Cattolica Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

Avrupa’daki en önemli özel sermayeli Katolik üniversitesi olarak bilinen Cattolica Üniversitesi, 7 Aralık 1921 tarihinde açılmış ve diğer üniversitelere kıyasla daha yeni bir kuruluş tarihine sahip olduğu hâlde günümüzde 40 bini aşkın öğrenciye eğitim verecek kapasiteye ulaşmıştır. Università Cattolica Del Sacro Cuore yaklaşık 100 yıllık tarihi içerisinde yetiştirdiği ünlü politikacı, hukukçu, akademisyen, girişimci, gazeteci ve yazarlarla İtalya’da oldukça saygın bir konuma yerleşmiştir.

Herkesin içindeki potansiyeli çıkarması gerektiği felsefesini benimseyen Catholic University of the Sacred Heart, düşünce özgürlüğünün yaygın olarak uygulandığı bir eğitim kurumudur. Öğrencilerine ve onların ailelerine yönelik hizmet ve sübvansiyon destek sistemine sahip olan üniversite, her öğrencinin tam potansiyelini geliştirmelerine ve elde etmelerine olanak tanıma konusunda bilinçlendirici katkılarda bulunmaktadır.

cattolica üniversitesi polo universitario giovanni xxiii

Cattolica Üniversitesi, öğrencilerine sadece bir hayat görüşü öğretmekten çok; bunu sağlam bir eğitim müfredatıyla vermeyi amaçlayan eğitim kurumudur ve iş dünyasından ünlü firmalarla güçlü bir bağlantıya sahiptir.

12 fakülte, 48 mesleki diploma ve uzmanlık eğitimi programı, 20 doktora programı, 35 enstitü, 87 araştırma merkezi ve 4 adet üniversite merkezine sahip olan üniversite, öğrencileri gerek kişisel hayatlarına gerekse iş hayatlarına hazırlaması nedeniyle tercih edilen bir eğitim kurumu hâline gelmiştir.

Cattolica Üniversitesinin şu anki öğrenci sayısı 43.302 olup her yıl 10.000 mezun verilir.

Bünyesinde eğitim alan öğrencilerin araştırmalarını destekleyen bir kurum olan Cattolica Üniversitesi, geçtiğimiz yılda yapılacak olan araştırmalar için 29 milyon avronun üzerinde ödenek ayırmıştır. Bu ödeneğin %89’u dış kuruluşlardan, %11’i Üniversite tarafından finanse edilmiştir. Araştırma ürünleri söz konusu olduğunda University of Cattolica, 10 üniversite şirketi ve 35 tescilli patentle övünebilir .

Cattolica Üniversitesinin Dünya Sıralamasındaki Yeri

Cattolica Üniversitesi mezunları, dünya üzerindeki çeşitli ülkelerde kendilerine rahatlıkla iş bulabilmektedir. YÖK denkliğine de sahip olan üniversite, dünya genelinde çeşitli alanlarda önemli sıralara yerleşmiştir.

 • CWUR 2020-2021 verilerine göre Cattolica Üniversitesi dünya 436.’sıdır.
 • QS World University Ranking 2021 verilerine göre 511-520 sıradadır.
 • THE World University Rankings 2020’ye göre ise 501-600. sıradadır.
 • Üniversite, 2018 yılında öğrenciler ve işverenlerle birlikte atölyeler, bire bir mentorluk oturumları ve kariyer fuarları dâhil olmak üzere kampüste 400’den fazla etkinliğe ev sahipliği yaptı.
 • Organizasyonlar, vakıflar, dernekler ve şirketler dâhil olmak üzere işverenlerle 4.000’den fazla sözleşmeye sahip olan Cattolica Üniversitesi, işveren-öğrenci bağlantıları açısından İtalya’da 1. sırada yer almaktadır.
 • 2019 Mezun İstihdam Sıralaması’na (istihdam edilebilirlik açısından dünyanın en iyi 500 üniversitesini analiz eden bir anket) göre, Cattolica Üniversitesi ankete katılan 758 üniversite arasında kampüslerindeki şirketlerin aktif varlığı açısından İtalya’da 1, dünyada 58. sırada yer aldı. Dahası, Cattolica Üniversitesi, işverenler tarafından görüşülen öğrenci sayısı bakımından dördüncü üniversitedir.
 • Buna ek olarak, Università Cattolica, 2019 QS Dünya Üniversite Sıralamasında konuya göre analiz edilen 48 alan arasında 13 özel disiplin alanındaki ilk 300 üniversiteye aittir: İlahiyat, İlahiyat ve Dini Çalışmalar (51-100), Tıp, Modern Diller ve Hukuk (101) -150), Tarım ve Ormancılık, İletişim ve Medya Çalışmaları, Ekonomi ve Ekonometri, Psikoloji ve Muhasebe ve Finans (151-200), İşletme ve Yönetim Çalışmaları, Sosyoloji (201-250), Eğitim ve Dil Bilim (251-300).

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cattolica Üniversitesi Nerede?

Milano’da bir kampüste kurulu olan üniversitenin tek yerleşkesi bu şehirde değildir. Cattolica Üniversitesinin ayrıca Roma, Brescia ve Piacenza’da da kampüsleri bulunmaktadır.

Milano şehrine bakış

Cattolica Üniversitesi Öğrenci Hayatı

Dört farklı kentte kampüsü bulunması nedeniyle İtalya’nın çeşitli noktalarında öğrencileri buluşturma imkânına sahip olan Cattolica Üniversitesi, toplam 40 bini aşkın öğrenci sayısıyla uluslararası niteliğe sahip bir eğitim kurumu hâline gelmiştir. Okulun Milano kampüsünde eğitim alan öğrenciler Duomo Katedrali’nde kenti seyredebilir, Galleria Vittorio Emanuele’de bol bol fotoğraf çekebilir, Teatro Alla Scala’da bir opera etkinliğini seyretme fırsatı bulmaktadır.

Roma ve diğer kentlerdeki kampüslerde eğitim görenler ise en az Milano’dakiler kadar şanslıdır. Tüm öğrenciler İtalya’nın tarihi sokaklarını keşfetmekte, müzeleri ve Kolezyum’u ziyaret etmektedir.  Tüm günü koşturmaca ile geçiren öğrenci grupları diledikleri takdirde İtalya’nın bu dört kentinin ünlü meydanlarında İtalyan mutfağı lezzetlerini keşfetmekte, kahve ya da şarap içebilmektedir.

Cattolica Üniversitesi Bölümleri

Duomo di Milano katedrali

İngilizce Lisans Programları

 • Tıp (6 yıl)
 • Bankacılık ve finans
 • Ekonomi
 • Uluslararası Yönetim

Ayrıca “İtalya’da Lisans Eğitimi” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İngilizce Yüksek Lisans Programları

Cattolica Üniversitesinin çeşitli kampüslerinde İngilizce yüksek lisans eğitimleri verilmektedir ve bu eğitimlerin süresi iki yıldır.

 • Banking and Finance
 • Economics
 • Management
 • Methods and Topics in Art Management
 • Actuarial Sciences for Insurance
 • Innovation and Technology Management
 • The Art and Industry of Narration
 • Global Business Management
 • Food Processing
 • Agricultural and Food Economics
 • Healthcare Management

Ayrıca “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Cattolica Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Cattolica Üniversitesinde lisans programları ücretleri yıllık 8.000 avrodur. Yüksek lisans programları ücretleri ise bölüme göre 7.500 ile 12.000 euro arasında değişkenlik göstermektedir.

3.364 öğrenci, kayıt ücretlerinin ödenmesinden muaf tutulmaya ve 4014 kişi de mali destek türleri için hak kazanmıştır. Engelli 1.388’den fazla öğrenciye farklı özel hizmetler sağlanmıştır. Üniversite harçlarının ödenmesi muafiyetlerinin ve diğer mali destek türlerinin finansmanı için Üniversite ve EDUCatt tarafından yaklaşık 27,2 milyon Avro tahsis edilmiştir.

cattolica üniversitesi eğitim masrafı

Cattolica Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Cattolica Üniversitesi, yurt ve konaklama imkânları açısından değerlendirildiğinde öğrenci dostu bir üniversite olarak kabul edilebilir. Milano, Brescia, Piacenza ve Roma’da yer alan kampüslere yakın 9 kolej ve 17 farklı konut türüne sahip olan üniversitede 26 tesis ve bu tesislerin içinde toplamda 1.500 oda mevcuttur.

Yurt odalarında kalmak istemeyen öğrenciler için ise bu dört şehirde sayısız konaklama imkânı söz konusudur. Dileyen öğrenciler, başka biriyle anlaşarak oda kiralayacağı gibi, kendine ait bir eve de taşınabilmektedir. Milano’da yıllık ortalama konaklama maliyeti 2.700 € ila 3.900 € şeklindedir.

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Konaklama” konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

İtalya’da bir üniversite eğitimi ile bu alanda başarılı bir kariyere adım atmak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık eğitimi sunmaktayız. Siz de İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız hemen başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.