Yüksek eğitim standartları sebebiyle İrlanda’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen yaklaşık 20000 öğrenci bu ülkeye geliyor. Dünya eğitim kalitesi sıralamalarında İrlanda üniversiteleri ilk 100 arasında bulunuyor. İlk 100 arasında bulunan üniversitede uluslararası öğrenciler yüksek lisans fırsatı kaçırmıyor.

Master yapmak isteyen uluslararası öğrenciler kolay İrlanda vizesi alabiliyor. İrlanda’da yüksek lisans için ortalama olarak 3 ya da 4 hafta içerisinde vizeler sonuçlanabiliyor. Master eğitimi görürken aynı zamanda çalışıp okuyabilmeniz mümkün. Part time çalışma fırsatı sayesinde öğrenciler haftada 20 saat çalışabiliyor. Elde ettikleri gelir sayesinde yaşam giderlerini karşılıyorlar. Ülkede saat başına düşer minimum ücret yaklaşık olarak 15 Euro.

İrlanda’da yüksek lisans eğitimini tamamlanmasından sonra full time çalışma fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Mezuniyetin ardından 2 yıl boyunca tam zamanlı çalışma hakkınız olacaktır. Bu sayede ülke içerisinde bulunan şirketlerde İş tecrübesi edinebilirsiniz. Okul için harcamış olduğunuz ücretleri çıkarabilirsiniz.

Oldukçasıcakkanlı ve yardımsever oluşları ile tanınan İrlanda insanları Türklere karşı ayrı bir sevgi beslerler. Ülke Türkiye’ye 4 saat uzaklıkta bulunuyor. Türk hava Yolları’nın gün içerisinde 2 adet İstanbul Dublin hava seferi bulunuyor. İrlanda’nın resmi dili İngilizcedir. Ülkenin kullanmış olduğu İngilizce oldukça anlaşılır ve temiz aksanlıdır.

Yurtdışı eğitiminiz için İrlanda’yı tercih edecekseniz doğal güzellikleri sizi hayran bırakacaktır. Eğitiminiz esnasında gezip görülecek en güzel ülkelerden bir tanesi olan İrlanda sınırlar içerisinde keyifli vakit geçireceksiniz. Yeşil alanları tarihi kaleleri ve yüksek uçurumları ile adeta doğa harikasının tadını çıkaracaksınız.

İrlanda’da Yüksek Lisans Yapmak

Yurtdışı eğitim tercihinizi İrlanda’da yüksek lisans yapmak için kullanacaksanız not ortalamanız veya İELTS sonuçlarınız yetersiz kalabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda okullar size foundation eğitim seçeneği sunacaktır. Bu eğitim sayesinde uluslararası öğrenciler kabul alamadıklarında eğitim kurumlarından hazırlık eğitim hakkı alırlar. Hazırlık eğitiminde bulunan derslerin yanı sıra İngilizce eğitimi de veriliyor. Yüksek lisans eğitimi en fazla 1 yıldır bu sebeple büyük kayıplar yaşamazsınız. İrlanda’da yüksek lisans eğitim süresi 6 ay ve bir yıl arasında değişiklik gösterebiliyor.

Birçok üniversitenin yüksek lisans başvuru tarihi Nisan ayı sonu olarak belirlenmiş. Yurtdışı öğrenci adayı olan kişiler üniversite son sınıfta iken başvuru yapabilirler. Sınıfta başvuru yapan öğrenciler şartlı kabul alma hakkı elde edebilirler. Kontenjanı dayalı olarak belirlenen yüksek lisans programları için zaman kaybetmeden bir an önce başvuru yapmanız gerekiyor. Erken başvuru yapmış öğrenciler öncelikli olarak değerlendirmeye tâbi tutulurlar.

Bazı İrlanda üniversiteleri ise yüksek lisans başvurularını yıl boyunca açık tutarlar. Herhangi bir tarih sınırlaması yapmadan her öğrencinin kolay şekilde başvuru yapabilmelerine olanak sağlarlar. Ancak okula başvuru yapmadan vize başvuru tarihini düşünmeniz sizin için önemli bir detay olacaktır.

İrlanda’da yüksek lisans için oturma izni

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler için 90 günden daha uzun süre alınan vizeler yani D tipi öğrenci vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Bu vize sayesinde uluslararası öğrenciler eğitim süresi boyunca İrlanda’da almaya hak kazanacaklardır. Ayrıca vize size eğitim hayatımız boyunca çalışma imkânı tanıyacak.

Ülke sınırları içerisinde 3 farklı uluslararası öğrenci konaklama seçeneği bulunuyor. İlk olarak yurt konaklaması seçeneğini tercih edebilirsiniz. Yemekli veya yemeksiz 1 ya da 3 kişilik olan okullara bağlı ya da özel yurtlarda konaklama yapabilirsiniz. Aile yanı konaklaması sayesinde İrlanda kültürü ile iç içe olma imkânı elde edebilirsiniz. Aile yanında konaklama seçeneğinde de yemekli yemeksiz tercih yaparak buna göre bir ücret ödemeniz mümkündür.

Konaklama yapmanın bir diğer seçeneği de ev tutmak olacaktır. Bu seçenekte en önemli olan masraflarınızı en az düzeye indirmek olmalı. Ev arkadaşı bularak masraflarınızı azaltabilirsiniz. Hatta birden fazla kişiyle ev arkadaşı olarak en uygun fiyatlar ile konaklama yapma imkânına bulabilirsiniz.

İrlanda’da Yüksek Lisans Başvuru Şartları

İyi bir not ortalamasına sahip olmanız başvurunun ilk şartları arasında bulunuyor. İrlanda’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler CV, tavsiye mektubu, niyet mektubu, İngilizce yeterlilik belgesine sahip olmalıdırlar. İELTS İrlanda hükümeti tarafından en geçerli olan yeterlilik belgesi olarak görülüyor. İngilizce yeterliliğine sahip olmayan uluslararası öğrenciler İrlanda da herhangi bir dil okuluna giderek üniversiteye geçiş hakkı elde edebiliyorlar.

Ayrıca birçok üniversitenin de İngilizce hazırlık sınıfı vardır. Birkaç dönem hazırlık sınıflarında eğitim alarak yüksek lisans başvurunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz. Üniversite not ortalaması en az 2.5 GPA olmalı. İngilizce yeterlilik belgesi yani İELTS notu en az 6.0 ile 6.5 arasında olmalı.

Okumuş olduğunuz üniversite bölümünde farklı alanda yüksek lisans yapmak istiyor da olabilirsiniz. Böyle bir düşünceniz varsa İrlanda’da yüksek lisans yapmak sizin için bulunmaz bir fırsat olacaktır. Örneği işletme bölümünü bitirmiş iseniz bilgisayar alanında yüksek lisans yapmak istiyorsanız böyle bir şansınız vardır. Bilgisayar ile alakalı olan hazırlık programlarına kayıt yaptırabilirsiniz sonrasında ise mastır yapabilirsiniz.

Hazırlık sınıflarının en fazla 1 yıllık süreyi kapsama sebebiyle herhangi bir kayıp yaşanmaz. Uluslararası öğrenciler gitmiş oldukları andan itibaren ülkenin çalışma iznine sahip olurlar. Bazı üniversiteler bünyesinde bulundurdukları öğrencilere hazırlık eğitiminin itibari ile yüzde elliye varan burs imkânı tanıyor. İster çalışarak isterseniz burs imkânlarından faydalanarak maddi sıkıntılardan uzak İrlanda’da yüksek lisansa eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

İrlanda’da Yüksek Lisans İçin Gerekenler

İrlanda’da yüksek lisans yapabilmeniz için herhangi bir sınama girme zorunluluğunuz bulunmuyor. Öğrenci adayları üniversite diplomaları yanı sıra not ortalamaları ile kolay bir şekilde başvuru yapabiliyorlar. Ancak girmeniz gereken İngilizce yeterlilik sınavı bulunuyor. Okulun başlangıç tarihi ile vize başvuru tarihi ön plana alınarak sınav tarihleri ayarlanabilir durumda. İngilizce yeterliliği bulunmayan yüksek lisans adayı öğrenciler İrlanda dil okullarına gidebiliyor veya üniversitelerin bünyesinde bulunan İngilizce hazırlık eğitimlerine katılarak yüksek lisans yapma şansına yakalayabiliyorlar.

İrlanda’da Yüksek Lisans Ücretleri

Yüksek lisans eğitim ücretleri üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebiliyor. Her üniversite bünyesinde bulunduğu öğrenciye farklı fiyatlandırma yapabiliyor.

Griffith College bünyesinde yüksek lisans tercih ediyorsanız ortalama 10.000 Euro ile 15 bin Euro ücret ödeyeceksiniz. Dublin City University 12.000 euro ile 17 bin Euro arasında ücret talep ediyor. Maynooth Üniversity 11000 Euro ile 16.000 Euro arasındadır. Technological University Dublin Üniversitesi ise uluslararası öğrencileri 11.000 Euro ile 15000 Euro arasındaki rakamlarla kabul edebiliyor.

Yüksek lisans eğitimi alacak adayı öğrenciler arasında bulunuyorsanız burs imkânlarından da faydalanabilmeniz mümkün bir durumda. Eğitim için başvuru esnasında okullara burs talebinizi iletebilirsiniz.

İrlanda Yüksek Lisans Üniversiteleri

Dünya sıralamasında önemli bir yere sahip olan İrlanda’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler pek çok bölüm ve üniversite seçeneği ile karşılaşacaklar.

  • ECM College
  • Burren College of Art
  • ST Patrick’s College
  • Trinity College Dublin
  • Universitiy College Dublin
  • National University of İreland, Maynooth
  • Dundalkİnsttitute of Technology
  • Dorset College
  • Theİnterior Desingİnsttitute

Gibi daha birçok üniversite mevcuttur. Bütçenize uygun üniversiteleri detaylı şekilde araştırarak kaliteli eğitim alma fırsatını yakalayabilirsiniz.

İrlanda’da Master Yapmanın Avantajları

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere kendilerini geliştirebilmeleri için pek çok avantajı da beraberinde sunuyor. İrlanda’da yüksek lisans eğitimi en yoğun şekilde rağbet gören merkez halindedir. Başarısını kanıtlamış bir ülke eğitimi almak en büyük avantajınız olacaktır. İrlanda hükümeti tarafından her yıl eğitime milyonlarca paunt yardım yapılıyor. Eğitim olan destek sürekli olarak devam ediyor.

İrlanda dünyanın en güvenilir ülkeleri arasında 12 sırada yer alıyor. Böyle bir ülkede eğitim almak herhangi bir sıkıntı yaşamınızı sebebiyet vermeyecek. Ayrıca eğitiminiz süresince çalışma fırsatı bularak maddi herhangi bir sıkıntı yaşamanız engellenebilir durumda. Büyük Dünya devi olan şirketlere ev sahipliği yapması sebebiyle işsizlik oranı ülkede oldukça az. Siz de bu sayede kariyeriniz için birçok avantajı elde edebilirsiniz.

İngilizcenin oranı fazla olan ülkelerden bir tanesi olması sebebiyle İrlanda’da yüksek lisans eğitimi alırken İngilizcenizi daha fazla geliştirme imkânı da elde edeceksiniz. Dil hâkimiyetiniz arttığı için daha kaliteli kariyer yapma seçeneklerini elde edersiniz.