Yurtdışı eğitim tercihlerinin listesinin en başlarında İsviçre’de üniversite okumak yer alıyor. Yüksek yaşam kalitesi olan ülke zengin ülkeler arasında bulunuyor. Avrupa’nın geri kalan kısımlarını keşfetmek isteyen kişiler için merkezi konumu ile mükemmel yer oluyor. Karlı dağlarındaki kış sporu aktiviteleri ve metropol maceralarına kadar öğrencilere değişik deneyimler sunuyor. İsviçre’yi tercih ederek lisans eğitimini tamamlamak isteyen uluslararası öğrenciler güzel manzaralara yenilikçi teknolojiye kültürel çeşitliliğine çevresine ve eğitimler için önemli bir yere sahip olan kaliteye hayran kalacaklardır.

Yaklaşık olarak 64000 uluslararası öğrenci İsviçre’de bulunan üniversiteleri tercih ediyor. İngilizcede dâhil olmak üzere pek çok farklı dilde eğitim verilebiliyor. Uluslararası düzeyde tanınmış olan işletme eğitim kurumlarının yanında turizm ve bilim alanındaki enstitüleri ile de ülke ön plana çıkıyor.

İsviçre’de Dil

İsviçre’de 3 resmi dil konuşuluyor. Bu resmi diller İtalyanca Almanca ve Fransızca. Ülkenin farklı coğrafyası çeşit edebiyat türleri dilleri mimarisi sanatı dini bağlantıları gelenekleri ve müziği göz dolduruyor. Avrupa atmosfer içerisinde İsviçre kültürü deneyimleriniz ve dil bilginiz ile zenginleştirerek keşfetme fırsatı bulabilirsiniz.

İsviçre’de Öğrenci Memnuniyeti

İsviçre’deki eğitim kurumları uluslararası öğrencilere memnuniyeti ödülünü almıştır. Yurtdışında merak edilen eğitim ortamına en iyi örnek İsviçre üniversite okumak deneyimi olacaktır. Yüksek düzeydeki eğitim standardı ve araştırmalarının çığır açması ile ünlü İsviçre MBA programları ile dünya çapında tanınır bir hale gelmiştir. Birçok öğrenci İsviçre’de sadece eğitim görmeyi hayal etmezler eğitim süreleri bittiğinde İsviçre’de kalıp burada kariyer yapmayı da hayal ederler.

İsviçre’de Üniversite Dereceleri

İsviçre’deki üniversitelerin bünyesinde bulunan çeşitli lisans dereceleri bulunuyor. Bu programları sunan kurumlar sanat üniversiteleri, uygulamalı bilimler yüksekokulu, öğretmen eğitimi veren üniversiteler. İsviçre üniversite okumak genellikle 3 yıl sürüyor. Ders, seminer ve pratik çalışma kombinasyonlarından oluşuyor. Mühendislik, sanat, tıp, hukuk ve bilim gibi çeşitli yüksek lisans programları alabilmek mümkündür. Dersi başarı ile tamamlamak için 1. derecede bilgi birikimi gerekiyor. Yüksek lisans programları, öğrencilerin belirli alanında uzmanlaşabilmeleri amacıyla tasarlanıyor.

Doktora programı ise öğrenciler için yeterlilik düzeyi en yüksek olan programdır. Sunulmuş olan konular çeşitli alanları kapsıyor. Doktora eğitimini tamamlamak 3 yıl ile 5 yıl arasında değişiklik gösteriyor. Bu süre zarfları içerisinde doktora tezi için çalışacaksınız ve bağımsız araştırmalar yapmamız gerekecektir. İsviçre üniversite okumak tercihinde bulunan kişiler akademik yılı iki şekilde görecekler. İlkbahar ve sonbahar şeklinde iki sömestr olarak ayrılmıştır. Sonbahar kısmı genellikle Eylül ayında Aralığa kadar sürüyor. Bahar kısmı ise Şubat ayından mayıs ayına kadar sürüyor.

İsviçre Üniversite Fiyatları

Dil-okulu-ucretleri

İsviçre üniversite okumak tercihinde bulunanlar için seçecekleri üniversite ve programa göre ödeyecekleri ücretler değişiklik gösterebiliyor. Her üniversitenin bünyesinde bulundurduğu bölüm için tanımlamış olduğu farklı fiyat aralıkları mevcuttur. Devlet üniversiteleri uluslararası öğrencilerden eğitim için ortalama yıllık ücret olarak 1600 Euro gibi ücretler talep ediyorlar. Ancak bazı programlar özellikle tıp gibi yıllık olarak yaklaşık 16 bin Euro gibi ücretlere çıkabilmektedir.

Devlet üniversitelerinin yanı sıra İsviçre’de özel üniversitelerde bulunuyor. Bu özel üniversitelerin 1 yıllık ücreti ortalama 2 bin Euro ile 20 bin Euro arasında değişen fiyatlarla ve uluslararası öğrencilerin hizmetine sunuluyor. Yurtdışı eğitiminiz için ayrılmış olduğunuz bütçeye bağlı olarak uygun fiyatla üniversite tercihinde bulunmak isteyebilirsiniz bu sebeple uygun fiyatlı üniversiteler hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız.

Üniversite de Geneve Üniversitesi’nin uluslararası öğrencisi için belirlemiş olduğu fiyat ortalama 900 Euro. University of Bern Üniversitesi ortalama 1500 Euro. FHNW Üniversitesi ortalama 1400 Euro. Üniversite de Lausanne üniversite süresi ortalama 1500 Euro ücret talebinde bulunuyor. Belirtilmiş olan fiyatlar 1 yıllık bahar ve sonbahar yani 2 sömestr için.

İsviçre’de Üniversite Okumak

İsviçre Devleti’nin uluslararası öğrenciler için oluşturmuş olduğu birçok burs imkânı bulunuyor. İsviçre’de üniversite okumak tercihinde bulunuyor iseniz bu burs avantajlarını değerlendirebilirsiniz. Gayet uygun maliyetli düşük ücretler ile potansiyeli bulunan öğrencileri daha başarılı olmaya teşvik etmek için devlet bursları veriliyor. Eğitim ve hedeflerinize burslar sayesinde maliyeti azaltarak ulaşabilmeniz mümkün hale geliyor.

Lisans için başvurunuzun sonuçlanmasından sonra yapmanız gereken en önemli şey İsviçre vize başvurusu yapmak olmalıdır. Vize başvurusu yapacaksanız baz evlatları eksiksiz ve doğru olarak konsolosluğa teslim etmeniz gerekiyor.

 • İsviçre vizesi başvuru formu
 • Güncel biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Seyahat rezervasyonu
 • Pasaportunuz veya varsa eski pasaportunuz
 • Vize ücreti
 • Kayıt olmaya kazandığınız ilgili üniversiteden almış olduğunuz evrak

İsviçre’de üniversite okumak süresi boyunca masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlamak adına banka dökümlerini vize işlemleri sırasında ilgili personele vermeniz gerekiyor. Dökümünü iletmiş olduğunuz hesap en az 3 ay açık olmalı. Banka hesabımız da İsviçre’de kullanılmak üzere para bulunmalı.

İsviçre’deki En İyi Üniversiteler

QS World University Rankings listesine göre İsviçre üniversiteleri 2018’in ilk 100 Üniversitesi arasında bulunuyor. Bu üniversiteler;

 • ETH Zürih Üniversitesi 10. sırada.
 • EPFL Ecole Polytechnique Federale de Lozan Üniversitesi 12. sırada.
 • İsviçre Zürih Üniversitesi 73. Sıra.
 • Cenevre Üniversitesi 98. sırada.

2022 QS World University Rankings listesine göre;

 • ETH Zürih – Eidgenossische Techische Hochchule
 • University of zurich
 • University of geneva
 • Swiss Federal İnsttitute of Technology Lausanne
 • University of Basel
 • University of Bern
 • University of Lausanne
 • University of Fribourg
 • Universita Della Svizzera Italiana

İsviçre üniversite okumak için en eski üniversite Cenevre Üniversitesi’dir. Zürih Üniversitesi ise ülkenin en büyük ve en köklü üniversiteleri arasında ilk sırada yer alıyor.

 

İsviçre’deki Popüler Üniversite Bölümleri

Türkiye’de bulunan üniversitelerin tüm bölümlerinin karşılığı İsviçre’deki üniversitelerde bulunuyor. İsviçre üniversite okumak tercihinde bulunanlar için popüler üniversite bölümleri şunlardır;

 • İlahiyat Fakültesi; Eski Yakındoğu Dini Tarihi, Eski Yahudilik, Antik Hristiyanlık, Tefsir Etme, İncil çalışmaları, Din felsefesi, Din eğitimi, İbranice Dili ve Edebiyatı, Sistematik ve Pratik Teoloji
 • İşletme Ekonomi ve Bilişim Fakültesi; bankacılık ve finans, bilgisayar ve ekonomi, ekonomi bilimi, bilişim bilimleri, bilgi sistemi, yazılım sistemleri, genel İş ve ekonomi.
 • Tıp Fakültesi; algoloji, anestezi, çocuk cerrahisi, genel cerrahi, göğüs cerrahisi, göz hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum, kalp ve damar cerrahisi, çocuk kalp ve damar cerrahisi, kulak burun boğaz hastalıkları, ortopedi ve travmatoloji, el cerrahisi, plastik cerrahi, tıp patoloji anabilim dalı, sitopatoloji bilim dalı, üroloji anabilim dalı, çocuk ürolojisi bilim dalı.
 • Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi; klasik arkeoloji, tarih öncesi arkeoloji, Doğu Avrupa tarihi, Yunan filolojisi, karşılaştırmalı Hint Avrupa dil bilimi, İslam araştırmaları, felsefe, siyaset bilimi, İspanyolca dil ve edebiyat.
 • Bilim Fakültesi; biyokimya, biyoloji, kimya, dünya sistem bilimi, coğrafya, matematik, fizik, kimya ve işletme çalışmaları.
 • Hukuk Fakültesi; Medeni Hukuk, uluslararası hukuk, kamu hukuku.
 • Mühendislik Fakültesi; fizik mühendisliği, jeofizik mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve kimya mühendisliği.

İsviçre’de Üniversite Okumak İçin Avantajlı mı?

İsviçre öğrenci yurt imkânı ile uluslararası öğrencilerin %8’lik bir kısmına yaşam alanı tanıyor. İsviçre üniversite okumak tercihinde bulunan öğrenciler konaklama seçeneklerinden bir tanesini tercih ederek sorun yaşamadan eğitim hayatlarına devam edebilirler. Aile yanında konaklama ya da kendi özel evinizi tutma seçenekleri de uluslararası öğrenciler için mevcut.

Uluslararası öğrencilerin yaklaşık %68’i konaklama imkânlarından memnun kaldıklarını belirtiyorlar. Avrupa öğrenci için bu memnuniyetlik oranı %60. Bu durum İsviçre üniversite okumak tercihinde bulunan öğrencilerin konaklama seçeneklerinden ve tesislerinden çok memnun kaldıkları anlamına geliyor.

Yarı zamanlı olarak haftada 15 saat çalışma imkânına öğrencilik hayatınız boyunca sahip olabilirsiniz. Tatil günlerinizde tam gün çalışma imkânına da sahip olacaksınız. Ancak çalışma izni alabilmeniz için ülke sınırları içerisinde 6 ay boyunca ikamet ediyor olmanız gerekiyor.

İsviçre üniversite okumak durumunda lisans dereceniz bulunuyor ise ve üniversite ya da enstitülerin bir tanesinde çalışıyorsanız 6 ay bekleme zorunluluğu sizin için yoktur. Çünkü işveren firma sizin için çalışma izni almalıdır. Bu yüzden tam zamanlı olarak öğrenci statünüz bulunmalı ve bunu korumanız, ayrıca eğitimimizde ilerleme kaydettiğinize dair gerekli belgeleri sunmanız da gerekiyor.