İtalya’da diş hekimliği okumak, yurt dışında eğitim planlayan adayların özellikle tıp alanında okumak gibi istekleri varsa seçim noktaları olmuştur. Diğer Avrupa ülkelerinden ziyade İtalya, özellikle son yıllarda tıp fakültesi başta olmak üzere birçok alanda öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Her yıl Türkiye de dâhil dünyanın pek çok ülkesinden eğitim için İtalya’yı tercih eden öğrenciler, eğitimlerini başarıyla tamamladıkları takdirde mavi diplomanın sahibi oluyorlar ve bu diploma sayesinde Avrupa’da ve dünya genelinde istedikleri yerde çalışma şansı elde ediyorlar. Toplam 6 sene süren diş hekimliği eğitiminde İtalyanca ve İngilizce dillerinde eğitim bulunmaktadır.

İtalya’da İngilizce diş hekimliği okumak istiyorsanız tercih seçeneğiniz oldukça dar olmaktadır. İtalya genelinde İngilizce diş hekimliği programı sadece Siena Üniversitesinde olmaktadır. Ancak bunun dışında belirli seviye İtalyanca bilginiz varsa diş hekimliği okuyabileceğiniz birçok üniversite yer almaktadır. İtalya’da İngilizce diş hekimliği eğitimi için seçenekler dar olsa da tıp alanında seçenekler çok fazladır detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya'da diş eğitimi almak

Neden İtalya’da Diş Hekimliği?

İtalya’da diş hekimliği okumanın öğrenciler için birçok avantajı bulunmaktadır, ancak bununla birlikte İngilizce eğitim olanağının kısıtlı olması da uluslararası öğrenciler için büyük bir dezavantajdır.

Neden İtalya’da diş hekimliği okumalısınız? Diş hekimliğini İtalya’da okumanın avantajları şu şekildedir:

 • İtalyan üniversitelerin dünyanın en iyi üniversiteleri arasında olması
 • Avrupa’nın her yerinde geçerliliği olan mavi diploma veriyor olması
 • İtalyan Diş Hekimleri Birliği tarafından yapılan yakın tarihli bir anket, diş hekimlerinin %91,5’inin diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi mezuniyetten sonraki üç yıl içinde istikrarlı bir şekilde istihdam edildiğini göstermiştir.
 • Çift dil öğrenimi (İngilizce eğitim alsanız bile ülkede kaldığınız süre boyunca İtalyancanızı bir hayli geliştireceksiniz)
 • Birçok ülkede bulunamayan eğitim ücretleri ve öğrencilere burs sağlanması imkânı
 • Uluslararası sosyal ortam
 • İtalyan tarihî ve kültürünü yaşama fırsatı

Ayrıca “İtalya’da Mezun Olduktan Sonra İş Fırsatları” konusunu okuyabilirsiniz.

İtalya’da diş hekimliği kaç sene sürüyor?

İtalya’daki üniversitelerde diş hekimliği programı tıp bölümünde olduğu gibi 6 sene sürmektedir. Altı senelik eğitim sürecinde öğrencilere hem teorik hem uygulamalı kapsamlı bir eğitim sunulmaktadır, yıl sonu mezuniyetinde staj imkanı için öğrencilere ilgili yardım sağlanmaktadır. Bunun dışında yurtdışında bazı ülkelerde  diş hekimliği 5 sene sürebilmektedir.

İtalya’da Diş Hekimliği Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da İngilizce diş hekimliği eğitimi veren üniversiteler şu şekildedir:

 • Siena Üniversitesi

Ancak İtalya’da İngilizce yüksek lisans diş hekimliği alanında Siena Üniversitesi dışında daha birçok seçenek yer almaktadır. Bu açıdan diş hekimliği uzmanlığınızı İtalya’da yapmak isterseniz İngilizce eğitim veren birçok devlet üniversitesini tercih edebilirsiniz.

İtalyanca diş hekimliği eğitimi veren üniversiteler ise şu şekildedir:

İtalya’da İtalyanca diş hekimliği eğitimi almak için giriş şartları İngilizce ile aynıdır, yani IMAT sınavının İtalyancasına girilmeli ve İtalyanca B2 dil yeterliliği için CELI ve CILS sınavlarından başarı sağlanmalıdır.

Siena Üniversitesinde İngilizce Diş Hekimliği Eğitimi

Siena Üniversitesindeki İngilizce diş hekimliği bölümünün temel amacı, hastalara ağız ve diş sağlığı konusunda yeterli klinik uzmanlığı ve etik değerlere sahip doktorlar mezun etmektir. Öğrenciler ağız fizyolojisi ve patoloji gibi temel bilimler, diş hekimliği ile ilgili tıbbi konular ve restoratif diş hekimliği, endodonti, periodontoloji, ağız cerrahisi, implantoloji, protez, ortodonti, gnatoloji gibi temel konular üzerine de eğitimler alacaklardır. Öğrencilerin teorik bilgilerini artırmak ve mesleki becerilerini geliştirmek için her konu derslerde ve uygulamalarda ele alınacaktır.

Ayrıca Siena Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü, en tanınmış diş hekimlik okullarını bir araya getiren Avrupa kurumu olan ADEE (Avrupa Diş Hekimliği Eğitimi Derneği) ve İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından da tavsiye edilmekte olup Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından da tanınmaktadır.

Ek olarak “İtalya’daki Diplomaların Türkiye Denkliği” hakkında bilgi alabilirsiniz.

İtalya’da Diş Hekimliği Eğitimi için Başvuru Şartları

İtalya’da diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler aşağıdaki başvuru şartlarını sağlaması gereklidir:

 • 12 yıllık eğitimini tamamlamış olmalıdır.
 • YKS sınavlarından yani TYT ve AYT sınavlarından barajı geçmiş olmalıdır.
 • İngilizce eğitim görmek isteyenler için minimum B2 düzeyinde İngilizce bilgisi beklenir.
 • Diş hekimliği ve tıp programları için yapılan IMAT sınavından yeterli puan alınmalıdır.

Dikkat: Bazı yıllar yoğunluk oluşması durumunda TOEFL ve IELTS zorunluluğu gelebiliyor. Bu sebeple İngilizce yeterlilik sertifikası almanız önerilir.

IMAT Kursu

Detaylı bilgi için IMAT (International Medical Admissions Test) veya zaman kaybetmeden sınava hazırlık yapmak istiyorsanız IMAT kursuna göz atabilirsiniz:

IMAT Kursu (Online)

Başlangıç Tarihleri: Lütfen Kurs Detaylatını İnceleyin

Kurs Süreleri: Lütfen Kurs Detaylatını İnceleyin

Seviyesi: Başlangıç, Orta ve İleri Seviye

[/fusion_text]

Detaylı Bilgi ve Başvuru

İtalya’da Diş Hekimliği Üniversite Ücretleri

İtalya’da üniversiteler yıllık olarak öğrenci harçları ile ilgili düzenlemeleri yayınlar. Ortalama olarak yıllık üniversite ücretleri 156-3.500 € arasındadır. Lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi ve uzun tek aşamalı lisans programlarına kayıtlı öğrenciler (5-6 yıllık), bir veya birkaç taksitle (en fazla dört) yıllık ücret öderler.

Öğrenim ücretlerinin miktarı hem öğrencinin belirtilen aile gelirine hem de başarısına (her yıl 10 Ağustos’ta elde edilen kredi sayısı) bağlıdır. Ailenin gerçek ekonomik koşulları doğru bir şekilde hesaplandıktan sonra katkı payı hesaplaması yapılır. Buna göre minimum 16.000 € ile maksimum 90.000 € arasında bir gelir söz konusuysa üniversiteye katkı ücreti ödenir. 16.000 € ‘dan az ise herhangi bir katkı beklenmemektedir.

Daha fazla bilgi için “Üniversite Ücretleri ve Burslar” hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Diş Hekimliği Burs ve Konaklama İmkânları

İtalya’da diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler farkındadır ki diğer Avrupa ülkelerine nazaran İtalya, burs verme konusunda çok cömert davranır. Burs başvurusu sonrası öğrencilere birçok burs alternatifi sunulur. Bunun sonucunda öğrenciler en düşük katkı payını (156 €) ödeyerek eğitimlerine devam edebilirler, yemekhane ücretlerinde burs kazanabilirler, üniversite veya devlet yurtlarında ücretsiz konaklama yapabilir veya yıllık 2000-5200 € arasında bir burs kazanabilirler.

Ayrıca “İtalya’da Burs Olanakları” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’daki birçok üniversitede ve devlet yurtlarında öğrencilere yurt imkânı sunulur. Bunun yanında üniversitelerin anlaştığı firmalar sayesinde özel yurt ve öğrenci evlerinde kalma imkânınız da bulunur. Konaklama ücretleri de bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir.

Daha fazla bilgi için “İtalya’da Konaklama” hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

italya'da yurt ve konaklama imkânları

Neden Pava Education?

İtalya merkezli bir yurt dışı eğitim danışmanlık firması olan Pava Education, ilerleyici ve profesyonel tutumu ile İtalya’da diş hekimliği okumak isteyen aday öğrencilerin işlemlerini başarılı bir şekilde tamamlamaktadır. Aday öğrencinin başvuru kararı verdiği andan İtalya’ya yerleştiği ana kadar yanında bulunan kurum, tüm işlemler süresince öğrencilerinden sadece gerekli belgeleri talep etmekte ve sonrasında işlemleri gerçekleştirmektedir. Bire bir süreci deneyimlemiş ekibi sayesinde aday öğrencilerin sınava hazırlık sürecinde bürokratik süreç ile minimum seviyede temasının bulunmasını sağlamakta ve karışık başvuru sürecini yönetmektedir. Merkezi İtalya’da olduğu için en güncel bilgilere rahatlıkla ulaşan Pava Education, iyi eğitimin herkese ulaşmasını ilke edinmiştir.

İletişim için: Pava Education İletişim