Günümüzde İsviçre’de yüksek lisans yapmak, öğrencilerin ilk sırada tercih ettikleri bir eğitim ülkesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İsviçre’de yüksek kalite standartlarında bir yüksek lisans eğitiminin veriliyor olması bunun en temel nedenleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Avrupa kültürünün izlerini yansıtan ülkenin, yaşam koşulları yönünden de üst kalite standartlarında bir ülke olduğu biliniyor. Bu da gayet doğal olarak İsviçre’nin sıklıkla yüksek lisans konusunda karşımıza çıkıyor olmasını mümkün kılıyor. İsviçre’de yüksek lisans yapmayı istediğiniz zaman karşınıza farklı alternatif seçenekler de çıktığından bu ülkede tam da beklentinizi karşılayacak bir seviyede akademik kariyer yapmanız mümkün hale geliyor.

İsviçre yüksek lisans eğitim sistemi kendine özgü bir özelliğe sahip olduğu kadar güçlü yanıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Dünyanın en iyi bilim insanlarına ev sahipliği yapan İsviçre akademik kariyer konusunda üst düzeyde bir faaliyetin merkezinde yer alıyor. İsviçre’de yüksek lisans süresi 3 ya da 4 sömestr arasındadır. Programın yapısına göre akademik süre de belirlenmektedir. Bu ülkede yüksek lisans yapacaksanız yine tercih ettiğiniz bölüme göre 90 ile 120 kredi arasında bir krediyi tamamlamak durumundasınız. İsviçre’de Berner Fachhochschule gibi uygulamalı eğitimlerin yapılabileceğini üniversiteler de yer alıyor. Yine ülkede, Graduate School of Business Administration gibi daha çok finans sektörüyle ilgili eğitimler alabileceğiniz üniversiteler de bulunuyor.

İsviçre’de Yüksek Lisans Yapmak

İsviçre’de yüksek lisans yapmak isteyenler için çok geniş bir akademik ortamın varlığından söz edebiliyoruz. Ülkede farklı Kantonların farklı eğitim sistemine sahip olduğu biliniyor. Kantonlar arsındaki bu fark derlerin içeriğine de etki ediyor. Dolayısıyla İsviçre yüksek lisans eğitimi gündeme geldiği zaman Kantolar arasında farklılıkların olduğu bir ülke olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir. İsviçre’de yüksek lisans başvuru şartları Avrupa normlarına uygun bir şekilde oluşmaktadır. Burada İsviçre yüksek lisans başvuru belgeleri konusunda tüm evrakları tam ve zamanında teslim etmeniz önem kazanıyor. Bu noktada İsviçre’de yüksek lisans yapmak için istenen belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Kimlik fotokopiniz
 • Tarafınıza ait GPA not ortalamanız
 • Almış olduğunuz ders notlarına dair transkriptiniz
 • Üniversitenizden almış olduğunuz mezuniyet diplomanız
 • Fransızca, İngilizce, İtalyanca ya da Almanca üzerine dil sertifikanız
 • Başvuru yapacağınız üniversitenin başvuru ücretini yatırdığınıza dair belge
 • Başvuru formunuzun kopyası – uzun, anlaşılır bir şekilde ve imzalı olmalıdır
 • Yakın bir zaman diliminde çekilmiş olan tarafınıza ati 2 adet biyometrik fotoğrafınız
 • Üniversitenizdeki bölümünüzden almış olduğunuz referans mektuplarınız – 2 da ya 3 tane
 • Varsa ya da MBA programına katılmayı düşünüyorsanız iş ve staj tecrübenizi gösterir CV örneğiniz

Görüldüğü üzere İsviçre’de yüksek lisans gündeme geldiği zaman tarafınızdan pek çok farklı belge talep edilmektedir. Özellikle bu ülkede mimarlık ya da grafik tasarım gibi teknik alanlarda eğitim almayı istiyorsanız karşınıza mükemmel seçenekler çıkacaktır. Bundan dolayıdır ki İsviçre yüksek lisans konusunda son zamanlarda sıklıkla gündemde yer alan bir ülke konumunda yer almaktadır. Bu arada İsviçre’de yüksek lisans yapacağınız zaman başvuru belgelerinizin tamamını yeminli tercüman tarafından çevrilmiş olması da gerekmektedir.

İsviçre Yüksek Lisans Bölümleri

We equip marketing leaders

İsviçre günümüz şartlarında Avrupa kıtasının en yüksek eğitim seviyesine sahip olan ve Nobel ödülü sayısının en fazla olduğu ilk konumunda yer almaktadır. Dolayısıyla İsviçre nitelikli bir akademik gelişimin yaşandığı bir ülke konumunda yer almaktadır. İsviçre’de yüksek lisans yapmayı istediğiniz zaman karşınıza çok sayıda farklı seçenek çıkacaktır. İsviçre CERN başta olmak üzere pek çok uluslararası bilim merkezine ev sahipliği yaptığı gibi uluslararası kuruluşların da merkezi konumunda yer almaktadır. Yine ülkede dünya çapında bilim insanlarının bulunduğu bilinmektedir. Bu durum İsviçre yüksek lisans bölümleri konusunda da kendisini göstermektedir.

İsviçre’de yüksek lisans bölümleri söz konusu olduğu zaman; çok sayıda farklı bölüm karşımıza çıkmaktadır. Özellikle sağlık konusunda ülkede çok kaliteli bir eğitim sisteminin bulunduğu biliniyor. Yine biyoteknoloji alanında çok sayıda farklı bölüm, ülkedeki nitelikli akademik hayatın merkezinde yer alıyor. Ayrıca ilaç, genetik ve tıp alanında son derece nitelik düzeyi yüksek olan eğitimler bu ülkede yer alıyor. Ayrıca İsviçre’de finans sistemlerine yönelik bölümlerin de yoğun bir düzeyde ilgi gördüğünü rahatlıkla ifade edebiliriz. Bir de İsviçre’de sigortacılık alanlarında yoğun bir seviyede ilgi görmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında pek çok üniversiteye ev sahipliği yapan İsviçre’de ön plana çılan üniversiteler aşağıdaki gibidir;

 • University of Bern
 • University of Geneva
 • ETH Zurich
 • University of Basel

University of Bern

İsviçre – Bern şehrinde yer alan University of Bern; 1834 yılında kurulmuş bir üniversitedir. Toplamda 8 farklı fakülteye ev sahipliği yapan üniversitede 160’tan fazla enstitüyle çok kültürlü bir kampus hayatının bulunduğu biliniyor. University of Bern Albert Einstein tarafından fizik derslerinin okutulduğu bir okul olarak zihinlerde yer edinmeyi başarmış bir üniversitedir. Üniversitede sosyal bilimler başta olmak üzere, mühendislik, işletmeyle teknoloji alanında pek çok bölüm bulunmaktadır. Dolayısıyla University of Bern İsviçre yüksek lisans eğitimi gündeme geldiğinde ilk akla gelen seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

University of Geneva

Cenevre kenti sınırları içerisinde yer alan University of Geneva; 1559 yılında kurulmuş köklü geçmişe sahip üniversiteler arasında yer almaktadır. İsviçre’nin en köklü okulları arasında yer alan University of Geneva; toplamda 150 farklı ülkeden çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitede hukuk ve kimya başta olmak üzere matematikle biyoloji alanında üst seviyede bir eğitim anlayışının bulunduğu bilinmektedir. University of Geneva yüksek lisans program çeşitliliği konusunda üst seviyede bir faaliyetin merkezinde yer almaktadır.

ETH Zurich

İsviçre’nin kültür başkenti olarak ön plana çıkan Zürih ETH Zurich Üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nün 1855 yılında kurulmuş bir üniversite olarak adından sıklıkla söz ettirmektedir. Bilgisayar bilimleri üzerine yoğun çalışmaların yapıldığı bu üniversite IBM, Google ve Microsoft gibi uluslararası markalarla işbirliğinde projeler yürütmektedir. Bu üniversite günümüze kadar geçen sürede pek çok ünlü bilim insansına ev sahipliği yapmıştır. Bundan dolayıdır ki İsviçre yüksek lisans eğitimi söz konusu olduğu zaman ETH Zurich; farklı seçenekleri öğrencileriyle buluşturmaktadır.

University of Basel

Yurtdışından çok sayıda üniversiteye ev sahipliği yapan University of Basel, 1460 yılında kurulmuştur. Basel’de bulunan bu üniversite Avrupa’da kimya sanayisinin merkezi olarak kabul edilen bir kentte eğitim faaliyetleri yürütmektedir. Bu kapsamda Roche ve Novartis gibi dev firmalarda staj yapma olağanın da bulunduğu bir şehir olan Basel, etkili bir kültürel hayatın da merkezinde yer almaktadır. Nanobilim alanında geniş kapsamlı akademik çalışmaların yer aldığı University of Basel, enerji araştırmalarının da yoğun bir seviyede yapıldığı bir üniversitedir.

İsviçre Yüksek Lisans Ücretleri

yüksek lisans burs

İsviçre yüksek lisans yapmayı istediğiniz zaman geniş kapsamlı bir eğitim faaliyetinin bulunduğu bir ülke olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu noktada İsviçre yüksek lisans ücretleri konusunda farklı seçeneklerin karşımıza çıktığı bir ülke konumunda yer almaktadır. İsviçre’de yüksek lisans eğitimi ücretleri söz konusu olduğu zaman karşımıza 22.000 ile 30.000 Dolar arasında bir ücret çıkmaktadır. Burada ödenecek miktarın belirlenmesinde okuyacağınız programın özellikleri temel belirleyici olacaktır.

İsviçre Yüksek Lisans Eğitim Dili

 

Günümüz itibariyle İsviçre dil eğitimi konusunda nitelikli faaliyetlerin bulunduğu bir ülke olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Ülkede Fransızcayla birlikte İngilizce, İtalyanca ve Almanca gibi diller ana dil olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu ülkede yüksek seviyede bir dil eğitiminin bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.  İsviçre’de yüksek lisans yapmayı istiyorsanız TOEFL ya da IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan yüksek skor elde etmeniz gerekiyor. Bütün bu bilgiler ışığında İsviçre yüksek lisans dil eğitimi konusunda üst düzeyde bir eğitim olanağının bulunduğu bir kent olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

İsviçre Master Yapmak İçin Avantajlı Mı?

İsviçre üst düzeyde bir yüksek lisans eğitimin bulunduğu bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz koşullarında İsviçre master yapmak konusunda pek çok farklı avantaja sahip olan bir ülke olarak adından sıklıkla söz ettirmektedir. Bu kapsamda İsviçre’de yüksek lisans eğitiminin avantajları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • İngilizce olarak master dereceleri yapabilirsiniz
 • Bütün Avrupa Birliği ülkelerinde araştırma yapabilirsiniz
 • Uluslararası öğrencilerin bulunduğu çok kültürlü bir akademik ortamda yer alırsınız
 • Çok dilli bir ülke olduğunda bu ülkede pek çok farklı dil konusunda becerinizi geliştirebilirsiniz
 • Yüksek lisans eğitiminizi tamamladığınız zaman tüm dünyada geçerli olan bir diplomaya sahip olursunuz