İtalya’da eğitim almak isteyen birçok aday öğrenci tarafından Calabria üniversitesi tercih edilmektedir. Calabria İtalya’nın en güneyinde bulunmaktadır. Merkezi Cosenza olan bölgede antik çağdan beri ileri medeniyetler yaşamıştır. Hala da açık görüşlü, eğitime değer veren insanların yaşadığı bir bölgedir. Elbette bunda bölgede olan seçkin eğitim kurumlarının da katkısı büyüktür.

İtalya günümüz anlayışına en uygun ilk üniversitenin kurulduğu ülkedir. Yani Üniversitenin beşiği diyebiliriz. İyi eğitim merkezleri ancak uzun yıllarda oluşmaktadır. Bu yönden İtalya en ön sırada sayılabilir. Hatta ilk üniversitenin kuruluşuna bakarak ilk sıra verilebilir.

Aynı zamanda Calabria üniversitesi var olduğu konum itibarı ile de en iyi eğitim alınabilecek bir bölgededir. Bulunduğu Cosenza şehri ulaşım yönünden rahat 260.000 kişilik bir şehirdir. Küçük olmasına rağmen önemli bir kültür şehridir. Birçok kütüphane, müze ve tiyatro salonu bulunmaktadır. Öğrenimi sürdürürken sanat ve bilgi kaynakları ile öğrenciyi doyuracak kapasitede bir yerleşim merkezidir.

Ünlü Botanik Bahçesi, Paleontoloji müzesi ile birçok öğrencinin ilgisini çekeceği kesindir. Aynı zamanda yerleşim merkezinde spor yapabilmek için de birçok olanak vardır. Spor salonları ve spor alanları mevcuttur. Birçok genç insan için imkânlar sunulmaktadır.

Güney İtalya’nın iklimi yumuşak bölgesindedir ve insanları sıcak Akdeniz insanıdır. Türkiye’den giden bir öğrencinin yabancılık çekmeyeceği bir toplumda eğitimi daha rahat olacaktır. Calabria üniversitesi tüm olanakları ile bölgede eğitim imkânı sunmaktadır.

Eğitimi sırasında yeni insanları tanımak, yeni toplum yaşamlarına dâhil olabilmek isteyenler için güzel bir olanaktır. İtalya rahatça dil öğrenebileceğiniz, isterseniz İngilizce eğitim de alabileceğiniz bir yerdir. Eğitim sonrası Avrupa’da iş bulma şansınızı arttıran bir ülkedir. Birçok genç tarafından tercih edilmektedir.

Güzel bir öğrencilik yaşamının yanı sıra sunduğu en önemli şey saygın bir eğitimdir. Seçeceğiniz branştan mezun olduğunuzda tüm dünyada kabul görecek bir mesleğe sahip olacaksınız. Böylece gelecek ile ilgili kendinize en iyi yatırımı yapmış sayılırsınız.

İnsanların kendilerine yaptıkları yatırımlar mutlaka yaşamlarını olumlu etkileyecek bir şekilde kendilerine geri dönmektedir. Size bu olanağı sunan Calabria üniversitesi ve kendinizi geliştirme azminiz olacaktır.

Calabria Üniversitesi Tarihi

Calabria Üniversitesi İtalya’da köklü bir eğitim merkezidir. İtalya devlet üniversitelerinden biridir. İlk olarak 1972-1973 yılında eğitim vermeye başlamıştır. O günden itibaren büyük bir ivme ile gelişmiştir.

Devlet üniversitesi olması dolayısı ile eğitim giderleriniz çok daha az olacaktır. Üstelik saygın bir eğitim kurumu olduğu için tüm dünyada aldığınız eğitim kabul görecektir. Böylece eğitim sonrası kendiniz için yeni bir başarı sayfası açılmasını sağlayacaksınız.

Açıldığı 1972 yılından itibaren Calabria üniversitesi gelişimini bu güne kadar sürdürmüştür. Halen de sürdürmektedir. Şu anda 31 binin üzerinde öğrenci eğitim almaktadır. Verdiği eğitim, hazırladığı etkinlikler ve mezunları ile gurur duymaktadır.  Mimarisi bir İtalyan, bir de Danimarkalı mimar tarafından hazırlanmış binalarda hizmet vermektedir.

Yıllar içinde üniversite öğrencileri için sağlıklı barınma şartları hazırlamıştır. Öğrenci yurtları hemen eğitim kampüsünün yanındadır. Yemekhane hizmetinin yanı sıra öğrenciler için sanat, sosyal aktivite ve spor alanları imkânları yaratmıştır. Zaman içinde gelişimini devam ettirmektedir.

Günümüzde gelişimini hala sürdürmekte olan Calabria üniversitesi geniş bir eğitim bütçesi ile çalışmalarını yapmaktadır. 120 milyon Euro üzerinde bir bütçe ile çalışmalarını başarı ile sürdürmektedir. 2009 yılı Erasmus Başarı hikâyeleri içinde en iyi uygulama olarak birinci olmuştur, 2019 yılında ise Genç Üniversiteler arasında birinci sırada olmayı başarmıştır. 760 üzerinde akademisyeni vardır.

İtalya da kampüs içinde ilk öğrenci barınma olanağı yaratan üniversitedir. Her gün gelişmesini sürdürerek öğrencilerine yeni olanaklar yaratmaktadır. Öğrenci adayları tarafından da büyük ilgi ve istek görmektedir.

Calabria Üniversitesi Eğitim Olanakları

Daha önceden de söz edildiği gibi 120 milyon Euro üzerinde bütçesi olan Calabria üniversitesi, bu geniş bütçesi ile öğrencilerine en iyi eğitim olanaklarını sunmaktadır. Konusunda tanınmış akademisyenler ile seçkin bir eğitim alacak ve sonrasında sizin tüm dünyada çalışma olanağınız olacaktır. İyi bir yaşam ve toplumda yüksek bir seviye kazanmaya bu eğitim ile kapı açmış olacaksınız. Bu şekilde hayat seviyeniz ve yaşam kaliteniz olumlu yönde etkilenerek çok yükselecektir.

Aynı zamanda eğitim sırasında çeşitli olanaklardan da faydalanabileceksiniz. Bunlar arasında en önemlisi kampüs içinde barınma ve yaşama olanağıdır. Böylece ek ve fazla masraflarınız olmayacak. Ulaşım masraflarınız azalacak ve zaman yitirmeyeceksiniz. Kendiniz geliştirmeye ya da hoş bir şeyler yapmaya daha fazla vakit ayırabileceksiniz. Aynı alanda diğer öğrenciler ile bir arada olma imkânınızda olacaktır.

Aynı zamanda üniversite tarafından sağlık hizmetlerine, spor aktivitesi yapacağınız alanlara ve kültür merkezlerine ulaşımınız da sağlanmaktadır. Öğrenim dışında bu olanaklardan da faydalanacaksınız. Aynı zamanda yemekhane hizmetlerinden de yararlanma olanağınız olacak. Bir öğrencinin gereksinimi olan her temel gereksinimin Calabria üniversitesi kampüsü içinde karşılanması olasıdır.

Bir devlet üniversitesi olması sayesinden İtalya Devletinin öğrenim desteklerinden yararlanabileceksiniz. Bu da eğitimde fırsat eşitliği anlamında size yeni olanaklar sağlayacaktır. Eğitiminiz süresinde çeşitli burs ve indirimlerden faydalanabileceksiniz.

Yepyeni diller ile kendinizi geliştirme olanağına da erişebilirsiniz. Bunun da geleceğiniz için çok faydalı olacağı kesindir. Farklı kültürlerden arkadaşlar edinip yeni bakış açılarına sahip olabilecek, öğrenim dışında da kendinizi kişilik olarak da geliştirmiş olacaksınız. Dünyaya bakış açınızda olumlu radikal değişimler yaşayacaksınız.

Calabria Üniversitesi Erasmus

italyada yüksek lisans

Türkiye’de eğitim gören, hazırlık hariç eğitimlerinin birinci yılını tamamlamış ve not ortalaması 2.20 üzerinde olan başarılı örgün eğitim öğrencilerinin Erasmus destekleri ve bursları için başvurması mümkündür. Eğer yurt dışında eğitim alacak seviyede dil biliyorsanız, en az B1 seviyesinde iseniz siz de Erasmusa katılıp yurt dışında, Calabria üniversitesi fakültelerinden birinde eğitim görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Yalnız ne yazık ki uzaktan eğitim veya Açık Öğretim görenler bu olanaktan faydalanamamaktadır.

Erasmus öğrencisi iseniz, İtalya’ya geliş için yol paranızın bir kısmını da hibe olarak alabilirsiniz. Bu miktar gideceğiniz yol ile bağlantılı olarak değişen bir miktardır. Aynı zamanda 1. ve 2. grup aylık öğrenim hibesinden faydalanacaksınız. Üniversiteye bir ücret ödemeyecek ama eğer ülkenizde bir vakıf üniversitesinde eğitim görüyorsanız, oradaki senelik harcınızı kendi okuduğunuz vakıf üniversitesine ödemek yükümlülüğünüz devam edecek.

Erasmus’ta 2009 yılında yapılan seçimler ile üniversite başarı öyküleri içinde Avrupa etiketinde en iyi uygulama örneği olarak Calabria üniversitesi seçilmiş olması da bir tercih sebebi olmaktadır. 31.000 üzerinde öğrenciye eğitim veren üniversitenin belli sayıda öğrencisi de Erasmus öğrencisidir. Eğitim hayatlarında hibe ve burslar kullanarak kendi geleceklerini başarı ile inşa etmektedirler.

Calabria Üniversitesimi Neden Tercih Ediliyoruz?

İtalya devleti ülkesinde öğrenim gören tüm öğrencilere kendi öğrencileri ile aynı fırsatları veren bir sosyal devlettir. Bu yüzden ülkedeki yabancı öğrenciler de İtalyan öğrenciler ile aynı eşitlik şartlarında tanınan olanakları paylaşmaktadırlar. Devlet öğrenci desteklerinden faydalanma olanakları ve burs bulma şansları vardır. Aynı şekilde ailelerinin gelir durumuna göre üniversite eğitim ücretleri düşürülmekte ya da ücretsiz öğlen ve akşam yemeğinden faydalanma olanakları olmaktadır.

Lisans öğrencileri için 3, 6 ya da 9 aylık burslar mevcuttur. Bu burslar sanat, müzik, dans eğitimlerinde olabildiği gibi İtalyan Dil ve Kültürü alanında da olabilmektedir. Master, doktora ve araştırma aşamalarında İtalya devletinin sunduğu bu burs olanaklarından faydalanmak her yabancı öğrenciye eğitim için fırsat vermektedir.

Aynı zamanda çeşitli üniversitelerin bünyesinde olduğu Calabria üniversitesi eğitim kurumu bünyesinde de özel yetenekli öğrenciler için farklı burslar bulunmaktadır. Özel yetenekli öğrenciler dışında, üstün başarı gösteren öğrencilere de çeşitli burslar verilerek eğitimlerine devam etmeleri için destek olunmaktadır. Böylece özel öğrencilerin gelecek başarısı üniversite tarafından desteklenmiş olmaktadır.

Konaklama burs desteği de öğrencilerin yararlanabileceği burslar arasındadır. Üniversite yurtlarında kalan öğrencilere çeşitli fiyat indirimleri uygulanmaktadır. İtalya’da yaşayan tüm öğrencilere böylece fırsat eşitliği sağlanmasına çalışılmıştır. Bu öğrencilere yabancı öğrenciler de dâhil edilmiş olması sizlere şans tanımaktadır.

Alınan bursların yalnızca bir kısmı tüm öğrencilik yaşamını idame ettirecek kadardır. Bunlar özel yetenekli ve üstün başarılı öğrencilere verilen burslardır. O grup dışında kalan öğrenciler aldıkları burs ile sadece yemek, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak geri kalan masraflar için İtalya diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslarsanız oldukça ucuz bir ülke olarak tanımlanabilir. Bu yüzden geniş imkânlara sahip olmayan birçok öğrenci tarafından Calabria üniversitesi tercih sebebi olmaktadır.

Yetenek ve başarı bursuna hak kazanabilirseniz aldığınız miktar ile yaşamınızı sürdürebilmeniz mümkündür. Bu şekilde eğitimizi sonuna kadar götürebilirsiniz. Birçok özel öğrenci bu fırsatı kaçırmamaktadır.

Hem burslardan faydalanmak hem de çalışma fırsatı yasal olarak öğrencilere verilmektedir. Ancak çalışma saatlerinin haftada 20 saati geçmemesi istenmektedir.  Eğer İtalyanca biliyor iseniz mutlaka çevrede bir iş bulabilirsiniz. Haftada çalışma süresi 20 saati aşmama kuralına uyarak hem burs almanız hem de çalışarak eğitiminizin masraflarının bir kısmını çıkarmanız mümkün olabilir. Böylece rahat bir öğrencilik dönemi yaşarsınız.

İtalya’nın kuzey bölgesi daha gelişmiştir ve daha pahalıdır. Üniversite İtalya güney ucunda olduğu için çok daha uygun fiyatlar ile yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Calabria üniversitesi düşük gelirli ailelerden gelen öğrencilerin iki öğün yemeğini ve barınma ihtiyacını karşılayacak kadar burs verebilmektedir. Bu sebeple az harcamak isteyen öğrenciler her fırsatı değerlendirme yollarını öğrenip değerlendirmektedirler. Örnek vermek gerekir ise, İtalya’da müzeler ayın ilk pazarı ücretsiz olup, düşük gelirle yaşayan tüm öğrencilerin bu günlerde müze ziyaretleri yapması önerilmektedir.

Türkiye’de en revaçta olan bölümlerin eğitimini İngilizce olarak alabileceksiniz ve bu size yeni fırsatlar yaratacaktır. Mezun olunca alacağınız Calabria üniversitesi mavi diplomadır. Yani tüm dünyada geçerli olan bir diploma ile ileride iş bulma şansına sahip olacaksınız. Diplomanızı tüm Avrupa ve Amerika’da kullanabilirsiniz. Sizin yaşamınıza böylece çok büyük şanslar katacak bir mesleğe de sahip olmuş olacaksınız. Toplumda daha yüksek bir yere geleceksiniz.

Calabria Üniversitesinde Hangi Bölümler Var?

Eğitim alınacak bölümleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Hümanisttik Bilimler Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Ekonomi, İstatistik ve Finans Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Siyasal ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Modern Diller Fakültesi
 • Eğitim Bilimleri Fakültesi
 • Bilişim ve Matematik Fakülteleri
 • Bilişim Mühendisliği ve Elektronik Sistemler Fakültesi
 • Biyoloji, Ekoloji ve toprak Bilimi Fakültesi
 • Çevre ve Bölge Mühendisliği Fakültesi
 • Kimya Mühendisliği
 • İnşaat Fakültesi
 • Fizik Fakültesi
 • Kimya ve Kimya Teknolojileri Bölümü
 • Eczacılık, Sağlık ve Beslenme Bilimleri
 • Makine, Enerji ve Yönetim Mühendisliği Fakültesi

Akademik olarak her seviyede eğitimler verilmektedir. Calabria üniversitesi yaklaşık seksen kadar sayıda bölümde eğitim almanız mümkündür. Bu 80 farklı bölüm yukarıda sıralanmış olan anabilim dallarındadır.

Aynı zamanda her dönem başında 80 saatlik bir dil eğitimi verilip eğitim yılına hazırlanılmaktadır. 78 farklı ülkeden gelen öğrenci bu şekilde İtalyanca öğrenmektedirler. Tüm öğrenciler Calabria üniversitesi dil eğitiminden faydalanabilirler.