İtalya’da eğitim; İtalya’nın anlatmakla bitmeyecek tarihi, muazzam bir kültürel ve tarihî mirası, eşsiz mutfağı ve birbirinden farklı ünü olan şehirleriyle bambaşka anlam kazanıyor. İtalya’da üniversite okumak isteyen ve dil eğitimi almak isteyen kişiler sadece Türkiye’den değil diğer ülkelerden de İtalya’da eğitim almaya gidiyor. Peki, bu rağbetin sebepleri nelerdir?

Ayrıca “İtalya’da Lise Okumak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • Üniversite kavramının ilk olarak çıktığı, dünyanın en eski üniversitesi olarak bilinen Bologna Üniversitesi, İtalya’da yer almaktadır.
 • Son senelerde İtalyan üniversiteleri “İngilizce üniversite eğitimi” konusunda çok önemli adımlar atarak yabancı öğrencilerine verdiği önemi gösterir. Hemen hemen her bölümde İtalya’da İngilizce eğitim bulabilirsiniz.
 • QS 2021 Son 50 Yılın En İyi Üniversiteleri sıralamasında Roma Tor Vergata Üniversitesi, en iyi İtalyan devlet üniversitesidir.
 • Avrupa’daki diğer üniversitelerle karşılaştırıldığında İtalyan devlet üniversiteleri, en ucuzlar arasında yer alır. Ayrıca burs olanakları konusunda da oldukça cömerttirler.

(Daha fazlası için tıklayınız: İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar)

İlaveten “İtalya’da Üniversite Okumak” adlı konumuzu da okuyabilirsiniz.

İtalya'da Eğitim

 • İtalya’da eğitim aldığınız takdirde, öğretim gördüğünüz sürede İngilizcenizi geliştirecek, yeni bir dil olarak İtalyancayı da edineceksiniz.
 • İtalya, Avrupa’da bütçe dostu bir eğitim merkezidir. Roma veya Milano gibi büyük şehirlerde konaklama ve yaşam maliyeti yüksek olabilirken küçük şehirler çok daha ucuzdur. Daha büyük üniversiteler genellikle kalacak yer bulmada destek sunar.

Önerilen: İtalya’da Konaklama

 • Kültürel aktiviteler, geleneksel yerel festivallerden büyük uluslararası spor etkinliklerine kadar her şeyi içerir. İtalyan gece hayatı özellikle şehirlerde her zaman canlıdır. Yaz aylarında insanların çoğu denize veya kırlara yönelir.
 • 61 aktif devlet üniversitesi, 30 özel üniversite ve 339 İngilizce bölüm ile İtalya’da aradığınız bölümümü bulamamanız mucize olacaktır.

İtalya’da Eğitim Görebileceğiniz En İyi Alanlardan Birkaçı

İtalya’da eğitim; mimarlık, mühendislik, tıp, fizik, astronomi, ekonomi, işletme, siyaset bilimi, beşerî bilimler, veterinerlik, sanat, müzik, tasarım ve daha sayamadığımız birçok alanı içinde barındıran bölümlerin olduğu, 55 adet UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren şehrin olduğu, tarih ve kültürünü en iyi şekilde yaşarken İtalyancayı da en iyi şekilde öğrenebileceğiniz ve kendinizi tamamlayacağınız bir yerdir. Öğrencilerin genelde tercih ettiği alanları derlemiş olsak da pek çok bölüm için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayınız.

İzlenecek yolun belirsiz olması öğrenciler arasında ortak bir problemdir. Nereden başlayacağınıza dair fikir vermek amacıyla İtalya’da eğitim göreceğiniz en iyi alanlardan birkaçını sizin için kaleme aldık.

 1- Mimarlık Bölümü – İtalya’da Eğitim

İtalya'da Eğitim - Mimarlık

Antik Yunan ve Roma kalıntıları, Hristiyan ve Bizans mimarisi, Rönesans, romanesk, barok, gotik ve modern mimari; su kemerleri, tapınaklar, katedraller, heykeller, müzeler, kiliseler, sanat galerileri, villalar, çeşmeler ve tarihî evler gibi arkeolojik binlerce kalıntı sayesinde İtalya, Mimarlık Bölümünü en iyi alabileceğiniz ülkelerin başında gelir.

İtalya’da mimarlık eğitimi alarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında olan İtalyan üniversitelerinde okuyabilirsiniz. Tüm zamanların en parlak mimarlarını ve onların mimari yapılarının bazılarını öğrenme fırsatı verecektir. İtalya; Forum, Colosseum, Pisa Kulesi ve dünyanın en şaşırtıcı güzel kiliselerinden bazıları gibi binlerce yıl süren harika yapılarla doludur.

QS World University Rankings by Subject 2020: Architecture verilerine göre;

Bahsedilen bu üniversitelerde okumak için gerekli olan üniversite kaydı, konsolosluk işlemleri, burs ve konaklama imkânları gibi süreçleriniz için başvuru formumuzu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca İtalya’da Mimarlık Eğitimi sayfamızı da kontrol edebilirsiniz.

 2.Tıp – İtalya’da Eğitim

İtalya'da Eğitim - Tıp Fakültesi

Birçok İtalyan üniversitesi, tamamen İngilizce öğretilen tıbbi programlar sunmayı seçmektedir, bu da uluslararası öğrencilere İtalya’da bir tıp mezunu olma imkânı vermektedir. Universita degli Studi di Milano gibi bazı üniversiteler, mezunların Avrupa çapında ilaç uygulamalarına izin veren bir Avrupa MD derecesi sunuyor.

Tıp fakültesi özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık ile karşılaştırıldığında İtalya’daki üniversite eğitim ücreti daha düşüktür. Ancak İtalyan öğrenim ücretleri pahalı olsa bile İtalyan hükûmeti, üniversite veya özel burs veren kurumların sayesinde birçok burs başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiler ve profesyonel destek için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayınız.

QS World University Ranking by Subject 2020: Medicine verilerine göre;

 • Roma La Sapienza Üniversitesi, Milano Üniversitesi ve Bologna Üniversitesi Tıp Bölümünde dünyada ilk 100 üniversite arasındadır.
 • Cattolica Üniversitesi ve Padova Üniversitesi tıp eğitiminde dünyada ilk 150 üniversite içerisinde bulunur.
 • Torino Üniversitesi, Pisa Üniversitesi ve San Raffaele Üniversitesi Tıp alanında dünyada ilk 200 üniversite içerisindedir.
 • Napoli Federico II Üniversitesi, Roma Tor Vergata Üniversitesi ve Milano-Bicocca Üniversitesi dünyadaki en iyi 250 tıp üniversitesi arasındadır.

Daha fazla bilgi edinmek için “İtalya’da Tıp Eğitimi” konumuzu göz atabilirsiniz.

Ayrıca İtalya’da tıp okumak isteyen herkesin girmek zorunda olduğu IMAT Sınavı Hazırlık Kursu için geç kalmayın.

 3.Fizik ve Astronomi Bölümü – İtalya’da Eğitim

İtalya'da Eğitim - Fizik ve Astronomi

Lisansüstü programlara gelince, İtalya’yı yenmek zordur. İtalya’nın eğitim alanındaki uzun süren yenilikçi tarihi, diğer ülkelerin rekabet edemeyeceği bir rakip yarattı. Fizik ve Astronomi alanında bir araya gelen bu tarihi çevre, kariyer için rekabet eden yaşıtlarınızın önüne geçmenizi sağlayacaktır. Dünya’da Fizik ve Astronomi alanında en iyi üniversiteler sıralamasında 30.sırada Pisa Üniversitesi yer alırken 22.sırayı Roma La Sapienza Üniversitesi aldı.

Tam olarak hangi alanda eğitim görmek istediğinize karar veremeyen bu öğrencilerden biri iseniz, başvuru formumuzu doldurarak uzman ekibimizin yardımıyla İtalya’da sizin için en uygun alana karar vermenize ve bu alanın en iyi olduğu üniversiteyi bulacağımızdan emin olabilirsiniz!

QS World University Ranking by Subject 2020: Physics & Astronomy verilerine göre;

 • Roma La Sapienza Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümünde dünyada 35. sıradadır.
 • Padova Üniversitesi, Bologna Üniversitesi ve Pisa Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümünde dünyada ilk 100 üniversite arasındadır.
 • Politecnico di Milano, Politecnico di Torino ve Milano Üniversitesi Fizik ve Astronomi’de dünyada ilk 150 içerisindedir.
 • Scuola Normale Superiore di Pisa, Roma Tor Vergata Üniversitesi Fizik ve Astronomi alanında dünyada ilk 200 üniversite içerisinde bulunur.

İtalya’da Eğitim Görmeniz İçin En İyi 5 Sebep

Modern yemek kültürü eğlence kültürüyle birleştiğinde ortaya harika bir durumun çıkması, geniş bir tarihe sahip olması ve daha sayamadığımız bir sürü şey, İtalya’da eğitim görmek için harika sebepler olabilir.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da eğitim görmek istemenizi haklı kılacak en temel sebeplerden birkaçını sıraladık:

1. En Eski ve Ünlü Üniversitelere Sahip Olması

İtalya'da Eğitim - Politecnico di Milano Üniversitesi

QS 2021 Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralamasına göre bazı İtalyan üniversiteleri akademik başarıda öne çıkıyor. Dünyanın en iyi 200 üniversitesi içerisinde Politecnico di Milano, Universita di Bologna ve Roma La Sapienza Üniversitesi bulunmaktadır.  

Politecnico di Milano, kısa süre içerisinde mühendislik ve sanat kursları ile tanındı. Üstün Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi Bölümü ile dünyanın en iyi 20’ncisi gösteriliyor. Universita di Bologna, var olan en eski üniversitelerden biridir ve Avrupa çapında daha iyi yüksek öğrenim standartları yaratmak için çalışmalar sürdürmektedir. Roma La Sapienza ise İtalya’nın en iyi üniversitesi olup genel anlamda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında varlığını korumaktadır.

Güçlü programlara sahip üniversiteler arasında tamamen İngilizce öğretilen programlar sunan Roma La Sapienza Üniversitesi ve Universita degli Studi di Milano bulunmaktadır. Bunlara ek olarak her üniversite belirli alanlarda dünya çapında tanınabilirliğe sahiptir.

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

2. Uluslararası Programlar 

İtalya’da tamamen İngilizce öğretilen bölümler ve programlar gittikçe yaygınlaşmaktadır. Roma’daki bir Amerikan üniversitesi olan John Cabot Üniversitesi gibi yenilikçi kurumlar, İtalya’da öğrenim görmek ve uluslararası öğrenciler için kurslar sunmaktadır.

Universita degli Studi di Milano ve Universita Cattolica del Sacro Cuore gibi bir çok diğer İtalyan üniversiteleri, tamamen ya da kısmen İngilizce öğretilen lisans ve yüksek lisans kursları sunmaktadır.

İtalya, öğrenciler için her zaman çok popüler bir eğitim yeri olmuştur ve İtalyanca bilmeyenler için gittikçe daha erişilebilir hale gelmektedir.

3. İtalyanca dili

İtalya'da Eğitim - İtalyanca dili

İtalyanca öğrenmek, yurt dışında okurken Roma ya da Milano gibi şehirlerde dolaşmak için yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda üniversite programınızı tamamladıktan sonra kolaylıkla iş bulmanıza yardımcı olabilir.

İşverenlerin özellikle iş dünyasında; finans, edebî ve hatta eğitim alanlarında, birden fazla dil konuşabilme yeteneğine sahip kişilere değer verdiği bir sır değildir. Birçok İtalyan üniversitesi, uluslararası öğrenciler için İtalyanca konuşabilme yeteneğini geliştirmeye ya da güçlendirmeye yönelik ücretsiz dil programları sunmaktadır.

Ayrıca bu konumuzdan da “İtalya’daki Dil Okulları“na da bakabilirsiniz.

4. Yemek ve Kültür

İtalya'da yemek ve kültür

İtalyanlar, mükemmel makarna yemekleri ve en iyi espressoyu yapma ve en zarif şarabı hazırlama yetenekleri ile bilinir. Yemek, İtalya’da farklı bir rol üstleniyor ve bir sanat eserine, eşsiz bir boyuta sahip olmakla eş görülüyor.

İtalyanlar ayrıca modaya, dine ve elbette futbola da önem vermeleriyle bilinir. İtalyan kültürünü anlamaya çalışan ve İtalya’da eğitim görmek isteyen öğrenciler için futbol maçları çok önemlidir.

İtalyanların sevdikleri sporları takip ederken gösterdikleri duygulara, binlerce heyecanlı hayrana katılıp onlara ortak olabilirsiniz. Ayrıca uluslararası öğrenciler, Milano’da çalışan ikonik tasarımcıların avantajlarından faydalanabilirler. Dünya moda başkentinde sayısız mağaza (ve belki de bir pist gösterisi) ziyaret ederek en yeni moda trendlerini yakından takip edebilir, en güzellerinden bazılarını ziyaret edebilirsiniz.

İtalya’da Aşçılık Eğitimi” makalemize de göz atmayı unutmayın.

5. Tarih ve Coğrafya

Büyük Konstantin’den Leonardo da Vinci’ye kadar İtalya, geniş bir gelişim ve yaratıcılık geçmişine sahiptir. Bu ülkede öğrenim gören öğrenciler, ünlü binaları, müzeleri ve sanat eserlerini ilk elden tecrübe ederek İtalya’nın farklı geçmişini öğrenebileceklerdir.

Ayrıca İtalya’daki gelişmiş tren sistemi, Roma’daki Colosseum’u, Venedik’teki Teatro La Fenice opera binasını veya Toskana’nın harika plajlarını görmek için öğrencilerin günlük veya hafta sonu gezileri yapmasını kolaylaştırır. Tren sistemi, ülkenin güzel doğal manzarasını keşfetmek için de kullanılabilir.

İtalya tarihi ve coğrafyası

Sicilya ve Sardunya’nın güney adaları dünyanın en güzel plajlarından bazılarını sağlarken kuzey bölgesi dağları Avrupa’nın geri kalanından ayrılmaktadır.

Nerede olursanız olun, İtalya’nın kırsallarından tepelerine ve Roma’nın küçük kentlerine kadar ılıman iklimi sizi hayretler içinde bırakacaktır.

İtalya’da Gezilecek Şehirler” makalemize de göz atabilirsiniz.

Siz de bu ülkeyi ilk elden tecrübe etmek ve bu harika şeyleri öğrenciyken deneyimlemek istiyorsanız hemen başvuru formumuzu doldurun, uzman ekibimiz sizinle iletişime geçsin. Hangi programa başvurmak isterseniz bunlarla ilgili detaylı bilgileri, mevcut seçenekleri de size bildirmekten memnuniyet duyarız.