İtalya’da çalışmak birçok avantajlar sağlayan bir deneyimdir. Genelde yurtdışında yabancılar için birçok iş imkanı bulunsa da bu imkanları değerlendirmek için iyi bir araştırma eforu gerekli olmaktadır. İtalya gibi kültürel zenginliğin fazla olduğu ülkelerde yabancıların çalışabileceği birçok meslek olmaktadır.

Turizm, sanayi, moda, tekstil, gastronomi gibi birçok sektörde gelişmiş bir yapıya sahip olan İtalya her kültürden insanın buluştuğu bir ülkedir. Bu açıdan sadece İngilizce bilgisi olan kişilerin de oldukça rahat bir şekilde iş bulabilmesi mümkündür. Yabancı ülkelerde iş imkanlarından yararlanmak isteyen kişiler çalışma izni vizesi almalı ve gerekli diğer şartları sağlamalıdır.

Genelde İngilizce bilenler İtalya’da Milano, Roma, Venedik gibi turistik olan şehirlerde kolaylıkla iş bulabilir. Ayrıca herhangi bir işe giren kişiler 4-5 ay gibi bir sürede İtalyancayı da öğrenebilmektedir. İtalyanca öğrenenler ülke genelinde daha farklı işlere de dahil olabileceklerdir.

İtalya'da Çalışmak İçin İş İmkanları Neler?

İtalya’da Kimler Çalışabilir?

Genel olarak İtalya’da çalışmak isteyen yabancı ülkedeki kişiler dil öğrenmek, yeni bir kültür tanımak, farklı bir sektörü tanımak gibi amaçlarla iş imkanlarını değerlendirmektedir. İtalya birçok uluslararası firmaya ev sahipliği yaptığından meslek seçenekleri arasında nitelikli imkanlar da oldukça yaygındır.

İtalya’da çalışmak isteyen yabancılar genelde birkaç farklı seçeneğe sahiptir. Mevcut bir konuda teknik bilgisi ve deneyimi varsa sadece İngilizce bilgisiyle İtalyan uluslararası iş yapan firmalarda yazılımcı, veri bilimci, moda tasarımcılığı gibi mesleklerde nitelikli çalışan olarak görev alabilir. Bunun dışında herhangi bir teknik bilgisi ve tecrübesi olmayan ancak yeterli seviyede İngilizce ya da İtalyancası olan kişiler garsonluk, dil öğretmenliği, çevirmenlik, turizm rehberliği, satış danışmanlığı gibi farklı türden işler yapabilmektedir.

Ayrıca bir diğer seçenek olarak İtalya’da şirket kurup kendisini bu şirket bünyesinde belirli görevde çalışan olarak tanımlama gibi bir seçenek de sayılabilecektir. Şirket kuran kişiler ayrıca davet göndererek başka ülkeden kişileri de çalışan olarak İtalya’ya alabilmekte ve hem şirket kurucularına hem de çalışanlara oturum izni gibi haklar tanımaktadır.

 

İtalya’da Çalışmak İçin Şartlar Nelerdir?

Mevcut bir mesleki deneyiminiz var ve İtalya’da bunu devam ettirmek istiyorsanız, sahip olmanız gereken iki kritik şey bulunur. Bunlardan ilki çalışma vizesi, ikincisi de yabancı dil. Ancak yabancı dil aynı zamanda yaşanılarak öğrenilen bir tecrübe olduğundan ileri seviye bir yetkinliğe sahip olmak gibi bir beklentiniz olmamalı. Yani ortalama günlük konuşmaları yapabilecek seviyede İtalyancanız veya İngilizceniz varsa bundan sonrasını çalışma sürecinde ilerletebilirsiniz, zaten birçok işte diyaloglar temel düzeyde olmaktadır.

İtalya’da çalışmak için siz yabancı statüsünde olacağınız için çalışacağınız kurum yabancı çalışan için ilgili işlemleri ve onayları sağlar. Hatta doğrudan yabancılar için davet çıkartarak çalışma vizesinin çıkartılması gibi süreçler de hızlandırılabilecektir. Çalışma vizesi, pasaport ve diğer gerekli izin ve belgeleri toplayan kişiler İtalya’ya seyahatini gerçekleştirip işe giriş kaydını oluşturabilir.

Bunlar dışından İtalya’da çalışmak için şu koşullar sağlanıyor olmalıdır:

 • Mevcut bir meslek devam ettirilecekse denklik belgesi alınması gerekebilir
 • Çalışma vizesi alabilmek için gerekli tüm evraklar konsolosluğa verilmeli
 • İtalya’ya giriş yapıldığında oturum izni ve vergi kodu (codice fiscale) alınmalı
 • Öğrenci iken çalışma durumu varsa yine okulun temsilciliğine danışılmalıdır

Çalışma İzni Vizesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Yurtdışı ülkelere çıkabilmek için ülkeler arasında yapılan anlaşmalara göre bazı ülkelerden diğer ülkelere seyahat için sınırlamalar olabilmektedir. İtalya Avrupa ülkeleri açısından vizesiz seyahate imkan tanısa da Avrupa ülkesi olmayan ülkelerden seyahat için vize şartı aranır. Bu vizeler seyahat vizesi, öğrenci vizesi gibi isimler alır ve amaçlarına göre süreleri sınırlandırılmıştır. Bu vize türlerinden biri olan çalışma izni vizesi de kişilere İtalya’da oturum izni ve belirli işlerde çalışma gibi olanaklar sağlamaktadır.

İtalyan çalışma izni vizesi genelde birçok işe yarar ve kişilere şu avantajları sağlar:

 • Uzun süre oturum izninden yararlanabilme
 • Uluslararası alanda kariyer ilerletme
 • Sosyal haklardan yararlanma
 • Sağlık, emeklilik gibi sigortalar
 • İtalyanca öğrenebilme ve diğer kurs olanakları
 • Kendi işini kurma ve ev satın alma gibi haklar

Ayrıca çalışma izni vizesine kişiye uzun süreli oturum izni tanıdığı için D tipi vize veya uzun süreli de denilebilmektedir. D tipi çalışma izni vizenizi ilgili evrakları toplamanız halinde yoğunluk durumuna göre 1-2 hafta içinde teslim alabilirsiniz.

İtalya'da Hangi Mesleklere İhtiyaç Var?

İtalya’da çalışma izni vizesi nasıl alınır?

Çalışma izni vizesi almak için öncelikle İtalya’da bir işveren ile anlaşmanız gerekmektedir. İşveren İtalya İş Ajansı’na (Agenzia delle Entrate) başvurarak sizin adınıza çalışma izni talebinde bulunabilir, veya bu süreci siz gerçekleştirebilirsiniz. Eğer işverenle İtalya içinde anlaşmışsanız Türk konsolosluğundan çalışma izni vizenizi talep edebilirsiniz. Eğer Türkiye’de iken çalışmak için davet aldıysanız vizenizi çıkartmak için İtalyan konsolosluğuna başvurmanız gereklidir.

Çalışma izni vizesi için gerekli belgeler nelerdir?

İtalya’da çalışma vizesi çıkartmak için öncesinde pasaportunuzu çıkartmış olmalısınız, ilave olarak getirilmesi gereken belgeler ve evraklar arasında fotoğraf, işvereninizin sizi davet ettiğine dair iş sözleşmesi ve çalışma izni talep formu sayılabilecektir. Bu belgeleri teslim etmek için öncelikle konsolosluktan randevu almalı ve süreleri doğru takip etmelisiniz. Genel olarak işverenin yabancı çalışan çalıştırmak için alması gereken izin 1 ay veya daha uzun sürebileceğinden bu süreler dikkate alınmalıdır.

Çalışma vizesinin süresi var mı, sınırsız oturum izni sağlar mı?

İtalya’da çalışmak için çıkartacağınız çalışma izni vizesinin süresi genelde 1 yıl ve daha uzun süreli oturum izni amaçlı verilen vize olarak değerlendirilir. Ancak İtalya’da mevcut bir çalışan olarak kalmanız halinde ve geçici bir süre çalışma sözleşmesi ile çalışmıyorsanız bu vizenin süresi dolmamaktadır. Yani girdiğiniz işte aktif çalışıyor durumda olduğunuz sürece çalışma izni vizesi size sınırsız bir oturum izni gibi imkan sağlamaktadır. Aynı durum kendi kurduğunuz şirketler için de geçerlidir.

İtalya’da Çalışmak İçin İş İmkanları Nelerdir?

Genel olarak İtalya sektörel olarak birçok alanda gelişmiş bir ülkedir. Moda, turizm, sanayi, tekstil, teknoloji ve finans gibi her alanda Avrupa’da önemli bir ülke konumundadır. Bu açıdan İtalya’da idealist olarak kariyer olanaklarını değerlendirmek isteyen kişiler için de nitelik gerektirmeyen mesleklerde ustalaşmak ve orada ilerlemek isteyenler için de binlerce seçenek bulunur.

İtalya’da teknik alanlarda kariyerini ilerletmek isteyenler şu sektörlerdeki mesleklerde çalışabilir:

 • Otomotiv sanayisi, birçok ünlü İtalyan otomotiv markası bulunur. Bu alanda sürekli yapay zeka yazılımcılara, robotikçilere ve mühendislere sürekli ihtiyaç olmaktadır.
 • Tekstil ve moda, İtalya Armani, Gucci, Prada, Dolce & Gabbana, Versace gibi dev giyim markalarına ev sahipliği yapmasının yanı sıra moda haftasının da kalbi olan bir ülkedir.
 • Mutfak ve gastronomi, gıda endüstrisi açısından en zengin mutfağa ve en önemli lezzetlere ev sahipliği yapan İtalya gastronomi ve mutfak bilimi için en güzel lokasyondur.
 • Turizm endüstrisi, Milano, Roma, Venedik, Floransa ve daha birçok önemli şehirleri her sene yüz binlerce ziyaretçi akınına uğrayan İtalya sanat, tarih, doğa, kültürel miras ve daha birçok zenginliğe ev sahipliği yapar.

Ayrıca İtalya’da üniversite okuyan öğrenciler de bu meslekleri yarı zamanlı olarak değerlendirip kültürlerini zenginleştirip kariyerlerini ilerletebilir ve aynı zamanda harçlıklarını çıkarabileceklerdir.

Hangi mesleklere ihtiyaç var, neler yapılabilir?

Genel olarak İtalya’nın birçok şehri turistik öneme sahip ve hareketli bir yaşama sahip olduğundan sadece İngilizce bilginizle çalışabileceğiniz birçok iş imkanı sayılabilecektir. Bunlar:

 • Garsonluk
 • Reyon görevlisi
 • Barmenlik
 • Turist rehberliği
 • Tercümanlık
 • Online işler
 • Teknikerlik
 • Balıkçılık
 • İnşaat işçiliği
 • Aşçılık

Daha yüzlerce meslek sayılabilecektir. Genelde İtalya’da bu tür teknik yeterliliği az olan mesleklerde çalışırsanız ortalama aylık kazancınız 1.500 – 2.000 Euro aralığında olacaktır. Bu gelirle rahatlıkla geçinebilir ve üzerine birikim de yapabilirsiniz.

İtalya’da çalışmak ve iş bulmak zor mu?

İş bulmak açısından İtalya’yı değerlendirecek olursak, burada’da yaşayan, orta düzeyde İtalyanca öğrenmiş ve kültürü tanıyan birisi açısından iş bulmak çok kolaydır. İtalya turizm açısından hareketli bir ülke olduğundan birçok iş fırsatı bulunur, ancak yabancı kişiler hem kültürü tanımadığından hem de dil yeterliliği zayıf olduğundan iş bulma sürecinde biraz zorlanabilir.