Bir dili en iyi öğrenmenin yolu tam tabiriyle o dile maruz kalmaktır. Bu sebepten dolayı İtalyanca öğrenmek için en iyi yöntem İtalya’da dil okulları ile eğitim almaktır.

Peki Neden İtalyanca Öğrenmelisiniz? Bu yazımızda İtalyanca öğrenmeye dair aklınıza takılanlara doyurucu yanıtları bulabileceksiniz.

 

İtalya'da Dil Okulları

 

İtalya’da doğmak İtalya’da Eğitim görmek veya İtalya’da Lise Okumak gibi avantajlarla dünyaya gelmediyseniz şüphesiz ki İtalyanca gibi bir dili sonradan öğrenme aşamasında oldukça zorlanacaksınızdır.

İngilizce gibi yaygın kullanıma sahip olmayan İtalyanca dili için sahip olabileceğiniz kaynak sayıları da bir o kadar kısıtlıdır. Örneğin en basitinden İngilizce filmler, kitaplar, ders kaynaklarını her yerde bulmanız mümkün iken bu alternatifleri İtalyanca olarak değerlendirdiğinizde bulması bir o kadar zor olacaktır.

Günümüz koşullarında İtalya’ya gitmeden online olarak da herhangi bir dili ya da İtalyanca eğitimleri alabilirsiniz ancak İtalyanca gibi spesifik bir dili öğrenmeniz için doğrudan yaşam içinde kullanmanız  son derece önemli bir faktörüdür.

 

İtalyanca Dil Okulları | İtalya'da İtalyanca Öğrenmek

 

İtalyancayı doğrudan İtalya’da öğrenme süreciniz başladıktan sonra İtalya’nın tarihî sokaklarında yürürken veya bir markete girdiğinizde ve bir soruyla karşılaştığınızda bütün dil bilgilerinizi kullanma eyleminde olacaksınızdır.

Bu sebeple dil öğrenmenin en etkili yolu olan konuşarak öğrenme metodunu bütün İtalya serüveninizde kullanma zorunluluğunuzda bu dili yaşayarak öğrenebileceksiniz.

İtalyancayı bir çalışma ortamında ve İtalyanca konuşulmayan bir ülkede öğrenmeye çalışırsanız etkili sonuçları almanız oldukça uzun süreleri bulabilecektir. Bu açıdan öğrenilmesi yaşam içinde kullanımıyla gerçekleşebilecek bu estetik dile siz de böyle yaklaşmalısınız!

 

İtalyanca Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? | İtalya’da Dil Okulları

İtalya’da dil okullarına gitmek için kurum ve şehir seçerken en önemli faktör ve kriterler şunlar olmaktadır;

 1. Yaşam tarzı (Moda ve tasarım amaçlı, İtalyan mutfağına olan ilgi veya herhangi bir sebep olabilir.)
 2. Gidilecek ülkedeki yaşam maliyetleri (Genellikle ülkelerin yaşam pahalılığı en önemli kriterdir.)
 3. Hedefler (Akademik, turistik, iş ya da herhangi bir sebeple olabilir.)

İtalya’ya gitme amacı herkes için farklı olabilmektedir; öğrencilik, seyahat, turistik veya sadece dil öğrenme gibi bir amaçla gidiliyor olabilir.

İtalya’da eğitim (Lisans, Yüksek Lisans, Dil Kursları veya Erasmus) süreciniz için her konuda Pava Education’a danışabilirsiniz, form bilgilerinizi doldurun uzman ekibimiz size en hızlı şekilde geri dönüş sağlasın!

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz;

İtalyanca Dil Okulu (Kursu) Seçiminde Kriterler

1- Doğru kurs programı seçimi

Dil okulunun sunduğu İtalyanca öğrenim alanlarını iyi seçmelisiniz. Eğer bir öğrenci olarak İtalya’da yaşamınıza devam etmek istiyorsanız sıfırdan İtalyanca öğrenebileceğiniz gibi ilgi duyduğunuz sanat, müzik ve meslek dalları için de ayrıca özel dil öğrenimi görebilirsiniz.

2- Gidilecek şehir

İtalya’da dil okulları her bölgede bulunmaktadır lakin yaşam standartları her yerde aynı olmamakla birlikte kişinin şehirden beklentisine göre farklılık gösterir. Büyük şehirler canlıdır ancak daha fazla turist ve daha fazla İngilizce konuşulur. Küçük kasabalar güzellik ve otantiklik sunar ancak gece hayatı açısından pek bir yaşantı bulunmaz.

İtalya’da Gezilecek Şehirler” makalemize de göz atabilirsiniz.

3- Dil okulunun kalitesi

Dil okulunun kalitesi onun ne kadar büyük olduğuyla ve vermiş olduğu hizmetlerle doğru orantılıdır. Küçük, birbiriyle yakın ilişkiler içerisinde olan bir grupta olmak mı yoksa takılmak için birkaç arkadaşınız mı olmasını istersiniz? Daha fazla özellik, sınıf seçeneği ve güzellik mi arıyorsunuz? Küçük programlar daha samimi olabilirken daha büyük programlar bazen daha geniş olanaklar ve kurslar sunar.

4- Ders yoğunluğu

Çalışmaya ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Kursunuzun yarım gün mü yoksa tam gün mü verileceğini, kursun haftada kaç gün olacağını (İtalyanlar Cumartesi okula gidiyor.) ve ne kadar ödev yapmanız gerektiğini kontrol ettiğinizden emin olun.

5- Okulun sağladığı avantajlar

Okulların sağladığı olanaklar her kurs, bölge ve kalış süresine göre değişebilir. Kursların sağladığı ekstra eylemler: havaalanı transferi, oda ve pansiyon, geziler, yemekler, sosyal geziler ve seminerler olabilir.

İtalya’da dil okulları denildiğinde akla ilk gelen Leonardo da Vinci Dil Okulu birçok farklı şehirde farklı kurslar sunmaktadır.

İtalya'da İtalyanca öğrenmek

Leonardo da Vinci Dil Okulu resmî Türkiye temsilcisi Pava Education ekibi olarak bu hedeflere ortak olmak isteyen ve Leonardo da Vinci Dil Okulunda İtalyanca kursu almak isteyen öğrencilerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekteyiz, başvuru formumuzu doldurmayı unutmayınız.

Daha fazla ayrıntı içinLeonardo da Vinci Dil Okuluyazımızı incelemeyi unutmayın!

Leonardo Da Vinci İtalyanca Kursları

Leonardo da Vinci Dil Okulu İtalyanca kursları, haftalık ders sayısına bağlı olarak grup hâlinde veya bireysel dersler şeklinde dersler vermektedir. Başlangıçtan ileri seviyeye kadar tüm seviyeler, hafta içi her gün 4 saat sürer ve haftalık 20 saat olan öğretim yıl boyunca sürer.

Bazı dil kurslarının belirli başlangıç tarihleri vardır. Okulun ilk gününde öğrenciler bir teste tabi tutularak seviyelerinin değerlendirilmesinden sonra bir sınıfa atanmaktadır. Dili zaten bilip kendilerini daha çok geliştirmek isteyen öğrenciler yılın herhangi bir pazartesi günü kursa başlayabilir.

İtalya’da Oturma İzni” makalemize de göz atabilirsiniz.

Yoğun programlı İtalyanca kursları, bir haftalık İtalyanca kursu gibi birçok seçenek olmakla beraber bazı kurslar şu şekildedir:

 • İtalya’da İtalyanca Kursları

  • Intensive Courses
  • Individual Lessons
  • Evening Courses
  • Long Term Courses
  • Academic School Year
  • Exams and Certificates
  • Italian Tour
  • La Dolce Vita
  • Italy Today
 • Diğer İtalyanca Kurslar

   • Akademik ve Profesyonel Kurslar

   • Sanat, Moda ve Tasarım Kursları

    • Visual Arts
    • Design Courses
    • Fashion Courses
    • Leather Working Courses
   • Özel Kurslar

    • Course for Swedish students CSN
    • Evening Course
    • Part Time evening Course
    • Music Courses
    • NEW: LEARN-AND-GO! Italian plus city tour
    • Discovering your origins

Bu programları İtalya’nın en güzel şehirlerinden Floransa, Milano, Roma veya Siena’daki Leonardo Da Vinci İtalyanca dil kursları ayrıcalığıyla alabilirsiniz. Tüm yıl boyunca her kategori için yüksek kalitede İtalyanca dil eğitimi verilmektedir.

Yaklaşık 40 yıllık tecrübesiyle Scuola Leonardo da Vinci, dil seviyeniz ve hedefleriniz doğrultusunda da farklı tarzda İtalyanca eğitimi sağlayabilir. Kurslar her pazartesi günü başlar (sadece başlangıç seviyesindekiler için her iki haftada bir yeni başlangıç yapılır.) ve dilediğiniz süre kadar kalabilirsiniz.

Leonardo Da Vinci İtalyanca Okullarının en gurur duydukları konularının başında bu okulu tercih eden yeni öğrencilerin çoğu eski öğrencilerin tavsiyesiyle tercih ettiklerini söylemeleridir.

İlgili olarak “İtalyanca Öğrenmek” yazımıza da göz atabilirsiniz.

İtalya’da İtalyanca Öğrenmenin Avantajları | İtalya’da Dil Okulları

İtalyancayı doğrudan İtalya’daki bir dil okulundan almanın dil öğrenimi ile beraber sayısız avantajları sayılabilecektir. Bunları sıralayacak olursak, şunlar sayılabilecektir;

 1. İtalya’nın tarihsel olarak bir sanat şehri olması, iletişim odaklı ve yüksek kalitede eğitimin veriliyor olması (Ayrıca İtalya’da “İtalya’da Moda ve Tasarım Okumak” yazımız da ilginizi çekebilir.)
 2. Herkes için arkadaşça bir ortama sahip olması
 3. Donanımlı ve dinamik eğitimcilere sahip olması
 4. Okul çalışanları ve İtalyanca kurs koordinatörlerinin daima yardıma hazır olması
 5. Küçük ve uluslararası öğrenci gruplarına sahip (her sınıf en fazla 14 kişiden oluşmaktadır.) sınıflardan oluşması
 6. Uluslararası kabul gören İtalyanca sertifikası veriyor olması -Firenze-
 7. Serbest zamanlar için ekstra birçok farklı kültürel organizasyon seçeneği olması
 8. İtalyanca kurslarının hep şehir merkezlerinde olması (Floransa, Milan, Roma ve Siena)
 9. Tüm kursların İtalyan eğitim bakanlığınca tanınıyor olması

Şimdi de bu dört şehirdeki İtalyanca dil okullarını biraz daha yakından tanıyalım;

Floransa İtalyanca Dil Kursu

Toskana bölgesinin merkezi olan bu şehir Dante, Petrarch ve Boccaccio gibi klasik İtalyanlarla başlayan Rönesans hareketinin beşiğiydi. Tüm Avrupa Orta Çağ’ı yaşarken Medici Krallığı zamanında modern sanat ve kültürün kendini özgürce geliştirebildiği ender şehirlerdendi. Michelangelo, Botticelli ve Leonardo Da Vinci gibi dünyaca ünlü sanatçıların en güzel en nadide eserlerini Floransa genelindeki birçok müzede, kilisede hatta sokaklarda yürürken etrafınızda görebilirsiniz.

İtalya'da yaşam

Floransa şehri birçok ünlü meydanları (Piazza delle Repubblica ve Piazza delle Signoria) ve şehrin içinden geçen nehirleriyle ünlüdür.

Bu açıdan Floransa tarihî yapılarıyla beraber Toskana bölgesiyle özdeşleşmiş yemekleri, şarapları, barları ve birçok ünlü alışveriş merkeziyle dünyanın her yerinden milyonlarca turisti her yıl kendine çekmektedir.

Tüm bu özelikleriyle bu şehir İtalyanca dilini öğrenmek isteyenler için mükemmel olanaklar sağlamaktadır.

İtalya’da dil okulları denildiğinde akla ilk gelen Leonardo da Vinci İtalyanca Kursu, tarihî saray ve katedral manzaralı konumuyla Floransa’nın merkezinde bulunmaktadır ve Floransa’nın en işlek caddesine sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir. Okulun kendi öğrencileri için dinlenme salonları, kahve içme yerleri ve internete ücretsiz bir şekilde ulaşma noktaları bulunmaktadır.

Milano’da İtalyanca Kursu

Milano şehri İtalya’nın en kozmopolit ve canlı şehridir. Bu şehirde gelenek ve modernizmin, dizayn ve modanın mükemmel harmonisini bulacaksınız. Karakteristik olarak şehir tarihî bir geçmişi kendisinde barındırmasıyla beraber İtalya’nın endüstriyel alanında ve ekonomik  alanında en güçlü şehridir.

Ayrıca bu alanda Avrupa’nın da en sayılı şehirleri arasında sayılmaktadır. Milano’yu metropol bir şehir yapan en önemli özeliklerinin başında buranın moda ve tasarımın kalbinde olmuş olması ve dünya genelindeki birçok trendin başlangıç noktası olmasıdır.

Gotik yapısıyla ‘’Duomo Katedrali’’ ve hemen bitişiğinde bulunan dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden olan ‘’Galleria Vittorio Emanuele’’ şehrin sembollerinden sayılmaktadırlar. Leonardo da Vinci Dil Okulu birçok öğrenci kampüslerinin de bulunduğu Navigli bölgesinde bulunmaktadır.

Leonardo Da Vinci Dil Okulu | İtalya'da İtalyanca Dil Okulları

Milano şehrinin en güzel bölgelerinden olan bu yer, şehir merkezine 20 dakikalık yürüme mesafesinde olup dileyenler aynı zamanda metro ve otobüs ile de merkeze gidebilmektedirler.

Tüm sınıflarda klimalar mevcut olup okulun kendisine ait parkı, bar ve yemek yeme yerleri bulunmaktadır. Ayrıca öğrencileri için ücretsiz internet hizmeti de vermektedirler. İtalya’da dil okulları kategorisinin en önemli yerlerindendir.

Roma’da İtalyanca Dil Okulu

Roma taşıdığı 2600 yıllık tarihi ve kültürüyle dünyanın en güzel şehirleri arasında sayılmaktadır. Eşsiz tarihî yapıları ve kişilikleriyle insana adeta açık hava müzesini andıran bu şehirde aynı zamanda eğlence dolu ve çok canlı gece hayatına da sahiptir. İtalyan dilini ve kültürünü öğrenmek için kesinlikle doğru bir seçim olacaktır.

Leonardo da Vinci Dil Okulu, Roma şehir merkezindeki tarihî ve muhteşem yapılı binada eğitim vermekte olup bulunduğu alan yaya alanı sayılmakta ve Piazza Navona, Castel S.Angelo ve St. Peter Basilica gibi ünlü yapılarla yan yanadır. Burada da yine öğrenciler için dinlenme odaları, ücretsiz internet, kafeteryalar ve barlar bulunmaktadır.

Siena İtalyanca Dil Okulu

Tepeler ve zeytin ağaçlarıyla sarılı bu şehir özellikle doğa severler için Toskana bölgesinin en güzel şehridir. Şehrin merkezinde bulunan Piazza del Campo meydanında, birçok eğlence ve festival düzenlenmektedir. Siena şehri yıllık olarak düzenlenen at yarışlarıyla da ünlüdür.

Bu at yarışları 2 Temmuz ve 16 Ağustos tarihlerinde yapılmakta olup haftalar öncesinde bu yarışlar için tüm şehirde büyük bir heyecan ve coşku oluşmaktadır. Ayrıca şehir nüfusunun neredeyse yarısı öğrencilerden oluşuyor olmasından dolayı çok aktif bir gece hayatı vardır.

Leonardo da Vinci Dil Okulu Siena merkezindeki tarihî Siennese Caddesinde bulunmaktadır. Piazza San Domenico ve Piazza Gramsci ile yan yana olup Piazza del Campo’ya üç dakika yürüme mesafesindedir. Küçük bir dil okulu olmasından ötürü samimi bir ortam sunmaktadır. Derslerden sonra okulun öğrencileri için terasında sosyal ve bilimsel toplantılar ve aktiviteler yapılmaktadır. Burada yine tüm öğrencilerine ücretsiz internet hizmeti verilmektedir. Eğer biraz daha doğa ile iç içe bir hayat ile İtalyanca öğrenmek istiyorsanız burası çok doğru bir tercih olacaktır.

Leonardo da Vinci Konaklama İmkânları

italya'da yurt ve konaklama imkânları

Leonardo da Vinci Dil Okulunun ücretsiz olarak sunduğu hizmetlerden biri de paylaşımlı apartmanlarda, misafir ailelerinde, yurtlarda veya özel apartman dairelerinde kalabilecek öğrencilere uygun konaklama bulmaktır. Ayrıca bir yer bulduktan sonra okul, düzenli aralıklarla kontrol de yapmaktadır.

Misafir ailelerdeki en önemli kriter lüks bir evlerinin olması değil, sıcakkanlı aileler olmasıdır. Hatta “aile” kelimesini dikkate almamanızda fayda var çünkü aile derken kastedilen, çocuksuz bir anne-baba veya bekâr kişilerdir. Yemekler için sadece kahvaltı veya kahvaltı ve akşamı seçebilirsiniz. Örneğin genelde bir İtalyan kahvaltısı: ekmek, tereyağı ve reçelin yanında çay veya kahve tercih edilir. Akşam yemeği genelde 20:00 saatlerinde yenilir.

Çift kişilik ve tek kişilik, mutfak ve banyo paylaşımlı eşyalı odalarda da kalabilirsiniz. Fiyatlara; elektrik, su, doğal gaz ve diğer vergi masrafları da dâhildir.

Leonardo da Vinci Dil Okulu Konaklama Maliyetleri

KONAKLAMA TÜRÜ 1 HAFTA (6 GECE) – KİŞİ BAŞINA EURO 2 HAFTA (13 GECE) EKSTRA HAFTA (7 GECE) GÜNLÜK
MİN. MAKS. MİN. MAKS. MİN. MAKS.
Standart daire, ortak mutfak ve banyo çift ​​kişilik oda 150 € 195 € 234 € 105 € 126 € 15 € 18 €
tek oda 204 € 286 € 325 € 154 € 175 € 22 € 25 €
Kahvaltılı aile çift ​​kişilik oda 174 € 247 € 286 € 133 € 154 € 19 € 22 €
tek oda 228 € 338 € 377 € 182 € 203 € 26 € 29 €
Yarım pansiyon aile (kahvaltı ve akşam yemeği) çift ​​kişilik oda 258 € 429 € 468 € 231 € 252 € 33 € 36 €
tek oda 312 € 520 € 559 € 280 € 301 € 40 € 43 €

Her tür otel, özel daireler, rezidanslar ve talep üzerine fiyatlar…

Ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Konaklama” makalesine göz atabilirsiniz.

Leonardo da Vinci Dil Okulu resmî Türkiye temsilcisi Pava Education ekibi olarak bu hedeflere ortak olmak isteyen ve Leonardo da Vinci Dil Okulunda İtalyanca kursu almak isteyen öğrencilerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekteyiz, başvuru formumuzu doldurmayı unutmayınız.

Sık Sorulan Sorular

İtalyanca öğrenilmesi zor mu değil mi? Bu kişiden kişiye ve öğrenme tarzına göre değişkendir. Çünkü İtalyanca İngilizce gibi dünya genelinde yaygın bir kullanıma sahip değildir, doğrudan İtalya’da konuşulan ve yaşanılarak öğrenilebilen bir dildir. Bu sebeple daha sosyal insanlar bu dili pratik yaparak kolayca öğrenebilirken pratik yapma imkanı olmayanlar zorlanabilmektedir.
Latin kökenli bir dil olan İtalyancayı öğrendiğiniz takdirde bu sanatlarla ve kültürel zenginliklerle dolu şehrin, kültürüne ve sanat birikimine sahip olabilirsiniz. Ayrıca İtalyancanız sayesinde yabancılara karşı çok esnek politikaları olan İtalya’da ferah ve bir yaşam düzeni kurabilirsiniz.  Yani İtalyanca işe yarar dillerdendir.

En basit diller hangisi?

Dillerin öğrenilme zorluğu dünyada kullanım yaygınlığı, gramer ve çekimlerindeki düzenlilik, hecelemesinin basit olup olmaması gibi kriterlere göre belirlenmektedir. Bu açıdan İngilizce öğrenilmesi en basit dil iken bunu takip eden diğer diller Latin kökenli diller olan; İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Fransızca ve Almancadır.

İngilizce mi, İtalyanca mı?

İtalyanca mı yoksa İngilizce mi öğrenmeliyim, hangi dili öğrenmek avantajlıdır? Az da olsa merak edilen bir sorudur. Bu sorunun kesin bir yanıtı yoktur tamamen kişisel yaşam hedeflerine göre bu belirlenecektir. İtalya’da yaşamak isteyen bir kişi için İngilizce dezavantajlı bir dilken Amerika gibi ülkelerde İngilizce İtalyancadan avantajlı konumdadır.

İspanyolca mı, Fransızca mı yoksa İtalyanca mı?

Dillerin kullanım yaygınlığı açısından değerlendirilirse İspanyolca Fransızca ve İtalyancadan önemli bir dildir. Ancak dil öğrenirken nerede yaşam düzeni kurmayı düşünüyorsanız o dil sizin için en önemli dil olacaktır. Yani İtalyanca, Fransızca ya da İspanyolca öğrenirken dillerin kullanım yaygınlığı kadar ülkelerin yaşam koşulları da önemlidir.

İngilizceyle beraber 2. yabancı dil ne olmalı?

Günümüzde İngilizce bilmek şüphesiz ki bir zorunluluktur. Ancak kariyer açısından İngilizce ile ek bir 2. dil de gereklilik haline gelmiştir. 2. yabancı dil öğrenirken dillerin dünya genelinde kullanımı, o dille elde edilecek fırsatlar gibi faktörler değerlendirilmelidir. Bu açıdan 2. diller açısından İspanyolca, İtalyanca, Fransızca veya Almanca gibi diller önerilebilir.

İtalyanca A1, A2, B1, B2, C1, C2 olmak üzere 6 seviyeden oluşmaktadır. A1 seviyesi başlangıç ve temel seviyeyi ifade ederken C2 İtalyanca bilgisinde en üst seviyedir. Yabancı dil öğreniminde pratik çok önemlidir, İtalyancada ise bu çok daha önemlidir. Kurslar alınan bilgilerin İtalya’da kullanılması gerekliliktir.

İtalyanca kursu ne kadar?

Güncel kurs fiyatlarını “İtalyanca Kursu” sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca İtalya’da üniversite eğitimi almak ya da yüksek lisans okumak gibi bir hedefiniz mi var? Pava Education’a danışarak İtalya’daki karmaşık sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.