Camerino Üniversitesi, İtalya’nın Marche bölgesinin Macerata ilinde konumlanmaktadır. 1336 yılında kurulan ve İtalyan’ın en eski üniversitelerinden biri olan bu kurum, lisans, yüksek lisans ve doktora (master) tüm derecelerde birçok programda eğitim vermektedir. Okul bünyesindeki özellikle mühendislik, mimarlık, tıp, işletme, turizm, tarım ve beşeri bilimler gibi programlar tercih edilir.

İtalyanca ismi “Università di Camerino” olan üniversitede yaklaşık 7.000 öğrenci bulunmaktadır ve üniversitedeki uluslararası öğrencilerin oranı da oldukça fazladır. Üniversitenin öğretim üyelerinin çoğu İtalya’nın en saygın üniversitelerinde eğitim almış ve çeşitli disiplinlerde araştırma ve projeler yürütmektedirler. Bu açıdan üniversitede hem akademisyenlerine hem öğrencilerine, hem de araştırmacılara laboratuvarlar, kütüphaneler ve diğer araştırma imkanlarını sağlamaktadır.

Camerino Üniversitesi - İtalya'daki Üniversiteler

University of Camerino (kısaca UniCam), çeşitli saygın firmalarla uluslararası işbirliği faaliyetleri yürütmektedir, Avrupa ve diğer ülkelerde birçok üniversiteyle ortak programlar yürütmektedir. Üniversite ayrıca, öğrencilerine uluslararası öğrenci değişim programlarına (Erasmus) katılma imkanı da vermektedir, öğrenciler ister İtalyanca ister İngilizce programlar arasında Erasmus olanaklarından yararlanabilecektir.

İtalya’da bu prestijli eğitime sahip devlet üniversitesinde eğitim almak öğrencileri hem kültürel olarak hem de kariyer olarak geliştirmektedir. Üniversitenin mezunlarının %80’i kolayca kendi sektöründe iş bulmaktadır, kalan diğer kesim ise akademik kariyer veya farklı sektörlerde kariyerlerini devam ettirmektedir. Üniversitede okuyanlar çoğunlukla kültüre adapte olarak İtalyancayı öğrenebilmekte ve dil açısından da yetkin bir konuma erişmektedir.

Camerino Üniversitesi (UniCam) Nerede?

Camerino Üniversitesi, İtalya’nın Marche bölgesinde ve Macerata ilinde konumlanmış bir üniversitedir, Camerino ise bir şehir değil Macerata ilinde bir komündür. Macerata konum olarak ise İtalya’nın ortasında konumlanır.

Üniversitenin kampüsleri, Macerata ilinde farklı yerlere dağılmış konumdadır, kampüsler ise şu şekildedir;

 • Camerino kampüsü; üniversitenin ana kampüsüdür, kampüste birçok program bir arada yer alır.
 • San Benedetto del Tronto kampüsü; üniversite kampüsleri içerisinde en yeni olanlardan biridir ve San Benedetto del Tronto şehrindedir, kampüs, işletme ve turizm bölümlerine ev sahipliği yapmaktadır.
 • Ascoli Piceno kampüsü; Ascoli Piceno şehrine yakın konumdadır, mimarlık bölümü bu kampüstedir.
 • Matelica kampüsü; Matelica şehrindedir ve kampüste tarım ve gıda bilimleri bölümleri bulunur.

Üniversitenin diğer bazı kampüsleri, Recanati, Fabriano ve Osimo şehirlerindedir ve dil, tarih ve sanat bölümlerini içermektedir.

Üniversiteden Mezun Olmuş Önemli Kişiler

Camerino Üniversitesi, İtalya’nın Marche bölgesinde bulunan bir üniversitedir. Bu üniversiteden mezun olmuş bazı önemli kişiler şunlardır:

 • Enrico Fermi – İtalyan-Amerikan fizikçi, Nobel Fizik Ödülü sahibidir
 • Beniamino Andreatta – Siyasetçi ve senatör
 • Gianni Sagratini – Kimya alanında çalışmalarıyla bilinir, üniversitede profesördür
 • Franco Frattini – Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı
 • Giuseppe Tornatore – İtalya’da film yönetmeni, En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü sahibi
 • Marco Piangerelli – Data analysis. Neuroscience gibi alanlarda önemli araştırmacıları bulunur
 • Giovanni Giolitti – İtalya’nın Başbakanı ve İçişleri Bakanı görevlerinde bulunmuştur
 • Luigi Einaudi – Ekonomist, İtalya Cumhurbaşkanı olarak görev almıştır

Bu örnek isimler dışında Camerino Üniversitesinden mezun olan daha birçok önemli isimler bulunmaktadır.

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

UniCam Università di Camerino

Camerino Üniversitesi Öğrenci Hayatı | Camerino’da Yaşam

Camerino Üniversitesi, İtalya’nın orta kesimindeki küçük bir kasabada yer alır, öğrenciler  üniversite içinde ve dışında birçok sosyal ve kültürel etkinlik imkanlarını değerlendirebileceklerdir. Üniversitenin birçok sosyal kulübü ve öğrenci topluluğu vardır ve öğrencilerin ilgi alanlarına göre birçok farklı seçenek sunarlar.

Ayrıca kampüslerde spor salonları, yüzme havuzu ve açık hava sporları için uygun alanlar da mevcuttur. Bunlar dışında öğrenciler üniversitenin İtalya’nın orta kesiminde konumlanması avantajını da değerlendirebileceklerdir. İtalya’da şehirler arası tren ve metro seferleri oldukça yaygındır, bu açıdan öğrenciler hafta sonlarını İtalya’nın şehirlerini gezmek için de tercih edebilir.

Macerata - İtalya'da Gezilecek Yerler

Macerata ve Camerino’da, gezilebilecek birçok tarihi ve kültürel yapı, müze ve sanat galerileri de bulunmaktadır, bunlar arasında şu önemli yerler sayılabilecektir;

 • Palazzo Buonaccorsi: Macerata’nın merkezinde yer alan bu yapı, 1700’lü yıllarda inşa edilmiştir ve günümüzde bir müzedir, müzede özellikle Rönesans dönemi resimleri ve mobilyaları sergilenmektedir.
 • Sferisterio: Bu antik Roma amfi tiyatrosu, açık hava operalarının yapıldığı bir sahnedir. Ayrıca, tiyatroda yaz aylarında konserler ve diğer kültürel etkinlikler de düzenlenmektedir.
 • Macerata Katedrali: 1500’lü yıllarda inşa edilen bu katedral, Gotik ve Rönesans mimari tarzlarının bir karışımını yansıtmaktadır. İçerisinde çok sayıda sanat eseri ve heykel yer almaktadır.
 • Villa Potenza: Macerata’daki bu tarihi yapı, 1700’lü yıllarda inşa edilmiş bir saraydır. Şimdi, bir müze olarak hizmet vermektedir ve dönemin mobilyaları, resimleri ve heykelleri sergilenir.
 • San Claudio al Chienti: Macerata şehrinin yakınlarında yer alan bu küçük köy, güzel manzaralar ve tarihi eserleri ile ünlüdür. Köydeki kiliseler, şapel ve tarihi yapılar ziyaret edilebilir.
 • Santa Maria della Porta: Macerata’da bulunan eski bir kilisedir, Gotik tarzda inşa edilmiş ve 1200’lü yıllarda yapımı tamamlanmıştır, içerisinde birçok fresk ve sanat eseri de bulunmaktadır.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Camerino Üniversitesi Bölümleri

Camerino Üniversitesinde lisans, yüksek lisans, doktora ve master derecelerinin her birinde eğitim verilmektedir. Üniversitedeki bölümlerin büyük bir çoğunluğu İtalyanca olsa da önemli programlar içerisinde İngilizce eğitim verilenleri de bulunur. İtalya’da lisans programları genel olarak tıp, mimarlık ve başka bazı bölümler istisna 3 sene sürmektedir, yüksek lisans programları ise 2 sene sürmektedir.

Camerino Üniversitesinin fakülteleri şu şekildedir;

Bu fakültelerdeki programlar genel olarak İtalyanca programları içermektedir, bunun dışında İngilizce olan bazı programlar da mevcuttur.

İngilizce Lisans Bölümleri

 • Biosciences and Biotechnology
 • Geological, Natural and Environmental Sciences

İngilizce Yüksek Lisans, Doktora ve Master Programları

 • Chemistry and Advanced Chemical Methodologies
 • Industrial Chemistry
 • Management and Business Administration
 • Molecular and Cell Biology
 • International Studies and Diplomacy
 • Environmental Sciences
 • Computer Science
 • Geoenvironmental Resources and Risks
 • Applied Mathematics
 • Biological Sciences
 • Molecular and Cellular Biology and Physiology
 • Industrial Engineering and Mathematical Sciences

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” veya “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Camerino Üniversitesi Erasmus Programı

İtalya'da Erasmus Veren Üniversiteler

University of Camerino’da (UniCam) birçok İngilizce ve İtalyanca programda öğrenciler Erasmus programından yararlanabilmektedir. Genel olarak İngilizce programlar için tercih edilen Erasmus değişim programı üniversitenin bünyesindeki Biosciences and Biotechnology, Geological, Natural and Environmental Sciences bölümlerine yönelik olmaktadır.

Erasmus için başvuru ve kabul sürecinde gerekli belgeler şunlardır;

 • Başvuru formu doldurulmalı
 • Öğrenim sözleşmesi
 • Resmi Transkript
 • Geçerli bir Kimlik Belgesinin kopyası
 • Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızın kopyası

Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Erasmus Yapmak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Camerino Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Camerino Üniversitesi bir devlet üniversitesi olsa da senelik 456 Euro gibi bir eğitim ücreti olmaktadır. Bu ücret üniversitece AB vatandaşı olmayan tüm yabancı öğrenciler belirlenmiş bir rakamdır ve tüm programlar da aynı fiyat geçerlidir.

2 ayrı taksit olarak ödenen bu eğitim ücretinde bazı istisnalara göre ve öğrencilerin durumlarına göre indirime tabi olmaktadır. Üniversitenin harcı devlet üniversiteleri genelinde oldukça düşük bir fiyattır, bu düşük fiyatla öğrencilere prestijli bir eğitim olanağı sunulmaktadır.

İtalya'da Burslu Olarak Okuyabileceğiniz Üniversiteler

Ek olarak İtalya’da uluslararası öğrenciler için oldukça fazla burs olanakları sunulmaktadır, öğrenciler İtalya devletince verilen bu burslar sayesinde tüm eğitim dönemindeki harcamaları karşılayabileceklerdir. Ayrıca öğrenciler başarısına göre veya başka İtalya’da özel olarak verilen burslardan da yararlanabilirler. Burs başvuruları, yurt ve konaklamaya dair imkanlar, İngilizce veya İtalyanca programlara kayıt süreci ve daha fazlası için form bilgilerinizi doldurarak Pava Education’a danışabilirsiniz.

Ayrıca daha detaylı bilgi için “İtalya’da eğitim ücretleri ve burslar” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Camerino Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Università di Camerino (UniCam) öğrencilerine yurt olanakları sunmaktadır. Üniversitenin kampüsünde öğrencilerin kalabileceği iki yurt tipi bulunur: Casa dello Studente ve Collegio Universitario. Casa dello Studente, tek kişilik odalardan oluşan bir yurttur, Collegio Universitario daha fazla sosyal faaliyetin bulunduğu bir yurttur ve burada çift kişilik odalar da bulunmaktadır.

Üniversite kayıt ve başvuru süreci içerisinde yurt başvuruları titizlikle takip edilmesi gerekenler arasındadır, yurt başvuruları genellikle Eylül ayında başlamaktadır.

İtalya'da Konaklama Seçenekleri

Camerino’da üniversitenin yurduna veya herhangi bir yurda yerleşemeyen öğrenciler ise düşük maliyetli seçenekler açısından oda kiralama veya kampüse yakın civarda paylaşımlı daire kiralama gibi seçenekleri değerlendirebilecektir. Camerino genelinde öğrenciler konaklama dahil tüm yaşam maliyetleri aylık 500-650 Euro arasında olacaktır.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Camerino Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca için B2 dil yeterliliği veya mülakat koşulu aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

Sık Sorulan Sorular

Camerino Üniversitesi (UniCam) devlet mi, özel mi?

Camerino Üniversitesi bir devlet üniversitesidir, üniversite bünyesinde lisans, yüksek lisans, doktora ve master derecelerinde programlar yer alır. Üniversite Marche bölgesinin Macerata ilindedir, yani konum olarak İtalya’nın ortasında konumlanır.

Camerino Üniversitesinin eğitim dili nedir?

Üniversitenin çoğu programı İtalyanca’dır, bunun birlikte Biyo-bilimler ve Veterinerlik fakültesinde İngilizce lisans programları ve diğer fakültelerin birçoğunda da lisansüstü İngilizce programlar yer almaktadır.

Camerino Üniversitesinde hangi bölümler var?

Camerino’da 5 fakültede lisans, yüksek lisans ve doktora tüm derecelerde eğitim verilmektedir. Bu fakültelerin programlarında biyoloji, fizik, kimya gibi fen bilimleri ağırlıklı eğitim verilmekteyse de mimarlık, eczacılık, hukuk gibi alanlar ve bunların türevleri olan lisansüstü alanlar bulunur.

Camerino’da yurt ve burs herkese çıkar mı?

Burs imkanını Camerino Üniversitesi değil İtalya devleti veya özel kurumlar sağlamaktadır, yani burs için gerekli işlemler doğru şekilde yapılması halinde çıkma ihtimali çok yüksektir. Yurt olanakları ise üniversitenin o seneki talebine bağlı olarak değişkenlik gösterebilecektir.

University of Camerino’da akademik yıl ne zaman başlar ve biter?

Camerino Üniversitesinde akademik yıl genellikle Ekim ayında başlar, Haziran sonuna doğru biter. Programların bazılarında ise başlangıç ve bitiş tarihi farklılaşabilecektir. Lisans programları 3 sene, yüksek lisans ise 2 senedir.

Camerino Üniversitesinin dünya sıralaması nedir?

Camerino Üniversitesi’nin dünya sıralamaları aşağıdaki gibidir:

 1. Times Higher Education World University Rankings 2022: 1001+
 2. QS World University Rankings 2022: 801-1000
 3. Academic Ranking of World Universities (ARWU) 2021: 901-1000