Genova şehri, İtalya içindeki ‘La Superba’ adıyla da anılır. Bu isim, eski İtalya aydınlarının Genova şehrine verdiği isimlerden biridir. Yaklaşık 620.000 nüfusa sahip olan Genova, İtalya’daki Liguria bölgesinin başkentidir.  Bu antik liman kenti, kültürel ve sanatsal gelenekleri ve kalıcı denizcilik etkisi ile tanınır. 

Genova, 1451’de ünlü kaşif Kristof Kolomb’un doğum yeridir. Dünya tarihine bıraktığı etkisiyle; uzun ve görkemli bir  tarihe sahiptir. Kıvrımlı yollara, liman duvarlarının içinde yer alan asil saraylara ve surlarla çevrili bir Orta Çağ şehir merkezine sahip olmasından dolayı, hem yerel halk hem de turistler tarafından hayretle karşılanır.  

Genova Şehri Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Genova, modern yapıların yanında ilginç ara sokakların bulunduğu eşsiz mimari manzarasını sergilemenin ötesinde, zengin yöresel spesiyalitelere de ev sahipliği yapar. Focaccia, Pesto alla Genovese (fesleğen yaprakları ve sarımsaktan yapılan ünlü sos), işkembe sandviçler ve Ravioli di Borragine ile İtalyan mutfak dünyasında da ayrıcalığı hak ediyor.

Genova Şehri Tarihinde Önemli Sanatçılar Kimlerdir?

Genova Şehri, Giovanni Battista Paggio ve Lazzaro Tavarone gibi ünlü ressamların yanı sıra Jan Pieter Schenck ve Vincenzo Coraggio gibi ünlü müzisyenleri yetiştirmiş tarihi kültür kentidir. Şehir, tarihi eserlerin yanı sıra, canlı gece hayatı ve meşhur İtalyan kafeleri ile de oldukça gelişmiş bir sosyal yaşama ev sahipliği yapar. Dünyanın en iyi tasarımcılarından bazılarının lüks ürünlerini ve modern mağazaların birçoğunu da burada bulabilirsiniz. 

Ek olarak, sıcak Akdeniz ikliminde; sahillerde geziler yapmak veya kaleler ve asırlık kiliselerle dolu dağ yamaçlarında yürüyüş yapmak gibi açık hava aktivitelerine rahatlıkla erişilebilirsiniz. Kendilerini Genova Şehri’nin eşsiz kültürüne kaptırmak isteyenler için keşfedilmeyi bekleyen pek çok inanılmaz deneyim, ilham verici sanat eseri ve eşsiz cazibe merkezi vardır. 

Genova Şehrine Ulaşım Nasıldır?

Genova kentine ulaşmanın en iyi yolu, şehrin Cristoforo Colombo Havaalanı’na veya Torino’daki Sandro Pertini Havaalanı’na uçmaktır. Genova kentine direkt uçuş bulamazsanız, Torino şehrine uçtuktan sonra, yaklaşık 2-3 saat süren bir tren yolculuğu ile Genova kentine ulaşabilirsiniz. Torino’da havalimanından direkt hareket eden trene binip, Genova Brignole tren istasyonunda inmeniz yeterli olacaktır. 

Genova'ya Ulaşım Seçenekleri Nelerdir?

İtalya’nın gelişmiş tren ağları sayesinde, birçok şehirden Genova şehrine giden tren bulabilirsiniz. Kısa bir araştırmayla, Brignole istasyonuna internetten bilet bulmanız oldukça kolaydır. 

Farklı yollar arayan kişiler, İtalya’nın kıyı şehirlerinden yolcu teknelerini kullanabilir. Bu teknelere bindikten sonra limandan toplu taşıma ile merkeze geçebilirsiniz. Ya da dilerseniz, araç kiralayabilirsiniz.

Genova Cristoforo Colombo Havaalanı’na ulaşan yolcular, şehir merkezine gitmek için birkaç alternatif seçenek bulabilirler. Toplu taşıma, taksi ya da araç kiralayarak, yaklaşık 7 km uzaklıktaki merkeze gitmeniz oldukça kolaydır. 

Toplu taşıma

Genova Havaalanı’nın geliş terminalinde bulunan Halk Otobüslerini ya da Volabus’u kullanabilirsiniz. 15-20 dk süren bir yolculuktan sonra merkeze ulaşabilirsiniz. Volabus’un 6,50 €, Halk Otobüsünün ise 1,50 € gibi bir fiyatı var. 

Taksi

Zaman kaybetmek istemeyen kişiler taksiyi kullanabilirler. Yaklaşık 7 km uzaklıkta olan şehir merkezine, 25 € gibi bir fiyata gidebilirsiniz. Havalimanında bulunan Genova Airport Taxi’yi kullanmanızı öneririz. 

Araç kiralama 

Havalimanında birçok araç kiralama şirketi mevcut. Gezilerinizi araçla yapmak için ve şehir merkezine gitmek için kullanılabilirsiniz. Firmalara göre fiyatlar değiştiği için, fiyat konusunda pek bir şey söylemek mümkün değil. Ancak, daha önceden rezervasyon yaptırmak faydalı olacaktır. 

Genova’da Gezilecek Yerler Nelerdir, Nereye Gidilir?

İtalya’nın en tarihi şehirlerinden biri olan Genova, çeşitli ilginç kültürel ve mimari cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.  Şehrin eski bölgesi, renkli apartmanların sıralandığı Arnavut kaldırımlı dolambaçlı yollarla doluyken, bir zamanlar Avrupa’nın en işlek limanlarından biri olan Genova limanında; harika deniz ürünleri restoranları ve canlı kulüpler bulunur.

Görülmesi gereken yerler arasında; UNESCO Dünya Mirası listesinin bir parçasını oluşturan, 16. Yüzyıldan kalma Rönesans malikaneleri Palazzi dei Rolli, Piazza San Matteo, muhteşem bir şekilde yenilenmiş opera binası ve denizcilik tarihine adanmış büyük bir müze parçası olan Galata Museo del Mare yer alır. 

Diğer popüler cazibe merkezleri arasında Genova Katedrali ve Saint Luca Kilisesi gibi çok sayıda kilise, Palazzo Ducale’nin yanı sıra birkaç ilginç yakın kasaba yer alır. Özellikle Rapallo ve Santa Margherita Ligure ön plana çıkar.

Ek olarak, Genova’ya yapılan hiçbir ziyaret, şehrin dört bir yanına dağılmış çok sayıda restoranından birinde lezzetli yerel mutfağının tadına bakmadan tamamlanmış sayılmaz. Yöresel bir restorana uğrayarak, leziz bir ziyafet çekmeyi unutmayın.

Buradan yola çıkarak, Genova şehrinin, tarihi ve kültürel yapılarından bazılarının detaylarına hep birlikte bakalım. 

Palazzi Dei Rolli (Rolli Saray Sistemi)

Genova’daki Palazzi dei Rolli, 16. Yüzyıla kadar uzanan inanılmaz derecede benzersiz ve dikkate değer bir saray kümesidir.  Bu saraylar başlangıçta Genova Cumhuriyeti tarafından şehrin en önde gelen aileleri için önemli konutlar olarak belirlenmişti ve bu statü ‘rolli’ adı verilen listelerde kayıtlıydı.  Bölge, yüksek düzeyde kültürel birikime sahiptir ve etkileyici mimari mirası nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.  

Palazzi Dei Rolli (Rolli Saray Sistemi)

Bu alan, her biri farklı İtalyan Barok veya Rönesans mimari tarzlarını sergileyen üç ayrı bölgede 42 güzel konut binasından oluşmaktadır.  Ziyaretçiler ayrıca değerli tablolar, freskler, heykeller ve mobilyalar dahil olmak üzere bu görkemli binaların içine gizlenmiş çeşitli sanat eserlerini keşfedebilirler. 

Günümüzde sarayların çoğu, özel resepsiyonlar ve rehberli turlar gibi etkinliklere ev sahipliği yapmanın yanı sıra şehrin tarihini öne çıkaran sergiler ve konferanslar için kullanılmaktadır.

Galata Museo del Mare (Galata Denizcilik Müzesi)

Galata Denizcilik Müzesi  (Galata Museo del Mare), denizcilik dünyasının tarihini ve kültürünü sergileyen birinci sınıf bir müzedir.  Avrupa’nın en hareketli şehirlerinden birinde yer alan müze, ziyaretçilerine; tüccarların, denizcilerin ve kaşiflerin tarihine ve günlük yaşamlarına dair büyüleyici bir bakış açısıyla bakmasını sağlıyor.

Galata Museo del Mare (Galata Denizcilik Müzesi)

Koleksiyonda, gemi yapımı ve denizcilik gelenekleri üzerine etkileşimli sergilerin yanı sıra denizdeki yaşamdan ilham alan sanat eserlerini sergileyen galeriler de yer alır.  Genova’nın ticaret filoları tarafından yüzyıllar boyunca denizcilik ve astronomide yapılan teknolojik gelişmeleri sergileyen birkaç nesne de bulunur.  Galata Museo del Mare, hem çağdaş hem de tarihi zamanlardan eserlerle, ziyaretçilerine unutulmaz bir denizcilik mirası anlayışı sunarken, onlara sonsuza dek kalacak bir deneyim sağlar. 

Genova Katedrali (Duomo di San Lorenzo di Genova)

Duomo di San Lorenzo di Genova olarak da bilinen Genova Katedrali, önemli bir Roma Katolik katedralidir.  12. Yüzyılda inşa edilmiştir ve Liguria’da hala ayakta olan en eski kiliselerden biridir.  Yapı, üç portal ve iki çan kulesi ile etkileyici bir dış cepheye sahiptir;  Barok tarzı mimarisiyle ünlüdür.  İçeride ziyaretçiler, 18. Yüzyılın ünlü sanatçıları tarafından yaratılan güzel fresklere, ayrıca başka bir döneme ait süslemelere ve farklı yüzyıllara ait olağanüstü mermer sütunları görebilirler. 

Genova Katedrali (Duomo di San Lorenzo di Genova)

Diğer öne çıkan özellikler arasında Federigo Zuccari’nin muhteşem bir sunak parçası ve Domenico Piola’nın yaptığı muhteşem bir mermer yazı tipi yer alıyor.  Ayrıca, 1975’ten beri giriş portikosunun yanındaki görkemli bir perde, zamanla tüm Avrupa’nın en süslü müzik enstrümanlarından biri olarak öne çıkan Org’u gizlemektedir.  Çarpıcı mimarisini ilk elden deneyimlemek için kesinlikle bu muhteşem kiliseyi ziyaret etmelisiniz. 

Piazza De Ferrari (Ferrari Meydanı)

Piazza De Ferrari (Ferrari Meydanı), iki ana yolun kesiştiği noktada bulunan Genova’nın en önemli meydanlarından biridir.  Bu hareketli meydan, şehrin en güçlü ailelerinden bazılarını temsil eden muhteşem Rönesans ve Barok saraylar da dahil olmak üzere etkileyici tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Meydanda, büyük bir süs havuzu ve İtalya’nın önemli liderlerinden Garibaldi’nin heykeli yer alır.

Piazza De Ferrari (Ferrari Meydanı)

Ziyaretçiler, meydanın yakınındaki, Rubens ve Van Dyck’in önemli sanat eserlerinin sergilendiği lüks bir saray olan Palazzo Ducale’yi de ziyaret edebilirler.  Aynı zamanda bir dizi popüler bar, kafe ve mağaza ile çevrili olması, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri haline getirmiştir. 

Santa Margherita Ligure Kasabası

Santa Margherita Ligure, Genova bölgesinde yer alan bir sahil kasabasıdır. İtalyan Rivierası’nda yer alır ve güzel Akdeniz kıyılarının büyüleyici manzaralarını sunar. 

Pitoresk plajlarının ve ılıman ikliminin tadını çıkarmak isteyen tatilciler için uzun zamandır popüler bir turizm merkezi olmuştur.  Kasaba merkezi, kafeler ve mağazalarla sıralanan Arnavut kaldırımlı sokakları ile büyüleyici güzellikte, şirin bir kasaba merkezidir.

Santa Margherita Ligure Kasabası

Burayı ziyaret ederek; kano, yelken ve rüzgar sörfü gibi su sporlarına katılabilir veya denize girdikten sonra güneşlenebilirsiniz. Ayrıca, yerel üzüm bağlarını ziyaret etmek gibi daha rahat aktivitelere katılabilirsiniz.  Santa Margherita Ligure, Genova’nın büyüleyici sahil kasabalarının bir örneğidir, imkanınız varsa mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. 

Genova şehri, zengin tarihi geçmişi ve muhteşem doğası ile gezmekle ve görmekle bitmeyecek kadar çok güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Burada bahsettiklerimiz dışında, görmeniz gereken bazı yapı ve mekanı da sıralayalım:

  • Cinque Terre
  • Camogli 
  • Porto Antico
  • Aquarium of Genoa
  • Boccadasse
  • Spinata Castelletto

Genova’da Nerede Kalınır ?

Nispeten küçük bir şehir olan Genova’da, çok çeşitli konaklama seçenekleri bulunur. 5 yıldızlı lüks oteller, modern servisli daireler, uygun maliyetli B&B’lere kadar her bütçeye ve zevke hitap eden bir alternatif yer alır.

Bazılarından örnek verecek olursak: Merkezin kuzey kısmında en çok tercih edilenler arasında, limanın muhteşem manzarasına sahip neoklasik bir bina olan Grand Hotel Savoia, eşsiz manzarasıyla Hilton Molino Stucky ve Genova’nın en gözde turistik yerlerinden bazılarına kolay erişim sağlayan NH Collection Genova Marina otelleri bulunur.

Genova Şehri Seyahatinizde Nerelerde Kalabilirsiniz?

Daha mütevazı bir fiyat aralığında bir şey arayanlar için, Residenza delle Battiglie ve B&B Giulietta e Romeo gibi aile dostu B&B’ler, konforludur ve paranızın tam karşılığını alırsınız.  

Farklı bir şey arayanlar, Sant’Agata’daki Suitleri ya da Porto Antico Albenganese’deki Villa Rossi Di Montallegro gibi kendin pişir kendin ye seçeneklerini düşünmelidir.

Konaklama fiyatları, ne tür bir konaklama seçildiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişiyor. Otel odaları genel olarak hostellerden daha pahalıdır. Temel bir otel odası için fiyatlar gecelik 40 €’dan başlıyor. Lüks veya butik oteller için gecelik 100 €’dan başlayan ve gitgide artan fiyatlar görebilirsiniz. 

Kısıtlı bir bütçeye sahip gezginler için, hosteller (pansiyonlar) genellikle en iyi seçenektir ve gecelik 20-30 € gibi düşük bir fiyata mal olabilir. Ancak bu pansiyonlar genellikle ortak yaşam alanlarından oluşur ve hizmetler oldukça kısıtlı olabilir. 

Uzun süreli bir konaklama için, tasarruf ve konfor açısından en uygun seçenek kiralık daireler olacaktır. Konaklama fiyatları; gecelik, haftalık ve aylık olarak değişir. Ortalama olarak 50 €’dan başlayan gecelik fiyatlar vardır. Haftalık ve aylık konaklamalarda bu fiyat daha da düşer. 

Genova’da Gece Hayatı 

Genova, oldukça canlı gece hayatıyla; hareketli barlara, kulüplere ev sahipliği yapar. Önemli limanlardan biri olarak stratejik bir konuma sahip olan Genova, zengin denizcilik geçmişi sayesinde eğlence hayatında da çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda pub, bar, kulüp, dinlenme salonu, kafe, restoran ve diğer mekanlar vardır.

Genova Şehri Gece Hayatı

Gece hayatına, Ceneviz mutfağının sofistike deniz ürünleri eşlik eder. Liman kıyısında ya da şehir merkezinde yer alan restoranlardan birine girerek, yerel halkla ve turistler ile eğlenceli bir ziyafet çekebilirsiniz. Bu mekanlar, gece hayatı içinde oldukça popülerdir. 

Yemek yemeye ihtiyaç duymadan eğlence arayanlar için modern sinemalar ve klasik Commedia dell’arte’den bölgesel operalar ziyaret edilecek yerler arasındadır. Eğer ki yaz döneminde Genova’da iseniz, zaten birçok müzikal etkinlikle karşılaşırsınız. Bu etkinliklere dahil olarak, arkadaşlarınızla ya da sevgilinizle unutulmaz bir gece geçirebilirsiniz. 

Yapıcı bir eleştiri olarak, Genova’daki barların ve kulüplerin biraz geriden geldiğini söyleyebiliriz. Avrupa’nın diğer şehirlerine kıyasla, çok da modern bir eğlence anlayışına sahip değiller. Özellikle müzik konusunda bu çok net görülebilir. Bir bara ya da gece kulübüne girdiğinizde, 2010’lu yıllardan kalma elektronik müzikler duyabilirsiniz. Sık sık yerel İtalyan müzikleri de çalabilir, şaşırmayın. İçki fiyatlarının ucuz olması, bu durumu tolere etmenizi sağlayabilir. Ancak, şunu da belirtelim; eğleneceğinizden şüpheniz olmasın. Özellikle sahilde yapacağınız bir gece yürüyüşü, bütün bunları size unutturabilir. 

Genova’da Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler

Genova’da alışveriş, sizler için benzersiz bir deneyim olabilir. Çeşitli geleneksel İtalyan mağazalarının yanı sıra Prada, Cartier ve Gucci gibi lüks satış noktalarından ürünler şehirde bulunabilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi antika, mücevher, giysi, ayakkabı, yerel ürün ve zanaat ürünlerine kadar değişen ürünleri keşfetme fırsatına sahip olursunuz.

Genova'da Alışveriş Yapabileceğiniz Yerler

Bölgeden otantik ürünler bulmak için, satıcıların bol miktarda taze ürün ve geleneksel eşyalar sattığı yerel pazarları ziyaret edin. Daha özel alışveriş seçenekleri için Via XX Settembre boyunca yer alan mağaza ve dükkanlara uğrayın. 

Genova’da Ne Yenir?

Genova, göçmenlerin ve geleneksel İtalyan lezzetlerinin şekillendirdiği özel bir mutfağa sahiptir. Akdeniz kıyısındaki balıkçı köylerine yakınlığı nedeniyle, şehir merkezindeki restoranlarda deniz ürünleri yemekleri özellikle popülerdir. 

Pansotti - Genova'da Ne Yenir?

Şehirde, Pansotti, Cappon Magro ve Focaccia gibi yemeklerin mutlaka denenmesi gerekir.  Pansotti, tereyağı ve adaçayı sosuyla servis edilen ricotta peyniri ve ıspanak dolgulu Ravioli benzeri bir yemektir. 

Cappon magro, Genova’nın en ünlü yemeklerinden biri olarak kabul edilir;  haşlanmış yumurta, hamsi, kapari, ton balığı, zeytin ve krutonun karıştırılmasıyla yapılan bir balık salatası türüdür.  Focaccia ise Genova’da bir uzmanlık alanıdır;  Zeytinyağlı, patatesli veya soğanlı bazlama hamurunun üzerine servis edilir. 

Genova Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Genova’daki öğrenci hayatı, genellikle renkli ve keyifli geçer. Burada öğrenciler, kültürel etkinliklere, tiyatro ve müzik gösterilerine, barlara ve restoranlara kolayca ulaşabilirler. Aynı zamanda, doğal plajlar, tarihi yapılar ve turistik yerler öğrencilere mükemmel bir eğitim ortamı sunar.

Genova Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır?

Genova, genç ve enerjik bir öğrenci topluluğuna sahiptir. Bu topluluklara dahil olan öğrenciler, üniversitelerin öğrenci etkinlikleri ve sosyal aktiviteleri ile bir araya gelirler. Bu etkinlikler, özellikle uluslararası öğrenciler için, kültürü ve şehri daha yakından tanımak için mükemmel bir fırsattır.

Genova, İtalya genelinde ortalama bir şehir olarak kabul edilir ve hayat giderlerinin de ortalama olduğu söylenebilir. Alışveriş, konaklama, yiyecek ve içecek gibi hizmetler, şehir genelinde erişilebilir fiyatlarla sunulur. Ancak, öğrencilerin ihtiyaçlarına göre fiyatlar değişebilir ve daha uygun olan alternatifler de bulunabilir. Örneğin, üniversite kampüslerinde konaklama veya yemek için yemekhanelerden yararlanmak daha uygun fiyatlara yaşamak için önemlidir. 

Genova, İtalya içerisinde, eğitim kalitesi yüksek bir şehir olarak kabul edilir. Şehirdeki birçok üniversite, ülke genelinde ve uluslararası alanda tanınan, saygın eğitim kurumlarıdır. Bu üniversiteler arasında, Politecnico di Milano, Genova University ve Scuola Normale Superiore gibi önde gelen kurumlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra; Genova, birçok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar ve bu öğrencilerin eğitim deneyimini zenginleştirmeyi amaçlar. Bu durum, şehir genelindeki eğitim kalitesinin uluslararası seviyede tanınmasına neden olmuştur. 

Genova Şehrinde Burs İmkanları

İtalya genelinde olduğu gibi, Genova şehrinde de burslar, çeşitli şartların sağlanması durumunda alınır. Bu şartlar, bölgelere göre değişiklik gösterir. Genel olarak, ailenizin ve sizin gelir durumunuz en belirleyici etkendir. Burslar, konaklama ve mali destek olarak değişir.

Üniversitenin yurtlarından yararlanmak için ve burslar hakkında detaylı bilgi almak için uzman kişilere danışmak, sizin için doğru bir karar olacaktır. Belki de en önemli konu olan, mali konuları detaylı olarak anlamak kariyerinizi doğru şekillendirmek için son derece önemlidir. 

Ayrıca “İtalya’da Burs Olanakları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Genova’da Yurt ve Konaklama 

Genova şehrinin ortalama bir şehir olduğunu kabul edersek, en ideal konaklama için, üniversitenin sağladığı fırsatlardan yararlanmak akıllıca olacaktır. Üniversitelerin anlaşmalı olduğu birçok, özel öğrenci apartmanı, pansiyon ve yurt bulunur. Ancak, talep çok olduğu için hızlı davranmak ve uzman kişiler ile iletişime geçerek, rezervasyon yaptırmak önemlidir. 

Üniversitenin sunduğu seçeneklerle ilgilenmeyen kişiler için bazı alternatif seçenekler şunlardır:

Kiralık evler

Kent merkezinde ve üniversite çevresinde birçok kiralık ev bulabilirsiniz. Daha rahat ve özgür bir ortam için tercih edilen bu evler, genellikle başka öğrenciler ile ortak olarak kiralanır. Ortalama olarak 500 €’dan başlayan temel evler bulabilirsiniz. 

Hosteller (Pansiyonlar)

Uzun süreli konaklamalar için de tercih edebileceğiniz birkaç hostel mevcuttur. Ortak alan kullanımına sahip olan bu pansiyonlar, çamaşır makinesi, WiFi ve ütü odası gibi seçenekleri ücretsiz sunarlar. 

Bununla ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Genova Şehrindeki Üniversiteler 

Genova şehrinde, Genova Üniversitesi bulunmaktadır. 1481 yılında kurulan Üniversite, hem Akdeniz’in hem de Kuzey İtalya’nın önemli bir bilimsel kurumu haline gelmiştir. Bilgisayar Bilimleri ile ön plana çıkan Genova Üniversitesi, IIT (İtalyan Teknoloji Enstitüsü) ile birlikte çalışmalar yaparak, adından sıkça söz ettiren bir kurumdur. Bu alanda, Avrupa’nın en önde gelen teknolojik araştırmalarına ev sahipliği yapar. Genova’nın bir liman kenti olmasından dolayı, gemicilik ve buna bağlı bölümler de Üniversite içinde ön plana çıkar. Yine bu alanda da oldukça başarılı bir geçmişe sahip olduğunu söyleyebiliriz.