Yeni bir dil öğrenmenin en kolay yolu o dil ile yaşamaktadır. İrlanda dil okulları bu yıllarda dil eğitimi için tercih edilen ülkelerdendir. Bu nedenle çok sayıda İrlanda dil okulları bulunmaktadır. Bu ülkede dil öğrenilmek için en çok tercih edilen şehir ise genel olarak Dublin’dir. Öte yandan Galway, Bray ve Cork gibi küçük çaplı şehirlerde son yıllarda oldukça fazla tercih edilmektedir.

Genel olarak İrlanda dil eğitimi 25 hafta sürmektedir. Bu sürenin 24 haftası eğitim süresi olup 1 haftası da sınav haftasıdır. Eğitim süresini başarılı bir şekilde tamamlayan kişilere de uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalar verilmektedir. İrlanda özellikle 2008 yılından itibaren dil eğitimi konusunda popüler olmaya başlamıştır.

2008 yılında MEI adı verilen bir öğrenci sistemi oluşturulmuştur. Bu sistem sayesinde Avrupalı öğrencilerin eğitimleri İrlanda’da kolaylıkla yapılmaktadır. 2022 yılı itibari ile bu ülkede toplamda 200 adet İrlanda dil kursu olduğu bilinmektedir. Peki, İrlanda dil okulları avantajlı mıdır? İşte detaylar!

İrlanda Dil Okulları Avantajlı Mı?

İrlanda’da dil eğitimi almak diğer ülkelere oranla daha fazla avantajlara sahiptir. Özellikle son yapılan araştırmalara göre İrlanda en huzurlu 12. Ülke seçildi. Bu nedenle gönül rahatlığı ile bu ülkeye gidip dil eğitimi alınabilir. Öte yandan İrlanda dil okulları sayesinde başarı sıralamasına göre ülkede lisans veya yüksek lisans yapma avantajı da bulunmaktadır.

Genel olarak İrlanda dil okulları ile eğitimin almanın avantajları kariyer bakımından oldukça önemlidir. Google, Facebook, Twitter gibi büyük firmaların genel merkezleri İrlanda’da bulunmaktadır. Bu sayede bu büyük firmalarda iş fırsatı yakılabilirsiniz. Ayrıca İrlanda dil okulları eğitim süresini derece ile bitiren katılımcılara 2 yıl oturma izni de verilmektedir.

Öte yandan İrlanda dil okulları fiyatları diğer ülkelerde ki dil eğitimlerine kıyasla daha uygun fiyatlardadır. Diğer bir önemli avantajı ise Türkiye’ye 4 saatlik uçuş mesafesinde olmasıdır. Bu noktada İrlanda’daki okullarda burslu bir şekilde eğitim görmeniz de mümkündür. Bunun için profesyonel bir eğitim danışmanından hizmet almanız önerilmektedir.

İrlanda’da Hangi Dil Okulu Daha İyi?

Ülkede çok sayıda dil okulunun olmasından dolayı çoğu öğrenci dil okulu seçiminde zorlanmaktadır. İrlanda dil okulları arasında en çok tercih edilen ve en iyi olan dil okulları şu şekildedir:

  • CES
  • Oscars Dublin
  • House Dublin

İrlanda dil eğitimi yorumları baz alındığında bu 3 dil okulu oldukça dikkat çekmektedir. Ayrıca bu dil okullarının hepsi MEI üyesidir.

CES: Bu İrlanda dil okulu sektöründe alabileceği en büyük ödül olan travel magazine ödülüne 4 kere aday olup kazanmış tek dil okulu CES’tir. Toplamda 4 adet merkezi bulunmakta olup 1 merkezi de İrlanda’nın Dublin şehrinde bulunmaktadır. Aynı zamanda 4 eğitim binası ve 50 eğitim sınıfı ile hizmet vermektedir.

Oscars Dublin: bu dil okulu toplamda 3 farklı eğitim programı ile hizmet vermektedir. Bu programlar; iş İngilizcesi, akademik İngilizce ve sil sınavı İngilizcesidir. Toplamda 3 adet merkezi olan okul 25 sınıf ile Dublin şehir merkezinde hizmet vermektedir. Ayrıca öğrenciler için ek sosyal imkanlarda sağlanmaktadır.

House Dublin: ülkedeki en köklü dil okulu olan bu okulun toplamda 65 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Ayrıca en uluslararası dil okulu olmasıyla tanınmaktadır. Şehir merkezinde bulunan okul sadece eğitim değil aynı zamanda öğrencilere çeşitli sosyal imkanlarda vermektedir. Günümüzde 30 sınıf ile Dublin şehir merkezinde hizmet vermektedir.

Neden İrlanda’da Dil Eğitimi?

İrlanda’da dil eğitimi almak için birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerden en önemlisi ise ülkenin neredeyse tamamımın İngilizce bilmesidir. Bu sayede eğitim dışında sosyal yaşamda da dili pekiştirme imkânı bulunmaktadır. Öte yandan İrlanda dil okulları oldukça yüksek kalitede eğitim vermektedir. Ayrıca diğer ülkelere kıyasla bu ülkede eğitim almak olukça hızlı ve kolay olmaktadır.

Öte yandan başvuru süreleri de oldukça kısa sürelerde sonuçlanmaktadır. Refah seviyesinin yüksek olması ve gelişmiş bir ülke olması da İrlanda’da eğitim almanın diğer güzel yanları arasında bulunmaktadır. İrlanda dil okulları yorumlarına bakıldığında ise genellikle olumlu yorumlar yapıldığı görülmektedir. Bu sayede güvenilir bir eğitim olanağı bulunmaktadır.

İrlanda Dil Okulu Kaç TL?

yüksek lisans burs

İrlanda’da bulunan dil okullarının fiyatları genel olarak birbirinden farklıdır. Dil okullarının eğitim süreleri ve eğitim programlarına göre fiyatlar değişmektedir. Genel olarak 25 haftadan uzun süreli dil eğitimlerinin fiyatları oldukça yüksektir. Ancak 25 haftalık olan dil okullarının fiyatları gayet uygun olmaktadır. Genel olarak bakıldığında İrlanda dil okulları fiyatları 2022, geçen yıla oranla daha pahalı olmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise döviz kurunda ki değişimlerden ve ülkenin ekonomik etkenlerinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca eğitim ücretlerinin yanı sıra birde kayıt ücretleri bulunmaktadır. Kayıt ücretleri eğitim ücretinin içinde değildir. Genel olarak İrlanda’da ki dil okullarının kayıt ücretleri 50 Euro olmaktadır. Eğitim ücretleri ise 4 haftalık olarak 900 Euro ile 1100 Euro arasında değişiklik göstermektedir. 25 hafta sonunda ise İrlanda dil okulu fiyatları ortalama olarak 3500 ile 5500 Euro arasında bir fiyata denk gelmektedir.

İrlanda’da Dil Okullarına Nasıl Gidilir?

İrlanda’da bir dil okuluna gidebilmek için ilk olarak yapılması gereken vize almaktır. Vize alabilmek için ise 3 temel şart bulunmaktadır. İlk olarak Türkiye’ye geri dönme garantisi olması gerekmektedir. Öte tandan maddi yeterlilik ve referans mektubunun olması gerekmektedir. Ardından İrlanda dil okulları ile iletişime geçerek başvuru yapabilirsiniz. Başvuruların olumlu sonuçlanması durumunda kayıt aşamasına geçilir.

Kayıt işlemleri genel olarak online olarak 2 ile 7 iş günü arasında yapılmaktadır. Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra dil okulları öğrencilere tanıtım amaçlı kısa bir bilgilendirme yapmaktadır. Bu sayede öğrencilerin her türlü sorunları çözüme kavuşmuş olup yolculukları kolaylaştırılmış olunmaktadır.

Dil okullarına gidiş sırasında herhangi bir sorun yaşanması durumunda okulunuz tarafından destek alabilirsiniz. İrlanda dil okullarının son zamanlarda etkili bir düzeyde ilgi gördüklerini rahatlıkla ifade edebiliriz. Peki, İrlanda’da dil eğitimi nasıldır? İşte merak edilen ayrıntılar!

İrlanda’da Dil Eğitimi Nasıldır?

İrlanda’da dil eğitimi için genel olarak 2 farklı eğitim seçeneği bulunmaktadır. Bu eğitim seçenekleri uzun süreli ve 25 haftalık eğitimlerdir. Genel olarak en çok tercih edilen eğitim seçeneği 25 haftalık programdır. Bu programlarda hafta içi her gün 4 ile 6 saat arasında eğitim verilmektedir. Eğitimlerde hem dil bilgisi eğitimi hem de konuşma eğitimi verilmektedir.

Hafta sonları ise eğitim olmamaktadır. Ancak isteyen öğrencilere hafta sonları da ek dersler verilmektedir. Öte yandan İrlanda dil okulları hafta sonları dil bilgisinin gelişmesi için sosyal etkinlikler düzenlemektedir. Bu etkinlikler sayesinde oldukça kısa sürede ana diliniz gibi yeni bir dil öğrenile bilinmektedir. Ek olarak İrlanda dil okulu fiyatları yemek ve konaklama hizmetleri dışındadır.

İrlanda Dil Okulu Çalışma İzni Var mı?

Dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında çalışma izni gelmektedir. Çalışma izinleri her ülkede verilmemektedir. Ancak İrlanda dil okulları tarafından eğitim alan öğrencilere çalışma izni verilmektedir. Çalışma izninin alınması için en az 25 haftalık eğitim programının seçilmesi gerekmektedir. İrlanda dil okulu çalışma izni, genel olarak 8 ay yani 33 haftalık olarak verilmektedir.

Öğrenciler bu çalışma izinleri ile haftada 20 saat yarı zamanlı olarak çalışabilmektedir. Ayrıca mayıs ve ağustos ayları arasında ise 40 saat tam zamanlı olarak çalışabilirler. Eğer bu çalışma izni süreleri içerisinde işveren tarafından beğenilir ve kalıcı olmanız istenirse öğrencilere ek çalışma izni daha verilmektedir. Bu ek çalışma izinleri 2 yıllık olmaktadır. 2 yıl sonunda ise tam oturma izni alma şansı bulunmaktadır. Bu da ülkede iki yıl süreyle oturum hakkı almanızı mümkün kılmaktadır.