Floransa şehri, Roma’nın kuzeyinde, İtalya’nın merkezinde yer alan ve Toskana bölgesinin başkenti olan bir şehirdir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası Alanlarından birkaçına ev sahipliği yapan bir şehirdir.  59 yılında Romalılar tarafından kurulan Floransa, 2.000 yıllık varlığı boyunca onu bir sanat ve mimarlık merkezi haline getiren zengin kültürel tarihi ile tanınır. 

Floransa Şehri Gezilecek Yerler

Şehir, Michelangelo’nun “Davut” heykeli, Botticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” ve Brunelleschi’nin Rönesans dönemi kubbesi Santa Maria del Fiore Katedrali gibi İtalya’nın en ikonik sanat eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Ek olarak, Floransa kültürü, Ribollita (sebze yahnisi), Panzella (ekmek salatası) ve Cantucci (bademli bisküvi) gibi yemeklerle İtalyan mutfağını büyük ölçüde etkilemiştir. Floransa, diğerlerinden farklı olarak; inanılmaz bir ortaçağ şehri  deneyimi sunar. 

Floransa şehri genel çerçevede, seçkin tarihi ve sanatsal başarılarıyla dünya çapında tanınan, kültürel açıdan zengin bir şehir olarak tanımlanabilir. Genellikle ünlü sanatçıların ve yazarların doğum yeri olan Floransa, İtalyan Rönesansının kalıcı bir sembolü haline geldi. Rönesans ve Floransa ayrılmaz bir ikili olarak; eşsiz bir birleşimdir. Yaklaşık sekiz yüz yıllık bir tarihe yayılan kültür ve geleneğini duvarları içinde barındıran çok sayıda galeri, anıt ve müzeye sahiptir.  Piazza della Signoria, Ponte Vecchio ve Palazzo Pitti gibi mimari simgeler, geçmiş yüzyıllardan günümüze Floransa’nın muhteşem güzelliğini tasvir ediyor.  Bunlara ek olarak, birinci sınıf restoran ve kulüplerle Floransa’nın canlı gece hayatı, modern eğlence arayanlar için de gerekli olan her şeyi barındırıyor. 

Rönesans’ın Doğduğu Şehir; Floransa

Rönesans, kelime kökeni Fransızca olan ve “yeniden doğuş” anlamına gelen bir sözcüktür. 14. Yüzyılda İtalya’da başlayan ve sonraki birkaç yüzyıl boyunca Avrupa’ya yayılan önemli bir kültürel, sanatsal ve entelektüel gelişmeler dönemiydi.

Bu dönemde,  Michelangelo ve Leonardo da Vinci gibi sanatçılar, yaratıcı enerji patlamasıyla sonuçlanan çok sayıda çarpıcı ve muhteşem eserler yarattılar.  Floransa şehri de bu ortama ve sanatçılara ev sahipliği yaptığı için Rönesans’ın doğduğu şehir olarak kabul edilir.

Mona Lisa Tablosu

Matbaanın icadı, astronomi, anatomi ve mühendislik dahil olmak üzere düşünürleri büyüleyen kapsamlı çalışma alanlarının ortaya çıkması bilgiyi daha yaygın bir şekilde erişilebilir hale getirdi.  Aynı zamanda, toplum; dine bağlı dogmalardan sıyrıldı ve özgürlüğün arttırılmasını dair büyük gelişmeler yaşandı. Bu dönem, günümüzde hâlâ yararlandığımız demokrasi, ticaret ve bilimin gelişmesiyle Orta Çağ’dan modern tarihe geçiş olarak görülür. 

Floransa’ya Nasıl Gidilir? 

Gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olan Floransa’ya her türlü ulaşım aracıyla erişebilirsiniz. En ideal ve verimli olan ulaşım, havayolu veya demiryoludur. İtalya içerisinden seyahat ediyorsanız; Trenitalia’yı kullanarak, Roma veya diğer büyük şehirlerden direkt olarak Floransa şehrine gidebilirsiniz.

İtalya dışından seyahat ediyorsanız; Floransa Havalimanı’na dünyanın pek çok yerinden direkt uçuşlar bulunabilir. Vespucci Havalimanı, şehrin kuzeybatısında yer alır ve toplu taşıma seçenekleriyle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Floransa’ya arabayla gitmek de mümkündür, ancak trafik sıkışık ve zorlu olabilir, bu nedenle mümkün olduğunca rotaları önceden planlamayı unutmayın.  Şehirlerarası otobüsleri de kullanabilirsiniz. Daha düşük maliyetli olabilirler ancak şehir merkezindeki belirli bir varış noktasına gidecekseniz en uygun seyahat yöntemi olmayabilir. Bu noktada tur otobüslerini tercih edebilirsiniz. 

Floransa'ya Ulaşım Seçenekleri Nelerdir?

Uçakla seyahat edecek yolcular için, Amerigo Vespucci Havalimanından Floransa şehir merkezine nasıl gideceklerinden bahsedelim. 

Vola in Bus, her yarım saatte bir Floransa Havalimanından kalkar ve şehir merkezine gider. Yaklaşık 6 Euro fiyatı vardır ve ve belirli noktalara kadar giden bir hat üzerinden ilerler. Şehir merkezinden başka bir noktaya gitmek için aktarma yapmanız gerekebilir. Şehir merkezi ve Havaalanı arası yaklaşık 4 km olduğu için taksi de kullanabilirsiniz, yüksek maliyetli olmayacaktır. 

Floransa’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

Floransa şehri, büyüleyici ve görkemli hikayesiyle her dönemde önemli bir turistik destinasyon olmuştur. Toskana bölgesinde, tıpkı bir inci gibi parlayan beyaz şehir; eşsiz kiliselere, tarihi binalara ve dünyanın en çarpıcı sanat eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapar.

Ziyaretçiler, Duomo di Firenze gibi ikonik simge yapılardan Botticelli’nin San Marco’daki Müjdesi gibi daha az bilinen cazibe merkezlerine kadar, Floransa kültürü aracılığıyla yüzyıllara dayanan uzun bir tarihe şahitlik ederler. Ponte Vecchio, kuyumcu dükkanları ve galerilerin yer aldığı, Arno Nehri üzerinde asil ve tarihi bir köprü olduğu kadar, şehrin yerel hikayelerine de eşlik eden gizemli bir yapıdır. Bunun da ötesinde, Leonardo da Vinci ve Michelangelo’nun eserlerinin sergilendiği Uffizi Galerileri gibi saygın sanat müzeleri ve eve hediyelik eşya olarak götürülebilecek çok sayıda hazine bulabileceğiniz antika pazarları vardır. 

Kısacası, Floransa şehri gezmekle ve anlatmakla bitmeyecek kadar çok eser ve tarih barındırır. Ama biz yine de, şehirde görmeniz gereken birkaç şaheserden bahsedelim.

Floransa Katedrali (Santa Maria Del Fiore)

Duomo olarak da bilinen Floransa Katedrali, erken İtalyan Rönesans mimarisinin ünlü bir örneğidir.  1296 ile 1436 yılları arasında inşa edilen ve Cambio tarafından tasarlanan bir mimari harikadır.

Katedral, Giotto, Donatello ve Vasari gibi çok sayıda önde gelen sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor.  İçeride, yüzyıllar öncesine ait çeşitli heykellere, fresklere ve tablolara hayran kalabilirsiniz.

Floransa Katedrali - İtalya Seyahati

Ayrıca, beyaz mermerden yapılmış dış cephe, katedrale, Floransa’nın kendisi ile eşanlamlı hale gelen şık ama zamansız bir görünüm kazandırmaktadır.  Tarihi ve kültürel önemi ile, adından çokça söz ettiren bir yapıdır. Floransa şehrinin krallık tacı edasıyla, şehir siluetinin ana odağı durumundadır. 

Ponte Vecchio Köprüsü 

Ponte Vecchio, Floransa şehrinde bulunan ünlü bir köprüdür.  Arno Nehri üzerinde yer alan, 13. Yüzyıldan beri ayakta duran ve dikkate değer bir mühendislik harikasıdır. Köprünün içindeki dükkanlarda, geçmiş dönemde kasap ve fırıncılar yer alırken, günümüzde çok sayıda kuyumcu tüccarının dükkanı bulunmaktadır. 

Ponte Vecchio Köprüsü - Floransa'da Görülmesi Gereken Yerler

Duvarlarında ve bir zamanlar savaş zamanlarında kullanılan savunma kulelerinde ikonik heykeller görülebilir.  Yüzyıllar boyunca Ponte Vecchio, hem ekonomik hem de politik bir dönüm noktası olarak hizmet etmiştir ve bugün Floransa’nın en tanınmış sembollerinden biri olarak kabul edilir. 

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi, dünyanın en ünlü sanat galerilerinden biridir ve İtalyan Rönesans dönemi ustalarının en büyük eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.  1581 yılında Büyük Dük Francesco I de’ Medici tarafından kurulan müze, Filippo Lippi, Sandro Botticelli, Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi çok sayıda sanatçının koleksiyonlarını içeriyor. 

Uffizi Galerisi, Floransa'nın Önemli Tarihi Sanat Galerisi

Galerinin başlangıçta bir kraliyet mahkemesi “Uffizi” olması amaçlanmıştı, dolayısıyla adı da buradan geliyor.  İlk kurulduğundan bu yana geçen yüzyıllar boyunca müze, kapılarından sayısız patronun girdiğini gördü ve bu da onu Batı kültürü ve mirasının gerçekten ikonik bir sembolü haline getirdi. 

Bugün ziyaretçiler, Boticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” ve Giorgio Vasari’nin portreleri gibi ünlü eserlerin yanı sıra antik çağlardan kalma heykeller ve eserler keşfedebilir.

Galleria dell Accademia (Floransa Akademi Galerisi)

Galleria dell’Accademia; Michelangelo, Raphael, Titian ve Pontormo gibi ustaların en ünlü sanat eserlerini barındıran birinci sınıf bir sanat müzesidir.  1784 yılında Toskana Büyük Dükü Pietro Leopoldo tarafından etkileyici sanat galerisine ev sahipliği yapmak üzere kurulan müze, şimdi 14. Yüzyıldan 16. Yüzyıla kadar birçok heykel, resim ve çizimi de sergiliyor. 

Floransa Akademi Galerisi

En ünlü eserlerin arasında Michelangelo’nun Davut’u (1504) yer alır. Signoria meydanında da Davut heykeli bulunur ancak, meydandaki heykel gerçek değil; replikadır. Davut heykelinin orijinali bu müze de görülebilir. Ek olarak, müzede atölye çalışmaları da yapılır.

Genel giriş bileti, birinci kat galerilerine erişim sağlar, ek ücret karşılığında rehberli turlar mevcuttur. Ayrıca Cuma günleri canlı konserler, performanslar ve yıl boyunca film gösterimleri için popüler bir mekan olarak hizmet vermektedir.

Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı)

Vecchio Sarayı, ihtişamlı geçmişiyle; Rönesans döneminin idari binası, sarayıdır. Uzun tarihi boyunca Floransa ve Toskana’dan Lucca Cumhuriyeti’ne kadar çok sayıda İtalyan şehri ve cumhuriyetinin yönetim merkezi olarak hizmet vermiştir. 

Bugün, Floransa’nın hikayesini anlatan bir sanat ve tarih müzesi olarak da kullanılır. Ünlü mimar Arnolfo di Cambio tarafından görkemli bir şekilde tasarlanan bina; anıtsallığı, biçimsel dengesi, çok sayıda heykeli, üç avlusu ve 1583’ten kalma bir astronomik saat içeren kulesiyle ünlüdür. 

Vecchio Sarayı Hakkında Önemli Bilgiler

Giorgio Vasari’nin çalışmaları da dahil olmak üzere iç mekanda karmaşık freskler ve çoğu Avrupa’daki saraylardan gelen antikalar ve mobilya koleksiyonu bulunur. Şu anda Avrupa’nın en büyük şehir müzelerinden birinin ev sahipliği yaptığı bu ikonik yapı, Piazza della Signoria’ya görkemli bir şekilde başkanlık eden İtalyan kültürünün ebedi bir sembolü olarak tanımlanabilir. 

Piazza della Signoria 

Piazza della Signoria, Floransa şehrinin kalbinde yer alan ünlü bir halk meydanıdır.  Nefes kesici mimari çevresiyle, önemli bir kültür alanıdır.  Bu çarpıcı meydan, 1299 ile 1314 yılları arasında inşa edilmiş ve halka açık toplantılar için doğaçlama bir forum görevi görmüştür.  Yüzyıllar boyunca, şehrin siyasi merkezini sembolize ettiği için Floransa’daki en önemli kentsel alanlardan biri haline geldi. 

Piazza della Signoria’nın en önemli parçası, Floransa’nın zengin sanatının ve kültürünün bir yansıması olan çeşitli ustalıklı heykeller, freskler ve duvar resimleri içeren “Eski Saray” olarak da bilinen Palazzo Vecchio’dur.

Signoria Meydanı Hakkında Önemli Detaylar - Floransa Gezi Rehberi

Bu meydan, Floransa şehir kültürünün en net olarak görülebileceği; eşsiz bir açık hava müzesidir. Meydanın sağında solunda kısacası her köşesinde mutlaka bir tarihi eser bulunur. Bu eserler de öyle yakın döneme ait olanlar değil, bizzat Rönesans ustalarına ait şaheserlerdir. “Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu” diyen Floransa halkı, zengin kültürünün eserlerini burada açıkça ve gururla sergilemektedir.

Avrupa’da ya da dünyanın herhangi bir yerinde, bu kadar değerli yapı ve eserin bulunduğu bir meydan daha göremezsiniz. Büyüleyici manzarasını görünce, muhtemelen siz de şaşkınlıkla izleyeceksiniz.

Floransa şehrinde, elinizi sallasanız mutlaka bir tarihi eser çarpar. Dolayısıyla, çok ama çok sayıda görülecek şey vardır. Birkaç önemli duraktan, detaylarıyla bahsettik ama bunlar elbette ki yeterli değil. Görülmesi gereken bazı diğer yapıları sizler için listeleyelim:

 • Pitti Sarayı
 • Medici Sarayı
 • Santa Croce Bazilikası
 • Aziz Giovanni Vaftizhanesi
 • Boboli Bahçeleri
 • Medici Şapeli
 • San Lorenzo Bazilikası
 • Santa Maria Novella
 • Galileo Müzesi
 • Central Market
 • Villa Bardini
 • Belvedere

Floransa’da Nerede Kalınır?

Floransa, kültür şehri olmanın yanı sıra, oldukça romantik bir şehirdir. Avrupa’dan ve diğer bölgelerden çiftler sürekli burayı tercih ettiklerinden, şehirde buna uygun birçok konaklama birimi oluşmuştur. Aileler ve çiftler için beş yıldızlı otellerden, daha uygun fiyatlı sade otellere kadar geniş bir yelpaze bulunur. 

Gençler ve tekil ziyaretçilerin favorisi olan hosteller, merkezde ve çevresinde uygun fiyatlara mükemmel konaklama fırsatı sunarlar. Biraz doğa arayan ziyaretçiler, kırsala doğru uzanarak kiralık müstakil konutları bulabilirler. 

Ayrıca bununla ilgili olarak “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Tarihi şehir merkezine yakın olmak istiyorsanız Duomo ve Signoria meydanlarının bulunduğu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Birçok ünlü yapı ve eser bu çevrede bulunur. Daha rahat gezmek isteyenler ve acelesi olanlar için bu bölge idealdir.

Bu bölgede öne çıkan bazı oteller;

 • Hotel Duomo
 • Relais Hotel
 • Grand Hotel Cavour 

Santa Maria Novella bölgesi bir diğer seçenek olabilir. Ulaşım bağlantılarına yakın olan bu bölge, tarihi şehir merkezine, yürüyerek 10-15 dakikada ulaşılabilir bir mesafededir. Bu bölgede, nispeten daha ucuz kafe ve restoranlar bulabilirsiniz. Alışveriş yapmayı düşünen kişiler de yerel pazarlara daha rahat ulaşabilir. Bandbfirenze, Hotel Della Nazioni, Hotel Kraft ve La Grancontessa bu bölgede öne çıkan bazı otellerdir.

Son olarak Santa Croce ve Oltrarno bölgelerini tercih edebilirsiniz. Bu bölgeler, daha sakin ve yerel halka daha yakın olabileceğiniz bölgelerdir. Hareketli gece hayatı için daha idealdir. Çok sayıda pub, bar ve restoran bulunur. Ayrıca, daha uygun fiyatlı konaklama arayanlar için en ideal bölgelerdir. Öne çıkan konaklama birimleri ise; Home in Florence, Argentiere B&B, Dimoro Del Magnifico ve Hotel Pitti Palace olarak söylenebilir. 

Floransa’da Gece Hayatı

Floransa’da gece hayatı, turistler için farklı bir deneyim olabilir. Çok sayıda turist ağırladığı için, her türlü eğlence mekanı bulabilirsiniz. Arnavut kaldırımlı sokaklarda, güneş battıktan sonra yapılacak yürüyüşlere; çok sayıda bar ve restoran eşlik eder. Yerel bir eğlence arıyorsanız, Santa Croce ve Oltrarno bölgesine gitmeyi düşünmelisiniz. Duomo meydanı ve Signoria Meydanı yaz döneminde çok kalabalık olur ve bu çevrede sürekli bir kutlama, festival olur. Kalabalıktan rahatsız olmuyorsanız, bu tür eğlencelere katılmayı ihmal etmeyin. Eğleneceğinizden emin olabilirsiniz. 

Öğrenci gruplarının tercih ettiği yerler genelde en hareketli bölgeler olur. Santa Croce bölgesi bu tür eğlencelerin ana durağıdır. Gençlerle birlikte, modern dans müzikleriyle eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz. Ek olarak, Oltrarno bölgesinde daha çok yerel halk vakit geçirdiği için en kaliteli şaraplar burada bulunur. Yerlileri takip etmek her zaman kazandırır. Ayrıca, turistlerden en yüksek puanı alan birkaç eğlence mekanını da sıralayalım:

 • The Red Garter
 • Mayday Clup
 • Beer House Clup
 • La Terrazza Bar
 • The Arts Inn

Floransa’da Alışveriş 

Floransa şehri, Roma ve Milano gibi lüks markalara ve bağımsız yerel tasarımcıların birinci sınıf ürünlerine ulaşabileceğiniz önemli bir alışveriş destinasyonudur. Floransa’da düzenlenen Pitti Uomo defilesi, dünyanın her yerinden katılmak için gelen moda uzmanları arasında popülerdir.

Ünlü Via dei Calzaioli’deki tasarımcı butiklerinde eşsiz ürünler görebilirsiniz. Ya da dünyaca ünlü; Gucci, Armani ve Missoni gibi İtalyan markalarının mağazalarına uğrayabilirsiniz.

Floransa'da Alışveriş Yapabileceğiniz Önemli Yerler

Modanın dışında, Piazza Santa Croce’deki hediyelik eşya pazarları ve San Lorenzo’da bulunan açık hava pazarı, turistler için ideal alışveriş duraklarıdır. Burada; hediyelik eşya, antika, mobilya, kitap ve yerel manavlara kadar her şeyi bulabilirsiniz. 

Son olarak, Ponte Vecchio Köprüsüne uğramadan gitmek olmaz. Zaten turistik gezinizin bir parçası olması gereken bu tarihi köprü içerisinde bulunan dükkanlarda kuyumcular yer alır. Yerel halk ve çevre illerden birçok İtalyan, ziynet eşyaları almak için buraya gelir. Eşsiz mimari ile birlikte kuyumcu dükkanlarına da göz atarak keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz. 

Floransa’da Ne Yenir?

Floransa, geleneksel yemeklere ve yöntemlere bağlılığı nedeniyle Avrupa’nın en iyi mutfaklarından biridir. İlk olarak, Balzamik sırlı pancar Carpaccio ve Yer Mantarı kaplı Spagetti mutlaka denenmesi gereken yemeklerdir.

Kavrulmuş patates ve yeşillikler ile birlikte servis edilen Bistecca Fiorentina muhteşem bir ana yemek seçimi olacaktır. Daha hafif bir şey arayanlar için, Panini alla Fiorentina daha uygun olacaktır.

Bistecca Fiorentina - Floransa'da Ne Yenir?

Yerel restoranlarda, Toskana bölgesinin geleneksel yemeklerinin hemen hemen hepsini bulabilirsiniz. Bu bölge, yapısı itibariyle çok göç almış ve göç vermiş bir bölgedir. Dolayısıyla, mutfak kültürü oldukça geniştir; şarapları da eşsizdir.

Tatlı sevenler; Floransalıların genellikle sabah erken saatlerde yedikleri, şaraba batırılmış kremalı Cantuccini tatlısını deneyebilir. Tabi bu noktada Floransa’nın efsaneleşmiş dondurmalarını da unutmamak gerekir. Dondurmadan daha çok bir şaheser dersek ayıp olmaz; mutlaka denemelisiniz. Son olarak, Brunello di Montalcino kırmızı şarabını arayın bulun ve mutlaka tadına bakın. 

Floransa Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Floransa’da, günlük öğrenci hayatı içerisinde; güzel manzaralara ve konumlara ek olarak , çok çeşitli eğitim fırsatı, kültürel etkinlik ve uluslararası bağlantılar yer alır. Bu fırsatlardan dolayı, binlerce öğrenci; eğitim için Floransa’ya geliyor. 

Öğrenciler genel olarak, müzelere, tarihi yerlere ve diğer cazibe merkezlerine geziler yaparak kendilerini yerel kültürün cazibesine kaptırır. Ayrıca, yerel halkın sıcakkanlılığı öğrenciler için oldukça ideal bir gündelik yaşam ortamı sunar. 

Floransa'da Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Üniversiteler ve çoğu kurum, dışarıdan gelenlere İtalya’nın zengin tarihi ve modern yaşam tarzını tanıtmaya yardımcı olan akşam yemekleri, konserler, film gösterimleri ve konferanslar gibi çeşitli öğrenci merkezli sosyal etkinlikler yaparlar. Özellikle uluslararası öğrenciler için çok kıymetli olan bu aktivelere,  öğrenciler oldukça yoğun ilgi gösterir.

Floransa, geçmişten bu yana büyük bir sanat ve eğitim merkezi olarak saygın eğitim kurumlarına sahiptir. Akademinin tüm alanlarında kurslar sunan birçok üniversiteye, araştırma merkezine ve lisansüstü enstitüye ev sahipliği yapmaktadır.  Uluslararası öğrenciler, hem İtalyanca ve İngilizcenin yaygınlığı hem de iş girişimleri bakımından dünyanın en önemli destinasyonlarından birinde eğitim görürler. Bu durum, öğrencilere paha biçilmez sosyal ilişkiler kazandırır.

Uluslararası markalar, işletme kurmak veya mevcut operasyonlarını genişletmek için her yıl Floransa’ya akın ederken, öğrenciler akademik arayışlarla birlikte; heyecan verici uluslararası bir atmosferin parçası olurlar. 

İlginizi çekebilecek “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Floransa’da Yurt ve Konaklama

Floransa, turistik bir şehir olduğundan, pahalı olabilir demiştik. Ancak, öğrenciler için çok sayıda ve uygun fiyatlı konaklama birimi bulunabilir. Apart daireler, oteller ve pansiyonlardan bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz. Genellikle öğrenciler Santa Croce bölgesinde yaşar ve vakit geçirirler. Dolayısıyla, araştırmaya bu bölgeden başlayabilirsiniz. 

Ayrıca bununla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Burs Olanakları” yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Floransa Şehrindeki Üniversiteler 

Floransa şehrinde, öne çıkan üniversite olarak Firenze Üniversitesi; yani Firenze (Floransa) Üniversitesi bulunur. Firenze Üniversitesi; başta biyomedikal, teknoloji ve beşeri bilimler gibi birçok alanda eğitim veren 10 fakülte ve 24 bölüme ev sahipliği yapıyor. Küresel bir marka olduğu çok rahatlıkla söylenebilir.

Firenze Üniversitesi Dünyanın her yerinden gelmiş, yaklaşık 50.000 öğrenciye eğitim vermektedir. Ayrıca, bu üniversitesi’ye bağlı Accademia (Güzel Sanatlar Fakültesi) dünya çapında ünlü bir sanat okuludur. Öğrenciler; Rönesans’ın başkenti olan bir şehirde, sanat eğitimi alma fırsatına sahip olabiliyorlar. Ayrıca, ilgi duyan kişiler için; şehirde birkaç özel üniversite de bulunuyor.