fbpx

İtalya’da Eczacılık okumak, tek döngü (single-cycle) olarak verilen lisans ve yüksek lisansın birleşmesi gibi düşünülebilir. 5 yıllık verilen bu eğitimin amacı; klinik patolojiler, tıbbi teşhisler, tıbbi cihazlar, kozmetikler, gıda takviyeleri, yeni tıbbi ürünlerin etkileri, yeni hap ve ilaçların güvenlik endişeleri ve farmakovijilans gibi eczacılık, endüstriyel eczacılık ve biyoteknoloji alanlarındaki hızla büyüyen bu yapıya eczacıların dâhil olması amaçlanır. Genç nesil eczacıların bu yapıyla nasıl başa çıkılacağını araştırması ve gerekli ihtiyaçları yorumlaması istenir.

Bunun yanında da pek çok genç eczacı, National Regulatory Authorities (NRAs) and National Control Laboratories (NCLs) adı verilen uluslararası firmalarda çalışmayı hedefliyor. Bu kişilerin görevi de aşı gibi ilaç ve biyolojik ürünlerin halka dağıtılmadan önce kalite ve güvenlik kriterlerini uygun bir şekilde inceleyip uluslararası standartları karşılayıp karşılamadığını kontrol etmekten geçiyor.

Eczacılık ile ilgili yazımıza başlamadan önce “İtalya’da Eğitim” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bologna Üniversitesi

İtalya’da Eczacılık Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da pek çok üniversite 5 senelik Eczacılık eğitimi vermektedir. Bu üniversitelerin içinde sadece Bologna ve Roma Tor Vergata Üniversitesi İngilizce Eczacılık eğitimi vermektedir. Ayrıca Roma Tor Vergata harici bütün üniversitelerde İtalyanca Eczacılık eğitimi verilir.

Ek olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Ayrıca daha detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

İtalya’nın En İyi Eczacılık Eğitimi Veren Üniversiteleri

Bu sıralamalar The QS World University Rankings by Subject Pharmacy & Pharmacology 2021 verilerine göre verilmiştir.

 • Milano Üniversitesi, Eczacılık Bölümünde dünyanın en iyi 51. üniversitesi olarak gösterilmiştir.
 • Padova Üniversitesi, Eczacılık Bölümünde en iyi 79. üniversitesi olarak gösterilmiştir.
 • Roma La Sapienza Üniversitesi en iyi 82. üniversitesi olarak gösterilmiştir.
 • Bologna Üniversitesi, Eczacılık en iyi 99. üniversitesi olarak gösterilmiştir.
 • Napoli Federico II Üniversitesi, en iyi ilk 150 üniversite arasında gösterilmiştir.
 • Pavia Üniversitesi,  dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında gösterilmiştir.
 • Torino Üniversitesi, dünyanın en iyi 150-200 üniversitesi arasında gösterilmiştir.
 • Pisa Üniversitesi, dünyanın en iyi 150-200 üniversitesi arasında gösterilmiştir.
 • Floransa Üniversitesi, dünyanın en iyi 250 üniversitesi arasında gösterilmiştir.
 • Perugia Üniversitesi, dünyanın en iyi 250 üniversitesi arasında gösterilmiştir.
 • Roma Tor Vergata Üniversitesi, dünyanın en iyi 250 üniversitesi arasında gösterilmiştir.
 • Bari Aldo Moro Üniversitesi, dünyanın en iyi 250 üniversitesi arasında gösterilmiştir.
 • Parma Üniversitesi, 250 üniversitesi arasında gösterilmiştir.
 • Siena Üniversitesi, en iyi 300 üniversitesi arasında gösterilmiştir.
 • Ferrara Üniversitesi, dünyanın en iyi 350 üniversitesi arasında gösterilmiştir.
 • Modena Üniversitesi, dünyanın en iyi 350 üniversitesi arasında gösterilmiştir.
 • Trieste Üniversitesi, en iyi 350 üniversitesi arasında gösterilmiştir.

Ayrıca “İtalya’daki Diplomaların Türkiye Denkliği” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bologna Üniversitesinde Eczacılık Eğitimi

Hem İngilizce hem de İtalyanca Eczacılık Bölümleri bulunan Bologna Üniversitesi; Batı’nın en eski, dünyanın da en eski üniversitelerindendir. Bologna Üniversitesi İngilizce Eczacılık Fakültesi, maksimum 100 öğrenci kabul etmektedir. Bunun haricinde her bölümde olduğu gibi bazı giriş koşulları ve şartlar bulunmaktadır. İtalya’da Eczacılık okumak isteyen adayların bu şartları yerine getirmesi ya da sağlaması istenir.

Eczacılık Bölümüne Giriş Koşulları

Bologna Üniversitesi Eczacılık Bölümü giriş şartları bunlardır:

 • Lisa diplomasına sahip olmak
 • B2 düzeyinde dil yeterlilik belgesi
 • TOLC-F Sınavı’ndan yeterli puan almak

Özellikle İtalyanca bir bölüm okumak istiyorsanız ya da sadece üniversiteye gitmeden önce İtalya’ya gitmek istiyorsanız Bologna Üniversitesinin de sunduğu “İtalya’da Dil Okulları” sayesinde İtalyanca öğrenebilir veya İtalyancanızı geliştirebilirsiniz.

Roma Tor Vergata Üniversitesinde Eczacılık Eğitimi

Roma Tor Vergata Üniversitesi

Roma Tor Vergata Üniversitesi

1982’de kurulmasına rağmen dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Roma Tor Vergata Üniversitesinin, sadece İngilizce dilinde Eczacılık Bölümü bulunuyor. The QS Bölüme göre Dünya Üniversite Sıralaması 2021 verilerine göre Pharmacy & Pharmacology Alanında 5. sırada bulunan Nottingham Üniversitesi ile de iş birliği bulunur. Buna göre ortak yürütülen proje ve araştırmalar kapsamında farklı kültürlere sahip iki üniversite öğrencileri, beraber çalışma şansı elde ediyorlar. Eczaneler ve üniversitelerin yanı sıra Avrupa ve ulusal tıp ajanslarındaki ilaç firmalarında hızlıca iş bulma ihtimalleri bulunur. Roma Tor Vergata Üniversitesi İngilizce Eczacılık Fakültesi, sınırlı sayıda öğrenci (yılda 80) alımı yapmaktadır. Böylece öğrencilerin hem kendi aralarında hem de profesörlerle arasında daha iyi bir etkileşim olacaktır. Buna ek olarak öğretmenler öğrencilerle daha fazla zaman geçirebilir ve onlara sürekli bir rehberlik sunabilir.

Bölümde; Farmakoloji, Toksikoloji, Farmasötik Kimya, Farmakogenomik, Nanoteknolojiler, Kök Hücre ve Gen Terapisi, İleri düzey tedaviler, Yetim İlaçlar vb. Alanlarında yüksek nitelikli bilim adamları tarafından verilen dersler alacaksınız.

Bologna Üniversitesi Eczacılık Bölümü giriş şartları bunlardır:

 • Lise diploması ve transkript
 • B2 düzeyinde dil yeterlilik belgesi
 • TOLC-F Sınavı’ndan 18.0 puan almak

 

TOLC-F Sınavı Nedir?

TOLC-F Sınavı, TOLC sınavlarının bir uzantısıdır ve İtalya’da Eczacılık okumak isteyenler için yapılır. Hem İtalyanca hem de İngilizce olarak sınav olma şansınız bulunur. Sınav ücreti 30 €’dur. Test, 50 çoktan seçmeli sorudan oluşur ve beş seçeneklidir. Her üniversitenin kendine göre aday alım kriterleri vardır fakat verilen puanların değerlendirmesi aynıdır. Testin değerlendirmesi ve puanı şu şekildedir:

 • Her doğru cevap için 1 puan
 • Her yanlış cevap için -0,25 puan düşer
 • Cevapsız her soru için 0 puan değerlenir

Ek olarak diğer TOLC sınavları ile ilgili daha detaylı bilgi için “TOLC Sınavı Nedir, Türleri Nelerdir?” yazımızı ve sınava nasıl hazırlanabileceğiniz konusunda bilgi alabileceğiniz “TOLC Sınavı Hazırlık Kursu” yazımızı inceleyebilirsiniz.

TOLC- F sınavında toplam 50 sorunun karşılığında 72 dakika süre verilir. Bu sorular ve verilen dakikalar aşağıda görüldüğü gibidir:

 • Biyoloji: 15 soru, 20 dakika
 • Kimya: 15 soru, 20 dakika
 • Matematik: 7 soru, 12 dakika
 • Fizik: 7 soru, 12 dakika
 • Mantık: 6 soru, 8 dakika

Ayrıca liseyi bitirmeseniz bile sınava girebilirsiniz. Sınav tarihleri, başvuru süreçleri ve İtalya’da eczacılık okumak ile alakalı daha fazla bilgi için başvuru formumuzu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

İtalya'da Eczacılık Okumak - Öğrenim Giderleri

İtalya’da Eczacılık Diploması Aldıktan Sonra Türkiye’de Çalışabilir miyim?

İngilizce veya İtalyanca hangi dilde İtalya’da eczacılık eğitimi almış olursanız olun mezuniyet sonrası mavi diploma sahibi olacaksınız. Mavi diploma sayesinde eczacılığa dair mesleki veya akademik kariyerinizi Türkiye dahil tüm ülkelerde devam ettirebilirsiniz. İtalya’da 5 yıl sürecek eczacılık eğitimi boyunca globalde olan eczacılığa dair eğitim müfredatında donanım kazandırılır.

Mavi diploma ile eczacılık diplomanızı aldıktan sonra İtalyancanızı geliştirerek İtalya’da da klinik araştırmalarda, ilaç üretim firmalarında, eczanelerde, sağlık kuruluşları veya hastanelerde görev alabilirsiniz. İtalya genelinde uzman bir ecza bilimcinin maaşı ortalama 5.000 Euro olarak değerlendirilebilir. Tabi bu rakamlar kişisel deneyimlere göre farklılaşabilecektir.

Ayrıca İtalya’da eğitiminizi tamamladıktan sonra eczacılık alanında kendi hizmetinizi veya ürünlerinizi sunmak isteyebilirsiniz. Bu açıdan değerlendirildiğinde İtalya kendi şirketinizi kurmak için ve sağlık, eczacılık alanlarında oldukça geniş bir potansiyele sahiptir.

Eczacılık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İtalya’da İngilizce veya İtalyanca 5 senelik eczacılık eğitiminizi tamamladıktan sonra sizin için birçok kariyer seçeneği bulunmaktadır. Genel olarak eczacılık mezunları sadece eczane işi yapıyor olmasıyla bilinse de bu seçenek tamamen yanlıştır. Ecza bilimlerini bitirip mavi diploma geçerliliğine sahip eczacılık sertifikanız ile kendi işinizi yapabileceğiniz gibi uzmanlaşabileceğiniz yüzlerce alan bulunur. Kariyerinizi ilerletebileceğiniz alanlar arasında şunlar sayılabilecektir:

 • Kozmetik firmaları
 • İlaç endüstrisi
 • Adli tıp kuruluşları
 • Laboratuvar araştırmaları
 • Farmokoji veya üretim firmaları
 • Eczane kurumları
 • Sağlık kurumları AR-GE

Ayrıca “İtalya’da Çalışmak ve İş İmkanları Nelerdir?” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Eczacılık Okumak İçin Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Sosyal devlet anlayışı bulunan İtalya’da devlet üniversitelerinde eğitim ücretleri 156 € ile 3500 € arasında değişkenlik göstermektedir. Ücret aralığında belirleme yapılırken öğrencilerin aile gelir beyanları istenmektedir. Yıllık aile geliri 23.000 €’nun altında olan öğrenciler yıllık 156 € okul ücreti ödemektedirler.

Eğer öğrenci en az 2 yıldır ailesinden ayrı yaşıyorsa öğrencinin kendi gelirine bakılmaktadır. Aile gelir beyanı vermeyen öğrenciler, okul ücreti olarak yıllık 3500 € ödemeyi kabul etmiş sayılırlar. İtalya’da bulunan özel üniversitelerin ücretleri değişkenlik göstermektedir. Yıllık 15.000 € ile 20.140 € arasında değişiklik gösteren özel üniversite ücretleri öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Daha detaylı bilgi için “Üniversite Ücretleri ve Burslar” yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

Burs ve Konaklama İmkânları | İtalya’da Eczacılık Okumak

Özellikle yurt dışı öğrencilerine İtalya tarafından yurt ve burs olanakları sağlandığı için İtalya’da Eczacılık okumak son yıllarda oldukça popülerlik kazanmıştır. Türkiye’den giden öğrencilerin en rahat faydalanabileceği burs, ihtiyaç bursu olarak geçen ve yıllık aile gelirine bakılarak verilen burstur. Okul ücretleri belirlenirken öğrenciden talep edilen aile gelir beyanı, burs sürecinde de kullanılan önemli bir ölçektir. Kazanılan bursun devamlılığı için öğrencinin başarı durumuna ve aile gelir durumuna bakılmaktadır. Burs kesintisi yaşanmaması için öğrencinin, okulun talep ettiği sayıda ders kredisinden başarıyla geçmiş olması ve aile gelir durumunda büyük farklılıkların bulunmaması gerekmektedir. Yıllık aile geliri 23.000 €’nun altında olan devlet üniversitesindeki öğrenciler burs alma imkânına sahip olabilmektedirler. İhtiyaç bursu içeriğinde şunlar bulunmaktadır:

 • Okul ücretini yıllık 156 € olarak ödeme
 • Yıllık ortalama 5000 € karşılıksız burs alma
 • Öğle yemeklerinde kullanmak üzere ücretsiz yemek kartı
 • Okul konaklamalarından faydalanma

Ek olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Siz de İtalya’da eczacılık eğitimi almak ve dünyanın en prestijli üniversitesinde yeteneklerinizi keşfetmek istiyorsanız lütfen başvuru formumuzu doldurun. İtalya’da bulunan eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektirler.

2023-05-11T14:21:27+03:00

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz!