Bolzano şehri, kuzey İtalya’da yerleşmiş, çoğunlukla Almanca konuşan insanların yaşadığı ve İtalya eyaletlerinden olan Güney Tirol’ün başkentidir.  1. Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya’ya katılmadan önce bir zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. Tarihinin büyük bir bölümünde Bolzano, Kuzey Avrupa’yı Brenner Geçidi üzerinden Güney Avrupa’ya bağlayan önemli bir kültürel, ekonomik ve politik merkez olmuştur.

Bolzano Şehri Gezielecek Yerler

Bölgeler arası ticaret yollarının merkezine yakın stratejik konumu nedeniyle tarihsel olarak önemli bir ticaret merkezi olarak bilinen Bolzano, bugün hâlâ rahat iklimi ve tarımsal zenginliklerinden yararlanarak İtalya’nın sebze, meyve, şarap ve peynir ürünlerinin ana ihracat merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Dünya çapında başarılı ekonomiye ve arzu edilen yaşam kalitesine ek olarak Bolzano şehri, ziyaretçilerini yüksek orta “çağ kaleleri ve iyi korunmuş Bavyera mimarisi gibi kültürel açıdan zengin cazibe merkezleri ve sıcakkanlı yerel halkı ile karşılar. 

Bolzano’ya Nasıl Gidilir?

Güney Tirol’ün Adige Nehri üzerinde yer alan Bolzano’ya Verona veya Bozen-Bolzano havaalanı üzerinden hava yoluyla ulaşılabilir.

Havaalanı, Londra ve Frankfurt dahil olmak üzere büyük Avrupa şehirlerinden uçuşlar sunmaktadır.  Şehre girdikten sonra, otobüs veya tren gibi toplu taşıma araçlarını kullanmak, araba kiralamak veya taksiye binmek dahil olmak üzere çeşitli ulaşım seçenekleri vardır.  

Bolzano'ya Ulaşım Nasıldır?

İtalya içerisinden; Roma veya Milano gibi büyük şehirlerden Bolzano’ya direkt olarak gitmek için tren yolculuğu da yapabilirsiniz. Ortalama 15 Euro ödeyerek, Roma’dan Bolzano’ya gitmek mümkün. Ek olarak, hem Avrupa şehirlerinden hem de İtalya’nın diğer şehirlerinden otobüs seferleri de düzenleniyor. Bütçenize bağlı olarak bu ek seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. 

Ayrıca uzun seferli bir İtalya seyahati planlıyorsanız ilginizi çekebilecek diğer şehir yazılarımıza da göz atabilirsiniz;

Bolzan Şehri Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Bolzano şehrinde, sanat galerilerinden mimari harikalara kadar, benzersiz bir Alman-İtalyan deneyimi arayan gezginler için ziyaret edilecek pek çok yer vardır.  

Popüler yerlerin başında; Orta Çağ belediye binası, Torre Apponale çan kulesi ve Bolzano Katedrali gibi tarihi eserleri içeren Piazza Walther gelir. 

Şehirde, 16. Yüzyıldan kalma panoramik Teleferik, ziyaretçileri Bolzano’nun ve Dolomitler’in nefes kesen manzarasının keyfini çıkarabilecekleri Panider Dağı’nın zirvesine çıkarıyor. 

Alışveriş tutkunları Via dei Portici caddesinde gezintiye çıkabilir, doğa ve dağcılık meraklısı ziyaretçiler; Reinhold Messner Dağ Müzesi’ne uğrayabilir. Doğa fotoğrafçılığı ve dağcılık hakkında çok geniş çaplı bir koleksiyona sahiptir. 

Önereceğimiz gezi noktalarına daha detaylı ve yakından bakalım: 

Piazza Walther (Walther Meydanı) 

Piazza Walther (Walther Meydanı) adını Alman filozof Walter von der Vogelweide’den alan canlı bir halk meydanıdır.  Bu popüler buluşma noktası, Bolzano’nun tarihi merkezinin kalbinde yer alır ve pasajlar, dar sokaklar ve birçok büyüleyici mağaza ile çevrilidir. Aynı zamanda uluslararası turistlerin ilgisini çeken bir açık hava tiyatrosu ve canlı müzik mekanı olarak da işlev görmektedir.

Walther Meydanı (İtalya, Bolzano)

Piazza Walther’in ana cazibe merkezi, meydanın merkezinde duran güzel Barok çeşmesidir.  Çeşmenin iki yanındaki bahçelerde Aziz Petrus ve Pavlus’u betimleyen iki mermer heykel bulunmaktadır.  Ziyaretçiler ayrıca bu bölgede çeşitli kafeler, restoranlar, barlar, galeriler ve hediyelik eşya dükkanları bulabilirler. Bu dükkanlar, geleneksel yiyeceklerin veya hamur işlerinin yanı sıra Sarnonico Köyü’nden Sarner yünlü kumaşlar veya Val di Rabbi’den paspartu süslemeleri gibi Güney Tirol’den gelen diğer ürünlerle birlikte yerel lezzetler sunar.

Güney Tirol Arkeoloji Müzesi 

Güney Tirol Arkeoloji Müzesi, Alto Adige bölgesinin geçmişine büyüleyici bir bakış açısı sunar. İtalya’nın Bolzano kentinde bulunan müze, 1911’den beri bölgeden çıkarılan bir dizi arkeolojik eser ve buluntuya ev sahipliği yapıyor. Önemli bir kültür kurumu ve öğrenmeyi teşvik eden ve farkındalık yaratan konferanslar, sergiler ve rehberli turlar da düzenlenmektedir. 

Güney Tirol Arkeoloji Müzesi - İtalya'da Gezilecek Müzeler

Genel olarak, tarih öncesi fosiller ve kültürler, Tunç Çağı silahları ve aletleri, yakınlarda bulunan jadeit atölyelerinden çıkan Demir Çağı takıları, Roma sikkeleri, MÖ 5. Yüzyılda bulunan Yunan etkilerini yansıtan seramikler dahil olmak üzere sergiler binlerce yılı kapsıyor.  Ek olarak, ziyaretçiler; Cermen antropolojisi, Veneto-Alto Adige bölge tarihi, Birinci Dünya Savaşı dönemi kalıntıları gibi eserleri de burada görebilir. 

Bolzano Katedrali 

Bolzano Katedrali, Meryem Ana’ya adanmış tarihi ve mimari açıdan önemli bir tapınaktır.  Katedralin inşaatı 1237’de başladı ve 19. Yüzyılın sonlarında neo-Gotik bir genişlemenin ardından 1414’te tamamlandı.  Romanesk tarzdaki bina, Josep Mitterhofer’in 1822 yılına dayanan heykelleri ve ressam Andrea Zimmermann tarafından 1681 ile 1687 yılları arasında yapılan apsis resimleri gibi özelliklere sahiptir.

Bolzano Katedrali - İtalya'daki Katedraller (Bolzano)

Ziyaretçiler, on dördüncü yüzyıldan kalma fresklerin yanı sıra heykeltıraş Peter Idlstain tarafından 1710 ile 1711 yılları arasında yaratılan barok bir sunağı da görebilir. Ayrıca Bolzano Katedrali, yıl boyunca müzik konserleri, tiyatro gösterileri, sergiler ve konferanslar gibi çeşitli kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Museion 

Bolzano şehrinde yer alan Museion, çeşitli sanat, bilim ve kültürel deneyimler sunan etkileşimli bir müzedir.  Tarihi bölge içinde yer alan, kalıcı ve geçici sergilerin yanı sıra ziyaretçileri entelektüel ve duygusal düzeyde meşgul etmek için tasarlanmış bir dizi özel etkinliğe sahiptir. 

Museion - Bolzano Şehri

Kalıcı koleksiyonları arasında Klee, Chagall, Warhol ve Dalí gibi modern ustaların eserleri görülebilir. Museion, çocuklar için interaktif etkinliklerle yetişkinler ve aileler için bilgilendirici sınıflara erişim sağlar.  Avrupa’nın en kapsamlı çağdaş sanat mekanlarından biri olarak kabul edilen bu mekanın misyonu, dikkat çekici sanat eserlerini sergilerken, izleyicileri anlamlı sohbetlerle düşünceli bir şekilde buluşturmaktır. 

Via dei Portici (Portici Caddesi)

Via dei Portici, şehir merkezindeki konumuyla; tarihi açıdan önemli bir alışveriş caddesidir.  İlk olarak 1480 yılında inşa edilen cadde, yaklaşık 390 metrelik bir uzunluğa yayılıyor ve şehrin en eski restoran, kafe, bar ve tarihi yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor.  Özellikle dikkate değer bir dönüm noktası, Roma döneminden beri Bolzano’nun Pazar meydanı olarak hizmet veren Piazza delle Erbe’dir. 

Via dei Portici (Portici Caddesi)

Via dei Porcini’nin Bolzano Katedrali ile Via Andrea Mayr arasındaki bölümü, antikalardan modern ürünlere kadar çeşitli ürünler sunan çok sayıda büyüleyici butik, restoran ve mağazayla özellikle dikkat çekicidir.  Via dei Portici, Arnavut kaldırımlı sokağın her iki yanında sıralanan çarpıcı Rönesans tarzı saraylarıyla etkileyici bir mimariye sahiptir ve ziyaretçilerin etrafta dolaşması veya içilen birkaç kadeh içkiden sonra dinlenmesi için ideal bir yerdir. 

Bolzano’da Nerede Kalınır?

Bolzano şehri, hem imkanları hem de fiyatları ile Tirol bölgesi içerisinde konaklanabilecek en ideal yerdir. İtalyan Alpleri’ndeki en iyi konaklama yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.  

Şehir genel olarak, birçoğu hareketli tarihi merkezine yürüme mesafesinde bulunan çeşitli lüks otel ve dairelere sahiptir.  Geceleri dinlenmek için bir yer arayanlar için Hotel Adler gibi mekanlar modern tasarımı ve mükemmel olanakları ve lezzetli yemekleri ile ideal bir seçimdir.  

Alternatif olarak, kısıtlı bütçeyle seyahat edenler için bölgede konforlu ve temiz odalar sunan Hostel Unterluggauer gibi yerel bölgeyi keşfetmek için harika bir üs sağlayan birkaç hostel vardır.  

Kısa süreli konaklamalar için en uygun olanı, ziyaretçilerine sade konaklamalar ve harika bir hizmet sunan Giornata di Sole Bed & Breakfast gibi pansiyonlardır. 

Fiyatlar, bölgeye ve imkanlara göre değişmekle birlikte; diğer İtalyan merkezlerine kıyasla benzer ve hatta daha düşüktür denilebilir. 

Bolzano Şehri Gece Hayatı Nasıldır?

Bolzano şehrinde gece geç saatlere kadar açık olan mekanlar ve her zevke uygun bir şeyler vardır. Birçok mekan, ünlü yerel sanatçıların geleneksel halk müziği performansları gibi ücretsiz canlı eğlence sunmaktadır. 

Bolzano Şehri Gece Hayatı Nasıldır?

Ayrıca, şehirdeki otellerin çoğu, gezi veya etkinliklerle geçen uzun bir günün ardından arkadaşlarla dinlenmek için mükemmel olan, açık havada dinlenme alanlarına sahip barlar ve restoranlar sunmaktadır.

Bolzano şehri, ilginç bir kültürel karışıma ev sahipliği yapıyor. Şehirde İtalyancadan daha çok Almanca konuşan insanlar görebilirsiniz. Bu durum gece hayatında da görülür. Almanlar kültürel olarak bira tüketirken, İtalyanlar şarap aşığıdır. Siz de zevkinize göre yerel halkın eğlendiği mekanlara uğrayabilirsiniz. 

Bolzano Şehrinde Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler

Bolzano şehrinde, aile tarafından işletilen butikler çoğunluktayken, çok sayıda lüks alışveriş merkezi de bulunabilir. 

Bolzano Şehri Görülecek Yerler

Via Portici ve Via Museo, bir dizi markalı mağazaya ve benzersiz buluntulara sahip yerel bağımsız mahallelere sahiptir. Via Alto Adige ise modern alışveriş merkezi Centro Commercial St. Andrea’nın yanı sıra tasarım mağazaları ve pazarlarıyla tanınmaktadır.  İkonik pasajları, sanat ve zanaat tezgahları, büyük mağazaları ve sayısız kafesiyle Piazza della Mostra’yı da unutmamak gerekiyor. 

Özetle, alışveriş tutkunları; Via dei Portici, Via Museo, Via Alto Adige caddelerine ve Piazza della Mostra’ya uğramalıdır. Aradığınız her şeyi buralarda bulabilirsiniz. 

Bolzano’da Ne Yenir?

Bolzano, eşsiz mutfak etkileri nedeniyle gurmeler için özellikle ilginç bir destinasyon olabilir. Yerel mutfak, öncelikle doyurucu yahnileri taze makarnalarla birleştiren hem Avusturya hem de İtalyan yemek pişirme tarzlarından etkilenmiştir.  

Schlutzer (ıspanak ve ricotta peyniri ile doldurulmuş köfte), Canederli (jambon, yumurta ve otlar ile haşlanmış ekmek köfte) ve Tirtlan (patates, domuz pastırması, soğan ve Speck’ten yapılan lezzetli bir gözleme) gibi geleneksel yemekler şehrin her yerinde yaygın olarak bulunur. 

Canederli - İtalyan Mutfağının Eşsiz Tarifleri

Ek olarak, birçok restoran, gerçekten eşsiz yemekler yaratmak için çevredeki vadilerden ve meyve bahçelerinden yerel malzemeler kullanılarak İtalyan ve dünya yemeklerinin bir kombinasyonunu sunar.  Eşsiz kültür ve lezzet karışımı göz önüne alındığında, Bolzano’nun herhangi bir yemek tutkunu için unutulmaz bir tatil deneyimi sunması garanti edilebilir. 

Bolzano Şehri Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Bolzano şehrindeki öğrenci hayatını tanımlamak için  dinamik ve ilham verici sözlerini kullanmak doğru olacaktır. 

Alplerin kalbinde yer almak, öğrencilere kış aylarında kayak ve yürüyüşten yaz aylarında bisiklete binme ve yüzmeye kadar eğlenmek ve keşfetmek için sayısız aktivite sunar.  

GameMakers gibi çok sayıda kulüp ve dernek, alanında en üst düzey profesyonel gelişim için fırsatlar sunar.  Sokak yemeği festivalleri veya müzik performansları gibi kültürel etkinlikler yıl boyunca sık sık gerçekleşir.

Yılda 8 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapan Bolzano Üniversitesi, öğrenci nüfusunun ihtiyaç ve ilgi alanlarına hitap eden bir dizi hizmete de sahiptir.  Bunlar, lisans ve doktora sürecinde kullanabilecekleri kapsamlı kaynaklara sahip çeşitli kütüphanelere erişimin yanı sıra, herhangi bir eğitim konusunda ücretsiz tavsiye sunan psikoloji uzmanları tarafından sağlanan danışmanlık hizmetlerini içerir.

Bolzano Şehrinde Okurken Burs Olanakları

İtalya’da burs şartları bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Eğitim ücretleri ailenizin gelirine ve bağlı olduğunuz ülkeye göre belirlenir. Maddi burs, Konaklama, yemekhane gibi yardımlar ile öğrencilere yardımcı olmaya çalışan İtalya, Avrupa’nın en çok burs veren ülkesi durumundadır. 

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” ve “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Bolzano Şehrinde Bulunan Üniversiteler

Bolzano şehrinde, 1997 kurulan Free Bozen-Bolzano Üniversitesi bulunmaktadır. Nispeten genç bir üniversite olmasına rağmen İtalya’nın en iyi 12. Üniversitesi olarak gösterilmektedir. Ayrıca dünyanın en iyi 500 Üniversitesi sıralamasında da ilk 400 üniversite arasında yer alır. 

Avusturya-İtalyan kültürü ile ön plana çıkan kültür ortamı içerisinde, kaliteli ve modern bir eğitim anlayışı benimseniyor. Bolzano Üniversitesi, toplamda 12 lisans, 16 yüksek lisans ve 7 doktora programı sunuyor ve 5 bine yakın öğrenciye ev sahipliği yapıyor. 

Free Bozen-Bolzano Üniversitesindeki İngilizce veya İtalyanca eğitim alabileceğiniz fakülteler şunlardır;

  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Fakülte bünyesinde ekonomi, işletme gibi alanlardan eğitim alabilirsiniz.)
  • Eğitim Fakültesi (Öğretmenlik eğitimi alanları)
  • Bilgisayar Bilimleri Fakültesi (Bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektronik ve siber mühendislik)
  • Tasarım ve Sanat Fakültesi
  • Fen ve Teknoloji Fakültesi (Tarım, gıda bilimleri, endüstriyel enerji mühendisliği gibi alanlar)