Hollanda’da üniversite okumak istediğiniz zaman son derece cazip fırsatları sunabilen bir ülke konumunda yer almaktadır. Hollanda eğitim sisteminin sonuncu olduğu imkânlar sebebiyle yurtdışında okumak isteyen öğrenciler diğer Avrupa ülkelerine göre daha çok Hollanda ‘da üniversite okumak tercihinde bulunurlar.

Hollanda da sınavsız üniversite okumak mümkündür. Bu sebeple dünyanın pek çok farklı yerinden uluslararası öğrenciler Hollanda’daki üniversiteleri tercih ederler. Hollanda’da üniversite okuyabilmek için sadece bir lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Üniversite eğitiminin ardından alacağınız üniversite Türkiye’de geçerli olacaktır çünkü YÖK denkliği bulunur. Bundan dolayı Hollanda üniversite okumak konusunda alternatif fırsatlar sunan bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yurtdışı eğitim avantajlarını beraberinde getiren Hollanda’da bulunan üniversitelerdeki lisans bölümlerinin birçoğu genellikle 3 yıldır. Lisans eğitiminiz bittikten sonra Hollanda hükümeti size ek olarak 1 yıl oturma ve çalışma izni verecektir. Eğitim süresi ve sonrasındaki zaman diliminde yeni yerler keşfederken akademik alanlar içinde başarı sağlayacaksınız. Daha üst seviyelerde kariyer sahibi olmanız mümkündür. Yurtdışında eğitim almak pek çok öğrencinin hayalidir ve Hollanda mükemmel bir tercih olacaktır.

Hollanda’nın Eğitim Sistemi

Hollanda hükümeti tarafından yükseköğretim sistemleri düzenli aralıklarla denetlenerek kalitesinin artırılması amaçlanır. Hollanda ‘da çoğu öğretim kurumu İngilizce eğitim vermektedir. Hollanda’da üniversite okumak istiyorsanız eğitim sisteminin Bologna süreci, ECTS ve Lizbon ile uyumluluk gösterdiğini bilmeniz tercih etmenize daha da çok katkı sağlayacaktır.

Hollanda eğitim sistemi gündeme geldiği zaman 5 yaşından itibaren başlayan zorunlu eğitim süreci karşımıza çıkmaktadır. Burada 5 yaşından önce herhangi bir zorunluluk bulunmamasına karşın henüz 4 yaşında ilköğretim kademesine başlayan öğrencilerin oranı yüzde 99’dan fazladır. Eğitim öğretim eylül ayında başlarken, haziran ayında da okullar tatil olmaktadır. İlköğretim 8 yıl olduğu Hollanda’da nitelikli bir liste eğitimin bulunduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır.

Hollanda’daki En İyi Üniversiteler

İtalyanca Kursları

Hollanda’da üniversite okumak istediğiniz zaman gayet doğal olarak karşınıza farklı alternatif seçenekler çıkacaktır. Üniversite tercihinden önce mutlaka kapsamlı bir araştırma sürecinin içerisinde yer almak gerekmektedir. Bu kapsamda Hollanda’da başlıca üniversiteler Delft Teknoloji Üniversitesi (TU Delft), Amsterdam Üniversitesi ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesi gibi üniversiteler ilk sıralarda yer almaktadır. Yine Groningen Üniversitesi, Leiden Üniversitesi ve Utrecht Üniversitesi de ülkenin önemli üniversiteleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Erasmus University Rotterdam ve Twente Üniversitesi de ülkenin ilk 10’na giren üniversitelerdendir.

Sıralanmış olan üniversitelerin hepsi birbirinden başarılı üniversitelerdir. Akademik anlamda en iyi şekilde kendinizi geliştirip gelecekte çok daha iyi bir konuma sahip olmanıza fayda sağlayacak üniversitelerdir. Görüldüğü üzere Hollanda üniversite okumak gündeme geldiği zaman karşımıza farlı alternatif seçenekler çıkar. Hollanda en iyi üniversiteleri konusunda tercihte bulunacağınız zaman profesyonel bir danışmanlık hizmeti almak beraberinde önemli kazanımları getirecektir.

Hollanda’nın En İyi Üniversiteleri

Hollanda en iyi üniversiteleri gündeme geldiği zaman ülkedeki en iyi 10 üniversiteyi aşağıdaki gibi sırlamak mümkün olmaktadır:

  • Delft Teknoloji Üniversitesi
  • Amsterdam Üniversitesi
  • Eindhoven Teknoloji Üniversitesi
  • Groningen Üniversitesi
  • Leiden Üniversitesi
  • Utrecht Üniversitesi
  • Erasmus University Rotterdam
  • Twente Üniversitesi
  • Tilburg Üniversitesi
  • Maastricht Üniversitesi

Hollanda akademik gelişmelerin yakından takip edildiği bir ülke olduğundan ülkede son derece kapsamlı bir üniversite hayatının var olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu kapsamda Hollanda üniversite okumak konusunda İngilizce dil seçeneğinin fazla olduğu bir ülke olarak da adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Hollanda İngilizce programı seçeneği sunabilen üniversiteler konusunda iddialı bir konumda yer alır. Bu kapsamda Amsterdam Üniversitesi ülkede İngilizce olarak programlarına dahil olabileceğiniz bir üniversite olarak ön plana çıkmaktadır. Yine Leiden Üniversitesi de ülkede İngilizce olarak eğitim görebileceğiniz üniversiteler arasındadır. Bununla birlikte Maastricht Üniversitesi, Groningen Üniversitesi ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesi de İngilizce olarak eğitim programlarına dahil olabileceğiniz üniversite seçenekleri arasında yer almaktadır.

Amsterdam Üniversitesi Hollanda’nın en iyi üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alır. Özellikle bilim ve teknoloji alanında kendini geliştirmek isteyen öğrenciler ve Hollanda’da üniversite okumak isteyenler tarafından tercih edilir. Bu üniversite ülkenin en eski üniversiteleri arasında yer almaktadır. Hukuk ve edebiyat alanında sağladığı başarılar ile ön plana çıkar. Bundan dolayıdır ki Hollanda’da üniversite okumak istediğiniz zaman Amsterdam üniversitesinin karşınıza çıkan ilk seçenekler arasında yer aldığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Hollanda’da Üniversite Okumak ve Okul Masrafları

İtalya'da Foundation

Avrupa Birliği üyesi olan Hollanda, eğitim maliyetleri bakımından diğer ülkelere göre daha uygun bütçelidir. Bu ülkede Avrupa Birliği ülkelerinden gelen öğrenciler için yıllık eğitim masrafı bin 800 ile 4 bin Euro civarındadır. Ancak Avrupa Birliği dışından gelen öğrenciler için yıllın ücretlerin 6 bin ile 20 bin Euro arasında olduğunu ifade edebiliriz.

Hollanda üniversite fiyatları diğer Avrupa ülkelerine göre daha makul seviyede seyretmektedir. Hollanda üniversitelerinde yurtdışı eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler bu üniversitelere kayıt yaptırmak için herhangi bir katılım gösterme şartı bulunmaz. Ancak dil yeterliliğinizi kanıtladığını takdirde 1 yıllık hazırlık eğitiminden muaf tutulacağınızı bilmelisiniz.

Hollanda Üniversite fiyatları bakımından düşük rakamlarda masrafa sahip olmak istiyorsanız mutlaka danışmanlık hizmeti veren firmalardan yardım almalısınız. Bu firmalar sizin ayırmanız gereken bütçeyi size detaylı olarak anlatacaklar. Özellikle Hollanda’da üniversite fiyatları konusunda kapsamlı bir araştırma yapmak beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

Danışmanlık hizmeti firmaları sizin en uygun fiyatlı nerelerde konaklama yapacağınızı planlar. İş konusunda yardım almak istiyorsanız hem çalışıp hem de okumak istiyorsanız yine danışman firmalar size yardımcı olacaktır. Okul ücretleri bakımından Avrupa’nın en uygun fiyatlı ülkeleri arasında Hollanda bulunur.

Hollanda’da Yüksek Lisans Ücretleri

Hollanda’da tercih ettiğiniz ve mezun olduğunuz lisans programına göre uzmanlık yapabilmeniz için yüksek lisans yapmanız gerekir. Bölümünüz ve hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize bağlı olarak yüksek lisans ücretleri değişiklik gösterebilir. Yüksek lisans eğitimi yaklaşık olarak 2 yıl sürmekle birlikte kimi yüksek lisans programlarının 1 yıl olduğunu ifade edebiliriz.

Eğitim süresi boyunca diploma sahibi olmanızdan kaynaklı olarak hem çalışıp hem de okuma avantajı elde edebilirsiniz. Bu sayede maddi sıkıntı çekmezken kafanız rahat bir şekilde yüksek lisansınızı yapmaya devam edersiniz. Hollanda yüksek lisans ücretleri gündeme geldiği zaman 9 bin ile 18 bin Euro arasında bir ücret karşımıza çıkmaktadır.

Hollanda’da Üniversite Okumak ve Okul Ücretleri

Dil-okulu-ucretleri

Hollanda üniversite ücretleri konusunda iki farklı seçenek sunmaktadır. Avrupa Birliği üyesinden gelen öğrenciler için farklı Avrupa Birliği dışından gelen öğrenciler için farklı ücret seçenekleri bulunmaktadır. Bu kapsamda Avrupa Birliği ülkelerinden gelen öğrenciler için üniversite öğrencileri yıllık 1.800 ile 4.000 Euro arasındadır. Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler ise yıllık 6.000 ile 20.000 Euro arasında ücret ödemektedir.

Tercih edeceğiniz kariyer planlamanızı yapacağınız bölüme göre Hollanda’da üniversite fiyatları değişiklik gösterir. Şu an için en yüksek üniversite bölümleri arasında tıp vardır. Tıp bölümünü uluslararası ilişkiler, psikoloji, işletme ve mühendislik bölümleri takip eder. Ancak ne olursa olsun kaliteli bir eğitim olanağı yakalayacağınızı unutmamalısınız.

Üniversite eğitimini bittikten sonra Hollanda hükümeti tarafından size bir yıllık süre tanınacaktır. Tanınan bir yıllık süre içerisinde çalışma ve oturma iznine sahip olacaksınız. Hollanda üniversiteleri aracılığı ile aldığınız lisans eğitimleri diplomanızın Avrupa ülkelerinde geçerliliği olacaktır. Kariyer planlamanızı Avrupa ülkelerinden birini tercih ederek de yapabilirsiniz. Böylece etkili bir kariyer planlaması yapmanız da mümkün olacaktır.

Hollanda’nın Üniversite Ücretleri 2022

Yükseköğretim kurulu tarafından Hollanda üniversiteleri için denklik alabilmeniz mümkün bir durumdadır. Diğer Avrupa ülkelerinde de sahip olduğunuz diploma ile iş bulma imkânı elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Hollanda üniversite fiyatları farklı Avrupa ülkelerine göre daha az maliyetlidir. 2022 yılı üniversite ücretleri tercih edilen bölüme bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Üniversite eğitim sürüleri çoğunlukla bazı bölümlere göre 3 yıl olup 4, 5, 6 yıllık bölümler de vardır.

Hollanda’da Yaşam Maliyeti

Yeteneklerinize, kişisel beklenti ve kariyer hedeflerinize uygun olarak eğitim programını alabilirsiniz. Avrupa ülkelerine bakıldığında diğer Avrupa ülkelerinde eğitim almak daha maliyetli bir iştir. Ancak Avrupa ülkeleri arasında yaşam maliyeti düşük olan Hollanda uluslararası öğrenci çekme yönünden gayet başarılıdır. Ulaşım giderlerinin ucuz olması, barınma giderlerinin gayet uygun fiyatlı olması ve çalışma iş imkânının çok olmasından kaynaklı olarak yaşam maliyeti Hollanda üniversite fiyatları gayet uygundur.

Üniversitenin bünyesinde olan devlet yurtları, özel yurtlar, apart ve hosteller öğrencilerin yaşam maliyeti konusunda sıkıntı çekmemeleri için çok fazla oranda yapılaşmıştır. Hollanda üniversite okumak istediğinizde daha uygun fiyatların karşınıza çıkacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Hollanda kalacak yer sorun yaşanmaması nedeni ile de en çok uluslararası öğrenciyi çeken ülkeler arasında yer alır. İngilizce yeterliliği ve hâkimiyeti açısından da size çok şey katacak bu ülke yaşam standartları çok yüksek olan bir yerdir.

Türkiye’de özel üniversitelerde okumak için ayırmış olduğunuz bütçe ile Hollanda’da da eğitim alabilirsiniz çünkü çok uygun maliyetler ile kaliteli eğitim olanağı tanır. Bütün bu bilgiler ışığında Hollanda üniversite okumak isteyenler için farklı seçenekler sunabilen bir ülke konumunda yer almaktadır. Üstelik bu ülkeyi tercih ettiğiniz zaman hem akademik anlamda hem de iş anlamına etkili bir kariye oluşturabilirsiniz.