IMAT Nedir?

IMAT – International Medical Admission Test, İtalya’da İngilizce tıp eğitimi almak isteyen adayların girmek zorunda oldukları bir sınavdır.

IMAT Sınavı Hakkında Genel Bilgi

 • IMAT çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır
 • 5 şıklı ve yalnız bir doğru cevap kabul edilmektedir.
 • Toplam süre 100 dk.
 • Toplam 60 soru sorulmaktadır.

Puanlama ve Sınav Kuralları

 • Doğru cevap için +1.5 puan, yanlış cevap için -0,4 puan, cevaplanmayan soru için 0 puan verilmektedir.
 • Sınavda 60 sorunun tamamına doğru cevap veren bir aday 90 tam puan alır
 • Her adayın bir üniversiteye yerleşebilmesi için minimum 20 puan alması gerekmektedir.
 • Sınav salonuna siyah tükenmez kalem dışında hiçbir şey kabul edilmemektedir.
IMAT Kursu

IMAT Kursu (Online)

Başlangıç Tarihleri: Lütfen Kurs Detaylatını İnceleyin

Kurs Süreleri: Lütfen Kurs Detaylatını İnceleyin

Seviyesi: Başlangıç, Orta ve İleri Seviye

Detaylı Bilgi ve Başvuru

Sınav Tarihi, Yeri ve Ücreti

 • IMAT 2021 tarihi henüz duyurulmamıştır.
 • Sınava İstanbul’da veya İtalya’da girebilirsiniz.
 • Sınav yılda bir kere yapılmaktadır ve İtalya’da bulunan tıp fakülteleri için geçerlidir, sınav notu da sadece başvuru yapılan yıl için geçerlidir.
 • Sınav ücreti 130 € dur.

Sınav Günü Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler

 • Sınav kayıt belgesi ve sınav ücretinin ödendiğini gösteren belge.
 • Pasaport (Sınava kayıt yaptırırken kullandığınız pasaport)
 • Siyah Kalem
 • Sınav salonuna herhangi bir elektronik alet ile girmenize müsaade edilmemektedir.

Ayrıca “Pasaport Nasıl Çıkarılır ve Pasaport Ücretleri” yazımızı inceleyebilirsniz.

Sınava Hazırlık Süreci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sınava hazırlık süreci hakkında bilmeniz gerekenler sadece Pava Education öğrencileri ile paylaşılmaktadır. Lütfen başvuru formunu doldurun, İtalya’da bulunan danışmanlarımız sizinle iletişime geçerek başvuru süreci ve hazırlık süreci hakkında detaylı bir şekilde bilgilendireceklerdir.

Önerilen: “IMAT Sınavı Hazırlık

IMAT’e Kimler Girebilir?

Sınava girebilmek için ön kayıt ve kayıt işlemlerini yapmak ve ön kayıt ve kayıt ücretini ödemeniz gerekmektedir. Sınava girebilmek için kişisel bilgileriniz dışında herhangi bir şey istenmemektedir. IMAT’e başvuru şartı saymak gerekirse; lise mezunu olmak, ön kayıt işlemini başarı ile tamamlamış olmak, Türkiye’de yapılan her iki üniversite sınavının barajını geçmiş olmak ve tabii ki IMAT ücreti yatıran herkes başarıyla sınava girebilir. IMAT’e girmek için IELTS belgesi gerekmemektedir.

IMAT Nerede ve Ne Zaman Yapılıyor?

Sınav yılda bir kere ve her yıl eylül ayının ikinci haftasında yapılır. Sınav başvurusu temmuz ayında yapılır. Ön kayıt ve konsolosluk işlemleri en geç mayıs ayına kadar yapılmalıdır. Ön kayıt, konsolosluk denklik işlemleri ve sınav kesin kayıt işlemlerini yapmayanlar sınava kesinlikle giremez. Üniversite tercihleri sınavdan önce kayıt esnasında yapılır. ​Sınav yeriniz genelde ilk tercih yaptığınız üniversite olur. Bunun dışında sınava dünyanın birçok yerinde girebilirsiniz. IMAT İstanbul’da da yapılmaktadır.

IMAT Sınav İçeriği Nedir?

IMAT, 60 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır ve sınav süresi 100 dakikadır. Genel kültür, mantık, paragraf anlama, bilgi analizi 22 soruyu oluşturmaktadır. Matematik, fizik, kimya ve biyoloji 38 sorudan oluşmaktadır.

IMAT’e Nereden Çalışılmalı?

IMAT’e çalışabileceğiniz birkaç soru bankası mevcuttur fakat bunları sadece İtalya’da bulabilirsiniz. Bizden talep etmeniz hâlinde size bu kitapları İtalya’dan temin edebiliriz. Ayrıca IMAT konularına online çalışabileceğiniz siteler mevcuttur bunlar için de bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Başvuru yapan öğrencilere sınava hazırlık için gerekli kaynaklar bizim tarafımızdan ücretsiz temin edilecektir. Ayrıca IMAT Hazırlık Kurslarına başvuru yaparak istediğiniz dersten veya konudan bire bir veya grup derslerine katılabilir veya Skype üzerinden online ders alabilirsiniz.

IMAT Sınavı Çıkmış Sorularına Nasıl Ulaşabilirsiniz?

IMAT 2011 yılından itibaren yapılan bir sınavdır. International Medical Admission Test çıkmış sorularını eğitim danışmanlarımızdan talep edebilirsiniz. Lütfen başvuru formunu doldurunuz, eğitim danışmanlarımız sizinle iletişime geçip hem süreç hakkında sizi bilgilendirip hem de IMAT geçmiş yılları sorularını sizinle paylaşacaklardır.