Az nüfusa sahip bir ülke olmasına rağmen 27 adet yükseköğrenim kurumu vardır. İsveç üniversiteleri dünya başarı sıralamasında iyi konumdadır. İlk 100 üniversite arasında 3 adet üniversitesi vardır. İlk 500 üniversite arasına ise 11 tane üniversitesi girmiştir.

İsveç’in eğitim amacı ile birçok kişi tarafından tercih sebebi, bu büyük başarıdır. Bunun yanı sıra Türkiye’den talep çokluğunun bir sebebi de İsveç’ten alınan diplomaların YÖK standartlarına uygunluğudur. Bu sebep ile eğitim sonrası mezunlar Türkiye’ye geri dönünce denklik almaksızın veya herhangi bir işlem yapmaksızın istihdam olabilmektedir.

Diğer taraftan Avrupa Birliği standardında tüm diplomalar İsveç’te kabul görmektedir. Bir başka üniversite eğitiminin tercih sebebi de İsveç’in İnsani Gelişmişlik Endeksi alanında, 189 ülke arasında 7. sırada yer almış olmasıdır.

Dünyada İsveç üniversiteleri saygın eğitim kurumları sayılmaktadır. Almanca bilenlerin ülke dilini öğrenmeleri çok kolay olmaktadır. Eğitim dili İngilizce olup tüm dünyada kabul gören bir eğitim ve iş hayatı dilidir. Ülke dilini bilmek de şart değildir. Ülkenin her noktasında İngilizce ile iletişim kurmanız mümkün.

Eğitim kurumlarında yaratıcılığın ve üretkenliğin desteklenerek öğrencide pekiştirildiği bir sistem ile öğrenim sürdürülmektedir. Böylece var olan yeteneklerini daha iyi geliştirme fırsatı bulurlar. Bu da üniversite sonrası başarılarını yükseltmektedir. Küresel yetenekler ile dünyaya açılabilecekler. Avrupa’da dolaşma olanağı da İsveç’in konumu yüzünden çok kolay olacaktır.

İsveç Üniversiteleri

Eğitimlerini insani gelişmişlik endeksi yüksek bir ülkede, en iyi şekilde tamamlamak isteyenler için İsveç üniversiteleri iyi bir tercih olmaktadır. Kısa olarak üniversiteler hakkında şu bilgileri verebiliriz.

  • Lund Üniversitesi dünyadaki ilk yüz üniversite arasına girmiş ve 1666 yılından beri eğitim veren köklü bir eğitim kurumudur. Tüm dünyadan öğrenci kabul etmektedir. Finans ve endüstriyel tasarım konusunda seçkin bir eğitim vermektedir.
  • Blekinge Teknoloji Üniversitesi, 1989 da kurulmuş ve kırsaldadır. Ülkenin üç bağımsız enstitüsünden biri olan kurum 1999’da üniversite olmuştur.
  • Chalmers Teknoloji Üniversitesi Avrupa’nın en iyi nano ve mikro laboratuvarına sahiptir. Şirketler tarafından sponsor olunmaktadır. İmkânları geniştir. Yapay zekâ hakkında büyük bir araştırma merkezi yatırımları arasında bulunmaktadır. En popüler üniversite kabul edilmektedir.
  • Dalarna Üniversitesi, küçük ve moderndir. Başkent Stockholm’e 200 km uzaktadır. İki ayrı kampüste eğitim verilmektedir.
  • Stockholm Üniversitesi, İsveç üniversiteleri arasında en büyüğüdür. Araştırma çalışmaları, beşeri bilimler, hukuk ve çeşitli alanlarda araştırmaları ile iyi bir yer edinmiştir. 50.000 üzerinde öğrencisi vardır.
  • Uppsala Üniversitesi 1477 kurulmuştur. Bir araştırma üniversitesi olup Kuzey Avrupa’daki en iyi eğitim kurumları sıralamasında üst sıralardadır.
  • Gothenburg Üniversitesinin 39.000 öğrencisi ve 5.000 personeli vardır. Kırkı aşkın bölümü arasında Ekonomi ile Sahne Sanatları da bulunmaktadır.
  • GIH İsveç Spor ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi, 200 yıllık köklü bir eğitim kurumu olarak tüm dünya öğrencilerine hizmet sunmaktadır.
  • Halmstad Üniversitesi, bir kıyı kentinde kurulmuştur. En son teknolojiler hakkında eğitimler alınması mümkündür.
  • Jönköping Üniversitesi birçok ünlü markanın yaratıcısını yetiştirmiş bir öğrenim kurumudur. Öğrenci değişim programları yapılan bir üniversitedir.

Bu üniversiteler dışında çok sayıda saygın İsveç üniversiteleri tüm dünya öğrencilerine eğitim vermektedir. Eğitimleri İngilizce olup, tüm dünyada diplomaları kabul görmektedir.

İsveç’te Üniversite Okumak

Yurtdışında yüksek lisans

Eğer İsveç üniversiteleri bünyesinde eğitim görüp diplomanızı alırsanız, tüm dünyada iş bulma olanağına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda eğitiminizi aydın insanların olduğu bir ortamda yapmış olacaksınız.

Öğrencilerin ve ailelerinin maddi durumuna göre yabancı da olsa burs fırsatları da değerlendirerek eğitim sürdürülebilmektedir. Aynı zamanda öğrenci değişim programlarına da katılmak olasıdır.

İsveç’in doğal güzelliklerini görme olanağı bulacaksınız. Buz gölleri ve kuzey ışıkları ile ünlü bir ülkedir. Avrupa’nın merkezi bir noktasında olduğu için diğer ülkeleri de gezme imkânı bulabileceksiniz.

İnovasyon ve yaratıcılık konusunda İsveç üniversiteleri mükemmel bir eğitim vermektedir. Ülkedeki üniversite çalışmaları ile birçok icat yapılmıştır. Bunlar arasında Mouse, bluetooth teknolojisi, diyaliz aletleri, kalp pili sayılabilir. Verilen teorik bilgilerin yanı sıra pratik çalışmalar ile de eğitiminiz tamamlanacaktır.

Aynı zamanda öğrenci festivalleri, etkinlikleri, kültür gösterileri ile öğrencilik hayatınız gelişecektir. Bu şekilde her yönden gelişiminiz sağlanmaktadır. Gerçek dünya deneyimleri edinirsiniz. Gelecekte kullanacağınız iş ağınızı kurma yönünden gelişirsiniz, küresel iş yetenekleri elde edinirsiniz. Tüm bu vasıflar ile tüm dünyada iş bulma olanaklarınız olacaktır. Yepyeni olanakları bu eğitim ile kazanacaksınız.

İsveç’te Üniversite Bölümleri

İsviçre’de şu bölümlerde eğitim görebilirsiniz: Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Bilim Fakültesi, İşletme, Ekonomi ve Bilişim Fakültesi, Bankacılık ve Finans, Sosyal Bilimler Fakültesi, Sosyal ve Siyasal Bilgiler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Eski Yakın Doğu Fakültesi bulunmaktadır. Aynı zamanda Veterinerlik Fakültesi, Mütercim Tercümanlık Fakültesi, Psikoloji ve Eğitim Fakültesi, Yer Bilimleri ve Çevre Fakültesi, İnsan Bilimleri Fakültesi, sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesine devam edilebilir.

Zengin program çeşidine sahip İsveç üniversiteleri aynı zamanda master ve doktora öğrencileri de kabul etmektedirler. İsveç’te master yapmak size kazandıracağı sayısız vasfın yanı sıra, iş olanaklarınızı da arttıracaktır.

İsveç’te üniversite bitirip, sonrasında tüm dünyada iş bulma olanağınız ve dil konusunda yeterliliğiniz olacaktır.

İsveç’te Üniversite Başvuru Şartları

Eğer İsveç üniversiteleri arasından tercih yapacaksanız, öncelikle lisans eğitiminin üç yıl olacağını bilmeniz gerekmektedir. Eğitim İngilizce verilmektedir ve 180 kredidir. Düz lise ya da meslek lisesi diplomasının aslı ve noter onaylı çevirisi gerekmektedir. İngilizce seviyeniz TOFEL 575 veya internet tabanlı 90, ya da IELTS 6.5 olmalıdır.

Var olan 900 üniversite bölümü arasından birini seçip yüksek lisans yapabilirsiniz. Yine yukarıda belirtilen belgeler ile müracaat edilmektedir. Bazı bölümlere girmek için özel giriş şartları var ise onları gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Yukarıdaki belgeler ile ilk başvuru gerçekleştirilmektedir. Eğer IELTS notunuz 5,0 ise, kaydınızı yaptırdıktan sonra İngilizce Dil Hazırlık Eğitimine katılıp başarı ile bitirmeniz gerekli olmaktadır. Hazırlık eğitimi yapılan bir üniversitede eğitim tamamlandıktan sonra seçeceğiniz bölüme geçebilirsiniz.

Başvurular sonbahar öğrenim dönemi için Ağustos ayında, kış öğrenim dönemi için başvuru Ocak ayında yapılmaktadır. Ama başvuru tarihleri farklı İsveç üniversiteleri için ayrı ayrı saptanabilmektedir. Sizin başvuru yapacağınız üniversite tarihlerinde başvurmanız gerekmektedir. Kalacağınız eğitim süresince İsveç öğrenim vizesini kullanacaksınız. Başvurusu ve alınması kolay bir vizedir.

İsveç’te Üniversite Ücretleri

İtalya'da üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri

Avrupa Birliği dışından gelen öğrenciler için İsveç üniversiteleri ücretlidir. Başvuru için gerekli ilk ücret 100 Euro civarındadır. Bir senelik lisans eğitimi ödemesi 8400 Euro olup, yüksek lisans eğitimi bir senelik ücreti 10.600 Euro ile 15.000 Euro arasındadır.  Tıp Fakültesi yıllık ücreti 16.000Euro’dur. Açık Öğrenim veren fakültelerinin ise ücreti senelik 9.300 civarındadır. Her üniversite ve bölümde fiyat değişiklik gösterebilmektedir.

Aynı zamanda değişik burslardan da faydalanmak olasıdır. İsveç Enstitüsü bursu, Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu, Rotary Derneği Kalkınmaya Yönelik Küresel Burslar bunlardan bazılarıdır. Eğer belirlenen bölümler arasından birini seçerseniz Visby programına katılabilir ve tüm okul harcınız, sağlık ve yaşam giderlerinizi karşılayacak bursu alabilirsiniz. Eğer şartlarınız uyuyorsa başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda üniversite eğitiminiz sırasında çalışma olanağınız da bulunmaktadır.

Doktora eğitimi için ücret ödenmemektedir. İsveç üniversiteleri doktora eğitimine ücretsiz başvurulur. Kabul edilmeniz durumunda aynı zamanda yaşamınızı devam ettirecek bir iş başvurusunda da bulunabilirsiniz. Bu şekilde doktoranızı tamamlayabilirsiniz.