IMAT Kursu

IMAT Exam Preparation (Online)

Start Dates: Please View Course Details

Course Lengths: Please Review Course Details

Level: Beginner, Intermediate and Advanced

Detailed Information and Application

IMAT Sınav Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Uzun zamandır yurtdışında okumak hayaliyle yola koyulan öğrenciler “İtalya’da tıp eğitimi almak”  için artık son adımlarını atmaktalar. Bu son adımlarda tabi ki tıp eğitimi için aşılması gereken IMAT sınavıdır. İtalya’da tıp bölümünün kazanılması için IMAT sınavı hazırlık sürecini geride bırakmanız gerekmektedir.

 

Sınava nasıl hazırlanılması gerekiyor, hazırlık yaparken nelere dikkat etmeliyiz, IMAT için en iyi kaynaklar hangileridir ve sınav sürecine dair aklınıza takılan sorulara burada yanıt bulabileceksiniz.

Eğer İtalya’da tıp okumak istiyor ve IMAT sınavı hakkında yeterince bilgi sahibi değil misiniz? O halde tavsiyelerden önce “IMAT (International Medical Admissions Test)” yazımıza göz atabilirsiniz.

IMAT Sınavına Hazırlık Sürecinde Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

1) “Dikkat ve Odaklanma” Tüm engelleri kaldırmalısınız

Bir sınava hazırlanmak için en önemli etken çalışma ortamıdır. Özellikle IMAT sınavı hazırlık için çalışırken, çalıştığınız masada dikkatinizi dağıtabilecek her türlü şeyden kurtulmalısınız; bu bir aile fotoğrafı, kalemlerle dolu bir kalemlik, çalıştığınız sınav ile hiçbir alakası olmayan kitaplar ve diğer ders notlarınız olabilir.

IMAT sınavı hazırlığı çalışma

Bu gibi farklı eşyalar her an dikkatinizi dağıtmaya müsaittirler. Çalışacağınız zamanlarda cep telefonunuzu kapatabiliyorsanız bu sizin için çok daha faydalı olacaktır. Kendi olanaklarınızla odanızda efektif bir çalışma ortamı oluşturmaya çalışmalısınız.

Eğer imkânlarınız kısıtlı ise kütüphaneler ders çalışabileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir.

IMAT sınavına bizimle hazırlanmak ister misiniz? IMAT kursu ile alanında profesyonel danışmanlarımız size yardımcı olabilirler.

2) “Çalışma planınız ve belli bir hedefiniz olmalı!”

IMAT sınavı hazırlık için yapılması gerekenler listesi oluşturmalısınız. Mantık, genel kültür, biyoloji, kimya, fizik ve matematik alanlarından oluşan IMAT sınavına yönelik her branş için özel bir çalışma düzeni oluşturmalısınız.

Sınav esnasında 100 dakikalık süre içinde 60 soruyu çözmeniz bekleneceğinden zaman açısından sorun yaşamamanız için kendinizi kronometre ile de test etmeniz, sınava adapte olmanızı sağlayacaktır.

Yani çalışma düzeninizde şunları uygulayabilirsiniz;

  • Kronometre ile kendinizi deneyin
  • Her alan için IMAT kursumuzda paylaştığımız sorularla kendinizi hazırlayabilirsiniz
  • İngilizce okuma ve anlamanızı geliştirmek için bol bol okumalar yapın
  • Analitik düşünme soruları oldukça fazla olduğundan birçok soru çözülmelidir

3) “En İyi Kaynak” Önceden çıkmış sınav sorularını gözden geçirmelisiniz

Önceden çıkmış soruları çözmeniz sınav hakkında genel izlenimin oturmasını ve olası karşılaşabileceğiniz soru tiplerini değerlendirmenizi sağlayacaktır. Bu sebeple alan ve konu eksiklikleri tamamlanırken mutlaka bir yandan çıkmış IMAT sorularının çözülmesi de gereklidir.

İtalya'da Tıp Öğrencisi Olmak

IMAT kursumuzda öğrencilerimize çıkmış soruları ve çıkmış sorulara göre hazırlanmış soru bankası kaynaklarını paylaşmaktayız. Bu kaynaklar yardımıyla IMAT sınavına hazırlanan birçok öğrencimizin İtalya’da farklı farklı tıp fakültelerine yerleşmesini sağladık.

4) “Zaman Yönetimi” Günlük belirli bir çalışma planınız olmalı

Hatta bazen kısa bir uyku arası bile! Gün içinde bir miktar uyku performansınızı arttıracaktır, fakat unutmamalısınız ki her bireyin kendine özgü çalışma yöntemi vardır. Mesela bazı bireyler bir gününün 12-13 saati ders çalışabiliyorken bazı bireyler 4-5 saat çalışmayı yeterli bulabiliyorlar.

Verimli çalışma kavramını burada hatırlatmakta fayda var. Bu yüzden ne kadar uyku uymanız gerektiğini yemek vakitleriniz, okuma vakitlerinizi, sosyal aktiviteler için ayırdığınız vaktinizi hesaplamalısınız.

5) “Gece veya Gündüz” Çalışma vaktinizi kendinize göre ayarlamalısınız

Özellikle bazı insanlar gece ders çalışmayı çok daha faydalı, verimli bulabiliyorlar. Aslında çalıştığınız vakit kadar tekrar etmeyi de unutmamalısınız. Örneğin, bir gün önce öğrendiklerinizi bugün tekrar etmeniz oldukça mühim olmakla beraber aylık periyotlarla tekrarlar yapmayı da unutmamalısınız. Daha önce hiç, bir gün önce ne çalıştıklarınızı unuttuğunuz oldu mu? Sebebi bu olabilir.

6) “Aynı Durumları Deneyimlemek”

Sizinle aynı durumda olan arkadaşlarınızla veya aynı hedef için çalışan insanlarla beraber ders çalışmak sizi daha da motive edecektir. Beraber çalışın hatta programlarınızı birlikte ayarlayın ve ara verdiğinizde birlikte ara verin. Bu aslında bir yandan da sizin kendi hazırladığınızı programa uymanız açısından da çok faydalı olacaktır. Belirli bir çalışmanın ardından veya çalışmanın sonunda birbirinize sorular sorun. Bu hem eğlenceli hem de çok öğretici bir yoldur.

IMAT sınavı hazırlık

7) “Nesneleri İsimlendirin” Unutmak istemiyorsanız onlara hatırlayacağınız değerler verin.

Çalışmada en kuvvetli yöntemlerden birisi de çalışma yaptığınız konuları hatırlamak için onları isimlendirmeniz veya bir anı ile birleştirmek olabilir. Özellikle ezber yapmanız gerektiğinde onları kıyaslamanız, uzun süre unutmamanızı ve çabuk aklınıza kazınmasını kolaylaştırır. Önemli konuları veya formülleri unutmamak adına onları size tekrar hatırlatacak özellikler kazandırın.

8) “Erken Başlamak” Konularınız sarkmamalı

Zaman baskısı altında bir şeyi öğrenmeniz çok stresli ve zordur. Sınava çalışmaya başladınız mı? Belki de şimdiden kitap siparişinde bulunmaya başlamanız iyi olur. Mesela bugün bitirmeniz gereken neyse onu bitirin. Mutlaka bitirin. Programınızın dışına çıkacak olsanız dahi bitirin çünkü yarına kalan yarına kalmakta ısrarcıdır. Eğer o gün bitiremiyorsanız ve bu her gün tekrar ediyorsa bu demek oluyor ki programınızı baştan aşağı tekrar tasarlamalısınız.

IMAT sınavına hazırlık sürecinde bu yukarıda saydıklarımız tabii ki de önemli ama bunları bu sınava uygulamada belirli zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Ama her insan kendini en iyi şekilde tanır ve sizde yukarıda saydıklarımızı kendiniz için en uygun hâle getirerek çalışabilirsiniz. Herkes hemen hemen her durumda bir çok şeyi yapabiliyorken siz neden yapamayasınız ki?

IMAT sınavı hazırlık hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvurunuzu bizimle yapmak için başvuru formunu doldurabilirsiniz.