İtalya’da eğitim almak isteyen birçok aday öğrenci tarafından Calabria Üniversitesi önemli bir yere sahiptir. Calabria İtalya’nın en güneyinde yer alan masmavi bir sahil plajına sahip güzide bir şehirdir.

Merkezi Cosenza olan bölgede antik çağdan beri ileri medeniyetler yaşamıştır. Hala da açık görüşlü, eğitime değer veren insanların yaşadığı bir bölgedir. Elbette bunda bölgede olan seçkin eğitim kurumlarının da katkısı büyüktür.

Calabria Üniversitesi Eğitim Olanakları

İtalya günümüz anlayışına uygun ilk üniversitelerin kurulduğu bir ülkedir. Dünya genelinde hem sanat hem teknik hem de sosyal bilimler açısından yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği ülkelerdendir.

Calabria Üniversitesi Ulaşım ve Sosyal İmkanlar | Calabria Üniversitesi Nerede?

Calabria üniversitesi ya da İtalyanca adıyla “Università della Calabria”, var olduğu konum itibarı ile İtalya’da en iyi eğitim alınabilecek şehirlerinden birinde bulunmaktadır.

Bulunduğu Cosenza şehri ulaşım yönünden rahat 260.000 kişilik bir şehirdir. Cosenza şehri küçük olmasına rağmen önemli bir kültür şehridir.

Şehir içerisinde birçok kütüphane, müze ve tiyatro salonu bulunmaktadır. Öğrenimi sürdürürken sanat ve bilgi kaynakları ile öğrenciyi doyuracak kapasitede bir yerleşim merkezidir. Ünlü Botanik Bahçesi, Paleontoloji müzesi ile birçok öğrencinin ilgisini çekeceği kesindir.

Aynı zamanda yerleşim merkezinde spor yapabilmek için de birçok olanak vardır. Spor salonları ve spor alanları mevcuttur. Birçok genç insan için imkânlar sunulmaktadır.

Güney İtalya’nın iklimi yumuşak ve ılıman özelliklere sahiptir ve insanları sıcak Akdeniz insanıdır.

 

İtalya’da Okumak Zor mudur? | Università della Calabria (University of Calabria)

Avrupa’dan veya dünyanın herhangi bir yerinden bu şehre giden bir öğrenciler hem kültürel hem de iklim açısından yabancılık çekmeyecektir. Ve bu şehirdeki yaşama kolaylıkla adapte olabilecektir.

Calabria üniversitesi (University of Calabria) tüm sosyal ve  kültürel olanakları ile bölgede eğitim imkânı sunmaktadır.

Yurtdışı eğitimi sırasında yeni insanları tanımak, yeni toplum yaşamlarına dâhil olabilmek açısından İtalya’nın bu ayrıcalıklı şehrinde okumak güzel bir olanaktır.

Calabria Şehri Doğa Manzaraları

İtalya rahatça dil öğrenebileceğiniz, isterseniz İngilizce eğitim de alabileceğiniz bir yerdir. Eğitim sonrası Avrupa’da iş bulma şansınızı arttıran bir ülkedir. Birçok genç tarafından tercih edilmektedir.

Güzel bir öğrencilik yaşamının yanı sıra sunduğu en önemli şey saygın bir eğitimdir. Seçeceğiniz branştan mezun olduğunuzda tüm dünyada kabul görecek bir mesleğe sahip olacaksınız. Böylece gelecek ile ilgili kendinize en iyi yatırımı yapmış sayılırsınız.

İnsanların kendilerine yaptıkları yatırımlar mutlaka yaşamlarını olumlu etkileyecek bir şekilde kendilerine geri dönmektedir. Size bu olanağı sunan Calabria üniversitesi ve kendinizi geliştirme azminiz olacaktır.

Calabria Üniversitesi Tarihi

Calabria Üniversitesi İtalya’da köklü bir eğitim merkezidir. İtalya’da önemli devlet üniversitelerinden biridir. İlk olarak 1972-1973 yılında eğitim vermeye başlamıştır. O günden itibaren büyük bir ivme ile gelişmiştir.

Devlet üniversitesi olması dolayısı ile bu üniversitede eğitim giderleri özel üniversitelere göre çok daha düşük maliyette olmaktadır.

Ayrıca saygın bir eğitim kurumu olduğu için tüm dünyada aldığınız eğitim kabul görecektir. Böylece eğitim sonrası kendiniz için yeni bir başarı sayfası açılmasını sağlayacaksınız.

Açıldığı 1972 yılından itibaren Calabria Üniversitesi gelişimini bu güne kadar sürdürmüş ve sürdüredurmaktadır. Şu anda 30 binin üzerinde öğrenci bu kurumda eğitim almaktadır.

Verdiği eğitim, hazırladığı etkinlikler ve mezunları ile oldukça fazla başarılara sahiptir. Bu başarılarla dolu eğitim kurumu, İtalyan ve Danimarkalı mimarlar tarafından inşa edilmiş binalarda hizmet vermektedir.

Öğrenci Yurt Binaları ve Konaklama Olanakları | Università della Calabria (University of Calabria)

Yıllar içinde üniversite öğrencileri için sağlıklı barınma şartları hazırlamıştır. Öğrenci yurtları hemen eğitim kampüsünün yanındadır. Yemekhane hizmetinin yanı sıra öğrenciler için sanat, sosyal aktivite ve spor alanları imkânları da bulunmaktadır.

Günümüzde gelişimini hala sürdürmekte olan Calabria üniversitesi geniş bir eğitim bütçesi ile çalışmalarını yapmaktadır. 120 milyon Euro üzerinde bir bütçe ile çalışmalarını öğrenci odaklı sürekli geliştirmektedir.

2009 yılı Erasmus Başarı hikâyeleri içinde İtalya’da ilk sıralarda yer almıştır, 2019 yılında ise Genç Üniversiteler arasında birinci sırada olmayı başarmıştır. Üniversite bünyesinde 760 üzerinde akademisyen bulunmaktadır.

Calabria Üniversitesi Erasmus

İtalya da kampüs içinde ilk öğrenci barınma olanağı yaratan üniversitedir. Her gün gelişmesini sürdürerek öğrencilerine yeni olanaklar yaratmaktadır. Öğrenci adayları tarafından da büyük ilgi ve istek görmektedir.

Ayrıca İtalya’ya taşınmak oturum izni almak gibi konuları araştırma sürecindeyseniz “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşama” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Calabria Üniversitesi Eğitim Olanakları

Daha önceden de söz edildiği gibi 120 milyon Euro üzerinde bütçesi olan Calabria üniversitesi, bu geniş bütçesi ile öğrencilerine en iyi eğitim olanaklarını sunmaktadır.

Konusunda tanınmış akademisyenler ile seçkin bir eğitim alacak ve sonrasında sizin tüm dünyada çalışma olanağınız olacaktır. İyi bir yaşam ve toplumda yüksek bir seviye kazanmaya bu eğitim ile kapı açmış olacaksınız.

Aynı zamanda eğitim sırasında çeşitli olanaklardan da faydalanabileceksiniz.

 1. Bunlar arasında en önemlisi kampüs içinde barınma ve yaşama olanağıdır.
 2. Yurt imkanı sayesinde fazla masraflarınız olmayacak.
 3. Ulaşım masraflarınız azalacak ve zaman kaybı yaşamayacaksınız.
 4. Kendiniz geliştirmeye ya da sosyal bir şeyler yapmaya daha fazla vakit ayırabileceksiniz.
 5. Dilinizi ve kültürünüzü geliştirmek için oldukça fazla zamana sahip olabileceksiniz
 6. Birçok kültürden öğrencilerle sosyalleşerek farklı diller ile kendinizi geliştirme olanağına sahip olabileceksiniz.
 7. Farklı kültürlerden arkadaşlar edinip yeni bakış açılarına sahip olmak sizi kişilik olarak da oldukça geliştirecektir.

Aynı zamanda üniversite tarafından sağlık hizmetlerine, spor aktivitesi yapacağınız alanlara ve kültür merkezlerine ulaşımınız da sağlanmaktadır. Öğrenim dışında bu olanaklardan da faydalanabileceksiniz.

Bir devlet üniversitesi olmasının avantajıyla İtalya Devletinin öğrenim desteklerinden yararlanabileceksiniz. Bu da eğitimde fırsat eşitliği anlamında size yeni olanaklar sağlayacaktır. Eğitiminiz süresinde çeşitli burs ve indirimlerden faydalanabileceksiniz.

Calabria Üniversitesi Fiyatları 2023

Bir devlet üniversitesi olan Calabaria Üniversitesinin yıllık harç ödemeleri 650 Euro’dur. Ayrıca Calabria’da okurken yıllık yaşam maliyetleri açısından değerlendirilecek olursa 7.000 Euro ile birlikte 7.650 Euro’ya Calabria Üniversitesinde eğitim alabilirsiniz.

Calabria Üniversitesi hem İtalya genelinde hem de dünya genelinde devlet üniversiteleri kıyaslandığında en düşük ücretlere sahip üniversitelerdendir. Ayrıca yaşam maliyeti açısından da oldukça düşük maliyetlere sahip Calabria’da öğrenciler zorluk çekmeden eğitimlerini tamamlayabilmektedir.

Calabria Üniversitesi Erasmus

Türkiye’de eğitim gören, hazırlık hariç eğitimlerinin birinci yılını tamamlamış ve not ortalaması 2.20 üzerinde olan başarılı örgün eğitim öğrencilerinin Erasmus destekleri ve bursları için başvurması mümkündür.

Eğer yurt dışında eğitim alacak seviyede dil biliyorsanız, en az B1 seviyesinde iseniz siz de Erasmus’a katılıp yurt dışında, Calabria üniversitesi fakültelerinden birinde eğitim görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Calabria Üniversitesi'nde Erasmus İmkanları

Erasmus öğrencisi iseniz, İtalya’ya geliş için yol paranızın bir kısmını da hibe olarak alabilirsiniz. Bu miktar gideceğiniz yol ile bağlantılı olarak değişen bir miktardır.

Aynı zamanda 1. ve 2. grup aylık öğrenim hibesinden faydalanabileceksiniz. Üniversiteye bir ücret ödemeyeceksiniz ancak eğer ülkenizde bir vakıf üniversitesinde eğitim görüyorsanız oradaki senelik harcınızı kendi okuduğunuz vakıf üniversitesine ödemek yükümlülüğünüz devam edecektir.

30.000 üzerinde öğrenciye eğitim veren üniversitenin oldukça fazla sayıda öğrencisi de Erasmus öğrencisidir. Eğitim hayatlarında hibe ve burslar kullanarak kendi geleceklerini başarı ile inşa etmektedirler.

Calabria Üniversitesi Neden Tercih Ediliyor?

Calabria Üniversitesi Neden Tercih Ediliyor?

İtalya devletinde öğrenim gören tüm öğrencilere kendi öğrencileri ile aynı fırsatları veren bir sosyal devlettir.

Bu yüzden ülkedeki yabancı öğrenciler de İtalyan öğrenciler ile aynı eşitlik şartlarında tanınan olanakları paylaşmaktadırlar. Devlet öğrenci desteklerinden faydalanma olanakları ve burs bulma şansları vardır.

Aynı şekilde ailelerinin gelir durumuna göre üniversite eğitim ücretleri düşürülmekte ya da ücretsiz öğlen ve akşam yemeğinden faydalanma olanakları olmaktadır.

Calabria Üniversitesi Burs İmkanı

Lisans öğrencileri için 3, 6 ya da 9 aylık burslar mevcuttur. Bu burslar sanat, müzik, dans eğitimlerinde olabildiği gibi İtalyan Dil ve Kültürü alanında da olabilmektedir.

Master, doktora ve araştırma aşamalarında İtalya devletinin sunduğu bu burs olanaklarından faydalanmak her yabancı öğrenciye eğitim için fırsat vermektedir. Aynı zamanda çeşitli üniversitelerin bünyesinde olduğu Calabria üniversitesi eğitim kurumu bünyesinde de özel yetenekli öğrenciler için farklı burslar bulunmaktadır.

Özel yetenekli öğrenciler dışında, üstün başarı gösteren öğrencilere de çeşitli burslar verilerek eğitimlerine devam etmeleri için destek olunmaktadır. Konaklama burs desteği de öğrencilerin yararlanabileceği burslar arasındadır.

Ayrıca daha detaylı bilgi için “İtalya’da Burs Olanakları” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Calabria Üniversitesi Burs İmkanı

Üniversite yurtlarında kalan öğrencilere çeşitli fiyat indirimleri uygulanmaktadır. İtalya’da yaşayan tüm öğrencilere böylece fırsat eşitliği sağlanmasına çalışılmıştır. Bu öğrencilere yabancı öğrenciler de dâhil edilmiş olması sizlere de bu imkanı sunmaktadır.

Burslar İtalya’da Yaşamak İçin Yeterli midir?

Alınan bursların yalnızca bir kısmı tüm öğrencilik yaşamını idame ettirecek kadardır. Bunlar özel yetenekli ve üstün başarılı öğrencilere verilen burslardır. O grup dışında kalan öğrenciler aldıkları burs ile sadece yemek, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Ancak geri kalan masraflar için İtalya diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslanırsa oldukça ucuz bir ülke olarak tanımlanabilir. Bu yüzden geniş imkânlara sahip olmayan birçok öğrenci tarafından Calabria üniversitesi tercih sebebi olmaktadır.

Yetenek ve başarı bursuna hak kazanabilirseniz aldığınız burs ile yaşamınızı sürdürebilmeniz mümkündür. Bu şekilde eğitimizi sonuna kadar götürebilirsiniz. Birçok özel öğrenci bu fırsatı kaçırmamaktadır.

İtalya’da Okurken Çalışmak Mümkün müdür?

Hem burslardan faydalanmak hem de çalışma fırsatı yasal olarak öğrencilere verilmektedir. Ancak çalışma saatlerinin haftada 20 saati geçmemesi istenmektedir.  Eğer İtalyanca biliyor iseniz mutlaka çevrede bir iş bulabilirsiniz.

Haftada çalışma süresi 20 saati aşmama kuralına uyarak hem burs almanız hem de çalışarak eğitiminizin masraflarının bir kısmını çıkarmanız mümkün olabilir. Böylece rahat bir öğrencilik dönemi yaşarsınız.

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

İtalya'da Okurken Çalışmak Mümkün müdür?

İtalya’nın kuzey bölgesi daha gelişmiştir ve daha pahalıdır. Üniversite İtalya güney ucunda olduğu için çok daha uygun fiyatlar ile yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Türkiye’de en revaçta olan bölümlerin eğitimini İngilizce veya İtalyanca alabileceğiniz bu eğitim size yeni fırsatlar yaratacaktır. Mezun olunca alacağınız Calabria üniversitesi diploması, mavi diplomadır. Yani tüm dünyada geçerli olan bir diploma ile ileride yüksek standartlı iş bulma şansına sahip olacaksınız.

Diplomanızı tüm Avrupa ve Amerika’da kullanabilirsiniz. Sizin yaşamınıza böylece çok büyük şanslar katacak bir mesleğe de sahip olmuş olacaksınız. Yüksek standartlı işlere girebileceğiniz bir diploma her zaman sizinle olacaktır.

Calabria Üniversitesinde Hangi Bölümler Var?

Eğitim alınacak bölümleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Hümanisttik Bilimler Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Ekonomi, İstatistik ve Finans Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Siyasal ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Modern Diller Fakültesi
 • Eğitim Bilimleri Fakültesi
 • Bilişim ve Matematik Fakülteleri
 • Bilişim Mühendisliği ve Elektronik Sistemler Fakültesi
 • Biyoloji, Ekoloji ve toprak Bilimi Fakültesi
 • Çevre ve Bölge Mühendisliği Fakültesi
 • Kimya Mühendisliği
 • İnşaat Fakültesi
 • Fizik Fakültesi
 • Kimya ve Kimya Teknolojileri Bölümü
 • Eczacılık, Sağlık ve Beslenme Bilimleri
 • Makine, Enerji ve Yönetim Mühendisliği Fakültesi

Akademik olarak her seviyede eğitimler verilmektedir. Calabria üniversitesinde yaklaşık seksen kadar sayıda bölümde eğitim almanız mümkündür. Bu 80 farklı bölüm yukarıda sıralanmış olan anabilim dallarındadır.

Aynı zamanda her dönem başında 80 saatlik bir dil eğitimi verilip eğitim yılına hazırlanılmaktadır. 78 farklı ülkeden gelen öğrenci bu şekilde İtalyanca öğrenmektedirler. Tüm öğrenciler Calabria üniversitesi dil eğitiminden faydalanabilirler.

Calabria Üniversitesinde Öğrenim Görmüş Tanınmış Kişiler

Nicola Leone

Nicola Leone, yapay zeka, bilgisayar bilimleri, veri bilimi ve veri tabanı teorisi alanlarında çalışan bilimcidir. Aynı zamanda Calabria Üniversitesi rektörü olan Nicola Leone uzmanlık alanlarında birçok ödüllere sahiptir.

Calabria Üniversitesi rektörü Nicole Leone’nin önemli ödüllerinden birkaçı;

 • Academia Europaea Ödülü
 • EurAI Ödülü
 • ACM Zaman Testi Ödülü
 • ALP Zaman Testi Ödülü

Carmine Maletta

Makine, enerji ve işletme yönetimi ve mühendislik ihtisas alanlarında eğitim veren ve birçok çalışmalara sahip Carmine Maletta Calabria Üniversitesi’nin önemli mezunlarındandır.

Carmine Maletta’nın çalıştığı ve eğitim verdiği alanlardan birkaçı;

 • Mikro yapı
 • Malzeme Karakterizasyonu
 • Mekanik özellikler
 • Malzemelerin Mekanik Davranışı
 • Gelişmiş Malzemeler
 • Malzemelerin mekaniği

Giancarlo Fortino

Calabria Üniversitesi mezunu ve aynı zamanda halen bu üniversitede profesörlük yapan Giancarlo Fortino; bilgisayar mühendisliği alanında eğitim vermektedir. Informatics, Modeling, Electronics and Systems (DIMES) alanlarında dersler vermektedir.

Diego Sisci

Eczacılık ve Sağlık ve Beslenme Bilimleri Bölümü alanında Calabria Üniversitesinde eğitim veren Prof. Diego Sisci’de Calabria Üniversitesinin önemli mezunlarındandır.

Calabria Üniversitesinin diğer önemli mezunları;

 • Antonio Fuduli
 • Mario Alviano
 • Giorgio Terracina
 • Luigi Montoro
 • Fabio Fasetti
 • ‪Raffaella Mancuso
 • Nuccio Ordine

Sık Sorulan Sorular

Calabria Üniversitesi devlet mi özel mi?

Calabria üniversitesi bir devlet üniversitesidir. Mühendislik, eczacılık, doğa bilimleri, bilgisayar ve bilişim alanları, ekonomi, işletme ve sosyal bilimler gibi farklı türden birçok alanda eğitim verilmektedir.

Calabria Üniversitesi öğrenim fiyatları ne kadardır?

Calabria üniversitesinde eğitim almak istiyorsanız 2023 güncel fiyatıyla yıllık ödemesi 650 Euro’dur. Bu ücret dünya genelinde devlet üniversiteleri kıyaslandığında oldukça düşük bir ücrettir.

Calabria Üniversitesi’nde yurt var mıdır, nerede konaklayabilirim?

Calabria üniversitesinin eğitim fakültelerinin hemen yanında devlet yurdu bulunmaktadır, her sene uluslararası öğrenciler için belirli kontenjanda yurda alınmaktadır. Calabria’da okurken herhangi bir yurda yerleşemeyen öğrenciler ise genel olarak üniversiteye yakın yerlerden oda kiralama işlemi ile konaklama imkanını değerlendirmektedir.

Üniversiteye ulaşım nasıldır ve şehir içinde hangi ulaşım olanakları vardır?

İtalya’da Calabria bölgesinin Cosenza şehrinde yer alan üniversiteye şehir içi her yere ulaşım sağlayan tren ve metrolar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Şehre en yakın Tito Minniti Havalimanı bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler için aylık belli bir ödeme karşılığı tüm ulaşım olanaklarından sınırsız olarak yararlanma imkanı bulunmaktadır. Yani üniversite eğitiminiz sırasında tüm İtalya’yı dolaşmak için her imkana sahip olacaksınız.

Calabria bölgesinde önemli turistik yerler nelerdir?

Calabria’da gezebileceğiniz önemli yerler için şunlar sayılabilir;

 • Tropea
 • Reggio Calabria
 • Scilla
 • Cosenza tarihi müzeler, kaleler ve yapılar
 • Lamezia Terme
 • Capo Vaticano

Calabria’da ne yenir, ünlü yemekleri nelerdir?

İtalya’nın güney ucunda uzunca bir plaja sahip olan Calabria bölgesinde deniz ürünleri ile birlikte birçok farklı yemek sayılabilecektir. Calabria’daki meşhur lezzetler genel olarak şunlardır;

 • Galeto (meşhur bir dondurmadır)
 • Cucina Povera
 • Pitta
 • Licurdita
 • Polpette
 • Susumelle

Calabria kalabalık bir bölge midir?

İtalya’nın en uzun plajlarına sahip Calabria bölgesi özellikle yaz aylarında hem yerel hem turist akınına sahne olmaktadır, diğer mevsimlerde ise şehir yaz mevsimlerine oranla daha durgundur.