: Fabrizio Barca UniBas’tan mezun olmuştur ve İtalyan politikacı, ekonomist ve yazardır. İtalya’da Maliye Bakan Yardımcılığı, Kalkınma Bakanlığı gibi önemli görevlerde bulunmuştur.
 • Lello Di Segni: İtalya’da önemli başarılara imza atmış yazar, gazeteci ve televizyon sunucusu.
 • Stefano Cucci: İtalyan arkeolog ve tarihçi. Roma dönemi arkeolojisi üzerine uzmanlaşmıştır.
 • Francesco De Masi: İtalyan film müziği bestecisi. Özellikle 1960’lı yılların İtalyan western filmleri için bestelediği müziklerle tanınmaktadır.
 • Rocco Papaleo: Film camiasında tanınan İtalyan oyuncu, yazar ve yönetmendir. Sinema sektöründe birçok önemli yapımda yer almıştır.
 • Laura Scrano: Halen üniversitede araştırmacı olarak görev almaktadır.
 • Patrizia Falabella: Üniversitenin araştırmacıları arasındadır.
 • Michelangelo Laterza Ph.D. : Potenza kampüsünde Deprem ve Yapı Mühendisliği alanında eğitim vermektedir.
 • Angelo Nole Ph.D. : Ziraat, Orman ve Çevre Bilimleri alanında dersler vermektedir.

Bu kişiler, Basilicata Üniversitesi’nden mezun olmalarının yanı sıra, birçok başarıya imza attıkları kariyerleri ve önemli çalışmalarıyla da tanınmaktadırlar.

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

UniBas - Università degli Studi della Basilicata

Basilicata Üniversitesi Öğrenci Hayatı | Potenza ve Matera Şehirlerinde Yaşam

Basilicata Üniversitesinin Potenza ya da Matera kampüslerinde okuyan öğrencilerin kariyerleri açısından kazandıkları ayrıcalıklarla birlikte İtalya’nın bu önemli şehirlerinde kültürel zenginliklerini arttırabilecekleri birçok gezilecek yer bulunmaktadır.

Potenza Orta Çağ’dan kalma dar sokakları, eski kiliseleri ve sarayları şehri turistik ziyaretlere de açık hale getirmektedir. Potenza’da şehir merkezinde bulunan San Michele Kilisesi, müze ve sanat galerileri, doğal güzellikleri arasında ise, Parco Nazionale dell’Appennino Lucano, Monte Vulture ve La Sellata gibi doğal parklar ve doğal manzaralar öğrencilerin gezilebilecekleri yerler arasında sayılabilecektir.

Potenza Şehri _ İtalya'da Gezilecek Yerler

Matera şehri ise tarihi ve külürel birçok yapıyı içeren Sassi di Matera bölgesiyle turistik bir öneme sahiptir. Sassi di Matera bölgesinde yer alan evler, kiliseler, mağaralar ve diğer yapılar, tarihi dokusunu koruyan gezmek için güzel bir kültürel etkinliktir.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Basilicata Üniversitesi Bölümleri

Basilicata Üniversitesi’nde 4 fakülte bulunmaktadır ve her fakülte altında birçok İngilizce veya İtalyanca dillerinde lisans, yüksek lisans, doktora ve master programları eğitim verilmektedir. Fakülteler ve lisans programları şu şekildedir;

 1. Mühendislik Fakültesi: Computer Science and Networking Engineering (Bilgisayar Bilimi ve Ağ Mühendisliği), Electronic Engineering (Elektronik Mühendisliği), Energy Engineering (Enerji Mühendisliği), Environmental Engineering (Çevre Mühendisliği), Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği), Mechatronics Engineering (Mekatronik Mühendisliği)
 1. Fen Fakültesi: Biological Sciences (Biyoloji), Chemistry (Kimya), Environmental Sciences (Çevre Bilimleri), Food Science and Technology (Gıda Bilimi ve Teknolojisi), Mathematics (Matematik), Physics (Fizik), Geology (Jeoloji)
 1. İşletme Fakültesi: Business Administration (İşletme Yönetimi), Economics and Business (Ekonomi ve İşletme), Management and Territorial Development (Yönetim ve Bölgesel Kalkınma)
 1. İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi: Communication Sciences (İletişim Bilimleri), Cultural Heritage Studies (Kültürel Miras Çalışmaları), Historical Sciences (Tarih),Languages, Literature and Translation (Diller, Edebiyat ve Çeviri),Philosophy (Felsefe), Political Sciences and International Relations (Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler), Psychology (Psikoloji)

İngilizce Lisans Bölümleri

İngilizce Yüksek Lisans, Doktora (Master) Programları

 • Electronic Engineering (Elektronik Mühendisliği)
 • Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği)
 • Business Administration (İşletme Yönetimi)
 • Environmental Sciences (Çevre Bilimleri)
 • Food Science and Technology (Gıda Bilimi ve Teknolojisi)
 • Computer Science and Engineering (Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği)
 • Electrical and Information Engineering (Elektrik ve Bilgi Mühendisliği)
 • Mechanical and Materials Engineering (Makine ve Malzeme Mühendisliği)
 • Management and Territorial Development (Yönetim ve Bölgesel Kalkınma)
 • Environmental Science and Engineering (Çevre Bilimleri ve Mühendisliği)
 • Psychology and Cognitive Science (Psikoloji ve Bilişsel Bilim)

University of Basilicata’da Erasmus Programı

University of Basilicata (UniBas) kapsamında birçok program İngilizce eğitim olanağı sunduğundan öğrenci değişim programı (Erasmus) ile öğrenciler sıklıkla Basilicata Üniversitesini tercih etmektedir.

UniBas’ta Erasmus için başvuru ve kabul sürecinde gerekli belgeler şunlardır;

 • Başvuru formu doldurulmalı
 • Öğrenim sözleşmesi
 • Resmi Transkript
 • Geçerli bir Kimlik Belgesinin kopyası
 • Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızın kopyası

Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Erasmus Yapmak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Basilicata Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Basilicata Üniversitesi eğitim ücretleri senelik olarak belirlenmektedir ve uluslararası öğrencilerin senelik ücreti lisans ve tüm lisans üstü programlar için ortalama 150-3.500 Euro aralığında değişmektedir. Genel olarak İtalya’da tüm devlet üniversitelerinde öğrencilerin aile gelir durumu, okula kayıt için başvurduğu ülke gibi faktörler değerlendirilerek ücretler değişebilmektedir.

Bunlara ek olarak İtalya’da okuyacak uluslararası öğrenciler için İtalya’nın sağlamış olduğu birçok burs olanakları bulunmaktadır. Verilen bu burslar sayesinde öğrenciler konaklama, eğitim masrafları ve diğer tüm yaşam harcamalarını büyük oranda karşılayabileceklerdir. Burs başvuruları, yurt ve konaklamaya dair imkanlar, İngilizce ya da İtalyanca programlar için kayıt süreçleri ve daha fazlası için form bilgilerinizi doldurarak Pava Education’a danışabilirsiniz.

Ayrıca daha detaylı bilgi için “İtalya’da eğitim ücretleri ve burslar” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İtalya'da Burs Olanakları | DSU Bursu, EDISU Bursu

Basilicata Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Basilicata Üniversitesinde öğrenciler için yurt olanakları bulunmaktadır. Üniversitenin Potenza şehrindeki kampüsünde 2 yurt yer almaktadır ve bu yurtlarda toplam 200’den fazla kapasitede öğrenci konaklayabilir. Bununla birlikte Matera kampüsünde de yurt imkanı bulunur, bu devlet üniversitesine ait kampüslerde internet, çalışma alanı gibi servisler bulunmaktadır.

Ek olarak üniversitedeki yurt imkanlarından yararlanamayan öğrenciler ise İtalya’da oldukça yaygın bir kültür olan oda kiralama, paylaşımlı daire kiralama gibi düşük maliyetli konaklama alternatiflerini değerlendirebilecektir.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Basilicata Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca programlar için B2 dil yeterliliği aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

Sık Sorulan Sorular

Basilicata Üniversitesi (UniBas) devlet mi, özel mi?

Basilicata Üniversitesi bir devlet üniversitesidir ve üniversite bünyesinde lisans ve lisans üstü tüm derecelerde oldukça fazla alandan çeşitli program bir arada yer almaktadır. Üniversitenin 2 kampüsü Potenza ve Matera şehirlerinde yer alır.

Basilicata Üniversitesinin eğitim dili nedir?

Üniversitenin programlarında eğitim İngilizce veya İtalyanca olarak verilmektedir. Oldukça fazla İngilizce programa ev sahipliği yapan üniversitede uluslararası öğrencilerin oranı da bir o kadar fazla olmaktadır.

Basilicata Üniversitesinde hangi bölümler var?

University of Basilicata (UniBas)’ta programlar 4 ayrı fakültede toplanmıştır. Bu programlar arasında bilgisayar ve elektronik mühendisliği, mekatronik gibi mühendislikler, işletme, ekonomi, psikoloji, jeoloji, çevre bilimleri, matematik, fizik, kimya gibi beşeri bilimler sayılabilecektir.

Basilicata Üniversitesi konaklama imkanları nelerdir?

Basilicata Üniversitesinin hem Potenza hem de Matera kampüsünde yurt imkanı bulunmaktadır, öğrenciler başvuru süreçlerini iyi yönetirlerse yurt imkanlarından yararlanabileceklerdir. Bunun dışında kampüse yakın bölgelerde oda kiralama gibi seçenekler öğrenciler arasında yaygın bir tercihtir.

Basilicata Üniversitesi ücretli mi?

Basilicata Üniversitesi bir devlet üniversitesi olsa da senelik düşük bir ücreti olmaktadır. Uluslararası öğrenciler için lisans, yüksek lisans ve diğer master programları için ortalama ücret 150-3.500 Euro aralığında değişebilecektir.

Üniversitede okurken çalışma imkanı var mı?

Öğrenciler çalışma izni için gerekli işlemleri tamamlaması halinde eğitim süreleri boyunca kısmi yarı zamanlı olarak İtalya’daki imkanlarını değerlendirebileceklerdir.

Basilicata Üniversitesinin akademik yılı ne zaman başlar ve biter?

Akademik yıl genellikle Eylül ayında başlar ve Haziran ayında biter. Ancak, bazı programlar da farklı bir takvim uygulanabilmektedir.

Basilicata Üniversitesinin dünya sıralaması nedir?

Università degli Studi della Basilicata – UniBas, QS World University Rankings’e göre 2022 yılında dünya genelinde ilk 1000 üniversite arasında sıralanmıştır ve 826. üniversite konumundadır.