Fransa’da üniversite okumak için çok sayıda farklı öğrencinin başvuruda bulunduğu bir ülke konumunda yer almaktadır. Eylül ayında genellikle eğitime başlayan Fransa üniversiteleri eğitim süreçleri iki dönemden oluşur. Her bir dönem yaklaşık olarak 15 hafta sürer. Sınav haftaları için 2-3 haftalık süreçler oluşturulmuştur. Fransa’da üniversite okumak ile İngilizce olarak hazırlık eğitimi alacak öğrenciler Şubat ayında Fransızca olarak hazırlık eğitimi alacak öğrenciler ise mart ayında eğitime başlarlar. Hazırlık eğitimi 1 senelik süreci kapsar. Herhangi bir lisans eğitimi ile 3 yılın sonunda ve 1 senelik hazırlık eğitiminin sonunda 4 yıl süreç içerisinde diploma sahip olabilirsiniz.

Yüksek lisans eğitimi ise 2 yıllık bir süreci kapsar. Doktora eğitimi almak için 3 veya 4 yıla ihtiyacınız olacaktır. Doktor eğitim süresi 3 ile 4 ile arasında değişiklik gösteriyor. Türkiye’de herhangi bir meslek yüksekokulu mezunu iseniz Fransa’da üniversite okumak tercihinde kullanarak lisans tamamlama imkânı bulabilirsiniz. Fransa yükseköğretim kurumlarının eğitim dili İngilizce veya Fransızcadır.  Yurtdışından gelmiş olan öğrenciler için kendi bünyeleri kapsamına dil eğitimleri sağlayabilirler.

Fransa da üniversite okumak için sadece diplomanız olması yeterli bir durumdur. Türkiye içerisinde herhangi bir üniversite sınavına da girmenize gerek yoktur. Başvuru esnasında sizden istenecek olan tek şart tercih etmek istediğiniz bölüm ile alakalı bütün derslerin geçerli şekilde not almasıdır. Başvuru yapan öğrencilerden belirli bir not ortalaması istenir. Öğrencilerin Fransa’da üniversite okumak için yapacakları başvuru esnasında dil yeterliliklerini kanıtlamaları gerekir. Dil yeterliliği kanıtlanamadığı durumda hazırlık programına katılarak eğitimlerinde başlayabilirler.

Ücretsiz Bilgi Alın

Fransa’da Lisans Eğitimi Almak

Sunduğu imkânlar dolayısı ile Fransa lisans eğitimi diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha öne çıkmaktadır. Fransa’da üniversiteye girebilmek için hiçbir sınav şartı yoktur. Sadece lise diplomasına sahip olmanız gerekir. Üniversite eğitiminin ardından alacağınız lisans diplomasının yok denkli bulunur.

Diplomayı aldıktan sonra ülkeden hemen ayrılmak zorunda değilsiniz. Fransa hükümeti tarafından size ek bir yıl izin tanınacaktır. Bu 1 yıllık sürede oturma ve çalışma izniniz olacaktır. Bu kapsamda son zamanlarda Fransa lisans eğitimi konusunda sıklıkla tercih edilen bir ülke konumunda yer almaktadır.

Fransa Üniversite Bölümleri

Fransa lisans eğitimi sonrasında çalışma hayatına başlayabilmek için çok kaliteli bir eğitime tabi tutulacağınızı bilmelisiniz. Eczacılık, tıp, teknoloji, mimarlık, güzel, sanatlar, heykel, resim, grafik. Elektrik mühendisliği, inşaat mühendisliği, uçak sanayi gibi birçok bölüm seçeneği mevcuttur. Tüm bu bilgiler ışığında Fransa üniversite bölümleri konusunda çok sayıda farklı seçeneğin bulunduğu bir ülke konumunda yer alır.

Fransa’da Tıp Eğitimi Almak

Fransa üniversite okumak için en iyi sizlere sunabilen bir ülke konumda yer almaktadır. Fransa’da tıp eğitimi almakta sunulan bu fırsatlar arasındadır. Tıp eğitimi almak için genel hani İngilizce hazırlık dönemi geçirecekseniz. PSL Araştırma Üniversitesi, İngilizce eğitimini de hizmete sokmuştur. Bu üniversite verdiği İngilizce eğitim ve tıp eğitimi ile dünyanın ilk sıralarda tıp öğrenimi veren üniversiteleri arasında yer alıyor. Ayrıca Fransa’da üniversite okumak tercihinizi tıptan yana kullandıysanız ders saatleri saatlik ders ücretleri ile bölündüğünde uygun fiyat avantajı sizlere sunulmuştur.

Fransa’da tıp eğitimi almak istediğiniz zaman 9 yıl ile 12 yıl arasında bir süre karşınıza çıkacaktır. Şayet genel bir pratisyen hekim olacaksanız 9 yıllık bir eğitim süresi karşınıza çıkacaktır. Eğer uzmanlaşmak istiyorsanız tercih ettiğiniz uzmanlık alanına göre 10 ile 12 yıl arasında bir tıp eğitimi almak durumundasınız. Fransa Avrupa Lisans – Master – Doktora sistemine dahil olan bir ülke olduğundan bu ülkede almış olduğunuz eğitimler tüm AB ülkelerinde geçerlidir.

Fransa üniversite okumak istediğiniz zaman şayet tercihinizi Tıp Fakültesinden yana kullanacaksanız aşağıda sıraladığımız beş farklı üniversite ülkenin en iyi tıp fakültelerine sahi olan üniversiteler olarak karşınıza çıkacaktır:

  • PSL Araştırma Üniversitesi
  • Politeknik Üniversitesi
  • Sorbonne Üniversitesi
  • Paris Üniversitesi
  • Paris – Saclay Üniversitesi

Fransa’da Eczacılık Okumak

İtalya'da Eczacılık Okumak - Öğrenim Giderleri

Eğitime verdiği önem ve her zaman öne çıkan kültürlü halkı medeni yapısı ile Fransa da üniversite okumak uluslararası öğrencilerin tercihleri arasında ilk sıralarda yer alır. Avrupa Birliği tarafından desteklenmiş olan Fransa üniversitelerine sınavsız olarak kabul edilme şansınız vardır. Eczacılık eğitimi 6 veya 9 sene kadar sürmektedir. İngilizce veya Fransızca olarak hazırlık sınıf dil eğitimi alabilirsiniz. Ardından iki sene olarak belirlenmiş Eczacılık yüksek lisans ve doktora programlarına devam etmesi mümkündür.

Yurtdışı Fransa lisans eğitimi seçenekleri arasında eczacılığı tercih edecekler yaklaşık 6 ile 9 yıllık bir eğitime tabi tutulurlar. Başvuru sırasında dil yeterliliğini girmiş olduğu sınavlar vasıtası ile belgeleyemeyenler öğrenciler 1 sene hazırlık dil eğitimine tabi tutulacaklardır. Hazırlık eğitimini İngilizce veya Fransızca dillerinden bir tanesini seçerek alabilirler. Fransa lisans eğitimi sonrasında 2 yıllık eczacılık yüksek lisans eğitimine başvuru yapabilirsiniz.

Bologna kriterlerine bağlı olarak eğitim veren ve uluslararası öğrencilerin mavi diploma almış oldukları Fransa üniversiteleri YÖK tarafından denklik belgesi verilmektedir. Eczacılık bölümü Fransa’da dünya sıralamasında yüksek sıralarda yer alıyor. Fransa’da eczacılık lisans eğitimini devam ederken aynı zamanda çalışma imkânı da elde edebilirsiniz. Hem çalışıp hem okurken farklı deneyimler kazanacaksınız.

Fransa üniversite okumak için hem devlet hem de özel üniversitelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için belirli miktarlarda harç alınmaktadır. Eczacılık bölümü için bu belirlenmiş olan harçlar son derece makul rakamlardır. İki taksit halinde veliler harçları ödemeniz mümkündür. Herhangi bir sınav şartı olmadan eczacılık fakültesine girmeniz mümkündür. Ülkemizdeki gibi sınav sistemi bulunmaz.

Fransa’da Hukuk Okumak

Hukuk okumak

Fransa’da hukuk fakülteleri uluslararası öğrenci çeken bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayıdır ki Fransa’da üniversite okumak tercihinde bulunan kişiler tarafından sıklıkla tercih sebebidir. Uluslararası geçerliliği bulunan programlar aracılığı ile öğrencilerin eğitimleri için rehberlik hizmeti veren uzman ve profesyonel bir şekilde öğrenim kalitesi yüksektir.

Hukuk Fakültesi programına dahil olacak öğrenciler seminerlere katılmak ve staj yapmak durumundadır. Hukuk Fakültesi bitirdikten sonra yüksek lisans programlarına devam edebilmeniz mümkün. Finans, işletme, ekonomi, Avrupa Hukuku, uluslararası hukuk uzmanlık yapabileceğiniz bazı kategorilerdendir. Fransa’da hukuk okumak istediğiniz zaman 4 yıllık bir eğitim süreci karşınıza çıkacaktır.

Fransa Üniversitelerine YÖK Denklik Veriyor Mu?

Denklik olması demek yurtdışı Fransa da üniversite okumak tercihinde bulunan öğrencilerin diplomaları ile Türkiye’de çalışabilmesi anlamına gelir. Türkiye’de herhangi bir kurum ve kuruluşa başvuru yaptığımızda diploma lazım denk olabilmesi için YÖK tarafından onay alınması gerekir. Fransa’daki üniversiteler aracılığıyla lisans bölümü tamamlayacaksınız bölümler YÖK tarafından denklik bulundurur.

Avrupa Birliği ülkelerinde Fransa tarafından aldığınız diploma ile de iş imkânı bulabilmeniz mümkündür. Fransa’dan alacağını üniversite diploması diğer Avrupa ülkelerinde de geçerlilik gösterir. İsterseniz Türkiye’ye dönüp iş fırsatı yakalayabilir isterseniz de diğer Avrupa Birliği ülkelerinde çalışma olanağı bulabilirsiniz.

Fransa’da Hukuk Yüksek Lisans

Eğer Fransa’da hukuk alanında yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız, lisans diplomanızı belgelendirmeniz gerekmektedir. Şayet üniversite son sınıftaysanız, son sınıf olduğunuza dair belge sunmak durumundasınız. Ayrıca bu ülkede MBA programlarına dahil olmayı planlıyorsanız daha önceki iş tecrübelerinizi ve staj tecrübesini gösteren CV sunmalısınız. Pasaportla birlikte Fransa öğrenci vizesi de sizden talep edilen evraklar arasında yer alacaktır.

Hukuk lisans eğitimini bitirdikten sonra belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. Belirli bir alana özel olarak kendinize geliştirebilmeniz mümkündür. Kendinize yeni alanlarda yeni fırsatlar yaratabilirsiniz. Birçok Avrupa Birliği ülkesinde olmuş olduğu gibi Fransa Avrupa Birliği öğrencilerin ucuz hatta ve hatta ücretsiz eğitim olanağı sağlıyor. Aday öğrencilerin seçmiş oldukları eğitim kurumuna göre doğrudan başvuru yapmaları gerekiyor.

Avrupa belli üniversitelerinden bir tanesinde hukuk eğitimi almak ve son derece Seçkin hocalar ile eğitim almak sizin çalışacağınız yerin kaliteli olmasına zemin hazırlayacaktır. Fransa yüksek lisans eğitimi için herhangi bir konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek adına yurtdışı eğitim danışmanlıklarından yardım alabilirsiniz. Bulandı ya da hukuk eğitimimizi aldıktan sonra Türkiye’ye dönerek de çalışma hayatına başlayabilirsiniz, mesleğinizi ülkenizde de yapabilmeniz mümkündür.

Fransa lisans eğitimi Avrupa’nın en çok uluslararası öğrenci nüfusuna sahip olan ülkeler arasında yer almaktadır.  Ülkede yaklaşık olarak 2 milyon öğrenci bulunuyor. Her yıl yaklaşık olarak 500 bin yeni öğrenci yükseköğrenim kurumlarına kayıt olur. Çoğu eğitim kurumu İngilizce eğitim vermektedir. Alacağınız eğitim Lizbon süreci,  Bologna süreci ve ECTS ile uyumludur.

Fransa lisans eğitimi sonrasında alacağınız diploma YÖK tarafından tanınmaktadır. Fransa yükseköğretim kurumları sayesinde okuduğunuz bölümden almış olduğunuz diploma ile Türkiye’de çalışabilirsiniz. Aldıkları diploma ile YÖK tarafından denklik almak isteyen öğrencilerin YÖK’e başvurmaları gerekir. YÖK diplomanız da oradan kabul edebilir veya Türkiye’de herhangi bir derste girerek tekrar eğitim almanızı isteyebilir.

Fransa’da Üniversite Okuma Şartları Nelerdir?

Farklı ülkelerden Fransa’ya üniversite okumak için gelenler birtakım şartları karşılıyor olmalıdır. Fransa’da üniversite okuma şartları gündeme geldiğinde DELF ya da DALD sınavlarından birinden geçerli bir nota sahip olmak şartı karşımıza çıkar. Fransa üniversite okumak şartları söz konusu olduğu zaman lise ya da dengi olan ortaöğretim kurumunda bir diploma istenmektedir. Bununla birlikte B2 seviyesinde Fransızca biliyor olmak da kimi üniversiteler tarafından talep edilmektedir.

Fransa’da Üniversiteler Paralı Mıdır?

euro logo

Fransa üniversite okumak konusunda alternatif ücret seçeneklerinin yer aldığı bir ülke konumundadır. Fransa’da devlet üniversitelerinin ücretleriyle özel üniversitelerin ücretleri birbirinden farklıdır. Fransa’da üniversite eğitimi almak için ortalama olarak 3 bin Euro ile 20 bin Euro arasında bir ücret seçeneği karşımıza çıkmaktadır. Ödemelerinizi Eylül ayı başladığında yani akademik takvim işlemeye başladığında yapmak durumundasınız.