Humanitas Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

20 Haziran 2014 tarihinde kurulan Humanitas Üniversitesi, İtalya’da tıp eğitimi almak isteyenlerin tercih edebileceği eğitim kurumlarından biridir. Kuruluş tarihi açısından her ne kadar yeni olarak değerlendirilecek olsa da İtalya’da kaliteli bir tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler Humanitas Üniversitesini tercih etmektedir.

Yaklaşık 800 kişinin eğitim gördüğü Humanitas Üniversitesi, diğer İtalya üniversitelerine göre görece daha az kalabalık olarak nitelendirilmektedir. Bu okulda eğitim alan öğrenciler/doktor adayları, Virgilio adlı eğitim programına katılarak laboratuvar ortamında kendi hipotezlerini ortaya koyabilmelerini sağlayan ve bunları test etme imkânı bulabilecekleri çalışmalar yapabilmektedir.

University of Humanitas’ta kurulan simülasyon merkezinde ise sanal ortamda hastalara çeşitli hastalıklar verilmekte ve öğrencilerin bu hastalıklara çözüm bulunması beklenmektedir. Bu öğrenme metodu sayesinde hekim adayları, anlık stresten uzak bir şekilde hatalarını görerek tekrarlamama fırsatına henüz eğitim hayatları sırasında ulaşabilmektedir.

Humanitas Üniversitesinin Dünya Sıralamasındaki Yeri

humanitas üniversitesi dünya sıralaması

Humanitas Üniversitesi kuruluş tarihi açısından değerlendirildiğinde oldukça yeni bir üniversite sayılsa da yaptığı çalışmalar ve verdiği eğitim kalitesiyle dünya sıralamasında önemli bir yere sahiptir. Center for World University Rankings (CWUR)’in 2020-21 verilerine göre Humanitas Üniversitesi, dünya genelinde 1839. sırada bulunmaktadır.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Humanitas Üniversitesi Nerede?

İtalya’nın Milano kentinin Rozzano bölgesinde bulunan Humanitas Üniversitesi, kentin merkez noktasındaki Humanitas Araştırma Hastanesi içinde yer almaktadır.

milano nerede

Humanitas Üniversitesi Öğrenci Hayatı

Milano kentinde bulunan Humanitas Üniversitesi, öğrencilik için cazibe yüklü bir üniversite olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Çok kültürlü bir kent olmasıyla bilinen Milano’da öğrenciler çokça yaşamakta ve birbirleriyle etkili iletişime girme fırsatı bulmaktadır.

Bu kentte eğitim alan öğrenciler, Milano’nun ulaşım ağlarının çok zengin olmasından da faydalanarak İtalya’nın pek çok noktasını gezme fırsatı bulmaktadır. Otobüs, tramvay gibi araçlardan faydalanarak İtalya turu yapan öğrenciler, diledikleri takdirde düşük bütçeli havayolları sayesinde de Avrupa’nın pek çok noktasına uygun fiyatla ulaşım sağlayabilmektedir.

Aynı zamanda alışveriş merkezlerinin çokluğu ve Milano Moda Haftası’nın varlığıyla da tam bir alışveriş kenti olan Milano; moda sektörüne ilgi duyan öğrencilere keyifli dakikalar vaat etmektedir. Ancak Milano denildiğinde yalnızca alışveriş düşünmek doğru değildir. Bu kentte bulunan Duomo, Palazzo Reale gibi mekânlar ve Leonardo da Vinci’nin “Son Yemeği” gibi daha pek çok sanat eseri ve müze öğrenciler tarafından keşfedilmeyi beklemektedir.

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Yaşam” makalemize göz gezdirebilirsiniz.

humanitas üniversitesi ve milano'da öğrencilik

Humanitas Üniversitesi Bölümleri

Humanitas Üniversitesi, tıp bölümü eğitiminin verildiği önemli eğitim kurumlarındandır. İtalya’da tıp okumak isteyen öğrencilerin tercih ettiği önemli eğitim kurumlarından olan Humanitas Üniversitesinde tıp bölümünün haricinde sağlıkla ilgili diğer bölümlerde de lisans ve yüksek lisans eğitimleri verilmektedir.

Humanitas Üniversitesi, mükemmel sağlık standardı ve ileri düzey araştırmaları sayesinde Avrupa çapında tanınan ve bir merkez olan Humanitas Araştırma Hastanesi bünyesinde inşa edilen İtalya’daki en büyük bağımsız uluslararası tıp okuludur. 

Yaklaşık 1.000 metrekarelik son nesil simülasyon merkezi, öğrenci konaklama birimleri, ileri düzey teknolojiye sahip laboratuvarları ve spor tesisleri bulunmaktadır. 

Öğrencilere, çok dilli bir öğrenci ofisi tarafından ilk başvurudan VISA prosedürüne ve İtalya’daki yerleşimlerine kadar tüm başvuru süreci boyunca özenle yardım edilir. 

İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “Yüksek Lisans Eğitimi” konularımızı da okuyabilirsiniz.

İngilizce Lisans Bölümleri

Dünyanın her alanında geçerliliğini koruyan tıp bölümü, Humanitas Üniversitesinde de kaliteli koşullar altında verilmektedir. Okula ait olan Humanitas Araştırma Hastanesinde görev alan hekim adayları, hastalarla bire bir ilgilenerek çeşitli vakalarla görüşme şansını elde etmekte ve eğitim hayatı boyunca tecrübe kazanmaktadır.

Humanitas Üniversitesinde Tıp Eğitimi Almak

Humanitas Tıp ve Cerrahi bölümü, yalnızca İngilizce olarak eğitim verilen 6 yıllık bir programdır. İlk yıldan itibaren teorik disiplinlerarası modüller, uygulamalı tecrübe ve simülasyon aktiviteleri ile birleştirilirken, üçüncü yılda stajlar başlar.

humanitas üniversitesi kampüs

Humanitas Üniversitesinde, Nobel Ödülü kazanan 70 profesör ve 150’den fazla klinik öğretim üyesi bulunmaktadır. Humanitas Üniversitesi, hastanede klinik eğitimleri sırasında öğrencilerini yakından takip eden doktorlar dâhil olmak üzere mükemmel bir ekibe sahiptir. 

Ayrıca Humanitas Üniversitesinin bu lisans programı, öğrencilerinin AB’de ve yurt dışında doktor olarak çalışmasına izin verir. Humanitas Üniversitesi, öğrencilerin USMLE sınavına girmelerine ve ABD’de tıbbi doktor olmalarına yardımcı olacak özel hazırlık kursları sunmaktadır. 

İtalya’da Tıp Eğitimi konusunda daha fazla bilgi için makalemizi okuyabilirsiniz.

Burs Sınavı

Öncelikle lisans programına kabul edilebilmek için kabul testini geçmeniz gerekmektedir. Kabul testleri genellikle dünyanın her yerinde (ABD, İngiltere, Kanada, İsrail dâhil) yılda iki kez yapılır. Avrupalı olmayan öğrenciler için Mart/Nisan, Avrupalı öğrenciler için Eylül ayında yapılmaktadır. 

Başarı temelli burslar yıllık olarak verilmektedir. Avrupalı olmayan öğrencilere büyük bir kota ayrılmıştır. 

İtalya’da Burs Olanakları yazımızı da incelemeyi unutmayın.

Humanitas Üniversitesi ayrıca, öğrencilerin kabul sınavına ve lisans programına katılmasına yardımcı olmak için disiplinli, yoğun bir hazırlık kursu sunmaktadır. 

Hastaneye sadece birkaç adım uzaklıkta yeşil bir alanda bulunan yeni Humanitas Üniversitesi Kampüsü, dünya çapında 31 ülkeden gelen 1200 öğrenciyi ağırlayan toplam 20.000 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. 

Pava Education, İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyor. Siz de Humanitas Üniversitesinde veya herhangi bir İtalyan üniversitesinde tıp eğitimi almak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken başvuru formumuzu doldurmak. Pava Education’ın uzman eğitim danışmanları, sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceklerdir.

 İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

  • Hemşirelik
  • Klinik Epidemiyoloji
  • Vitreoretinal Cerrahi

Tıp Fakültesi’ne Giriş Koşulları

Humanitas Üniversitesinde tıp fakültesi 6 yıllık bir eğitim vermektedir. Bu eğitimi almak için öğrencilerin temel kabul şartlarını sağlamaları ve Humanitas Üniversitesi tarafından yapılan HUMAT sınavına girmeleri gerekmektedir. 60 sorudan oluşan bu sınav Türkiye’de de yapılmaktadır. Academic Literacy/Critical Thinking ve Scientific Thinking bölümlerinden oluşan HUMAT sınavı 2020 yılında güncellenmiştir. Sınav ücreti yaklaşık olarak 160€’dur.

Humanitas Üniversitesi Eğitim Ücretleri

humanitas üniversitesi eğitim masrafları

Humanitas Üniversitesinde eğitim ücretleri miktarı her yıl üniversite yönetimi tarafından belirlenmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinden birinin vatandaşı olduğunuzda vereceğiniz eğitim ücreti 10.000 ila 16.000 Euro arasında değişkenlik gösterirken; bu rakam Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz 20.000 Euro’yu bulmaktadır.

Humanitas Üniversitesi verdiği burs miktarı açısından da değerlendirildiğinde imkânları gelişmiş bir eğitim kurumudur. En yetenekli ve motive olmuş adayları bulmak ve onların eğitim hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla her yıl üniversite tarafından bir sınav yapılmaktadır. Bu sınav sonucunda ilk 80’e giren öğrencilere her biri 17.000 – 10.000 €/yıllık arasında değişen miktarlarda burs verilmektedir.

İtalya’da eğitim ücretleri ve burslar konumuzu da okuyabilirsiniz.

Humanitas Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkânları

Humanitas Üniversitesinde eğitim gören öğrenciler, eğer okula ait bir yurtta konaklamak isterlerse 2018’de açılmış Mario Luzzatto Öğrenci Evi’ni tercih edebilmektedir. Bu öğrenci evindeki 240 kişi kapasiteli rezidanslarda, tek ve çift kişilik odalar bulunmaktadır. Aynı zamanda bu binada yaşayan öğrenciler için ayrıca kütüphane, çalışma odaları, spor tesisi, teras, kafeterya vb. gibi kendilerine vakit ayırabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri alanlar yer almaktadır.

Humanitas Üniversitesinde konaklama ücretleri, yıllık olarak verilmekte ve seçilen konaklama türüne göre değişmektedir. Çift kişilik odada konaklama bedeli 7.500 Euro, tek kişilik odada 9.900 € ila 12.900 € şeklinde konaklama ücretleri mevcuttur. Bir öğrenci süitte kalmak isterse vermesi gereken toplam rakam 15.000 avroyu bulmaktadır.

Son olarak “İtalya’da Konaklama” yazımızı inceleyebilirsiniz. 

İtalya’da bir üniversite eğitimi ile bu alanda başarılı bir kariyere adım atmak isteyen öğrenciler için profesyonel danışmanlık eğitimi sunmaktayız. Siz de İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız hemen başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Pava Education’ın uzman danışmanları sizinle en kısa süre içinde iletişime geçeceklerdir.