İtalya’da aşçılık eğitimi almak isteyen gastronomi meraklıları, bölgesel mutfak deneyimleri sunan çok yönlü programlardan yararlanabilirler. Mutfak ve yemek eğitiminin yanında samimi tatil beldelerindeki yemek akademilerinde ve özel aşçılık okullarında; yemek meraklılarını, profesyonel aşçı ve şeflerin mutfak becerilerini ve uzmanlığını açığa çıkarmayı hedefler.

İlgili olarak “İtalya’da Üniversite Okumak” ve “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da gastronomi eğitimi almak isteyen yemek severler, gidecek oldukları mutfak eğitimi programlarında genellikle şöyle bir içerikle karşılaşırlar:

  • Profesyonel aşçılarla mutfak temelini öğrenme
  • Çeşitli bölge mutfaklarının ve özel yemeklerin arka planı
  • Gastronomik seyahatler
  • Yerel restoranları ve yöresel yemeklerin deneyimi
  • Şarap imalathanelerine ve bölgesel pazarlara ziyaretler

Bunun yanında oldukça kısa süreli İtalya’da aşçılık eğitimi seçenekleriniz de bulunmaktadır:

  • Toscana yemekleri
  • Bologna mutfağı
  • İtalyan pazarları ve alışveriş
  • Sicilya yemekleri
  • Çiftlik ve kırsal aşçılık

Avrupa ambiyansına, kırsaldan yarı modern tesis ve mutfaklardaki küçük sınıflara hazırlıklı olun. Çoğunluğu İngilizce olan kurslarda İtalyanca seçeneğiniz de tabii ki bulunur.

Ayrıca “İtalyanca Kursu” içeriğimize de göz atmayı unutmayın!

İtalya'da Gastronomi Eğitimi

En İyi Gastronomi Okulları | İtalya’da Aşçılık Eğitimi

İtalya’da İngilizce veya İtalyanca eğitim olanağı sunan birçok aşçılık (gastronomi) okulu bulunmaktadır. Mutfakta pratiğe dayalı olan bu eğitimlerle birlikte ayrıca eğitim alanlara üstün İtalyan yemek kültürünü kazandırmak esaslı teorik eğitimler ve seyahatler de düzenlenmektedir. 

İtalya şüphesiz ki mimarisi ve sanatıyla dünyanın gözde yeri olduğu gibi mutfak sanatlarında da gastronominin en iyi hangi ülkede okunacağının kesin ve net yanıtıdır. Sadece İngilizce bilmeniz halinde dahi İtalya’da gastronomi eğitimi alabileceğiniz birçok devlet üniversitesi imkanı da bulunmaktadır. 
 
 

Herhangi bir kalite sırası yapılmaksızın aşağıda İtalya’da en iyi aşçılık okulları başlıklar halinde incelenmiştir.

1- Italian Institute for Advanced Culinary and Pastry Arts

İtalya’nın Satriano şehrinde bulunan en ünlü İtalyan mutfak sanatları okullarından biridir. 2 günden 3 aya kadar süren çift dilli daldırma(immersion) programları bulunur. Kurslar ve atölyeler, profesyonel şeflere ve pasta şeflerine belirli bir mutfak veya yemek pişirme tarzını derinlemesine anlamalarını sağlamak için tasarlanmıştır ancak ciddi İtalyan yemek meraklıları tarafından da beğenilebilir.

İtalya’nın her yerindekine benzer mutfaklarda saygın ve deneyimli İtalyan şeflerden bir şeyler öğreniyorsunuz. Popüler programlar şunlardır: İtalyan Mutfağı Yüksek Lisansı, Sicilya’da İleri Akdeniz Mutfağı ve Pastacılık, Tatlılar ve Özel Ekmekler.

2- International Cooking School of Italian Food and Wine

Bu okul diğerleri için bir rehber görevi görür. Tatil yemeği kursları, İtalyan yöresel yemeklerinde sürükleyici deneyimler için sizi profesyonel ve özel mutfaklardan, cucinalardan geçirir. Birinci sınıf ve ucuz malzemeler için kırsal yerel pazarlarda nasıl gezineceğinizi öğrenin, bölgesel peynirler ve şaraplar üreten yerel yemek ustalarını ziyaret edin ve en önemlisi ise restoran mutfaklarını deneyebilirsiniz.

3- Cordon Bleu

Nitelikli şeflerin resmî bir mutfak atmosferinde uygulamalı deneyim sunduğu ünlü bir kurum. Amatörlere ve profesyonellere yönelik ayrı kurslar vardır. Gelecek vadeden şefler, İtalyan aşçılık ve hamur işlerinde (10-12 hafta) kısa süreli profesyonel kurslara katılabilir.

Enstitü ayrıca Mutfak Sanatları ve Yüksek Mutfakta üç yıllık lisans ve iki yıllık yüksek lisans derecesi sunmaktadır.

4- Academia Barilla in Parma

Evet, bir makarna şirketi. Geleneksel makarna yapma sanatını öğrenmek için İtalya’da aşçılık eğitimi almayı düşünebilirsiniz. Dersler günlük ve biraz pahalıdır ancak makarnayı çok seviyor ve eğitim düşünceniz varsa buna değecektir.

5- Italian Gourmet

“En İyi Yüz Makarna Sosu” kitabının yazarı Diane Seed 30 yılı aşkın süredir Roma’da yaşıyor. Aşçılık okulu Roma’nın merkezinde bulunuyor ve ayrıca Yunanistan, Endülüs, İstanbul, Marakeş ve Hindistan gibi çeşitli lokasyonları içeren gastronomik turlar sunuyor.

6- Apicius International School of Hospitality

Floransa’nın merkez pazarının yakınında bulunan Apicius (Floransa Sanat Üniversitesinin mutfak kolu) benzersiz bir öğrenme deneyimi sunar. Pişirme ve Pastacılık, Mutfak Sanatları veya Şarap Çalışmaları gibi bir yıllık sertifika kursları verilmektedir. Dört yıllık Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Kursu, iki yıllık Mutfak Sanatları Kursu gibi İtalyan mutfağı bölümlerinin programlarına kaydolabilirsiniz. Öğrenciler enstitünün kaliteli yemek (fine dining) restoranı Ganzo’da stajyerlik yaparlar. Fırıncılık ve pastacılık öğrencileri ise Fedora adlı fırınını işletirler.

7- Manuelina Culinary

Brescia’daki Cast Alimenti Eğitim Tesisi’nde yer alır ve lüks gastronomik turlardan her şey dâhil yüksek lisans programına kadar çeşitli mutfak eğitim programları sunar.

8- Coquis

Mutfak dünyasına yeni giren (2012) okul, eğitim tesisi ve yemek pişirmeye modern yaklaşımı ile popülerdir. İleri düzeyde, Bilim ve Mutfak Sanatları başlıklı Fen Bilimleri Lisans derecesine sahipsiniz. Bu altı dönemlik kurs, Gıda Endüstrisi Araştırma veya Öğretim Fakültesinde bir şef, danışman olarak çalışmak için gereken teknik ve bilimsel becerileri öğretir. Ayrıca Coquis, Profesyonel Mutfak Gecesi adında, iş deneyimi olmayanlar için 27 haftalık özel bir kariyer programı da sunar.

9- Vesuvio International School of Hospitality (VISH)

Tarihi Napoli şehrinde bulunan VISH, deneyimli öğretmenler tarafından hem kısa hem de uzun süreli İngilizce kursları sunmaktadır. Otelcilik sektöründe bir kariyerle ilgileniyorsanız, üniversite düzeyindeki 1 yıllık yoğun Mutfak Sanatları ve Otelcilik Yönetimi Bölümü Lisans programlarına bakın.

10- Sapori University

Sanatsal şehir Perugia’da pizzadan çikolata yapımına, kısa süreli kurslarla çeşitli beceriler ve pişirme teknikleri edinebilirsiniz. Mutfak sanatları alanında akademik bir kursa katılan öğrencilere burs sunan birkaç enstitüden biridir. Yedi aylık staj kursunda, İtalyan Şefi sizi restoranlarda, otellerde ve yemek şirketlerinde çalışmanız için gereken eğitimleri sağlayacaktır.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” sayfamıza göz atabilirsiniz.

11- Florence Culinary School (FCAS)

Floransa’da bir başka aşçılık okulu olan FCAS, restoran veya barista stajları ile özelleştirilmiş İtalyan Mutfağı Şefi Eğitim kursları sunmaktadır. 6, 12 veya 18 aylık eğitimlere katılabilirsiniz. Kurs çalışmasının bir parçası olarak İtalyanca dil dersleri ve Sommelier eğitimi verilmektedir. 6 aylık İtalyan Ev Yemekleri Pişirme Kursu, öğrencilerin ev yemekleri yapan bir restoran veya lokanta gibi yerlerde işe başlamasına yardımcı olabilir.

12- Italian Chef Academy

Roma’nın zarif bir kesiminde, merkez pazarın yakınında bulunan akademi, İtalyan mutfağı üzerine yapılandırılmış İtalya’da aşçılık eğitimi sunmaktadır. “Profesyonel Aşçı” kursunun yemek pişirme temellerini ve gıda güvenliğini kapsayan dört öğrenme seviyesi (atölye çalışmaları ve staj dâhil) vardır. Ayrıca akademi, akredite mutfak okullarından uluslararası şeflere yönelik İtalyan mutfağında üç ila altı aylık bir kursa sahiptir.

Ayrıca İtalya’ya üniversite eğitimi almak için gitmeyi düşünüyorsanız “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımız da ilginizi çekebilir.

En İyi İtalyan Mutfağı Yemekleri

İnsanın okuduğu yer ikinci memleketi gibi olur. Okunan yer ile öylesine iç içe olunca ister istemez geçmişi, kültürü ve en önemlisi mutfağı hakkında da az çok bilgi sahibi olunur. Fakat yine de her şeyi deneyimleyebilmek mümkün olmaz. Bu nedenle İtalya’da okuyanlar ya da okumak isteyenler için mutlaka tatmanız gereken en iyi İtalyan mutfağı lezzetlerinden bahsedeceğiz.

Dünyanın en zengin mutfak kültürlerinden birine sahip olan İtalya’da tercih edilen lezzetler, bölgelere göre farklılık gösterir. Bununla birlikte tüm dünyaca bilinen ve İtalya’ya mal olmuş birçok yemek de bulunur. Pizza ve spagetti bunlardan bazılarıdır fakat tabii ki oldukça zengin olan İtalyan mutfağı bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca Türk mutfağıyla da yer yer benzerlik gösterir. Hamur işi ve et yemeklerinin çokluğu İtalyan mutfağı içinde göze çarpar. İtalya’da aşçılık eğitimi alırken de sürekli haşır neşir olacağınız o lezzetlerden bazıları şunlardır:

Lazanya | İtalya’da Aşçılık Eğitimi

Lazanya, İtalya’nın en meşhur yemeklerinden biridir. Bir çeşit makarnayla birlikte et ve beşamel sosunun farklı destekleyici malzemeler ile birleştirilerek ortaya çıktığı harika bir yemektir.

Tortellini | İtalya’da Aşçılık Eğitimi

İtalyan mutfağı, spagetti ve makarna çeşitleriyle yapılan yemekleri fazlaca barındırır. Tortellini de onlardan biridir. Tercihe göre peynirli veya kıymalı yapılır. Parmesan peyniri ve domates sosu ile servis edilir. Çok farklı bir tat değil ama oldukça lezzetlidir. 

Osso Buco | İtalya’da Aşçılık Eğitimi

Yemeklerin garip isimleri sizi şaşırtmasın. İtalyan mutfağı aslında oldukça bildiğimiz tatları barındırıyor. Osso Buco da garip isimli bilindik bir lezzet. Dana inciğinin yağlandıktan sonra una bulanarak kızartılması ile yapılıyor. Tercihe göre değişkenlik gösterebilecek olan soğan, sarımsak, kereviz ve defne yaprağı gibi malzemelerle de desteklenen yemek, üzerinde domates sosu ile servis ediliyor.

Minestrone | İtalya’da Aşçılık Eğitimi

Bol vitaminli ve aynı zamanda bol malzemeli bir sebze çorbası olan Minestrone, bu kadar çeşitli malzemeyi içermesinden dolayı büyük çorba olarak da adlandırılır. İtalyan mutfağı kültürünün ne kadar geniş olduğunu kanıtlar nitelikte bir yemektir. Kabak, ıspanak, soğan, havuç, pirinç, fesleğen, kuru fasulye gibi zengin malzemelere sahip yemek, tavuk suyu ile pişirilir. Malzeme çeşidi isteğe göre azaltılabilir ya da arttırılabilir.

Margarita

İtalyan mutfağı denildiğinde akla gelen ilk lezzetlerden biri pizzadır. Margarita, İngiltere kraliçesi Margarita’ya özel olarak tasarlanan pizza çeşididir. 1889 yılında Napoli ziyareti sırasında pizzayı tadan kraliçe, tadını oldukça beğenmiştir. Domates, mozzarella peyniri ve fesleğen yaprakları gibi malzemeleri bulunan Margarita, ince hamurdan yapılır.

Ravioli 

İtalyan mutfağı ile Türk mutfağının bazı noktalarda benzerlik gösterdiğini söylemiştik. Sıradaki yemeğin ise neredeyse ikizi bizim mutfağımızda bulunuyor. Mantıya oldukça benzeyen ravioli yemeği; et, peynir ya da pesto sos gibi malzemelerle yapılabiliyor.

Carpaccio | İtalya’da Aşçılık Eğitimi

Carpaccio, kısaca çiğ sığır eti filetosudur. Çok ince dilimli et ile yapılan bu ilginç yemeğin bir de hikâyesi bulunuyor. Anlatılana göre 1550 yıllarında sadece çiğ et yiyebilen bir kontes varmış. Kontes, Venedik’te Harry’s Bar ve Cipriani Hotel’e gelmiş. Otelde kontese ince dilimlenmiş çiğ et, hardalla birlikte servis edilmiş. Böylece İtalyan mutfağı, yeni bir lezzet kazanmış.

Calzone

Pizza hamurundan hazırlanan ve bizdeki pideye benzeyen bir yemek Calzone. Bizim damak tadımıza çok da uzak değil. Tabii ki malzemelerinde isteğe göre farklılık gösterebiliyor ve malzeme konusunda esnek davranılabiliyor. Tipik İtalyan mutfağı lezzetlerinden biri olan Calzone, mozzarella peyniri ve fesleğen ile tatlandırılıyor.

Frittatina e Arancini

Küçük atıştırmalık tarzında oldukça güzel bir yemek olan Frittatina e Arancini, köfteye benzeyen bir yemektir. Makarna, kıyma, bezelye ve krema ile yapılır.

Sfogliatella

İtalyan mutfağı tatlılarının en bilindiklerinden biri olan Sfogliatella, lezzetli bir hamur işidir. Tereyağı, şeker, tarçın, portakal kabuğu ve ricotta peyniri ile hazırlanır.

Tiramisu

Bisküvi, yumurta, mascarpone peyniri, kahve ve kakao gibi malzemelerle yapılan Tiramisu, basit malzemeler kullanılmasına rağmen oldukça lezzetli bir tatlı. Eskiden İtalya’da bu tatlının afrodizyak etkisi olduğuna inanılırmış. Bu nedenle Tiramisu, tüm asilzadeler tarafından bir hayli tercih edilmiş ve zamanla tüm dünyaya yayılan bir tatlı olmuş.

Dondurma

İtalya’nın lezzetlerini anlatırken dondurmasından bahsetmemek olmazdı. İtalyan dondurması, buradan ayrıldıktan sonra en çok arayacağınız tatlardan olabilir. Envaiçeşit İtalyan dondurmasını tatmadan kesinlikle bu ülkeden ayrılmamalısınız.

Pava Education, İtalya’da aşçılık eğitimi ve diğer üniversite programları için danışmanlık hizmeti vermektedir. Eğer siz de İtalya’da hem bu lezzetleri yerinde tatmak hem de İtalya’da eğitim almak istiyorsanız hemen başvuru formunu doldurun. Uzman iş ekibimiz en hızlı şekilde size dönüş sağlayacaktır.