Genova Üniversitesi, 1481 yılında İtalya’nın Genova şehrinde kurulmuştur. Üniversite, Akdeniz ve Kuzeybatı İtalya’nın bilimsel ve kültürel kaynaklarından biri haline gelmiştir. IIT yani İtalyan Teknoloji Enstitüsü ile birlikte çalışmasının yanı sıra bilgisayar bilimleri alanındaki eğitimleri ve araştırmalarıyla da Avrupa’da ön sıralarda yer almaktadır.

Genova ayrıca bir liman şehridir. Şehirde gemicilik oldukça gelişmiş olduğundan üniversitede de bu alanda bölümler ön plana çıkmaktadır ve bu bölümler kendi alanlarında birçok başarı elde etmiştir. İlk İtalyan uzaya seyahat eden Franco Malerba, İtalya’nın önde gelen sanatçılarından Fabrizio de Andre ve İtalya’nın 7. Cumhurbaşkanı Alessandro Pertilini Genova Üniversitesinden mezun olmuştur.

Genova'nın merkezi Piazza De Ferrari

Üniversite 5 farklı bölgede eğitim olanağı sunmaktadır. Bunlar Genova dışında Savona, Imperia ve La Spezia’da bulunan kampüslerde gerçekleşmektedir. Şehirlere yayılmış eğitim sistemi ile bir Liguria Üniversitesi olarak adlandırılmaktadır. Genova Üniversitesinde yüksek lisans bölümlerinin çoğu İngilizcedir. Lisans bölümlerinde ise İngilizce eğitim olanağı oldukça kısıtlıdır sadece tek bir bölümde İngilizce eğitim sunulur. 

Genova Üniversitesi Devlet mi?

Genova Üniversitesi İtalya’da denizcilik, mühendislik, mimarlık ve daha birçok programda eğitim veren köklü bir devlet üniversitesidir. Yüksek lisans alanında İngilizce birçok bölüm yer almaktadır, lisans programlarında ise sadece denizcilik alanında İngilizce eğitim vermektedir. Üniversite genellikle mühendislik ve denizcilik programı açısından öğrencilere cazip gelmektedir, bu alanlarda çok sayıda lisans ve yüksek lisans programına ev sahipliği yapmaktadır. 

Genova Üniversitesi (UniGe) Nerede?

Genova Üniversitesi – UniGe 583.601 nüfuslu, İtalya’nın 6. büyük şehri olan Liguria Bölgesinin başkenti ve İtalya’nın en büyük limanına sahip Genova’da yer almaktadır. Genova 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Genova, Orta Çağ’dan kalma birçok tarihi yapıya sahiptir ve bu yapılar UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Şehirde kültürel ve tarihi birçok yapı bulunmaktadır; 12. yüzyıldan kalma Cenova Kalesi, tarihi Piazza de Ferrari meydanı, La Lanterna deniz feneri ve birçok kilise, müze ve saray gibi tarihi yapılar örnek olarak sayılabilecektir.

Genova’nın tarihi merkezi olan Caruggi semti, dar sokakları, rengarenk evleri ve lezzetli yemekleriyle şehri turistik bir yer haline getirmektedir. Ligurya mutfağına özgü taze deniz ürünleri, pesto soslu makarna ve focaccia ekmeği gibi Genova mutfağına özgü lezzetler bulunur.

Ayrıca ilgili olarak “Genova Şehri” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Genova’da Öğrenci Hayatı | University of Genoa

Tarihî ve modern mimarinin birbiriyle harmanlandığı bir şehir olan Genova’da çoğu sokak UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Şehir, küçük bir sahil kasabası olduğu için yürüyerek gezilebilmektedir. Yakınında bulunan diğer sahil kasabalarına ve havalimanından şehre ulaşım oldukça kolaydır.

Genova şehri barok mimarisine ait tarihî yapıları barındırmasının yanı sıra Genova Üniversitesi (University of Genoa) içerisinde bulunan yapılar da tarihî eser niteliği taşımaktadır. Öğrenciler tamamen İtalyan kültürü ile iç içe bir eğitim alma fırsatı yakalamaktadır. 

Genova Şehrinde Öğrenci Hayatı Nasıldır?

University of Genoa, araştırma ve gelişimi her zaman ön planda tutmaktadır. Bu sebeple teknolojik son gelişmeleri yakından takip ederek uluslararası pek çok araştırmayı desteklemektedir. Öğrencileri de araştırmalara teşvik etmek için burs imkânları sunmaktadır. Şirketlerle yapmış olduğu iş birlikleri ile de uluslararası ön planda çalışmalar geliştirmektedir. Öğrencilerin kendilerini geliştirmesi için son teknolojiler ile donanımlı laboratuvar, kütüphane alanları mevcuttur.

Her ne kadar Genova sakin bir şehir olsa da Genova’da öğrencilik, iyi arkadaşlık bağları ve birlikte daha samimi bir ortamda farklı aktivitelerle kendilerini geliştirme fırsatına oldukça açıktır. Üniversiteye çok farklı kültürden uluslararası öğrenciler geleceği için birbirinden farklı gelenek ve yaşam örneklerine hazır olun. Ayrıca öğrenciler için pek çok kafe, bar, eğlence mekânları mevcuttur.

Genova Üniversitesi Dünya Sıralaması | Università degli Studi di Genova

 • The World University Rankings 2024 sıralamasına göre 530. sırada, Avrupa’da ise 43. sırada yer almaktadır.
 • QS WUR Ranking By Subject 2024 yılı sıralaması 251-300.
 • Times Higher Education (THE) 2024 sıralaması 401-500.
 • CWUR University Rankings (İtalya sıralaması) 11.

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımıza da göz atabilirsiniz.

genova üniversite içi, bölümleri

Genova Üniversitesi Bölümleri

Genova Üniversitesi eğitim programları genellikle İtalyanca olmaktadır, ancak bununla birlikte bir lisans programında İngilizce eğitim olanağı sunulmaktadır. 

İngilizce Lisans Bölümleri 

 • Maritime Science and Technology

İngilizce eğitim veren Maritime Science and Technology bölümü, University of Genoa’da örnek gösterilen bir departmandır. Maritime Science and Technology yani Deniz Bilimleri ve Teknolojisi bölümü amacı, hem söz konusu denetimlerin bilimsel temeli hem de gemideki teknikleri, sistemleri ve araçları kullanma becerisini sağlamaktır.

İtalyanca Lisans Bölümleri

Genova Üniversitesi (Università degli Studi di Genova), farklı fakültelerinde birçok lisans programı İtalyanca eğitim sunmaktadır. İtalyanca lisans programları şu şekildedir:

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Energy Engineering
 • Engineering for Building Retrofitting
 • Engineering for Natural Risk Management
 • Engineering Technology for Strategy and Security – Strategos
 • Environmental Engineering
 • Internet and Multimedia Engineering
 • Robotics Engineering
 • Safety Engineering for Transport, Logistics and Production
 • Yacht Design
 • Computer Science
 • Hydrography and Oceanography
 • Medical-pharmaceutical Biotechnology

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Maritime Science and Technology - Genova Üniversitesi

Genova Üniversitesi Mezunları İş Bulma (İstihdam) Oranı

Genova Üniversitesi, iş dünyasıyla güçlü bağlantıları olan bir üniversitedir ve birçok işveren, stajyer ve mezun işe alımı için üniversiteyle işbirliği yapmaktadır. Ayrıca, üniversitenin kariyer merkezi, mezunlarına iş bulma konusunda oldukça fazla destek sağlar.

İngilizce Deniz Bilimleri ve Teknolojileri bölüm mezunları gerçekleştirilecek staj faaliyetleri ve ortaklıklar yoluyla ulusal ve uluslararası gemi sahibi olma bağlamı hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Üniversite hâlihazırda V-Ship ve Carnival gibi önemli şirketlerle ortaklığa sahiptir.

Genova Üniversitesi, 2020’den itibaren geçerli olan Avrupa Gemi Kaptanları Dernekleri Konfederasyonu ile bağlantılı Collegio dei Capitani di Lungo Corso e di Macchina (Uzun Yol ve Makine Kaptanları Koleji) ile öğretim faaliyetlerinde yeterliliği geliştirmek için bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Genova Üniversitesinin özellikle ilk yıl istihdam konusunda çok başarılı olduğu başarı oranlarıyla sabittir. Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” ve “İtalya’da Oturma İzni” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

Genova Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

UniGe’de lisans, yüksek lisans veya doktora (master) programlarında eğitim almak isteyen öğrenciler belli koşulları karşılamalıdır.

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca programlar için B2 dil yeterliliği aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri 

Genova Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Genova Üniversitesinde eğitim ücretleri aile geliri ve öğrencinin menşe ülkesine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Ücretler 150 € – 3500 € arasında değişmektedir. İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir.

genova üniversitesi burs ve yaşam giderleri

Genova Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Genova Üniversitesi öğrencileri için çeşitli yurt olanakları sunmaktadır. Üniversitenin öğrenci yurtları, kampüslerin yakınında veya merkezi konumlarda bulunmaktadır ve bu yurtlar öğrencilere uygun fiyatlı konaklama seçenekleri sunar. Tek kişilik veya çift kişilik oda seçenekleri bulunan bu yurtlarda her öğrenciye bir yatak, bir masa, bir sandalye, bir gardırop ve bir kitaplık gibi temel mobilyalar sağlanır. 

Ayrıca Genova’da okuyan ancak yurt imkanlarından yararlanamayan öğrenciler ise yine yurt odaları gibi düşük maliyetli bir seçenek olan oda kiralama ya da ortak paylaşımlı daire kiralama gibi imkanları değerlendirebilecektir.

Ek olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

University of Genoa’nın eğitim dili nedir?

Genova’da programlar İngilizce veya İtalyanca olarak eğitim vermektedir. Lisans programlarında neredeyse tüm bölümler İtalyanca iken yüksek lisans ve doktora (master) programlarında ise çok sayıda İngilizce bölümler yer alır.

Genova Üniversitesinde hangi bölümler var?

Genova Üniversitesi (UniGe), Mühendislik, İktisat, İletişim Bilimleri, Tıp ve Cerrahi Bilimler ve Sanat ve Beşeri Bilimler birçok fakülteye sahiptir, İngilizce lisans bölümleri arasında ise “Maritime Science and Technology” programı sayılabilecektir.

Genova Üniversitesinde öğrenciler hangi sosyal aktivitelere katılabilirler?

Genova Üniversitesi, öğrencilerin sosyal ve kültürel aktivitelere katılmalarını teşvik eder. Üniversite bünyesinde birçok öğrenci kulübü ve topluluk mevcuttur. Ayrıca, öğrenciler üniversitenin spor salonu, kütüphane, müze ve diğer sosyal tesislerini kullanabilirler.

Genova Üniversitesi öğrencileri için konaklama seçenekleri nelerdir?

Genova Üniversitesinde okuyacak uluslararası öğrenciler üniversitenin yurt olanağından yararlanabilir ya da İtalya’da yaygın bir kültür olan oda kiralama, paylaşımlı daire kiralama gibi düşük maliyetli seçenekleri değerlendirebilir.