Genova Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

Genova Üniversitesi, 1481 yılında İtalya’nın Genova şehrinde kurulmuştur. Üniversite, Akdeniz ve Kuzeybatı İtalya’nın bilimsel ve kültürel kaynaklarından biri haline gelmiştir. IIT yani İtalyan Teknoloji Enstitüsü ile birlikte çalışmasının yanı sıra bilgisayar bilimleri alanındaki eğitimleri ve araştırmalarıyla da Avrupa’da ön sıralarda yer almaktadır. Genova ayrıca bir liman şehridir. Şehirde gemicilik oldukça gelişmiş olduğundan üniversitede de bu alanda bölümler ön plana çıkmaktadır ve bu bölümler kendi alanlarında birçok başarı elde etmiştir. 

Üniversite 5 farklı bölgede eğitim olanağı sunmaktadır. Bunlar Genova dışında Savona, Imperia ve La Spezia’da bulunan kampüslerde gerçekleşmektedir. Şehirlere yayılmış eğitim sistemi ile bir Liguria Üniversitesi olarak adlandırılmaktadır. 300 farklı lisans ve yüksek lisans programında eğitim imkânı bulunmaktadır. Yüksek lisans bölümlerinin çoğu İngilizcedir. Lisans bölümlerinden “Maritime Science and Technology” bölümü yalnızca İngilizce olarak verilmektedir.

İtalya’da Lisans Eğitimi ve İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi konusunda detaylı bilgi için konu başlıklarına tıklayabilirsiniz.

İlk İtalyan uzaya seyahat eden Franco Malerba, İtalya’nın önde gelen sanatçılarından Fabrizio de Andre ve İtalya’nın 7. Cumhurbaşkanı Alessandro Pertilini Genova Üniversitesinden mezun olmuştur. 

Genova Üniversitesi Nerede?

Genova Üniversitesi 583.601 nüfuslu, İtalya’nın 6. büyük şehri olan Liguria Bölgesinin başkenti ve İtalya’nın en büyük limanına sahip Genova’da yer almaktadır. Genova 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. 

Genova'nın merkezi Piazza De Ferrari

Genova’da Öğrenci Hayatı

Tarihî ve modern mimarinin birbiriyle harmanlandığı bir şehir olan Genova’da çoğu sokak UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Şehir, küçük bir sahil kasabası olduğu için yürüyerek gezilebilmektedir. Yakınında bulunan diğer sahil kasabalarına ve havalimanından şehre ulaşım oldukça kolaydır. Genova şehri barok mimarisine ait tarihî yapıları barındırmasının yanı sıra Genova Üniversitesi içerisinde bulunan yapılar da tarihî eser niteliği taşımaktadır. Öğrenciler tamamen İtalyan kültürü ile iç içe bir eğitim alma fırsatı yakalamaktadır. 

Üniversite, uluslararası ve akademik pek çok anlaşmaya sahiptir. Öğrenciler bu sayede sadece İtalyan öğrencilerle değil çok uluslu bir yapı içerisinde de eğitim almaktadır. Uluslararası ofis, dışarıdan gelen öğrenciler için çeşitli tanışma ve sanat etkinlikleri düzenlemektedir. 

Genova Üniversitesi, araştırma ve gelişimi her zaman ön planda tutmaktadır. Bu sebeple teknolojik son gelişmeleri yakından takip ederek uluslararası pek çok araştırmayı desteklemektedir. Öğrencileri de araştırmalara teşvik etmek için burs imkânları sunmaktadır. Şirketlerle yapmış olduğu iş birlikleri ile de uluslararası ön planda çalışmalar geliştirmektedir. Öğrencilerin kendilerini geliştirmesi için son teknolojiler ile donanımlı laboratuvar, kütüphane alanları mevcuttur.

Her ne kadar Genova sakin bir şehir olsa da Genova’da öğrencilik, iyi arkadaşlık bağları ve birlikte daha samimi bir ortamda farklı aktivitelerle kendilerini geliştirme fırsatına oldukça açıktır. Üniversiteye çok farklı kültürden uluslararası öğrenciler geleceği için birbirinden farklı gelenek ve yaşam örneklerine hazır olun. Ayrıca öğrenciler için pek çok kafe, bar, eğlence mekânları mevcuttur.

Genova Üniversitesi Dünya Sıralaması

 • The World University Rankings 2019-2020 dünyada 401-500. Avrupa’da 126-150.  
 • QS World University Rankings 451-700.
 • CWUR University Rankings (İtalya sıralaması) 11.

genova üniversite içi, bölümleri

Genova Üniversitesi Bölümleri

İngilizce Lisans Bölümleri 

 • Maritime Science and Technology

Maritime Science and Technology

Genova bir deniz kenti olduğu için Genova Üniversitesi Lisans öğrencisi olmak isteyenler Deniz Bilimleri ve Teknolojisi bölümünü tercih edebilirler. Tamamen İngilizce eğitim veren Maritime Science and Technology bölümü, University of Genoa’da örnek gösterilen bir departmandır.

Maritime Science and Technology yani Deniz Bilimleri ve Teknolojisi bölümü amacı, hem söz konusu denetimlerin bilimsel temeli hem de gemideki teknikleri, sistemleri ve araçları kullanma becerisini sağlamaktır.

Mezunlar, eğitim programı üzerinden gerçekleştirilecek staj faaliyetleri ve ortaklıklar yoluyla ulusal ve uluslararası gemi sahibi olma bağlamı hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Üniversite hâlihazırda V-Ship ve Carnival gibi önemli şirketlerle ortaklığa sahiptir.

Genova Üniversitesi, 2020’den itibaren geçerli olan Avrupa Gemi Kaptanları Dernekleri Konfederasyonu ile bağlantılı Collegio dei Capitani di Lungo Corso e di Macchina (Uzun Yol ve Makine Kaptanları Koleji) ile öğretim faaliyetlerinde yeterliliği geliştirmek için bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Bölümün eğitim ücreti 0 – 3000 € arasında değişmektedir. Eğitim ücretleri, konaklama ve burs ile alakalı bilgilerin yanı sıra profesyonel hizmet alarak üniversite başvurusu yapmak için başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. 

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Energy Engineering
 • Engineering for Building Retrofitting
 • Engineering for Natural Risk Management
 • Engineering Technology for Strategy and Security – Strategos
 • Environmental Engineering
 • Internet and Multimedia Engineering
 • Robotics Engineering
 • Safety Engineering for Transport, Logistics and Production
 • Yacht Design
 • Computer Science
 • Hydrography and Oceanography
 • Medical-pharmaceutical Biotechnology

Genova Üniversitesinin iç mimarisi

Genova Üniversitesi Mezunları İş Bulma (İstihdam) Oranı

 • Mezun olanların %87’si (bu oran birçok İtalyan üniversitesine göre oldukça yüksektir) mezun olduktan sonraki bir yıl içinde iş buluyor.
 • Mezun olanların %88’den fazlası da mezun olduktan sonraki üç yıl içinde iş buluyor.

Bu oranlara bakarak Genova Üniversitesinin özellikle ilk yıl istihdam konusunda çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Genova Üniversitesi Kabul Şartları

Genova Üniversitesinde lisans bölümleri 3 yıllıktır. Kabul için lise diploması ve en az B2 seviyesinde İngilizce dil yeterliliği istenmektedir. Yüksek lisans bölümleri ise 2 yıldır. Kabul için ilgili bölümden mezuniyet ve en az B2 seviyesinde İngilizce dil yeterliliği istenmektedir.

Ayrıntılı bilgi için SAT, TOEFL ve IELTS Sınavları konusuna göz atabilirsiniz.

Genova Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Genova Üniversitesinde eğitim ücretleri aile geliri ve öğrencinin menşe ülkesine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Ücretler 150 € – 3500 € arasında değişmektedir. İtalya, Avrupa’da en çok burs imkânı sunan ülkelerden bir tanesidir. Başvuru yapacağınız üniversiteye ve bölüme göre burs fırsatları değişmektedir. Bölgelerden oluşan İtalya’da her bölge kendi içinde belirlediği kurallara göre burs vermektedir. Bu burslar aile gelirine, başarı durumuna ve öğrencilerin şahsi gelirlerine göre değişmektedir.

genova üniversitesi burs ve yaşam giderleri

Genova Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Genova Üniversitesinin yurt ve konaklama imkânları hakkında detaylı bilgi için bizimle irtibata geçmenizi öneririz.

Ek olarak İtalya’da Konaklama adlı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Çünkü üniversite yurtlarında sıra oluşabileceği için size şu anki doluluk oranları hakkında bilgi verebilir, isteğinize göre apartman dairesi de bulabiliriz. Üniversite konutlarıyla ilgilenen öğrenciler, İstenilen konfor seviyesine (daire, İnternet, asansör, teras) ortalama tek kişilik oda ayda 300 ile 350 € arasında değişmektedir. Çift kişilik bir odanın ortalama fiyatı kişi başı aylık 250-300 € ‘dur. Tüm dairenin fiyatı ayda 500 ile 700 € arasında değişmektedir.

Genova Üniversitesi hakkında detaylı bilgi ve profesyonel destek için başvuru formumuzu doldurun, hemen iletişime geçelim.