Latince Curriculum Vitae (CV) kelimesi Türkçeye “öz geçmiş” olarak geçmiştir. Peki, CV nedir ve nasıl hazırlanır? Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere öz geçmişiniz öz olup sizi net olarak anlatmalıdır. Geçmiş deneyimleriniz, dereceleriniz, eğitim öğretim hayatınız, aldığınız ödüller (varsa), başarılar, beceriler gibi belgeler, akademik kariyeriniz ve kimliğinizi içeren geçmişinizin bir özetidir.

Curriculum Vitae (CV) Nedir, Nasıl Hazırlanır

Öz geçmiş çeşitli sebeplerden ötürü hazırlanabilir. Pava Education olarak İtalya’da eğitim danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Bu sebepten dolayı Avrupa’da eğitim ya da özellikle İtalya’da eğitim düşünüyorsanız okul başvurularını yaparken Europass CV formatında hazırladıkları öz geçmişleri ile kendilerini en etkin şekilde kuruma tanıtabilir, onay alma süreçlerinde bir adım öne çıkabilirler. Europass öğrenci CV’si, daha anlaşılabilir ve etkili bir öz geçmiş sunmanıza ve bu sayede kendinizi daha iyi ifade edebilmenize olanak sağlar.

 

Öğrenciler CV nedir ve nasıl hazırlanır makalemizde cevap ararken, CV yazarken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları da unutmamalıdır.

Önerilen: İtalya’da Üniversite Okumak

Europass CV Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde yurt dışında -özellikle Avrupa ülkelerinde- üniversite okuma oranı oldukça artmıştır. Bu ortamda üniversitelere başvurarak onlarca, hatta yüzlerce öğrenci arasından onay alıp dilediğiniz üniversitede eğitim görmek oldukça zor bir hâle gelmiştir. Artan bu rekabet ortamında kendinizi ön plana çıkarmak ve adaylık sürecinizi olumlu bir şekilde sonuçlandırmak için etkili bir CV’ye ihtiyacınız olacaktır. Europass CV formatı ile bu süreci kendi lehinize çevirme imkânına bir nebze sahip olabilirsiniz. Fakat bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

CV hazırlarken nelere dikkat edilmeli, iyi bir öz geçmiş nasıl yazılmalı ve sizi diğerlerinden öne çıkarmakta önemli rol oynayacak faktörler nelerdir?

 • Bilindiği üzere her CV’de olduğu gibi Europass CV formatında da iş deneyimleri bölümü bulunur. Üniversite başvurusu yapacak adaylar bu bölümde daha önce okudukları okullarda katıldıkları projeler ve araştırmalar gibi bilgilere yer verebilirler. 
 • Kişisel beceriler bölümünde özellikle başvuru yapacağınız bölümle alakalı yeteneklerinize yer vermelisiniz. Sahip olduğunuz sertifikalar, sizi bir adım öne çıkarabilir. Ayrıca burada dil becerileriniz de büyük önem taşır. 
 • Bunlar dışında tabii ki yazım kuralları ve noktalama işaretlerine de oldukça dikkat etmelisiniz. 
 • Tarih belirterek sıraladığınız eğitim ve deneyimler gibi bölümlerde bilgilerinizin yeniden eskiye doğru sıralanmasına özen göstermelisiniz. 
 • Uzun cümleler kullanmaktan kaçınmalısınız. Sade ve net bir dille kendinizi anlatmalısınız. Bu doğrultuda Europass CV uzunluğu, iki sayfayı aşmamalı. 

Europass CV’nizi nasıl hazırlayacağınıza dair daha fazla bilgi almak istiyorsanız başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman eğitim danışmanları, sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceklerdir.

 

Europass ile Öğrenci CV’si Hazırlamak

Europass CV; yeteneklerinizi, becerilerinizi, geçmişte eğitim aldığınız okulları, kursları, sertifika programlarını ve çalıştığınız işleri sergileyebileceğiniz, Avrupa’da standart hâline gelmiş bir öz geçmiş formatıdır. Bütün AB ülkelerinde standartlaşmış bu format sayesinde özellikle yurt dışı başvurularınızda kendinizi kurum ve kuruluşlara hatta okullara kolay bir şekilde tanıtma imkânına sahip olursunuz. 

Europass CV ile CV Hazırlamak

 

 

 • Bunun için yapmanız gereken öncelikle ilgili web sitesine girmek. Burada gerekli adımları takip ederek oldukça hızlı ve kolay bir şekilde Europass CV oluşturabilirsiniz. Bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz: Europass CV Editörü 
 • Europass CV sayfasına girdiğinizde “CV oluştur” ve “Niyet mektubu oluştur” diye seçenekler göreceksiniz. (Önerilen: Motivasyon Mektubu Nedir ve Nasıl Yazılır)
 • Karşınıza “Üye ol” veya “Misafir üye olarak devam edin” seçeneği gelecek. Burada üye olmanız bilgilerinizin kaydı ve tarafınızca devamlı kullanılması yönünden avantajlı olacaktır. -Eğer kaydolmazsanız oluşturmuş olduğunuz CV’nizi paylaşamazsınız.- Ardından “Profilimi oluştur” dediğinizde kişisel bilgileriniz istenir.
 • Sayfada gerekli bilgileri eksiksiz doldurup devam ettiğiniz takdirde farklı başlıklar altında farklı bilgilerinizi girebileceğiniz bölümleri görebilirsiniz. Bu bilgiler sırasıyla: Kişisel bilgileriniz, iş deneyiminiz, eğitim ve öğretim bilgileriniz ve kişisel yetenek ve becerilerinizdir.
 • Eğer bütün bilgilerinizi eksiksiz olarak girdiğinizden eminseniz profilinizin sağ üst tarafından “Share”a tıklayıp gelen ekranda bütün bilgilerinizi seçip sonraki diyebilir ve bir bağlantı oluşturarak gelen bağlantı linkini kullanarak online olarak Europass CV şablonunuzu paylaşabilirsiniz. 

 

Europass CV’nin Avantajları | CV Nedir ve Nasıl Hazırlanır

 

 

 • Europass CV, tamamen ücretsizdir ve herkesin kullanımına açıktır.
 • Kullanımı oldukça kolaydır. Çok kısa bir sürede CV’nizi oluşturmanız mümkündür.
 • Bu CV formatı, bütün Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli bir öz geçmiş formatıdır.
 • Europass formatıyla hazırladığınız öğrenci CV’si oldukça sade bir görünüme sahip olacaktır. Bu sayede deneyiminiz az olsa bile etkili olduğunuz konularda kendinizi öne çıkarabilirsiniz.
 • Standartlaşmış bir format olduğu için hem adaya hem de kuruma oldukça kolaylık sağlar.

İtalya’da kurs, hazırlık veya üniversite eğitimi almak istiyorsanız başvuru formumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Avrupa serüveninizin başlaması için uzman ekibimiz en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir.