Firenze Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

Her seviyeden öğrencinin eğitim aldığı köklü bir eğitim kurumu olan Firenze Üniversitesi, başta biyomedikal, teknoloji, beşerî bilimler ve eğitim alanları gibi alanlar olmak üzere birçok lisans ve yüksek lisans bölümlerinde öğrencilerini ağırlamakta ve onların en iyi şekilde kendilerini yetiştirmelerini amaçlamaktadır.

Floransa Santa Croce Bazilikası

Firenze Üniversitesi, diğer bir deyişle Floransa Üniversitesi, dileyen öğrencilere lisans, yüksek lisans, mesleki yüksek lisans düzeyinde eğitimler verilmektedir. İtalya’da Lisans Eğitimi konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz. Okulun bünyesinde 10 adet fakülte bulunmakta ve bu fakültenin altında 24 civarında farklı bölüm yer almaktadır. Aynı zamanda okulun bünyesinde bulunan araştırma merkezleri, öğrencilerin koordine bir şekilde çalışmasına ve çok farklı disiplinler öğrenmesine imkân sağlamaktadır.

Okul bünyesinde bulunan 50.000’i aşkın öğrencisiyle dünyanın her yerinden öğrenci kabul eden eğitim kurumunda; 1,700 öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi, 1,600 idari personel bulunmaktadır. Zengin bir akademik ve idari kadroya sahip olan okuldan her yıl ortalama 9.000 öğrenci mezun olmaktadır.

Mezun olan öğrencilerle hemen bağın koparılmadığı Firenze Üniversitesinde öğrenciler iş hayatına kazandırılmaktadır. Okuldan mezun olan öğrenciler ortalama 1 yıl içinde iş bulmaktadır ve bu iş bulma oranı İtalya’daki diğer üniversitelere göre oldukça iyi durumdadır.

Firenze Üniversitesi, faaliyetleri genel anlamıyla değerlendirilecek olursa, ulusaldan ziyade küresel boyutta bir üniversitedir. Yaklaşık 70 farklı ülkeden 270 civarında üniversiteyle iş birliği anlaşması bulunmaktadır.  

Firenze Üniversitesi (Università degli Studi di Firenze)

Firenze Üniversitesi Dünya Sıralaması

 • Firenze Üniversitesi, QS 2021 Global World Rankings verilerine göre dünyada 432. gösterildi.
 • CWUR 2020-2021 verilerine göre ulusalda 7, dünyada 253. gösterildi.
 • THE World University Rankings 2021 verilerine göre 401-500, Impact Rankings’te 101-200, European Teaching Rankings 2019 verilerine göre ise 101-125. gösterildi.

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Floransa’da Yaşam, Sanat ve Kültür

Floransa, İtalyan yarımadasının orta-kuzey kesiminde, Arno nehrinin kıyısında yer alan Toskana’nın başkentidir. İtalya’nın her yerinden ve yurt dışından uçak, araba ve trenle kolayca ulaşılabilir. Floransa ana ulusal demir yolu hatlarında yer almaktadır; “Amerigo Vespucci” uluslararası havaalanı şehir merkezine sadece 5 km uzaklıktadır; A1 paralı yolu (autostrada) Floransa’yı kuzeye Bologna ve Milano‘ya ve güneyde Roma ve Napoli‘ye bağlar.

Görkemli bir geçmişe sahip olan Floransa, bugün önemli bir kültür, üretim, ticaret ve sanayi merkezidir. Şehir, dünyanın her yerinden turistler için bir varış noktasıdır.

Floransa, asırlık medeniyetinin görkemli bir ifadesi olan olağanüstü bir sanatsal mirasa sahiptir. İtalyan resminin babaları Cimabue ve Giotto burada yaşıyordu. Şehir; Brunelleschi, Donatello, Masaccio, Ghiberti, Della Robbias, Fra Angelico, Botticelli, Leonardo da Vinci ve Michelangelo ile Rönesans’ın beşiğidir. Eserleri, diğer birçok sanatçının eserleri ile birlikte, şehrin sayısız müzesinde toplanmaktadır. Floransa’da Dante sayesinde İtalyan dili doğdu; Petrarch ve Boccaccio edebiyat çalışmalarına itici güç verdi.

Hümanizm sırasında Floransa merkezi bir rol oynadı. Machiavelli ile modern siyaset bilimi, Guicciardini’nin tarihsel düzyazısı ve Galileo ile modern deneysel bilim doğdu. Bugün Floransa; akademileri, sanat okulları ve bilimsel enstitüleriyle tanınan önemli bir uluslararası kültür merkezidir. Şehir, her yıl birçok sergi ve sanat festivalinin düzenlendiği aktif ve canlı bir kültür merkezidir.

Floransa’nın Hava Durumu

Floransa’nın iklimi genellikle ılımandır: kışlar çok soğuk olmamakla birlikte yazlar ılık ve nemlidir.

Floransa’da havaların ortalama sıcaklıkları (Santigrat derece cinsinden) şu şekildedir:

 • Ocak: 0 – 6
 • Şubat: 1 – 7
 • Mart: 2 – 11
 • Nisan: 5 – 16
 • Mayıs: 8 – 19
 • Haziran: 11 – 21
 • Temmuz: 17 – 32
 • Ağustos: 20 – 35
 • Eylül: 10 – 21
 • Ekim: 7 – 15
 • Kasım: 3 – 19
 • Aralık: 0 – 15

Firenze Öğrenci Hayatı

Firenze Üniversitesi ve öğrencilik, uluslararası düzeyde bir nitelik taşıdığından çok farklı milletlerden öğrencileri bünyesinde ağırlamaktadır. Bu okulda okuyan öğrencilerin çeşitli kültürlere mensup bireylerle tanışma imkânı bulmakta ve kişisel ilişkiler anlamında da kendilerini geliştirebilmektedirler. Her yıl 3.000’den fazla öğrencinin kayıt yaptırdığı üniversiteye, Erasmus programı kapsamında da 1.000 civarında öğrenci gelmektedir.

Floransa Üniversitesinde koroya veya orkestraya katılarak müzikal yeteneklerinizi yorumlayabilir, spor merkezinde eğlence, zevk amaçlı veya rekabet amaçlı maçlarla turnuva yapabilir veya bir turnuvaya katılabilirsiniz. Ekstra olarak tiyatroya yazılıp bir drama perdesi ardındaki sahnedeki yerinizi alabilirsiniz.

İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Firenze Üniversitesinde etkileyici bir çalışma alanı

Firenze Üniversitesi Bölümleri

Firenze Üniversitesi Beşeri Bilimler Bölümü

İngilizce Yüksek Lisans Programları

İngilizce olarak öğretilen sekiz lisansüstü öğretim programı (Laurea Magistrale veya İkinci Aşama Lisansı) bulunmaktadır.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi konusuna tıklayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

School of Economics and Management / Ekonomi ve İşletme Fakültesi

 • Economics and Development (Ekonomi ve Kalkınma)
 • Finance and Risk Management (Finans ve Risk Yönetimi)
 • Design of Sustainable Tourism Systems (Sürdürülebilir Turizm Sistemlerinin Tasarımı)

School of Agriculture/ Tarım Fakültesi

 • Natural Resources Management for Tropical Rural Development  (Tropikal Gelişim için Doğal Kaynakların Yönetimi)

School of Architecture / Mimarlık Fakültesi

School of Engineering / Mühendislik Fakültesi

 • Geo-Engineering  (Jeo-mühendislik)

 School of Mathematical, Physical and Natural /  Matematik ve Fizik Bilimleri Fakültesi

 • Computer Science (Bilgisayar Bilimleri)

School of Political Sciences / Siyasal Bilimler Fakültesi

 • International Relations and European Studies (Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları)

Firenze Üniversitesi Eğitim Ücretleri

eğitim ücretleri ve masraflar

Firenze Üniversitesinde eğitim ücretleri ailelerin ekonomik durumlarıyla paralellik göstermekte ve 156 € ile 3500 € arasında değişmektedir. Üniversite taksitleri yıllık iki taksitte ödenir. İlk taksit belirlenmiş bir tutar, ikinci taksit ise değişken bir tutar şeklindedir. Yurt dışında yaşayan ve gelir elde eden aileleri olan yabancı öğrenciler için ilk taksit diğer öğrencilere göre sabit 156 € tutarından, ikinci taksit ise aile gelirine uygun bir tutardan hesaplanmaktadır.

Firenze Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Floransa şehri, öğrencilerin çeşitli ihtiyaç ve olanaklarını karşılayabilecek farklı konaklama türleri sunar: oteller, pansiyonlar, rezidanslar, bireysel veya ortak daireler, tek/çift kişilik odalar. Kullanılabilirlik ve maliyet, konuma ve sunulan hizmetlere bağlı olarak son derece değişkendir.

Ayrıca “İtalya’da Konaklama” makalemizi de okuyabilirsiniz.

Başvurular, hibeler, masraflar, burslar, konaklama, IMAT canınızı mı sıktı? Başvuru formumuzu doldurun, biz size ulaşalım.

İtalya’da bir üniversite eğitimi ile bu alanda başarılı bir kariyere adım atmak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık eğitimi sunmaktayız. Siz de İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız hemen başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.