Cagliari Üniversitesi, İtalya’nın güneybatısındaki Sardinya adasında bulunan bir devlet üniversitesidir, 1606 yılında kurulan bu üniversite İtalya’nın en eski üniversitelerinden biridir. Ayrıca yaklaşık 35.000 öğrenciye ev sahipliği yapan bu kurum Sardinya’nın da en büyük üniversitesidir.

Cagliari Üniversitesi (UniCa), Mimarlık, Edebiyat ve Felsefe, Eğitim Bilimleri, Hukuk, Tıp ve Cerrahi ve Beşeri Bilimler olmak üzere 6 fakülteye sahiptir. Lisans, yüksek lisans, doktora ve master derecelerinde oldukça fazla sayıda fakültesi bulunan üniversite bünyesinde birçok farklı alanlardan program bulunur.

Cagliari Üniversitesi - İtalya'daki Üniversiteler

University of Cagliari – UniCa, kaliteli öğretim kadrosu, geniş araştırma olanakları ve çeşitli akademik programları ile öğrencilerin becerilerini geliştirmeleri ve kariyerlerine başlamaları için oldukça fazla imkan sunar. Ayrıca Avrupa Birliği Erasmus değişim programına programına dahil olan üniversite yabancı öğrencilere de eğitim olanakları tanır.

Cagliari Üniversitesi (UniCa) Nerede?

Cagliari Üniversitesi, İtalya’nın Sardinya adasındaki Cagliari şehrinde konumlanmaktadır. Cagliari şehri, Sardinya’nın güneybatısında yer alan ve adanın başkenti olan bir şehirdir. Üniversite, Cagliari’nin şehir merkezinde yer almaktadır, ulaşım açısından da bu ada kentinde imkanlar kolay sağlanmaktadır.

Sardinya adası ise İtalya’nın en büyük ikinci adasıdır ve lokasyon olarak Akdeniz’de İtalya’nın güneyinde bulunmaktadır. Bu adanın ana dili İtalyanca olsa da halen adanın eski sakinleri arasında Sardu adı verilen yerel bir lehçe de konuşulmaktadır.

Cagliari Üniversitesinden Mezun Olmuş Önemli Kişiler

Università degli Studi di Cagliari’de öğrenim görmüş bazı tanınmış kişiler şunlardır:

 • Roberto Petronio – Matematik alanındaki başarılarıyla bilinir, Cagliari’de eğitim vermektedir.
 • Mauro Delogu – Üniversitenin Edebiyat Bölümü öğretim üyesi olan Mauro Delogu yazarlığıyla bilinmektedir.
 • Bianca Pitzorno – Çocuklar ve gençlere yönelik yazdığı kitaplarla tanınan önemli bir İtalyan yazardır.
 • Geppi Cucciari – Ünlü stand-up aktrisidir, birçok programda sahne almaktadır.
 • Fabio Aru – İtalyan Bisikletçi ve Cagliari Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü mezunudur.
 • Salvatore Satta – Üniversitenin Hukuk Fakültesi mezunlarındandır, yazar olarak tanınır.
 • Sergio Pinna – İtalya’da önemli bir siyaset adamıdır, Hukuk Fakültesi mezunlarındandır.
 • Sandro Putignano – Futbol Antrenörü ve Cagliari Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü mezunudur.
 • Carlo Azeglio Ciampi – İtalyan Siyasetçi ve Eski İtalya Cumhurbaşkanı, Cagliari Üniversitesi İktisat Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Universita degli Studi di Cagliari

University of Cagliari Öğrenci Hayatı | Cagliari ve Sardinya’da Yaşam

Cagliari ve Sardinya adası, İtalya’da öğrenciler için eşsiz bir konumdur, dinamik bir şehir olan Cagliari ‘de restoran, kafe, bar ve her türden sosyal aktiviteye yönelik imkanlar bulunmaktadır. Sardinya adası genelinde ise yapılabilecek sosyal aktiviteler arasında çok daha fazlası bulunmaktadır.

Sardinya’nın eşsiz doğası, tarihi ve turistik beldeleri, plajları daha sayılabilecek birçok özellikleri bulunmaktadır. Öğrenciler tatil günlerini bu adanın plajlarında değerlendirebilirler, ya da doğa yürüyüşleri sevenler için adanın iç kesimlerindeki ormanlık ve dağlık alanlar çok güzel bir tercih olacaktır, ayrıca sanat ve kültürel etkinliklere ilgili olanlar için de ada genelinde birçok tarihi yapı ve müzeler yer almaktadır.

Sardinya Adasında Gezebileceğiniz Yerler

Sardinya adasına ziyarete gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler genel olarak şunlardır;

 • Cagliari: Sardinya’nın başkenti ve en büyük şehri olması dışında Cagliari antik bir tarihe ve kültürel bir çok yapıya da ev sahipliği yapmaktadır.
 • Alghero: Adanın kuzeybatısında bulunan Alghero, güzel plajları ve birçok eski sanatsal yapısıyla tarihi şehir merkezidir.
 • Costa Smeralda: Ada kıtasının kuzeydoğu sahil şeridinde yer alan Costa Smeralda, dünyanın en lüks tatil yerlerinden sayılır, eşsiz berrak bir plaja sahip olmasından oldukça turistik bir yerdir.
 • Maddalena Adaları: Sardinya’nın kuzey kıyısındaki Maddalena Adaları, turkuaz suları, beyaz kumlu plajları ve doğal güzellikleriyle ünlüdür, burada birçok su sporu aktivitesi yapmak da mümkündür.
 • Nuraghe Santu Antine: Sardinya adasının ortasında yer alan Nuraghe Santu Antine, Bronz Çağı’ndan kalma en iyi korunmuş nuraghe komplekslerinden biridir.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Cagliari Üniversitesi Bölümleri

Cagliari Üniversitesinde eğitim programlarının neredeyse tamamı İtalyanca eğitim vermektedir bunun dışında Ekonomi ve Yönetim bölümü gibi birkaç programda İngilizce eğitim imkanı bulunmaktadır. Cagliari’de ve İtalya genelinde lisans programları 3 yıl, yüksek lisans programları ise 2 yıl sürmektedir. Ancak lisans programlarında tıp, diş hekimliği, mimarlık gibi bölümler daha uzun sürmektedir.

Mimarlık Fakültesi

Mühendislik Fakültesi

Edebiyat ve Felsefe Fakültesi

 • Arkeoloji ve Sanat Tarih
 • Dilbilim
 • Felsefe
 • Tarih

Hukuk Fakültesi

 • Hukuk

Matematik, Fizik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

 • Biyoloji ve Biyoteknoloji
 • Kimya
 • Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
 • Fizik

Ekonomi ve İşletme Fakültesi

Tıp ve Cerrahi Bilimler Fakültesi

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” veya “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Cagliari Üniversitesi Erasmus Programı

İtalya'da Erasmus Veren Üniversiteler

University of Cagliari’de (UniCa) birçok İngilizce programda öğrenciler Erasmus programından yararlanabilmektedir. Sardinya adasındaki bu farklı deneyim ve bu bir senelik değişim programıyla öğrenciler hem yabancı dil hem kültürel olarak kendilerini geliştirebileceklerdir.

Erasmus için başvuru ve kabul sürecinde gerekli belgeler şunlardır;

 • Başvuru formu doldurulmalı
 • Öğrenim sözleşmesi
 • Resmi Transkript
 • Geçerli bir Kimlik Belgesinin kopyası
 • Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızın kopyası

Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Erasmus Yapmak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Cagliari Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Sardinya adasında konumlanan Cagliari Üniversitesinde eğitim ücretleri senelik ortalama 150-3.500 Euro aralığında değişmektedir. Uluslararası öğrenciler için aile gelir durumunun beyanı, seçeceği program ve başarı durumu gibi birçok faktöre bağlı olarak indirimler uygulanabilmektedir, bu durum lisans ve lisansüstü her iki programlar için geçerlidir.

Ek olarak İtalya’da uluslararası öğrenciler için burs olanakları sunulmaktadır, öğrenciler İtalya devletince verilen bu burslar sayesinde tüm eğitim dönemindeki harcamaları karşılayabileceklerdir. Ayrıca öğrenciler başarısına göre veya başka İtalya’da özel olarak verilen burslardan da yararlanabilirler. Burs başvuruları, yurt ve konaklamaya dair imkanlar, İngilizce veya İtalyanca programlara kayıt süreci ve daha fazlası için form bilgilerinizi doldurarak Pava Education’a danışabilirsiniz.

Ayrıca daha detaylı bilgi için “İtalya’da eğitim ücretleri ve burslar” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Cagliari Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Università degli Studi di Cagliari (UniCa) öğrencilerine yurt olanakları sağlamakta ve konaklama işlemleri için destek olmaktadır. Ayrıca yurt imkanı dışında Sardinya adası genelinde de birçok yurt olanağı bulunmaktadır. Cagliari Üniversitesinde eğitim alacak öğrenciler eğitim dönemleri başlamadan önce gerekli başvuruları yaparak bu imkanlardan yararlanabileceklerdir.

İtalya'da Konaklama İmkanları - Padova'da Kalacak Yerler

Cagliari’de okurken yurt imkanlarından yararlanamayan öğrenciler ise genel olarak Cagliari şehrinde veya Sardinya adasında kampüse yakın yerlerden oda kiralama, kira paylaşımlı daire kiralama gibi düşük maliyetli seçenekleri değerlendirmektedir. Ayrıca bir tatil beldesi olan Sardinya adasının genelinde birçok otel ve pansiyon imkanları da konaklama seçenekleri arasında sayılabilecektir.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Cagliari Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca için B2 dil yeterliliği veya mülakat koşulu aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

Sık Sorulan Sorular

Cagliari Üniversitesi (UniCa) devlet mi, özel mi?

Cagliari Üniversitesi bir devlet üniversitesidir, üniversite bünyesinde lisans, yüksek lisans, doktora ve master derecelerinde programlar yer alır. Üniversite lokasyon olarak bir ada şehridir.

Cagliari Üniversitesinin eğitim dili nedir?

Üniversitedeki programların neredeyse tamamı İtalyanca olarak verilmektedir, bunun yanında üniversitesi bünyesinde Ekonomi, İşletme ve Yönetim gibi İngilizce programlar da bulunmaktadır.

Cagliari Üniversitesinde hangi bölümler var?

Cagliari’nin – UniCa 7 fakültesinde farklı branşlardan birçok bölümde eğitim verilmektedir. Bunlar arasında; işletme, ekonomi, hukuk, tıp ve cerrahi, mühendislik, mimarlık, sosyal ve beşeri bilimler sayılabilecektir.

Cagliari’de konaklama imkanları nelerdir?

Üniversitenin kendi yurt olanakları bulunmaktadır, yurt imkanı dışında Sardinya adası genelinde düşük maliyetlere birçok alternatif seçenek sayılabilecektir, bunlar arasında oda kiralama, pansiyonlar, paylaşımlı daireler, tekli stüdyo tip daireler gibileri değerlendirilebilir.

Okurken çalışma imkanı var mı?

Öğrenciler üniversitelerinden eğitimleri ile birlikte gerekli izinlerin alınması halinde yarı zamanlı olarak herhangi bir işte çalışabilmektedir. Cagliari şehri turistik bir ada kenti olması sebebiyle öğrencilere göre çalışabilecekleri iş imkanları oldukça fazladır.

University of Cagliari’de akademik yıl ne zaman başlar ve biter?

Cagliari Üniversitesinde akademik yıl genellikle Eylül ayında başlar, Haziran sonuna doğru biter. Programların bazılarında ise başlangıç ve bitiş tarihi farklılaşabilecektir. Lisans programları toplamda 3 sene, yüksek lisans programları ise 2 sene sürmektedir.

Cagliari Üniversitesinin dünya sıralaması nedir?

Cagliari Ünviersitesi dünya genelinde sıralaması iyi konumda olan üniversitelerdendir, QS World University Rankings 2021 yılı sıralamasına göre 751-800 arasında derecelendirilmiştir.