İtalya’da burs olanakları sayesinde yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrenciler lisans, yüksek lisans ya da sanat okulları gibi birçok eğitim imkanlarından yararlanabiliyor. 

Öğrenciler için büyük fırsatlara kapı aralayan İtalya, aynı zamanda oldukça turistik bir ülkedir. Dünya kültür mirası listelerinde oldukça fazla zenginlikleri kapsamında barındıran ülke; mutfağı, şehir yaşantısı, mimarisi, eğlence hayatı, eğitimi ve sanat olanaklarıyla bir hayli cazip bir şehirdir.

İtalya'da Burslu Üniversite Olanakları | İtalya'da Burslu Üniversiteler

Bununla beraber İtalya veya yurtdışında okumanın getirdiği maddi külfet, öğrencileri burslu okuma seçeneklerine yönlendiriyor.

İtalya, Avrupa’da en fazla yabancı öğrencinin eğitim aldığı ve burs olanaklarının da en fazla olduğu ülkelerden biridir. İtalya’da burslu okumak, öğrencilerin yurt dışında geçirdiği süre boyunca rahat bir eğitim ve sosyal yaşama sahip olmalarını sağlayacaktır.

Özellikle son yıllarda İtalya’da İngilizce eğitim görmek, son dönemlerde açılan İngilizce dil okulları ve bölümlerle beraber tatmin edici bir seviyeye gelmiştir. Bu nedenle çoğu ülkeden olduğu gibi Türkiye’den de her sene pek çok öğrenci İtalya’da burslu okumak için başvuru yapıyor. 

Ayrıca bunlarla ilgili olarak “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İtalya'da Burs Olanakları | İtalya'da Gezilecek Yerler

İtalya’da Burslu Okumak

İtalya’da burs olanakları, üniversiteyi burslu okumak isteyen öğrenciler için yıllık 2000 ile 5000 Euro arasında değişmektedir. Burs alabilmek için belirli koşulların sağlanması gereklidir. Bu koşullar, üniversiteler ya da bölgeler arasında değişiklik gösterebilecektir.

Burs olanakları 3’tür, bunlar;

Devlet bursu

İtalya devletince öğrencilik dönemi boyunca sağlanan karşılıksız burstur. Bur başvurusu oluşturulduktan sonra öğrencinin aile gelirine bakılır, uygun koşulları sağlıyorsa 5000€-8000€ arasında bir burs sağlanır. 

EDISU, DSU ve Özel üniversite bursları

  EDISU, DSU ve özeli üniversite bursları her üniversite için değişkenlik göstermektedir. Bazı üniversitelerde burslar yarışma sonucuna göre de dağıtılabilmektedir. Bu burs olanaklarının değerlendirilmesinde de aile geliri değerlendirilir, eğer uygunsa ortalama 4500€ – 5500€ arasında burs verilmektedir.

Başarı bursları 

İtalya’da birçok farklı kurum tarafından başarılı öğrencilere sağlanan burs olanaklarıdır. Genellikle 6000€ – 8000€ aralığında olan ve kurumdan kuruma değişkenlik gösteren bu burslarda İtalya’daki okul başarısı da önemli bir faktördür.

İtalya’da Burs Başvurusu Nasıl yapılır?

İtalya’da eğitim görürken burslardan faydalanmak isteyen öğrencilerin burs başvurusu yapabilmeleri için öncelikle duyurularda yer alan şartları yerine getirmeleri gerekiyor.

Bu şartlardan bazıları yaş sınırı, dil bilgisi yeterliliği ve eğitim belgesi evraklarıdır. Başvurular her sene nisan ve mayıs ayları arasında yapılır. Öğrencilerin İtalya’da burs olanakları adına başvuru yapabilmeleri için şu koşulları karşılamaları beklenir; 

  • İtalya’da bir okula kayıtlı olmak 
  • 18 – 36 yaş arasında olmak (İtalyan dili öğretmenleri için üst sınır 45) 
  • En az B1 düzeyinde İtalyanca bilmek (İngilizce eğitim alacaklar için bu şart geçerli değildir.

Başvuruları internet üzerinden yapabilmek mümkündür. Başvuru sürecindeki şartları karşılamak ve başvuru süresini kaçırmamak için gerekli koşullara ve duyurulara dikkat edilmesi büyük önem arz eder. 

İtalya Uluslararası Öğrenci Bursları 

İtalya’da yabancı öğrenciler için burslar, hükûmetler arasındaki ikili anlaşmalar sonucu belirlenir. Lisans, yüksek lisans, doktora programları ve dil kurslarında eğitim görenler, burs alabilirler. İtalya’da burslu okumak isteyen yabancı öğrencilere tahsis edilen burslar aşağıdaki eğitim programlarına göre veriliyor: 

İtalya'da Burslu Okumak

İtalya’da Burs Veren Üniversiteler ve Kurumlar

İtalya’da tüm uluslararası öğrenciler, finansal yardım haklarına sahip olan İtalyan öğrencilerle aynı imkâna sahiptirler.

Uluslararası öğrencilerin başvurabileceği ulusal ve bölgesel düzeyde devlet bursları bulunmaktadır. Ayrıca bazı İtalyan üniversiteleri, uluslararası öğrenciler için İtalya’da burs olanakları sunmaktadırlar.

İtalya Devletinin Sağladığı Burslar

İtalya Devleti, İtalya’da hem vatandaşlarına hem de yurt dışında ikamet eden İtalyan vatandaşlarına (IRE) eğitim için burs vermektedir. Bu burslar, öğrenim harcı, sağlık sigortası ve aylık harçlık içermektedir. Sadece üç, altı veya dokuz aylık burs için başvurmak mümkündür.

Bursların verildiği kursları şu şekilde sıralayabiliriz:

İtalyan Dışişleri Bakanlığı ve İtalyan Ekonomi Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen “İtalya’daki Yetenekli Öğrencilere Yatırım Yapın” Projesi; Azerbaycan, Kolombiya, Mısır, Etiyopya, Gana, Hindistan, Endonezya, İran, Kazakistan, Meksika, Türkiye, Tunus ve Vietnam’dan gelen öğrencilere İtalya’da burs olanakları ve yanında daha birçok avantaj da sunmaktadır.

Bu sayede öğrencilere yeteneklerini geliştirmeleri ve prestijli İtalyan üniversitelerinde Mühendislik, İleri Teknolojiler, Mimarlık, Tasarım, Ekonomi ve Yönetim Alanlarında İngilizce olarak yüksek lisans ve lisansüstü dersler alarak uzmanlaşmaları için fırsat verilmektedir. 

EDISU Piemonte Bursları

AB dışındaki uluslararası öğrenciler de dâhil olmak üzere tam zamanlı lisans , yüksek lisans, single cycle lisans ya da Piedmont Üniversitelerinin birinde (Politecnico of Torino, University of Torino, University of Eastern Piedmont gibi anlaşmalı üniversiteler) kayıtlı olan öğrenciler de ekonomik gereklilikleri karşıladıkları sürece EDISU burslarına başvurabilirler.

Yarı zamanlı öğrenciler de herhangi bir lisans derecesine kayıtlılar ise başvurabilirler. Burs miktarı, birçok koşula bağlı olarak değişebilir. Ek olarak yerleşik olmayan öğrencilere konaklama hizmeti de verilebilir.

Bologna Üniversitesi Bursu

Bologna Üniversitesi Burs İmkânları

Bologna Üniversitesi uluslararası öğrenciler için eğitim bursları vermektedir. Üniversitede lisans, yüksek lisans veya single cycle derecesi programlarına kayıt olmak isteyen uluslararası öğrenciler için fırsatlar sunmaktadır. Her bir burs bir akademik yıl için verilir. Öğrenciler her yıl yeniden başvuru yapmak durumundadırlar.

Üniversiteyle alakalı detaylı bilgi için “Bologna Üniversitesi” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Pavia Üniversitesi Bursu

Pavia Üniversitesi Burs İmkânları

Gelişmekte olan ülkelerle uluslararası iş birliği sağlamak amacıyla Pavia Üniversitesi (UNIPV), gelişmekte olan ülkelerden seçkin öğrencilere burs vermektedir.

Üniversiteyle alakalı detaylı bilgi için “Pavia Üniversitesi” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bocconi Üniversitesi Bursu

Bocconi Üniversitesi Burs İmkânları

Bocconi Üniversitesi, herhangi bir lisans programına veya Bocconi’deki yüksek lisans programına kayıt olan uluslararası öğrencilere başarı durumlarına göre burslar sunmaktadır.

Üniversiteyle alakalı detaylı bilgi için “Bocconi Üniversitesi” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Politecnico di Milano Bursu

Politecnico di Milano Burs İmkânları

Politecnico di Milano Üniversitesi, Master of Science programına kabul edilen en yetenekli uluslararası öğrencilere her yıl bir dizi başarı bursu sunmaktadır.

Üniversiteyle alakalı detaylı bilgi için “Politecnico di Milano” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Politecnico di Torino Bursu

Politecnico di Torino Burs İmkânları

Politecnico di Torino Üniversitesi, uluslararası öğrencilere Mühendislik ve Mimarlık gibi belirli alanlarda akademik programlara katılmaları için burslar sunmaktadır.

Üniversiteyle alakalı detaylı bilgi için “Politecnico di Torino” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Cattolica Üniversitesi Bursu

 

Cattolica Üniversitesi Burs İmkânları

UCSC (Università Cattolica Del Sacro Cuore) Uluslararası Bursu, uluslararası öğrencilerin diploma programlarına başvurmalarını teşvik etmek amacıyla Università Cattolica tarafından teşvik edilen yıllık öğrenim harcı indirimidir. İndirim toplam maliyetin yaklaşık %30’unu kapsamaktadır.

Üniversiteyle alakalı detaylı bilgi için “Cattolica Üniversitesi” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Padova Üniversitesi Bursu

Cattolica Üniversitesi Burs İmkânları

Padova Üniversitesi, iyi bir akademik sicile sahip olan ve üniversiteye hâlâ devam eden, hem İtalyan hem de yabancı olan düşük gelirli öğrencilere maddi destek vermektedir.

Burs, üniversite kantinlerinde konaklama ve yemek gibi para ve kısmi hizmetlerden yararlanmadan oluşmaktadır. Padova Üniversitesi, İngilizce öğretilen lisans ya da yüksek lisans derecesine sahip olmak isteyen yetenekli adaylara tam burs sağlayan Padova Uluslararası Mükemmellik Burs Programı da sunmaktadır.

Üniversite ve şehir ile alakalı daha detaylı bilgi için “Padova Üniversitesi”  ve ” Padova Şehri” yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Scuola Normale Superiore di Pisa Bursu

Scuola Normale Superiore, hem İtalya vatandaşlarına hem de uluslararası öğrencilere 78’i tam burslu olmak üzere doktora programı için İtalya’da burs olanakları sunmaktadır. Doktora programına kabul edilen tüm öğrenciler öğrenim ücretleri ve yaşam masrafları dâhil olmak üzere tam mali destek alırlar.

Scuola Normale Superiore di Pisa Bursu | İtalya'da Burs Olanakları Olan Üniversiteler

Eğer siz de İtalya’da okurken burslardan faydalanmak istiyorsanız Pava Education Danışmanlık Hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Pava Education, İtalya’da devlet üniversitelerinde burslu okumak isteyen adayların burs başvuruları ve süreç takibini profesyonel bir şekilde gerçekleştirir. Bunun için tek yapmanız gereken başvuru formunu doldurmak, uzman ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçmektedir.