İrlanda’da lisans eğitimi 3 veya 4 yıl kadar sürmektedir. İrlanda’da üniversite okumak tercihinde bulunduktan lisans eğitimi tamamladıktan sonra devlet tarafından uluslararası öğrencileri 6 ay veya 1 yıllık çalışma izni süresi verilir. İrlanda Kuzey Batı Avrupa’da yer alır. 20. yüzyıl başlarında yükselişe geçen ülke ekonomisini refah seviyeleri taşıyan güçlü ülkeler arasında yer alır. İrlanda Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. Ada üzerine kurulmuş ülke Cumhuriyet rejimi ile yönetiliyor. İrlanda üniversiteleri eğitim kalitesi noktasında üst düzeyde bir performans ortaya koyduğundan bu ülkeyi pek çok farklı devletten öğrenci tercih etmektedir.

Suç oranının düşük olması sebebiyle dünya üzerindeki güvenilir ülkeler arasında yer alıyor. Başkenti Dublin’dir ve 841 yılında Vikingler tarafından kurulmuş. Genç nüfus oranı fazla olan ülkede ortalama yaş 25 yaş ve altıdır. Özellikle Dublin şehri en yoğun uluslararası üniversite öğrencisinin bulunduğu şehirdir. Bu noktada İrlanda üniversite ücretleri konusunda da cazip fırsatlın mevcut olduğu bir ülke olarak karşımıza çıktığından bu ülkenin uluslararası ortamda cazip bir ülke olduğunu ifade edebiliriz.

İrlanda Avrupa Birliği üyesi olduğu için iş fırsatları açısından da büyük avantaj elde edersiniz. İrlanda’da üniversite bölümleri tercih ederek eğitimin sonrasında alacağınız diploma sayesinde diğer AB üyesi ülkelerde iş bulabilirsiniz. Çünkü alacağınız diploma diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerli olacaktır. Ayrıca Türkiye’ye dönerek de çalışabilirsiniz. İrlanda üniversitelerinden alınan diplomalar Türkiye’de YÖK tarafından tanınır. YÖK diplomanız için denklik verir.

İrlanda’da Üniversite Bölümleri Nelerdir?

Başkent Dublin dünya devi şirketlere ev sahipliği yapıyor. Google, Facebook, YouTube, Apple. Twitter, Microsoft ve HP gibi. Eğitimini tamamlayan öğrenciler bu sayede birçok iş fırsatını da yakalama imkânına sahip oluyorlar. Bundan dolayıdır ki İrlanda günümüz koşullarında dünya genelinde en çok yabancı öğrenci çekebilen ülkeler arasında yer almaktadır.

İrlanda yükseköğrenim bakımından dünya çapında en iyi sistemleri kullanıyor. Küresel şirketlerde iş bulma imkânı elde etmenin yanı sıra yüksek standartlar içerisinde araştırma imkanları da bulunuyor. Bu sebeple uluslararası öğrenciler İrlanda’da üniversite okumak tercihinde bulunuyorlar. Ülkenin kendine özgü kültürel yapısı ilgi çekici bulunduğundan bu ülkenin sıklıkla tercih edildiğini de ifade edebiliriz.

İrlanda üniversiteleri arasında uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen Technological University Dublin’dir. Bu üniversite başkenti Dublin’de bulunuyor ve onlarca bölüm ile İrlanda’nın en büyük ve en iyi üniversitelerinden birisi olarak gösteriliyor. Dublin’de bulunan diğer üniversitelerden bir diğeri ise Dublin City University’dir ve 5 farklı kampüsü ile en çok tercih edilen üniversiteler arasında bulunuyor.

IT Sligo Üniversitesi Siligo şehrinde bulunuyor. Spor yönetimi, işletme, iç mimari ve biyomedikal bölümler bakımından eğitim alınabilecek en iyi okul olarak gösteriliyor. Maynooth University, Maynooth şehrinde bulunuyor en fazla ölüm seçeneğini sunabilen üniversiteler arasındadır.

Trinity College Üniversitesi Dublin’de bulunan bir diğer üniversitedir ve dünyanın en iyi 100 Üniversitesi listesinde yer alan en prestijli eğitim kurumlarından bir tanesidir. Griffith College Dublin’de bulunuyor uluslararası öğrenciler tarafından ilk tercih edilen üniversitelerden bir tanesidir.

Dublin Business Schol Üniversitesi Dublin şehrinde yer alıyor ve pazarlama, finans ve işletme gibi alanlarda uzmanlaşmış olan uygun maliyetli üniversite olarak tanınmaktadır. NationalCollege of İreland 1951 yılında Dublin’de kurulmuş olan bir üniversitedir ve psikoloji Birgül pazarlama eğitimi, işletme bölümleri için idealdir.

İrlanda’da üniversite okumak tercihiniz University College Dublin’den yana ise uygun maliyeti bulunan finans, işletme ve pazarlama gibi üniversite bölümlerinde uzmanlaşmış kurumda eğitim alabilirsiniz. Özellikle sayılan bu üniversiteler uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen eğitim kurumlarındandır. Devlet tarafından denetlenen kurumlar olup eğitim kalitesi bir hayli yüksektir.

İrlanda’da Eğitim Ücretli mi?

Eğitim almış olduğunuz şehir üniversite ve İrlanda üniversite bölümler ve öğrenim programlarına göre üniversite fiyatları değişiklik gösteriyor. Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrenciler için üniversite fiyatları ortalama 10.000 euro da başlıyor. Diş hekimliği, tıp gibi benzer diğer sağlık ile alakalı üniversite bölümlerinin İrlanda üniversite ücretleri daha yüksektir. Fen edebiyat ve dil bölümlerinde, idari bilimler Birgül mühendislik gibi bölümlerin eğitim süreleri genellikle 6 sömestr sürmektedir.

İrlanda’da üniversite okumak tercihinde bulunan üniversite öğrencileri okul dönemi boyunca çalışma imkânı bulabiliyorlar. Yarı zamanlı yani haftada 20 saat tatil dönemlerinde ise tam zamanlı yani haftada 40 saat çalışma izni devlet tarafından Uluslararası öğrencilere tanıyor. Okuyacağınız bölüme bağlı olarak eğitim süreci değişecektir ancak eğitim süresi en az 3 yıl olduğundan en az 3 yıl boyunca hem çalışıp hem de okuyabilirsiniz. 3 yıl boyunca ülkeye büyük oranda ayak uydurabilir, dilinizi en iyi şekilde geliştirebilirsiniz.

İrlanda’da Nasıl Üniversite Okurum?

İrlanda’da üniversite okumak kararını veren AB vatandaşı olmayan öğrenciler konaklama seçeneklerinden herhangi bir tanesini seçerek üniversite okuyabilirler. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en önemli konularından biri konaklama yapabilme imkânıdır. İrlanda’da konaklama açısından üç seçenek bulunuyor.

Homestay adı verilen aile yani konaklama seçeneği vardır. Aile yanında konaklama fırsatı mutlaka düşünülmesi gerekir. İrlanda kültürünü bu konaklama seçeneği sayesinde yaşayıp yakından tanıyabilirsiniz. Ayrıca dil egzersizi için de gün boyu pratik yapabilirsiniz. Özellikle üniversite eğitiminin ilk yıllarında ederek ülkeye daha hızlı adapte olabilirsiniz. Böyle öğrencilere destek olan bir sitemin var olması hem maliyeti düşürür hem de en kolay şekilde konaklama yapmanızı sağlar. Özellikle ilk yıllar içinde bu hizmeti alarak adaptasyonu hızlandırabilirsiniz.

Bir diğer seçenek iste üniversitenin yurdu olacaktır. Uluslararası öğrenciler en yoğun şekilde yurt tercihi yaparlar. Genel olarak kampüs içerisinde bulunan yurtlar eğitim kurumuna ulaşım kolaylığı da sağlar ve ulaşım için ayıracağınız süre ve maliyeti en aza indirir. Üniversitelerin yurtları içerisinde yemek giderleri ve konaklama ücretleri oldukça ekonomiktir. Sosyallik açısından da avantaj sağlar birçok farklı kültürden öğrenciler ile tanışma imkânı bulursunuz.

Ev veya oda kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz ancak İrlanda’da kiralık ev sayısı azdır. Diğer konaklama seçeneklerine göre kiralama seçeneği maliyeti biraz daha yüksektir. Öğrencilerimiz süresince tek başınıza stüdyo daire ya da arkadaşlarınız da ortak bir daire kiralayarak konaklama yapmanız mümkün bir durumdadır.

İrlanda’da Üniversiteye Nasıl Girilir?

İrlanda’da üniversite okumak tercihinde bulunacak iseniz bazı evrakları eksiksiz olarak toplamanız gerekecektir. İrlanda üniversite başvuru için gerekli belgeler şunlardır;

  • Lise diploması referans mektubu
  • Yüksek not ortalaması
  • Şimdiye kadar almış olduğunuz eğitim sertifikaları
  • Transkript belgeleri
  • Geleceğinize yönelik beklentileriniz ve ideallerinizi anlatmış olduğunuz bir yazı
  • TOEFL veya İELTS sınav sonuç belgesi

TOEFL veya İELTS sınav sonuç belgeleri öğrencilerin başvurularında çok büyük önem taşıyor. Öğrenciler bilgisayar tabanlı TOEFL sınavında minimum düzeyde 220 puan almalı, test tabanlı TOEFL sınavında ise en az 550 puan almalıdır. İELTS sınavında ise minimum 6.5 puan alınması gerekiyor. İrlanda’da üniversite okumak tercihinizi tıp okumaktan yana kullanacak iseniz tıp eğitimi başvurusu yaparken HPAT Assessment Tes sonuçları yükseköğrenim kurumu tarafından istenecektir.

İrlanda üniversiteleri başvuruları üniversiteye ve bölümlerine göre farklı kriterlerden oluşabilir. Bu sebeple başvuru yapacağınız üniversitenin başvuru süreçlerini Web siteleri üzerinden takip etmeniz gerekiyor. Başvuru için son 6 ay kala hazırlıklarınızı yapmış olmanız avantaj sağlayacaktır. Kendiniz ile alakalı bilgi ve hedeflerinizi anlatmış olacağınız motivasyon mektupları ile üniversiteye etkilemiş olmanız büyük önem taşır. Üniversite için ciddi ve istekli öğrenci aday olduğunuz mektubunuzda belirtilmelidir.

İrlanda’da Üniversite Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Yurtdışı üniversite seçeneklerinden İrlanda’da üniversite okumak seçeneğini değerlendiren ancak ne yapması konusunda detaylı bilgi sahibi olmaya adaylar yurtdışı eğitim danışmanlıklarına giderek bilgi sahibi olabilirler. Danışmanlık hizmetleri sizin öncesinde ve sonrasında ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi vereceklerdir. Okumak istediğiniz üniversite, istediğiniz bölümleri danışman personeller ile değerlendirme imkânı bulursunuz.

Tercih ettiğiniz üniversitenin kayıt tarihleri danışmanlar tarafından takip edilir. Kayıt tarihini kaçırmak veya bilgi sahibi olmamak bütün planlarınızı alt üst edebilir. Bu sebeple düzenli olarak araştırmak yapmak gerekir. Konaklama seçeneklerini sizlere sunan danışman sizin için en maliyetsiz olan yerlere yerleşmenizi sağlar. Vize işlemleriniz için gerekli olan evrakların listesini vererek sizinle beraber evrakları eksiksiz şekilde hazırlayacaklardır. Sonrasında vize randevunuzu alarak size kolaylık tanıyacaklardır.

Yurtdışında İrlanda’da üniversite okumak istiyor iseniz eğitim danışmanı eğitiminiz için ihtiyacınız olan maliyet konusunda da size bilgilendirme yapar. En az 3 yıllık üniversite eğitimi alacağınız düşünülür ise toplam ne kadar para harcayacağınıza yönelik bilgilendirme sahibi olabilirsiniz. Okulunuz için hangi belgelerin gerektiği, hangi sınavlardan geçmeniz gerektiğini eğitim danışmanlıkları size anlatacaktır ve siz de buna bağlı olarak bir yol izleyebilirsiniz.

İlk defa İrlanda’ya yolculuk yapacak iseniz, size orada yardımcı olacak bir tanıdık yok ise eğitim danışmanları sizi havaalanında karşılar. Konaklama yapacağınız yere kadar size eşlik edeceklerdir. İlk defa seyahat edeceğiniz için ortama ayak uydurabilmeniz açısından bu hizmet bulunmaz bir fırsattır. Eğitim danışmanları orada okuyan Türk öğrenciler ile sizin iletişim kurmanızı da sağlar. Bu sayede adaptasyon sürecini daha kolay atlatma imkânı elde edersiniz.