İngiltere’de yüksek lisans konusunda geniş kapsamlı akademik hayatın bulunduğu bir ülke olduğundan İngiltere’de yüksek lisans yapmayı isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Eğer İngiltere’de yüksek lisans yapmak istiyorsanız, karşınıza birtakım başvuru şartları çıkacaktır. İngiltere yüksek lisans başvuru şartları gündem geldiği zaman ilk önce bir lisans programından mezun olduğunuza dair belge iletmek durumundasınız. Eğer son sınıftaysanız son sınıf olduğunuz belgelendirmelisiniz.

İngiltere üniversiteleri yüksek lisans öğrencilerini kabul ederken farklı kriterlere uygunluk aramaktadır. Bu kapsamda yüksek lisans yapmayı isteyenlerin başvuruda bulundukları programın talep ettiği not ortalamasına sahip olmanız da gerekmektedir. Ayrıca üniversitelerin dil şartlarını da tam olarak karşılıyor olmalısınız. Burada uluslararası geçerliliği bulunan IELTS ya da TOEFL sınavlarından belirtilen seviyede puan almanız da gerektedir. Bütün bu bilgiler doğrultusunda kimi üniversitelerin kendi dil sınavlarını yaptıkları da bilinmektedir.

İngiltere soğuk iklime sahip bir ülke olsa da gerek yaşam şartları gerekse öğrencilere sunduğu imkanlarla iyi bir eğitim almak isteyenlerin tercih edebileceği ülkelerdendir. Kimi İngiltere üniversiteleri dünya sıralamasında ilk sıraların içinde yer almaktadır. Ülkede sınavsız şekilde girilebilecek birçok üniversite bulunmaktadır. Bu durum İngiltere’nin yüksek lisans eğitimi konusunda da iddialı bir konumda yer almasını mümkün kılmaktadır.

İngiltere’de hem özel hem de devlet üniversiteleri bulunmaktadır. Sadece İngilizce yeterliliği isteyen bu üniversitelere girmek için eğer dilinizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız hazırlık eğitimi veren kurumlarda bulunmaktadır. Üniversitelerden bazılarının eğitim süresi 3 yıldır. Bu üniversitelerde okuyarak daha kısa sürede mezun olabilir ve erkenden iş hayatına atılabilirsiniz. Ayrıca fiyatlarda Avrupa ülkelerine göre oldukça uygun olduğu için bu ülkede okumak size birçok ayrıcalık sağlayacaktır.

İngiltere’de Üniversite Okumak

YÖK denkliği alabileceğiniz İngiltere üniversiteleri üst düzey bir eğitim vermektedir. Bu nedenle okumak için farklı ülkelerden birçok öğrencinin tercih ettiği ülkelerdendir. Öğrenciler genelde Tıp Eczacılık, Mühendislik gibi bölümlerde okumak için bu ülkeyi seçmektedir. Ayrıca farklı bölümlerde de etkili bir eğitimin merkezinde yer alan ülke uygun fiyatlı konaklama ve ulaşım imkânı sunduğundan dolayı da oldukça ilgi çekmektedir.

Öğrenciler isterlerse okurken çalışabilirler. Bunun için oturma izni almaları yeterli olmaktadır. Konaklama konusunda da pek çok seçenek mevcuttur. Üniversite yurtları, özel yurtlar ve öğrenci evleri bu seçeneklerden bazılarıdır. Yurtlarda kalan öğrenciler 3 kişilik odalarda ortalama 100 İngiliz Sterlini gibi fiyatlara konaklayabilir. Özel yurtlarda ve evlerde ise maliyetler 250 ile 400 İngiliz Sterlini arasında değişiklik gösterebilmektedir. Uzun dönemli biletler alarak da uygun fiyatlara seyahat şansına kavuşursunuz.

İngiltere Devlet Üniversiteleri

Oldukça nitelikli üniversite eğitiminin bulunduğu ülkelerden biri olan İngiltere’de üniversite okumak yıllık 3.000 ile 4.500 İngiliz Sterlini arasında tutabilmektedir. Fakat öğrenciler İngiltere’de tıp veya eczacılık okumayı düşünürlerse üniversiteye göre fiyatlar artacaktır. Başta bu fiyatlar yüksek gibi görünse de öğrenciler prestijli üniversitelerde okuyacak olduklarından dolayı Avrupa’nın birçok ülkesinde kolayca iş bulma imkanına kavuşurlar. Özellikle günlük hayatta İngilizce konuşulduğundan dolayı öğrenciler bu ülkede İngilizce olarak pratik de yapabilmektedir. Üniversitelerde staj imkanları da oldukça geniştir. Böylece okuldan mezun olurken sadece teorik olarak bilgileri öğrenmekle kalmaz pratik olarak da kendinizi geliştirme şansı elde edersiniz.  İngiltere en iyi devlet üniversiteleri gündeme geldiği zaman ilk 5’te aşağıdaki üniversiteler yer almaktadır:

 • University of Oxford – Oxford
 • University of Cambridge – Cambridge
 • Imperial College London – Londra
 • University College London – Londra
 • London School of Economics and Political Science – Londra

İngiltere’de Yüksek Lisans Okumak

Oldukça yüksek standartlarda eğitim veren üniversitelerin bulunması İngiltere’yi okumak için uygun hale getirmektedir. Bunun yanında İngiltere üniversiteleri aracılığıyla kaliteli eğitim almak isteyenlerin karşısına farklı seçenekler çıkmaktadır. Bu ülkedeki üniversitelerin verdiği diplomaların birçok ülke tarafından kabul edilmesi de öğrencilere cazip gelmektedir. Kaliteli bir üniversite de okuduktan sonra iş hayatına atılmakta hiç zorluk çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Staj yaptığınız iş yerlerinde işe başlama imkânınız olduğu gibi Avrupa Birliği ülkelerin birinde iş hayatına başlayabilirsiniz. Bunun yanında Kanada gibi yaşam standartları yükse ülkelerde İngiltere’deki üniversitelerden mezun öğrencileri kabul etmektedir. Üstelik öğrenciler bu üniversitelerde İngilizceye hâkim hale gelirler. Böylece gittikleri hiçbir ülkede hayatlarını kurmakta zorlanmazlar.

İngiltere yüksek lisans süreleri gündeme geldiği zaman 1 yılla 2 yıl arasında değişen süreler karşımıza çıkmaktadır. Bu ülkede yüksek lisans eğitimi alacak olursanız almış olduğunuz 1 yıllık eğitim sürecinin sonunda 2 yıl kadar İngiltere’de çalışma iznine de sahip olursunuz. Böylece İngiltere’de kariyer odaklı bir şekilde çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Üstelik İngiltere’de yüksek lisans yaptıktan sonra Türkiye’ye geri dönüş yaptığınız zaman akademik ve iş hayatı konusunda önemli avantajlara da sahip olabilirsiniz.

İngiltere’de Yüksek Lisans Üniversite Başvurusu

Bu ülkede ki üniversitelere girebilmek için herhangi bir sınava girmeye gerek yoktur. İngilizcenin yeterli düzeyde olması yeterlidir. İngiltere üniversiteleri dil yeterliliği için İELTS ve TOELF gibi global sınavları kabul etmektedir. Üniversitelerin baktığı diğer bir hususta lise ya da üniversite not ortalamasıdır. İngiltere yüksek lisans başvurusu gündeme geldiği zaman aşağıdaki belgeler tarafınızdan istenmektedir:

 • Pasaport – Vize
 • Referans mektuplarınız
 • Lisans seviyesinde diplomanız
 • Akademik not ortalamanızı gösterir transkript
 • Niyet mektubu yani Personal Statement belgesi
 • IELST – TOEFL – PTE gibi İngilizce yeterlilik sınav sonucu

Yüksek bir ortalama ile mezun olmuş kişilerin üniversitelere kabul edilme ihtimalleri daha fazla olacaktır. Ayrıca okuduğunuz süre içinde ki yaptığınız ekstra faaliyetleri de başvuru dosyanızın içine koymak sizi ön plana çıkarmaya yardımcı olacaktır. Girdiğiniz sosyal faaliyetler, yer aldığınız gönüllü hizmetler, sportif başarılarınız, yarışmalardan kazandığınız ödüller gibi birçok faktör size artı olarak geri dönecektir.

 

İngiltere’de Yüksek Lisans Ücretleri

Günümüzde İngiltere’de eğitim almak sadece lisans derecesinde olmuyor; lisansüstü derecesinde de olabiliyor. Yüksek lisans için İngiltere’de tercih etmek isteyenler oluyor. Genel olarak bakıldığında İngiltere’de yüksek lisans yapmanın maliyeti azdır. Çünkü bu ülkede yaşam standartları yüksek düzeyde yer alır. Günümüz şartlarında İngilizce yüksek lisans ücretleri yaklaşık olarak en az 10 bin İngiliz Sterlini civarındadır.

Yüksek lisans için sunulan ücretlerde farklılıklar üniversiteden üniversiteye göre değişir. Özel üniversitelerde yüksek lisans yapmak daha maliyetli olabiliyor. Fakat İngiltere’nin ülke olarak az maliyetli olması yüksek lisans için ideal bir yer olmasını sağlıyor. Günümüzde pek çok lisans öğrencisi yurt dışı yüksek lisans için İngiltere’yi tercih etmektedir. Günümüz koşullarında İngiltere yüksek lisans ücretleri gündeme geldiği zaman aşağıdaki ücret seçenekleri karşımıza çıkmaktadır:

 • Sanat ve Sosyal Bilimler 9,500 – 14,000 İngiliz Sterlini
 • Fen ve Teknik Bilimler 10,000 – £15,500 İngiliz Sterlini
 • Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik 14,000 – £20,500 İngiliz Sterlini

Gibi ücret seçenekleri karşımıza çıkmaktadır.

İngiltere’de Yaşam Maliyeti Nasıldır?

Üniversite hayatı insanların geleceklerini şekillendirebilecek  gelişim süreçlerinin temel taşlarından bir tanesidir. Lisans eğitimine alacağınız şehir imkânları ve kültürel açılımları çok önemli. Yurtdışındaki üniversitelerin fakültelerinde eğitim olan uluslararası öğrenciler öz güven açısından büyük avantajlar elde ederek kişisel gelişimlerini tamamlama imkânı elde ederler.

İngiltere’de yüksek lisans yapmayı istediğiniz zaman; aylık konaklama, beslenme, ulaşım, sigorta, eğitim ücreti ve mezuniyete kadar ihtiyaç olan diğer yaşam giderleri olarak karşınıza çıkacaktır. İngiltere’de bir kişini 1 aylık kira hariç masrafı 850 İngiliz Sterlini civarındadır. Buna 500 İngiliz Sterlin kadar bir kira ya da yurt ücreti dahil edebiliriz. Sosyal aktiviteler vs içinde ortalama 300 İngiliz Sterlininin yeterli olacağını ifade edebiliriz.