20 Haziran 2014 tarihinde kurulan Humanitas Üniversitesi, İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih edebileceği önemli eğitim kurumlarından biridir.

Kuruluş tarihi açısından her ne kadar yeni olarak değerlendirilecek olsa da İtalya’da kaliteli bir tıp eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler Humanitas Üniversitesini (Hunimed University) tercih etmektedir.

Hunimed University

Yaklaşık 800 kişinin eğitim gördüğü Humanitas Üniversitesi – Hunimed, diğer İtalya üniversitelerine göre görece daha az kalabalık olarak nitelendirilmektedir. Bu okulda eğitim alan öğrenciler/doktor adayları, Virgilio adlı eğitim programına katılarak laboratuvar ortamında kendi hipotezlerini ortaya koyabilmelerini sağlayan ve bunları test etme imkânı bulabilecekleri çalışmalar yapabilmektedir.

Humanitas University’de kurulan simülasyon merkezinde ise sanal ortamda hastalara çeşitli hastalıklar verilmekte ve öğrencilerin bu hastalıklara çözüm bulunması beklenmektedir. Bu öğrenme metodu sayesinde hekim adayları, anlık stresten uzak bir şekilde hatalarını görerek tekrarlamama fırsatına henüz eğitim hayatları sırasında ulaşabilmektedir.

Humanitas Üniversitesinin Dünya Sıralamasındaki Yeri | Università Humanitas di Milano

humanitas üniversitesi dünya sıralaması

Humanitas Üniversitesi kuruluş tarihi açısından değerlendirildiğinde oldukça yeni bir üniversite sayılsa da yaptığı çalışmalar ve verdiği eğitim kalitesiyle dünya sıralamasında önemli bir yere sahiptir. Center for World University Rankings (CWUR)’in 2020-21 verilerine göre Università Humanitas di Milano, dünya genelinde 1839. sırada bulunmaktadır.

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Humanitas Üniversitesi (Hunimed) Nerede?

Humanitas Üniversitesi İtalya’nın Lombardiya bölgesinde, Milano şehrinin yaklaşık 10 km güneybatısında bulunan Rozzano kentinde Humanitas Araştırma Hastanesi içinde yer almaktadır. 

Milano şehir merkezine yürüyüş mesafesinde olan bu Hunimed (Humanitas University) İtalya’nın en iyi tıp fakültelerinden birisidir. Hem şehir merkezinde yer alan hastaneye hem de diğer İtalyan şehirlerine ulaşım da oldukça kolay bir şekilde sağlanabilmektedir.

Ayrıca ilgili olarak “Milano Şehri” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

 

Humanitas Üniversitesi Öğrenci Hayatı

Milano kentinde bulunan Humanitas Üniversitesi, öğrencilik için cazibe yüklü bir üniversite olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Çok kültürlü bir kent olmasıyla bilinen Milano’da öğrenciler çokça yaşamakta ve birbirleriyle etkili iletişime girme fırsatı bulmaktadır.

Bu kentte eğitim alan öğrenciler, Milano’nun ulaşım ağlarının çok zengin olmasından da faydalanarak İtalya’nın pek çok noktasını gezme fırsatı bulmaktadır. Metro, otobüs, tramvay gibi araçlardan faydalanarak İtalya turu yapan öğrenciler, diledikleri takdirde düşük bütçeli havayolları sayesinde de Avrupa’nın pek çok noktasına uygun fiyatla ulaşım sağlayabilmektedir.

humanitas üniversitesi ve milano'da öğrencilik

Aynı zamanda alışveriş merkezlerinin çokluğu ve Milano Moda Haftası’nın varlığıyla da tam bir alışveriş kenti olan Milano; moda sektörüne ilgi duyan öğrencilere keyifli dakikalar vaat etmektedir. Ancak Milano denildiğinde yalnızca alışveriş düşünmek doğru değildir. Bu kentte bulunan Duomo, Palazzo Reale gibi mekânlar ve Leonardo da Vinci’nin “Son Yemeği” gibi daha pek çok sanat eseri ve müze öğrenciler tarafından keşfedilmeyi beklemektedir.

Ek olarak “İtalya’da Yaşam” ve “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Humanitas Üniversitesi Bölümleri

Humanitas Üniversitesi, tıp bölümü eğitiminin verildiği önemli eğitim kurumlarındandır. İtalya’da tıp okumak isteyen öğrencilerin tercih ettiği önemli eğitim kurumlarından olan Humanitas Üniversitesinde tıp bölümünün haricinde sağlıkla ilgili diğer bölümlerde de lisans ve yüksek lisans eğitimleri verilmektedir.

Humanitas Üniversitesi, mükemmel sağlık standardı ve ileri düzey araştırmaları sayesinde Avrupa çapında tanınan ve bir merkez olan Humanitas Araştırma Hastanesi bünyesinde inşa edilen İtalya’daki en büyük bağımsız uluslararası tıp okuludur. 

Yaklaşık 1.000 metrekarelik son nesil simülasyon merkezi, öğrenci konaklama birimleri, ileri düzey teknolojiye sahip laboratuvarları ve spor tesisleri bulunmaktadır. 

Öğrencilere, çok dilli bir öğrenci ofisi tarafından ilk başvurudan VISA prosedürüne ve İtalya’daki yerleşimlerine kadar tüm başvuru süreci boyunca özenle yardım edilir. 

İngilizce Lisans Bölümleri

Dünyanın her alanında geçerliliğini koruyan tıp bölümü, Humanitas Üniversitesinde de kaliteli koşullar altında verilmektedir. Okula ait olan Humanitas Araştırma Hastanesinde görev alan hekim adayları, hastalarla bire bir ilgilenerek çeşitli vakalarla görüşme şansını elde etmekte ve eğitim hayatı boyunca tecrübe kazanmaktadır.

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Moleküler Tıp
 • Tıp Biyoteknolojisi
 • Klinik ve Deneysel Biyomedikal Bilimler
 • Hemşirelik
 • Klinik Epidemiyoloji
 • Vitreoretinal Cerrahi
 • Hastane Yönetimi

İlgili olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 

İngilizce Doktora – Master Programları 

Humanitas University’de doktora (dottorato di ricerca) düzeyinde şu bölümler mevcuttur:

 • Klinik ve Deneysel Biyomedikal Bilimler (Scienze Biomediche Cliniche ed Sperimentali)
 • Moleküler Tıp (Medicina Molecolare)
 • Tıp Biyoteknolojisi (Biotecnologie Mediche)

Humanitas Üniversitesi – Hunimed’de Tıp Okumak

Humanitas Tıp ve Cerrahi bölümü, yalnızca İngilizce olarak eğitim verilen 6 yıllık bir programdır. İlk yıldan itibaren teorik disiplinlerarası modüller, uygulamalı tecrübe ve simülasyon aktiviteleri ile birleştirilirken, üçüncü yılda stajlar başlar.

Humanitas Üniversitesinde, Nobel Ödülü kazanan 70 profesör ve 150’den fazla klinik öğretim üyesi bulunmaktadır. Humanitas University, hastanede klinik eğitimleri sırasında öğrencilerini yakından takip eden doktorlar dâhil olmak üzere mükemmel bir ekibe sahiptir. 

humanitas üniversitesi kampüs

Ayrıca Humanitas Üniversitesinin bu lisans programı, öğrencilerinin AB’de ve yurt dışında doktor olarak çalışmasına izin verir. Humanitas Üniversitesi, öğrencilerin USMLE sınavına girmelerine ve ABD’de tıbbi doktor olmalarına yardımcı olacak özel hazırlık kursları sunmaktadır.

Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Tıp Eğitimi” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Hunimed’de Tıp Eğitimi İçin Burs Sınavı

Öncelikle lisans programına kabul edilebilmek için kabul testini geçmeniz gerekmektedir. Kabul testleri genellikle dünyanın her yerinde (ABD, İngiltere, Kanada, İsrail dâhil) yılda iki kez yapılır. Avrupalı olmayan öğrenciler için Mart/Nisan, Avrupalı öğrenciler için Eylül ayında yapılmaktadır. 

Başarı temelli burslar yıllık olarak verilmektedir. Ayrıca bu burs imkanında Avrupalı olmayan öğrencilere de büyük bir kontenjan ayrılmaktadır.

Humanitas Üniversitesi (Hunimed) Çalışma Ortamı

Humanitas Üniversitesi ayrıca, öğrencilerin kabul sınavına ve lisans programına katılmasına yardımcı olmak için disiplinli, yoğun bir hazırlık kursu sunmaktadır. 

Hastaneye sadece birkaç adım uzaklıkta yeşil bir alanda bulunan yeni Humanitas Üniversitesi Kampüsü, dünya çapında 31 ülkeden gelen 1200 öğrenciyi ağırlayan toplam 20.000 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. 

Siz de Humanitas Üniversitesinde tıp eğitimi almak ve burs olanakları gibi avantajlardan yararlanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken başvuru formumuzu doldurmak. Pava Education uzman eğitim danışanları en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Tıp Fakültesi’ne Giriş Koşulları

Humanitas Üniversitesinde tıp fakültesi 6 yıllık bir eğitim vermektedir. Bu eğitimi almak için öğrencilerin temel kabul şartlarını sağlamaları ve Humanitas Üniversitesi tarafından yapılan HUMAT sınavına girmeleri gerekmektedir. 60 sorudan oluşan bu sınav Türkiye’de de yapılmaktadır. Academic Literacy/Critical Thinking ve Scientific Thinking bölümlerinden oluşan HUMAT sınavı 2020 yılında güncellenmiştir. Sınav ücreti yaklaşık olarak 160€’dur.

Humanitas Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Humanitas Üniversitesinde eğitim ücretleri miktarı her yıl üniversite yönetimi tarafından belirlenmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinden birinin vatandaşı olduğunuzda vereceğiniz eğitim ücreti 10.000 ila 16.000 Euro arasında değişkenlik gösterirken; bu rakam Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz 20.000 Euro’yu bulmaktadır.

humanitas üniversitesi eğitim masrafları

Humanitas Üniversitesi verdiği burs miktarı açısından da değerlendirildiğinde imkânları gelişmiş bir eğitim kurumudur. En yetenekli ve motive olmuş adayları bulmak ve onların eğitim hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla her yıl üniversite tarafından bir sınav yapılmaktadır. Bu sınav sonucunda ilk 80’e giren öğrencilere her biri 17.000 – 10.000 €/yıllık arasında değişen miktarlarda burs verilmektedir.

Ayrıca “İtalya’da eğitim ücretleri ve burslar” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Humanitas Üniversitesi Başvuru ve Kabul Süreci Nasıldır?

Başvuru sürecinde, adayların okul transkriptleri, standart test sonuçları, referans mektupları ve kişisel beyanları da dahil olmak üzere çeşitli belgeler sunmaları gerekebilir.

Hunimed başvuru ve kabul koşulları genel olarak şunlardır;

 • Eğitim alınacak dil İngilizce ise B2 seviye dil yeterliliği sağlanmalıdır (İlgili olarak “IELTS Sınavı” ve “TOEFL Sınavı” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.)
 • Ayrıca İtalyanca eğitim almayı düşünen öğrenciler de aynı şekilde B2 İtalyanca dil yeterliliğini sağlamalıdır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları” yazımızı da göz atabilirsiniz.)
 • Yüksek lisans veya doktora – master programlarında eğitim alacak öğrenciler seçeceği programla bağlantılı bir lisans bölümünden mezun olması gereklidir. Ayrıca seçeceği programın ön koşulları bulunuyorsa bunları sağlamalıdır.
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemleri tamamlanmalıdır

Başvurular, kabul koşullarına uygun olup olmadıklarını değerlendirmek için üniversite tarafından dikkatlice incelenir. Form bilgilerinizi doldurarak başvuru sürecinde Pava Education uzman danışmanlarımızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

 

Humanitas Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Humanitas Üniversitesinde eğitim gören öğrenciler, eğer okula ait bir yurtta konaklamak isterlerse 2018’de açılmış Mario Luzzatto Öğrenci Evi’ni tercih edebilmektedir. Bu öğrenci evindeki 240 kişi kapasiteli rezidanslarda, tek ve çift kişilik odalar bulunmaktadır. Aynı zamanda bu binada yaşayan öğrenciler için ayrıca kütüphane, çalışma odaları, spor tesisi, teras, kafeterya vb. gibi kendilerine vakit ayırabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri alanlar yer almaktadır.

Humanitas Üniversitesinde konaklama ücretleri, yıllık olarak verilmekte ve seçilen konaklama türüne göre değişmektedir. Çift kişilik odada konaklama bedeli 7.500 Euro, tek kişilik odada 9.900 € ila 12.900 € şeklinde konaklama ücretleri mevcuttur. Bir öğrenci süitte kalmak isterse vermesi gereken toplam rakam 15.000 avroyu bulmaktadır.

İlgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Humanitas Üniversitesi (Hunimed) devlet mi, özel mi?

Humanitas Üniversitesi özel bir üniversitedir. 1980’lerde İtalya’da bir grup doktor tarafından kurulmuş olan bu özel üniversite o tarihten bu yana sağlık bilimleri alanında eğitim ve araştırmaya odaklanmaktadır. Genel olarak sağlık branşları alanında eğitim verilmekte olan bu üniversitede uluslararası öğrencilerin oranı oldukça fazladır.

Humanitas Üniversitesi öğrencileri için yurt ve konaklama imkanları nelerdir?

Humanitas Üniversitesi – Hunimed, öğrencileri için kampüste yurt imkanı sunmaktadır. Yurtlar, öğrencilere modern ve konforlu bir yaşam alanı sağlamakta ve kampüse yakın bir konumda yer almaktadır.  Ayrıca, Rozzano’da ve yakın çevresinde öğrenciler için uygun maliyetli daireler veya oda kiralama olanakları bulunmaktadır.

Üniversitede hangi alanlarda eğitim vermektedir?

Humanitas Üniversitesinde tıp, diş hekimliği, psikoloji, hemşirelik, fizyoterapi, tıbbi biyoteknoloji ve biyolojik bilimler gibi sağlık bilimleri alanında lisans, yüksek lisans ve doktora programlar bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde neredeyse tüm programlarda İngilizce eğitim sağlanmaktadır.

Hunimed – Humanitas Üniversitesinin akademik kalitesi ve dünya sıralaması nedir?

Humanitas Üniversitesi (Hunimed), İtalya’da üst düzey bir üniversite olarak kabul edilir ve dünya sıralamalarında da oldukça iyi bir konumdadır. Times “Higher Education 2022 Dünya Üniversiteleri Sıralaması” listesine göre Humanitas dünya genelinde 251-300 arasında bir konumda yer almaktadır.

Humanitas Üniversitesi’nin eğitim dili nedir?

Hunimed University yani Humanitas’ın eğitim dili İtalyanca ve İngilizcedir. Lisans, yüksek lisans ve doktora (master) programlarında öğrenciler İngilizce veya İtalyanca eğitim alabilmektedirler.

Humanitas Üniversitesinde (Hunimed) eğitim ücretleri ne kadar?

Humanitas Üniversitesi’nde tıp fakültesinde öğrenim görmek isteyen İtalyan vatandaşı öğrenciler için öğrenim ücreti yıllık 20.000 Euro’dur. Diş hekimliği fakültesinde ise öğrenim ücreti yıllık 18.000 Euro’dur. Uluslararası öğrenciler için öğrenim ücretleri aile gelir durumlarına, seçecekleri programlara veya eğitim diline göre değişkenlik göstermektedir.