İspanya’da üniversite okumak ve bu fırsatı yakalayan öğrenciler dünyanın en yaygın iki dilini bilme olanağını da yakalarlar. İspanyada üniversite okumak ile en yaygın iki dilden bir tanesi ile eğitim almanız mümkün olacaktır. İspanya’da bulunan üniversite eğitim kurumları yüksek standartlarda eğitim hizmeti verirler. Verilen eğitimler düzenli olarak devlet tarafından denetlenir. Dünya genelinde geçerli bir diploma sahibi olmak isteyenler İspanya’da üniversite okuyan öğrencilerdir.

İspanya’da bulunan üniversiteler özel üniversiteler veya devlet üniversiteleridir. İki seçenekten birisini tercih ederek eğitim alma olanağı bulabilirsiniz. Üniversitelerin çoğu programları 4 yıllık eğitim süresini kapsar. 4 yıldan fazla üniversite suresi olan programlar bazı mühendislik programları tıp eğitimleri mimarlık eğitimleridir.

İspanya üniversitelerinde genellikle eğitim dili İspanyolca tercih edilir. Birçok özel üniversitede ise eğitim dili olarak İngilizce de öğrenci tercihlerine sunulur. İspanya sınırları içerisinde üniversite eğitim almayı düşünen yabancı öğrenciler bazı ön koşulları taşıyor olmak durumundadır. Tercih edeceğiniz bölümler İngilizce dili ile eğitim veriyor da olabilir. İngilizce ile İspanyada üniversite okumak fırsatı da size sunulacaktır.

İspanya’da üniversite eğitimini İspanyolca dili ile almak istiyorsanız öncelikle en az B2 seviyesinde İspanyol dili bilmeniz gerekir. Üniversitelerden bir tanesine girebilmek için öğrencilerin mezun olmuş oldukları eğitim kurumlarından alacakları diplomaların İspanya içerisinde denk olduğunu onaylatmaları gerekir. Denklik onayı alamayan öğrenciler üniversite eğitimini İspanya’da başlama fırsatı bulamazlar.

İspanya üniversite eğitim için devlet kurumlarını tercih eden öğrenciler özel üniversiteleri tercih eden öğrencilerden daha az ücret ödeyecektir. Devlet ya da özel üniversite tercih etmişsiniz giderlerinizi ek olarak konaklama ve ulaşım ücretlerine de eklemeniz gerekir. Konaklama giderleri sabah öğle akşam yemeklerini içeriyorsa öğrenciler için biraz daha pahalı konaklama fırsatı anlamına gelir.

İspanyada üniversite okumak bölüm ücretleri değişkenlik gösterdiği için buna bağlı olarak aşağı veya yukarı fiyatlandırma olabilir. Tıp eğitimi, mimarlık ve mühendislik fakülteleri daha pahalı iken teknik eğitim veren üniversiteler genellikle daha uygun fiyatlar ile eğitim verir. Özel üniversiteler devlet kurumlarına göre daha pahalıdır.

İspanya’da Üniversite Nasıl Okunur?

İspanya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler üniversiteye giriş sınavına girerek başarılı olmak durumundadır. Ancak 2 yıl eğitim süresi bulunan meslek yüksekokullarına girmek isteyen öğrenciler bu sınavdan muaf tutulurlar. Güzel Sanatlar ile alakalı üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler ise okulların kendilerinin açmış olduğu yetenek sınavlarına girmeli ve başarılı olmak durumundadır.

İspanya’da üniversite seçme sınavı Selectividad olarak adlandırılır. Bu sınav 2 aşamadan meydana gelir. Sınavın ilk kısmında genel sorular bulunur. Genel sorular zorunlu olarak 4 adet kategoriden meydana gelir. Bu kategoriler çerisinde öğrenciler İspanyol dili ve edebiyatı bir başka Avrupa Birliği üyesi olan ülkenin dil bilgisi soruları, İspanyol tarihi gibi sorulardan sorumludur.

Üniversite giriş sınavının ilk bölümünde öğrencinin girmek istemiş olduğu bölüme göre sosyal bilimler ve fen bilimleri için soruları da cevaplayabilmesi gerekir. Sınavın ikinci aşamasında ise girdiğiniz ilk sınavı yükseltme amacı bulunur. 2. Aşama sınava girmek öğrencilerin isteğine bağlıdır.

İspanya’da üniversite okumak için girdiği üniversite giriş sınavında öğrencinin elde ettiği puanın %40’ı alınır. Bu %40’lık puana ek olarak öğrencinin tamamladığı kurumun diploma notu eklenir. Sınav puanına ek olarak diploma notunun yüzde altmışı alınır. Daha sonra üniversite giriş sınavının sonucu hesaplanır. Sınavda başarılı olamayan öğrenciler üniversitelere kabul edilmez. İleriki sene içerisinde tekrar sınava başvuru yaparak üniversite şansını tekrar deneyebilirler.

İspanya’da Devlet Üniversiteleri Paralı mı?

Study on a Scholarship in Italy

Her yıl ortalama binlerce öğrenci yurt dışı eğitimi için İspanya’yı tercih etmektedir. İspanya’da bulunan üniversiteler donanım bakımından yeterli düzeydedir. İspanya’da 76 adet üniversite vardır. Bu üniversitelerden 45 tanesi devlet üniversitesi kalan kısım ise özel üniversitedir. İspanya’da bulunan üniversitelerin 13 tanesi Dünya çapında kaliteli eğitim veren üniversiteler sıralamasında İlk 500 içerisinde yer alır.

İspanya’da bulunan üniversitelerin büyük bir kısmı Madrid’de, Barcelona ve Valencia şehrinde yer alır. Özel üniversitelerin birçoğu Madrid’de yer alır. İspanya’da İspanyolca İngilizce eğitim programları vardır. Ancak İngilizce eğitim programlarını sayısı daha azdır.

İspanya’da üniversite okumak ve kaliteli bir eğitim almak isteyen öğrenciler İspanya’yı seçeneklerinin ön sıralarına koyarlar. İspanya’da eğitim maliyeti o kadar yüksek değildir. İspanya hükümetinin yardımı ile öğrenciler çok düşük ücretlerle üniversite eğitim alma şansını bulabilirler.

Devlet üniversitesinde üniversite eğitimi almak istiyorsanız lisans düzeyinde yaklaşık 1.000 Euro ile 2.000 Euro arasında ücret ödemeniz gerekir. Ödenecek ücretler yıllık olarak belirlenir. Yüksek lisans ve doktora dereceleri için yaklaşık 1000 ile 3 bin Euro arasında ücret ödenir. Yaklaşık dört yıl eğitim süresi olacağından eğitim ücretlerini karşılıyor durumda olmanız.

Devlet üniversiteleri ücretli olup bu ücretlere konaklama ihtiyaçlarınızı da eklemeniz gerekir. Ulaşım için de ayrıca bütçe oluşturmanız gerekir. İspanya’da üniversite okumak için üniversite giriş sınavına başarı ile geçmiş olmanız gerekir. Ayrıca Türkiye’de bitirmiş olduğunuz eğitimin İspanya’ya denklik göstermesi gerekir.

İspanya’da Üniversite Okumak İçin Bir Sınav Var mı?

 

Selectividad adında üniversite giriş sınavı bulunur. Bu sınav 2 aşamadan meydana gelir. Üniversite giriş sınavının ilk bölümünde öğrencilere genel sorular yönlendirilir. İlk bölümde 4 kategori bulunur. İspanyol dili ve edebiyatı bir başka AB ülkesi il bilgisi soruları ve İspanyolca tarihi sorularını öğrenciler başarı ile yanıtlamak durumundadır. Öğrenciler girmek istediği bölüme göre fen bilimleri ve sosyal bilimler sorularını da cevaplayacaktır.

Üniversite sınavının ikinci kısmında ise girdiğiniz ilk sınavı yükseltme fırsatı bulabilirsiniz. İki kısma genellikle puanı düşük olan öğrenciler girer. Sınavın 2 bölümüne girmek zorunlu değildir. Sınav puanınızı yükseltmek için de girebilmeniz mümkündür. Puanınız üniversite giriş sınavını geçme yetmiyor ise iki kısımda yeterli puanı alabilme hakkımız vardır.

Üniversite giriş sınavının sonucunda elde edilen puanın %40’ı ve öğrencinin tamamlamış olduğu diğer eğitim derecesinin diploma notunun yüzde altmışı alınır. Elde edilen toplam puanın üniversite için yeterli düzeyde olup olmadığı hesaplanır. Puan yeterli değilse öğrenci İspanyada üniversite okumak hakkını elde edemez.

2 yıllık olan meslek yüksekokullarına girecek iseniz üniversite giriş sınavından muaf olacağınızı bilmelisiniz. Ayrıca sanat ile alakalı üniversite okuyan öğrenciler de bu sınava dâhil olmak zorunda değillerdir. Sanat okulları kendi bünyelerinde öğrenciler için yetenek sınavı oluştururlar. Bu yetenek sınavlarına girerek başarılı olmuş iseniz sanat ile alakalı bölümleri okuyabilirsiniz.

İspanya’da Üniversite Okumak ve Bunun Avantajları Nelerdir?

İspanyol dili Dünya üzerinde en fazla konuşulan 2 dil durumundadır. Yaklaşık olarak 500 milyondan fazla insan İspanyolca konuşur. İspanyol dili Latin Amerika ülkeleri ile direkt olarak kültür ve iş bağlantısına sahiptir. İspanya ayrıca Avrupa’nın en büyük ilçelerinden bir tanesidir. Avrupa birliği üyeliği bulunan ülke Avrupa Birliği diğer ülkelerin açılan kültürel bir kapı niteliğindedir.

İspanya Avrupa’nın dört bir yanından yabancı öğrenci kabul eder. Bu özelliği ile en çok yabancı öğrenci kabul eden 3 ülke durumundadır. İspanyada üniversite okumak eğitim alırken Erasmus programlarına katılım yapabilirsiniz. Erasmus programı ile öğrencilere yüzlerce üniversite fırsatı sunulur.

Avrupa Birliği üyesi olan İspanya üniversite sonrası verdiği diploma ile size birçok iş fırsatı sunacaktır. Diplomanız Avrupa Birliği üyesi ülkelerde ve ABD gibi ülkelerde geçerli olacaktır. Kültürel zenginliği ile duası ve dünya çapında ünlü yemekleri ile Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ikinci ülkesi İspanya’dır. Ayrıca turist yoğunluğu en fazla olan dünya sıralamasında 4 ülke olarak yer alır.

İspanya Üniversitelerinin YÖK Denkliği Var mı?

İspanyada üniversite okumak isteyen öğrenciler Türkiye’de diplomalarının geçerli olup olmadığını merak ederler. İspanya’da almış olduğunuz üniversitede Türkiye’de geçerli olması YÖK denkliği anlamına gelir. İspanya’da bulunan üniversitelerin birçoğunda Türkiye için yok denkliği vardır. Avrupa Birliği tarafından getirilmiş olan sistem ile beraber diploma modeli de değişiklik görmüştür. Bundan dolayı İspanya’da okumak isteyenlerin sayısında da ciddi oranda bir artış gözlenmektedir.

Ayrıca bilinmesi gereken çok büyük bir ayrıntı da mevcuttur. İspanya Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. Bu sebep ile İspanyada üniversite okumak fırsatını yakalayan öğrenciler almış oldukları üniversite diplomasını diğer AB üyesi ülkelerde de kullanabilecek. Dünyanın dört bir tarafında elindeki diploma sayesinde iş bulma olanağı yakalayacak. İspanyada üniversite okumak demek büyük bir kariyer oluşturma fırsatı anlamına gelir, kişi kendisi için büyük bir yatırım yapar.

Türkiye’nin de dâhil olmuş olduğu ‘’Balogna’’ süreci kapsamında diplomalar Grando adını alan bir model haline gelmiştir. Fen bilimleri ve sosyal bilimler lisans kademesine eşdeğer olan 4 yıllık lisans diplomaları Grado eğitiminin tamamlanmasının ardından öğrenciler 1 seneden oluşan yüksek lisans eğitimlerine devam edebilirler. İkinci bir seçenek olarak da öğrenciler 3 ve 4 yıllık doktora programlarına dâhil olarak eğitimlerini alabilirler. İspanyada üniversite okumak isteyen kişiler bu özelliği de düşünerek geleceklerine daha iyi bir yatırım yapma fırsatını bulabilirler.