IMAT Kursu

IMAT Course (Online)

Start Dates: Please View Course Details

Course Lengths: Please Review Course Details

Level: Beginner, Intermediate and Advanced

Detaylı Bilgi ve Başvuru

IMAT Sınav Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Uzun zamandır yurt dışı hayaliyle yola koyulanlar artık İtalya’da tıp eğitimi almak için son adımdalar. Bu son adım tabii ki IMAT sınavıdır. Sonucu İtalya’da tıp bölümü olan IMAT sınavı hazırlık aşamasını iyi geçirmek gerek. Sınava nasıl hazırlanılması gerekiyor, hazırlık yaparken nelere dikkat etmeliyiz gibi 8 adet maddeden oluşan yazımıza geçelim. Eğer sınav ve tıp eğitimi süreçleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız IMAT (International Medical Admissions Test) yazımızı okuyabilirsiniz.

1) “Dikkat ve Odaklanma” Tüm engelleri kaldırmalısınız (IMAT Sınavı Hazırlık)

Bir sınava hazırlanmak için en önemli etken çalışma ortamıdır. Özellikle IMAT sınavı hazırlık için çalışırken, çalıştığınız masada dikkatinizi dağıtabilecek her türlü şeyden kurtulmalısınız; bu bir aile fotoğrafı, kalemlerle dolu bir kalemlik, çalıştığınız sınav ile hiçbir alakası olmayan kitaplar ve diğer ders notlarınız olabilir. Bu gibi farklı eşyalar her an dikkatinizi dağıtmaya müsaittirler. Hatta çalışacağınız vakitler cep telefonunuzu kapatabiliyorsanız bu sizin için çok daha faydalı olacaktır. Kendi olanaklarınızla odanızda efektif bir çalışma ortamı oluşturmaya çalışmalısınız. Eğer imkânlarınız kısıtlı ise -mesela kalabalık bir aile yapısına sahipseniz- halk kütüphaneleri de ders çalışabileceğiniz seçenekleriniz arasında olmalıdır.

IMAT sınavına bizimle hazırlanmak ister misiniz? IMAT kursu ile alanında profesyonel danışmanlarımız size yardımcı olabilirler.
IMAT sınavı hazırlığı çalışma

2) “Neyi, Nasıl Çalışmalısınız?” Çalışma planınız ve belli bir hedefiniz olmalı

IMAT sınavı hazırlık için yapılması gerekenler” listesi oluşturmalısınız. Bitirilmesi gereken konular, okunması gereken kitaplar vb. gibi. Hatta her gün kaç sayfa kitap okuyacağınızı hangi konuyu ne sıklıkta tekrar edeceğinizi iyi bilmeniz gerekiyor.

3) “En İyi Kaynak” Önceden çıkmış sınav sorularını gözden geçirmelisiniz

Bu da önemli bir nokta. Sınavlarda en başarılı olanlar her zaman eski sınav sorularına çalışmış olanlar olur. Hatta bu konu uluslararası istatistik verilerinde de göze çarpmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda da final sorularına çalışmış bireylerin sınavda daha iyi skor elde ettikleri gözlemlenmiştir. Yani neticede geçmiş IMAT sınavı hazırlık soruları her zaman en iyi kaynaklar arasında en üst sırada olmak zorundadır.

4) “Zaman Yönetimi” Günlük belirli bir çalışma planınız olmalı (IMAT Sınavı Hazırlık)

Hatta bazen kısa bir uyku arası bile! Gün içinde bir miktar uyku performansınızı arttıracaktır, fakat unutmamalısınız ki her bireyin kendine özgü çalışma yöntemi vardır. Mesela bazı bireyler bir gününün 12-13 saati ders çalışabiliyorken bazı bireyler 4-5 saat çalışmayı yeterli bulabiliyorlar. Tabii “verimli çalışma” kavramını burada hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden ne kadar uyku uymanız gerektiğini yemek vakitleriniz, okuma vakitlerinizi, sosyal aktiviteler için ayırdığınız vaktinizi hesaplamalısınız.

5) “Gece veya Gündüz” Çalışma vaktinizi kendinize göre ayarlamalısınız

Özellikle bazı insanlar gece ders çalışmayı çok daha faydalı, verimli bulabiliyorlar. Aslında çalıştığınız vakit kadar tekrar etmeyi de unutmamalısınız. Örneğin, bir gün önce öğrendiklerinizi bugün tekrar etmeniz oldukça mühim olmakla beraber aylık periyotlarla tekrarlar yapmayı da unutmamalısınız. Daha önce hiç, bir gün önce ne çalıştıklarınızı unuttuğunuz oldu mu? Sebebi bu olabilir.

6) “Aynı Durumları Deneyimlemek” Elbette ki sizinle birlikte hazırlananlar olacaktır.

Sizinle aynı durumda olan arkadaşlarınızla veya aynı hedef için çalışan insanlarla beraber ders çalışmak sizi daha da motive edecektir. Beraber çalışın hatta programlarınızı birlikte ayarlayın ve ara verdiğinizde birlikte ara verin. Bu aslında bir yandan da sizin kendi hazırladığınızı programa uymanız açısından da çok faydalı olacaktır. Belirli bir çalışmanın ardından veya çalışmanın sonunda birbirinize sorular sorun. Bu hem eğlenceli hem de çok öğretici bir yoldur.

IMAT sınavı hazırlık

7) “Nesneleri İsimlendirin” Unutmak istemiyorsanız onlara hatırlayacağınız değerler verin.

Çalışmada en kuvvetli yöntemlerden birisi de çalışma yaptığınız konuları hatırlamak için onları isimlendirmeniz veya bir anı ile birleştirmek olabilir. Özellikle ezber yapmanız gerektiğinde onları kıyaslamanız, uzun süre unutmamanızı ve çabuk aklınıza kazınmasını kolaylaştırır. Önemli konuları veya formülleri unutmamak adına onları size tekrar hatırlatacak özellikler kazandırın.

8) “Erken Başlamak” Konularınız sarkmamalı (IMAT Sınavı Hazırlık)

Zaman baskısı altında bir şeyi öğrenmeniz çok stresli ve zordur. Sınava çalışmaya başladınız mı? Belki de şimdiden kitap siparişinde bulunmaya başlamanız iyi olur. Mesela bugün bitirmeniz gereken neyse onu bitirin. Mutlaka bitirin. Programınızın dışına çıkacak olsanız dahi bitirin çünkü yarına kalan yarına kalmakta ısrarcıdır. Eğer o gün bitiremiyorsanız ve bu her gün tekrar ediyorsa bu demek oluyor ki programınızı baştan aşağı tekrar tasarlamalısınız.

IMAT sınavına hazırlık sürecinde bu yukarıda saydıklarımız tabii ki de önemli ama bunları bu sınava uygulamada belirli zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Ama her insan kendini en iyi şekilde tanır ve sizde yukarıda saydıklarımızı kendiniz için en uygun hâle getirerek çalışabilirsiniz. Herkes hemen hemen her durumda bir çok şeyi yapabiliyorken siz neden yapamayasınız ki?

IMAT sınavı hazırlık hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvurunuzu bizimle yapmak için başvuru formunu doldurabilirsiniz.