Yurtdışında Hukuk Okumak

İsveç’te yüksek lisans eğitimi veren 900’den fazla program bulunuyor. Bu programlarının tamamı İngilizce olarak devam ediyor. Birbirinden farklı disiplinleri kapsayan bu programlar, geniş kapsamlı bir akademik takvimi de içine alıyor. İsveç üniversiteleri yüksek lisans programına GRE/GMAT testlerini uygulamadan öğrenci kabul etmektedir. Bu da İsveç’te yüksek lisans yapmayı isteyenler açısından önemli biri avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

İsveç te yüksek lisans yapmayı istediğiniz zaman 1 ya da 2 yıllık bir akademik takvim karşınıza çıkmaktadır. 1 yıllık akademik takvimde 60 kredi sistemi uygulanırken 2 yıllık akademik takvimde 120 kredi sistemi uygulanıyor. Özellikle İsveç’te nitelikli bir akademik hayatın bulunması ve ülkedeki yaşam koşulları, bu ülkeye yüksek lisans yapmak için gelenlerin sayısını da olumlu yönde etkilemektedir.

İsveç Yüksek Lisans Ücretleri

yüksek lisans burs

İsveç’te yüksek lisans eğitimi almak kişilere birçok alanda avantajlı bir eğitim hayatı sağlar. İsveç’te üniversite okumak için gerekenler kapsamında sistematik bir araştırma yapılması oldukça önemlidir. İsveç üniversitelerinden mezun olmak sizlere başarılı bir akademik diploma sağlayacaktır. İsveç yüksek lisans bölümleri konusunda alternatif seçenek sunabilen bir ülke olduğundan ülkedeki yüksek lisans ücretleri de farklılık taşımaktadır.

İsveç’te yüksek lisans ücretleri ortalama 9 bin Euro ile 24 bin Euro arasında değişiklik gösteriyor. Fakat bu fiyatların oluşumunda İsveççe ve İngilizce farklı düzeyde rol oynuyor. Lehçe yüksek lisans programlarının fiyatları daha uygun olurken, İngilizce programların ise fiyatları daha yukarı seviyelerde olabiliyor. Bundan dolayı bu ülkede yüksek lisans eğitimi almayı istiyorsanız öncesinde kapsamlı bir araştırma sürecini takip etmeniz önerilmektedir.

İsveç’te yüksek lisans almayı düşündüğünüzde başvuru ücreti, eğitim ücretleriyle yaşam masrafları gibi gider kalemleri karşınıza çıkmaktadır. Bu ülkede lisans eğitimi için başvuruda bulunduğunuz zaman yaklaşık olarak 900 SEK civarında (96 Euro) bir başvuru ücreti ödersiniz. Eğitim ücretleriyse 1 yıllık süre için 9 bin Euro ile 15 bin Euro arasında değişiklik göstermektedir.

İsveç’te yüksek lisans süreniz 2 yılsa eğitim ücreti olarak 18 bin Euro ile 24 bin Euro arasında bir ücret karşınıza çıkacaktır. Yaşam masrafları ise aylık olarak yaklaşık 800 ile 1.000 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Bütün bu bilgiler ışığında şayet İsveç’te yüksek lisans eğitimi almayı istiyorsanız, burslu bir şekilde yüksek lisans eğitimi almanın yollarını arayabilirsiniz.

İsveç’te Üniversite Okumak İçin Gerekenler

İsveç’te üniversite için gerekenler gündeme geldiği zaman Avrupa Birliği normları karşımıza çıkmaktadır. İsveç lisans üstü eğitim çalışmalarının en önemli ülkeleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla ülkede eğitim kurumları da uluslararası programlarına tabi durumdadır. Köklü eğitim sistemine sahip olan ülkede kişiler her yıl üniversite kurumlarından mezun olarak meslek hayatlarına başlayabiliyor. Ülkede birçok devlet

ve özel üniversite bulunuyor.

Bu üniversite kurumları her yıl yabancı öğrenci alıyor. Dolayısıyla ülke öğrenci ülkesi olarak ön plana çıkan son derece köklü bir sistem döngüsüne sahiptir. İsveç’te üniversite okumak için gerekenler kişilerin yabancı dil bilgisinin yeterli düzeyde olması gerekiyor. Lise mezunu olan kişiler İsveç’te üniversite okuyabiliyorlar. Burada lise eğitimi sonrasında en az yüzde 85 ve üzerinde bir başarıyla tamamlanması gerekiyor.

İsveç için İngilizce dil şartı söz konusu olduğu zaman uluslararası geçerliliği olan IELTS puanının en az 6,5 ve üzerinde olması gerekiyor. Bununla birlikte PTE ya da TOEFL sınavlarından IELTS puanıyla benzer bir puan almanız, dil yeterliliği için gerekli olan şartlar arasında yer alıyor.  İsveç’te hem özel hem de devlet üniversitelerinde okuma imkanınız bulunduğu gibi okumayı istediğiniz bölüme göre farklı ön koşullar da talep edilebiliyor.

İsveç’te yüksek lisans eğitimi almak için il ön koşul olarak karşımıza lisans mezunu olmak ya da son sınıfta olmak şartı çıkıyor. Ancak kimi üniversiteler henüz lisans eğitiminizin 6 ya da 7. Döneminde sizden başvuru kabul etmeye başlamaktadır. İsveç te yüksek lisans şartlarının en temel kriteri olarak karşımıza İngilizce yeterlilik seviyesinin çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu noktada uluslararası geçerliliği olan bir sınavdan yüksek bir puan almanız, yüksek lisans başvurunuz için yeterli olmaktadır.

İsveç Eğitim Sistemi Nasıldır?

Avrupa’nın en modern ülkelerinden birisi olan İsveç’te üniversite eğitimi 3 yıldır. İsveç eğitim sistemi Avrupa Birliğine uyumludur. İsveç üniversitelerinde okumak için yabancı dil bilgisine sahip olmak şarttır. Aynı zamanda yurt dışı geçerliliği olan bir sınavla yabancı dil bilginizi kanıtlamanız gerekiyor. Yabancı dil bilginizi kanıtladıktan sonra İsveç üniversitelerinin yapacağı sınavlardan başarılı olarak üniversite hayatına İsveç’te başlama şansına kavuşabilir ve ayrıcalıklı bir eğitim hayatına başlayabilirsiniz.

İsveç’te zorunlu eğitim sistemi uygulanmaktadır. Bu sistem temel de 4 farklı aşama halinde uygulanmaktadır. İlk aşama olarak karşımıza anaokulu ve kreş dönemini kapsayan ilköğretime kadar süren süreyi kapsıyor. Daha sonraki aşama 1. Ve 3. Sınıfları kapsayan ilköğretim aşamasıdır. Devamında 4 ve 6. Sınıflar için geçerli olan orta öğretimle 7 ve 9. Sınıflar için lise eğitimi bulunmaktadır. Ülkedeki zorunlu eğitim süreci sonrasında 3 yıllık bir iler lise eğitimi devreye girerek, buradan mezun olan öğrenciler akademik hayatına üniversitelerde devam etmektedir.

İsveç Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı

 

Avrupa’nın en gözde ülkelerinden birisi olan İsveç sizlere mükemmel bir eğitim hayatı sunuyor. İsveç’te üniversite okumak için gerekenler kapsamında en önemli evrak lise mezuniyeti belgesidir. Lise mezunu olan kişiler İsveç’te üniversite okuyabiliyorlar. Fakat bu süreçte yabancı dil de oldukça önemlidir. İsveç yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmeti alarak, çok hızlı bir şekilde İsveç’te üniversite okumak konusunda bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Eğitim danışmanlığı ofisleri sizlere İsveç üniversiteleri hakkında en kapsamlı ve önemli bilgileri sunuyor. Bu kapsamda eğitim danışmanlığı hizmeti almak sizlere potansiyel avantajlar sağlayacaktır. Özellikle İsveç son zamanlarda dünyanın pek çok farklı ülkesinden öğrenci kabul eden bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada İsveç’te lisans eğitimi alarak, etkili bir akademik kariyer yapma fırsatınız da bulunuyor.

İsveç Üniversite Başvuru Tarihleri

Kişilerin en çok sordukları sorulardan birisi de İsveç’te üniversite okumak için gerekenler oluyor. İsveç üniversite başvuru tarihleri sonbahar aylarında gerçekleşiyor. Ağustos ayı ortalarında başvuruların başladığını ifade edebiliriz.  Önceden başvuru tarihleri ilan edilerek kişiler üniversitelere başvurabiliyorlar. Başvuru sırasında sizlerden yabancı dil bilginizi kanıtlayan bir sınav evrakı istenir. Aynı zamanda başvuracağınız üniversitenin yapmış olduğu sınavdan da başarılı olmanız gerekiyor.

Sınavdan başarılı olduktan sonra başvurunuz olumlu olarak değerlendirilir. Böylelikle kişiler üniversite eğitimlerine başlayabilirler. İsveç’te üniversite okumak sizlere her alanda avantajlar sağlayacaktır. İsveç’te üniversite okumak için gerekenler lise diploması ve yabancı dil bilgisi belgesidir. İsveç’te üniversite okuma süresi 3 yıldır. 3 yılın sonunda kişiler eğitim hayatlarını bitirerek mezun olurlar. İsveç yüksek lisans ücretleri konusunda da uygun maliyetli bir ülke konumunda yer alır.

İsveç’te Yüksek Lisans Yapmak İçin Gerekenler

İsveç yüksek lisans öğrencilerine 900’den fazla programda İngilizce olarak eğitim görme fırsatı sunan bir ülke konumunda yer alıyor. İsveç’te yüksek lisans eğitimi almayı istiyorsanız, yüksek lisans programlarında uygulanan birbirinden farklı disiplinler de karşınıza çıkacaktır. Buradaki üniversitelerde yüksek lisans eğitimi almayı istediğiniz zaman GRE/GMAT testlerine girmenize de gerek yoktur. Bütün bu bilgiler ışığında İsveç te yüksek lisans eğitimi süresinin 1 ya da 2 yıl olduğu ve ortalama 9 bin ile 24 bin Euro arasında bir eğitim ücretinin karşınıza çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz.