IMAT sınavı hazırlık kursu ile İtalya’da İngilizce tıp eğitimi alabilir ve alacağınız mavi diploma sayesinde tıp kariyerinize istediğiniz ülkede devam edebilirsiniz. İtalya’daki devlet üniversitelerinde İngilizce tıp eğitimi almak için girilmesi gereken IMAT sınavı (International Medical Admission Test) öğrencilerin aşması gereken süreçlerden biridir.

Senede 1 kere ve 10-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen bu sınav genel kültür, biyoloji, kimya, matematik, fizik gibi öğrencilerin geçmiş öğrenimlerindeki müfredata yönelik sorulardan oluşmaktadır. İtalya’da tıp okumak öğrencilerin hayatlarında yaşayabileceği eşsiz deneyimlerden biridir. Bu açıdan devlet ve özel olarak birçok üniversite imkanı sunan İtalya uluslararası öğrencilere kapılarını hep açık tutmakta ve Avrupa ve dünya genelinde en esnek politikalara sahip ülkelerden biri konumunda yer almaktadır.

IMAT Sınavı Hazırlık Kursu ile İtalya'da Tıp Okumak

IMAT sınavı hazırlık kursu ile öğrenciler İtalya’da İngilizce tıp eğitiminin yanı sıra diş hekimliği gibi programları da tercih edebilmektedir. İtalya’nın yabancı öğrencilere yönelik birçok açıdan teşvikleri de bulunur, hem yüksek oranda burs olanakları hem yurt kontenjanında yabancı öğrenciler için ayrıcalıklı imkanları gibi birçok kolaylıklar sunulmaktadır.

Bunun dışında IMAT sınavı İtalya’da İngilizce tıp ve diş hekimliği programlarına öğrencileri alırken yalnız devlet üniversiteleri bünyesinde değerlendirilir, özel üniversitelerde tıp programlarının ayrı ön koşulları olabilmektedir, Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Özel Üniversitelerde Tıp Okumak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Tıp Sınavı Nedir? | IMAT Sınavı Hazırlık Kursu

İtalya’da devlet üniversiteleri tıp ve diş hekimliği lisans programlarına öğrencileri alırken IMAT sınavı gibi temel yapıda bilgilerin değerlendiren bir testten başarıyı ön koşul olarak kabul etmektedir. Bu sınav sadece İngilizce tıp ve diş hekimliği bölümleri için girilmesi gereken sınavdır. Çoktan seçmeli test formatında uygulanan bu sınava öğrenciler bulunduğu ülkeden katılım sağlyabilmektedir.

Testte öğrencilerin İngilizce okuma anlama yeterliliği, sayısal alanlarda örneğin fizik, matematik, mantık gibi branşlarda soruları temel düzeyde çözebiliyor olması beklenir. Bunun dışında kimya, biyoloji ve genel kültür gibi alanlarda  da sorular olduğundan öğrencilerin IMAT sınavı hazırlık sürecinde ciddi bir çalışma ve pratik yapma süreci gerekli olmaktadır.

Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Üniversite Okumak” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

IMAT Sınavı Hazırlık Kursu ile Sınav Süreci Nasıldır?

Tıp veya diş hekimliği eğitimi için girilen IMAT sınavına hazırlanırken öğrenciler belirli bir çalışma düzeni uygulamaları halinde bu testi başarıyla verecek İtalya’daki hayalini kurduğu eğitim macerasına başlayabilecektir.

Öğrenciler bu sınava hazırlanırken süreci kesinlikle gözlerinde büyütmemelidir. Bu karmaşık eğitim aşamasında hedeflerine sımsıkı sarılmalı ve bir yol haritası belirlenmelidir. Yol haritası belirlenirken hangi üniversitenin tercih edileceği, IMAT sınavında alınması gereken puan için ne kadarlık bir net yapılması gerektiği, hatta mezuniyet sonrası gibi eğitim sürecine dair her şey sürece dahil edilebilir.

IMAT İtalya'da İngilizce Tıp Sınavı

IMAT sınavı hazırlık sürecini İtalya’da eğitim almış ve bu alanda tecrübeleri olan deneyimli kişilere danışarak çok daha rahat şekilde sürecinizi yürütebilirsiniz. Ayrıca bu karmaşık süreçte kurs eğitimi ile eksiklerinizi net bir şekilde görebilir ve daha profesyonel şekilde sınava daha somut başarılarla hazırlanabilirsiniz.

Pavaedu bünyesinde sunulan IMAT kursu ile İtalya’da lisans programlarına yönelik çıkmış ve çıkması olası binlerce soru kaynaklarına, eksik olduğunuz konularda anlatımlara ve kendinizi sınava hazırlanan diğer öğrencilerle beraber deneyebileceğiniz genel denemelere erişim sağlayabilirsiniz.

Sınavın İçeriği Nedir ve Nasıl Hazırlanmalıyım?

IMAT sınavı 60 sorudan oluşan ve 100 dakikalık bir sınavdır, testteki her doğru cevap 1,5 puan, her yanlış cevap ise -0,4 puan olarak değerlendirilmektedir. Tamamen İngilizce gerçekleştirilen bu sınavda öğrenciler sayısal derslerin yanı sıra genel kültür alanlarında da bilgi sahibi olmalıdır.

Sınavın içeriğindeki soru dağılımları şu şekildedir;

  • Mantık 10 soru
  • Genel Kültür 10 soru
  • Biyoloji 15 soru
  • Kimya 15 soru
  • Matematik ve Fizik 10 soru

Mantık bölümünde öğrencilere sayısal ve sözel muhakemelerini test etmeye yönelik temel düzeyde sorular sorulur. Biyoloji, kimya ve matematik bölümleri de aynı şekilde öğrencileri zorlamayacak temel düzeyde sorular içermektedir. Genel kültür bölümünde ise, dünya tarihi, Avrupa coğrafyası, Nobel ödülü alan isimler, dünya klasikleri gibi sorular yer almaktadır.

Ek olarak binlerce tarihi ve kültürel yapıya ev sahipliği yapan İtalya’nın şehirleri ile ilgili derlediğimiz “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

IMAT Sınavı Hazırlık Kursu ile İtalya'da Tıp Eğitimi

IMAT Sınavı Hazırlık Kursu ile Hazırlanmanın Avantajları Nelerdir?

Genel olarak yurt dışında eğitim almak her öğrenci için tecrübe edilmemiş bir durum olmaktadır. Özellikle bu süreç İtalya’da tıp sınavı olan IMAT gibi aşamaları da içeriyorsa öğrenciler için aşamalar daha da karmaşıklaşmaktadır.

Öğrencilerin aklında binlerce soru ve şüphe varken İtalya’daki tıp eğitimi hayaline tam olarak kanalize olmaları da zorlaşmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde hem İtalya’daki eğitim sürecinin hem de IMAT hazırlık sürecinin deneyimli kişilerle beraber yürütülmesi verimlilik ve hedefe erişebilirlik açısından son derece gereklilik olmaktadır.

Bununla beraber hazırlık kursu ile İtalya’da tıp eğitimine hazırlanmanın avantajları arasında şunlar da sayılabilecektir;

  • Birçok farklı ders branşı ve konu içeriğinde eksikleri analiz edebilme imkanı
  • Ülke geneli diğer hazırlık öğrencileri ile beraber IMAT deneme sınavında kendinizi test edebilirsiniz
  • İtalya genelinde yapılan tüm sınavlardaki çıkmış soruları düzenli olarak çözebilirsiniz
  • Çıkmış soruları referans alarak oluşturulmuş ekstra kaynaklar
  • İtalya’da eğitim sürecini deneyimlemiş ya da deneyimleyecek kişilerle sosyalleşme imkanı