Hollanda’da yüksek lisans eğitiminin geniş kapsamlı bir şekilde veriliyor olması, Hollanday’ı yüksek lisans için cazip kılar. Zira Hollanda yüksek lisans konusunda alternatif seçenekler sunabilen bir ülke konumunda yer almaktadır. Üstelik Hollanda’da yüksek lisans eğitimi aldığınız zaman hem Türkiye’de denklik alabilir hem de dünyanın pek çok ülkesinde geçerli olan bir yüksek lisans eğitimine sahip olabilirsiniz.

Hollanda’da İngilizce olarak eğitim veren ve farklı programları yüksek lisans düzeyinde açan çok sayıda farklı üniversite bulunmaktadır. Özellikle Amsterdam Üniversitesi ülkede yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz önemli üniversiteler arasında yer almaktadır. Ülkenin en köklü üniversiteleri arasında yer alan Amsterdam Üniversitesi yüksek lisans programları konusunda iddialı bir konumdadır. Zira bu üniversitede uluslararası akademik çevrelerin uygun olduğu çok sayıda farklı yüksek lisans programı öğrencilerle buluşturulmaktadır.

Hollanda’da yüksek lisans yapmayı istediğiniz zaman Leiden Üniversitesi ve Maastricht Üniversitesi de ülkede İngilizce olarak eğitim görebileceğiniz üniversiteler arasındadır. Bu üniversitelerde bulunan yüksek lisans programlarına dahil olduğunuz zaman İngilizce olarak eğitim olanaklarından yararlanabilirsiniz. Yine Groningen Üniversitesi ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesi de İngilizce olarak yüksek lisans sürecine dahil olabileceğiniz üniversiteler arasında yer almaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Hollanda yüksek lisans konusunda iddialı bir ülke olarak ön plana çıkmaktadır.

Hollanda’da Yüksek Lisans Ücretleri

Eğitim alacağınız okula ve bölüme göre değişiklik göstermekle birlikte Hollanda yüksek lisans ücretleri yüksek lisans eğitimi almak isteyenler için ortalama 2000 ile 4000 Euro arasında değişmektedir. Bu ücretler Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler için geçerli olmaktadır. Avrupa Birliği dışından gelen öğrenciler ise ortalama 9 bin ile 18 bin Euro arasında bir ücretle karşı karşıya kalmaktadır.

Yüksek lisans eğitimi genelde ülkemizde ki gibi 2 sene sürmektedir. Fakat kısa süreli yüksek lisans eğitimi veren programlarda bulunmaktadır. İngilizcesi yeterli olmayanlar 1 sene dil eğitimi alıp daha sonra yüksek lisans programlarına girebilirler. Burada yüksek lisans programına göre farklı akademik takvimin karşınıza çıkacağını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Akademik kariyer yapmak için ideal ülkelerden biri olan Hollanda’da da alacağınız yüksek lisans eğitiminden sonra üniversitelere çalışmak için başvurabileceğiniz gibi farklı iş fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz. Okul mezun olduktan sonra dil konusunda da bölümünüz konusunda da kendinizi oldukça geliştirmiş olursunuz.  Böylece bütçenize katkıda bulunarak, eğitim maliyetinizi düşürmeniz de mümkün olacaktır.

Hollanda’da Üniversite Fiyatları

Birçok ülkeye göre avantajlı şekilde kaliteli eğitim alma imkânı bulacağınız Hollanda’da üniversite fiyatları eğitim alacağınız üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Üniversitelerde eğitim 3 senede tamamlanmaktadır. Çoğu üniversitenin eğitim dili de İngilizcedir. Eğer sizin diliniz yeterli değilse bu noktada hazırlık eğitimi almanız gerekecektir.

Hazırlık eğitiminin ücretleri 2200 ile 3500 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Mühendislik ve Sosyal Bilimler bölümlerinde okumak isterseniz yıllık 2500 ile 3000 Euro arasında ücret ödemeniz gerekir. Tıp, dişçilik, eczacılık bölümlerinin ise ücretleri daha yüksektir. Hollanda da 8000 ile 15000 Euro arasında ücretlere Dünyada ilk sıralarda yer alan üniversitelerde eğitim görme şansı bulabilirsiniz.

Hollanda Yurt Fiyatları Ne Kadar?

yüksek lisans burs

Hollanda’da yurt fiyatları seçeceğiniz şehre göre değişmekle birlikte oldukça uygundur. Yurt odaları öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özenli bir şekilde tasarlanmıştır. Genelde okumaya giden kişilere erkenden yurtlara başvurmaları tavsiye edilmektedir. Böylece kişiler en uygun odayı seçebilirler.

Öğrenciler isterlerse Hollanda üniversite fiyatları seçeneklerine göre de tercih yapabilir. Eğer üniversitenize yakın yurtlarda kendinize yer bulamazsanız endişelenmenize gerek yok. Çünkü ulaşım fiyatları ve imkanları oldukça uygundur. Yani üniversitenize ulaşma konusunda sıkıntı yaşamazsanız. 3 kişilik odaların fiyatları oldukça uygundur.

Tek kişilik odaların fiyatları ise biraz daha maliyetli olmaktadır. Bu noktada konforlu bir şekilde konaklamayı düşünenlere tek kişilik odalar tavsiye edilirken sosyalleşmek ve kendileri gibi farklı ülkelerden okumaya gelen insanlarla kaynaşmak isteyenler için 2 ya da 3 kişilik odalar tavsiye edilmektedir.

Hollanda Dil Okulu Ücretleri

Hollanda’da dil eğitimi alabileceğiniz devlet ve özel okullar bulunmaktadır. Hollanda üniversite fiyatları dile göre değişmektedir. Felemenkçe dil eğitimi almak isterseniz uygun fiyatlı okulları kolaylıkla bulabilirsiniz. İngilizce dil eğitimi fiyatları ise 2500 ile 3000 Euro arasında değişmektedir. Dil eğitimi veren özel okullara bakacak olursak 1 yıl süreyle İngilizce eğitim veren kurumların fiyatları 1800 ile 3000 Euro arasında değişmektedir. Eğer daha kısa süre dil eğitimi almayı düşünürseniz bu kursların fiyatları çok daha düşüktür.

Hollanda Pahalı Mı?

Birçok Avrupa ülkesiyle kıyasladığımız zaman Hollanda yüksek lisans fiyatları oldukça uygun diyebilmek mümkündür. Genelde şehirlere göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Örneğin Amsterdam’da fiyatlar daha yüksekken başkentten uzaklaştıkça daha uygun konaklama fiyatları bulunabilmektedir. Öğrenciler isterlerse ulaşım için uzun süreli biletler alabilirler.

Ev kiralayabilecekleri gibi uygun fiyatlı yaşamak isteyenler yurt odalarında ve öğrenci evlerinde de kalmayı seçebilirler. Market fiyatlarına baktığımızda da yiyecek ve içecek fiyatların İngiltere ve Fransa gibi birçok Avrupa ülkesinden daha ucuzdur diyebiliriz. Ülkedeki daha uygun fiyatlı marketleri tercih ederken daha uygun bir bütçeyle geçinebilirsiniz. Ayrıca gece hayatını ve gezip eğlenmeyi seven insanlar içinde Hollanda birçok alternatif barındırmaktadır.

Hollanda’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışma İzni Alınır Mı?

Şayet Hollanda da yüksek lisans yapacak olursanız çalışma izni de almış olursunuz. Özellikle Hollanda’da yüksek lisans yapıyor olmanın en büyük avantajının 1 yıl süreyle oturma izni almak olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Otomatik olarak tanımlanan 1 yıllık süre içerisinde ülkede belirli bir süre çalışma izninizde bulunmaktadır. Bu şekilde oturma izni almak; orientasyon (zoekjaar) olarak tanımlanmaktadır. Böylece Hollanda yüksek lisans çalışma izni konusunda pratik çözümler sunabilen bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hollanda’da Yüksek Lisans Şartları Nelerden Oluşmaktadır?

Hollanda da yüksek lisans eğitimi almayı istediniz zaman sizden birtakım evraklar talep edilmektedir. Bu evrakların tam ve doğru olması, yüksek lisans eğitimi alma sürecinizi olumlu yönde etkilemektedir. Bu kapsamda Hollanda yüksek lisans şartları için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Okuyacağınız üniversitenin kabul belgesi
  • Eğitim amaçlı olarak Hollanda’dan alacağınız vize
  • Üniversitenizden mezun olduğunuzdaki not durumunuzu gösteren transkript
  • Üniversitenizden mezun olduğunuzda aldığınız lisans diplomanız veya öğrenci belgeniz
  • Uluslararası geçerliliği olan IELTS ya da TOEFL sınavlarından almış olduğunuz puanı gösterir belgeniz

Eğer Hollanda’da yüksek lisans yapmayı istiyorsanız IELTS puanınızın en az 6.0 ve üzerinde olması gerekmektedir. Yine TOEFL sınav puanınızın da 213 ve üzerinde olması şarttır. Bu şartları karşılıyor olmanız sayesinde Hollanda’da istediğiniz gibi yüksek lisans yapmanız da mümkün hale gelecektir.

Hollanda’da Üniversite Kabul Şartları

Türkiye’de üniversiteyi kazanmış olma Hollanda üniversitesi kabul şartları arasında değildir. Bir üniversiteyi kazanmamış olsanız da lise bitirme notlarınız ile başvuru yapabilirsiniz. Size gerekli belgeler bir yıllık süresi olan pasaport, lise notlarınız ve lise transkripti (ıslak imzalı ve apostil mühürlü) olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Hollanda’da üniversite okumak istediğiniz İngilizce dil yeterlilik seviyesi, talep edilen puan aralığının üzerinde olmalıdır.