İtalya’da eğitim, öğrencilerin üniversite çağlarında kazanabileceği en eşsiz deneyimlerden biridir. Köklü üniversiteleri, sanatsal mirası ve dilinin dünya genelinde popülerliği ile öğrencilerin ilgi ve odak noktası olan İtalyan üniversiteleri yüksek kalitede eğitim fırsatı sunmaktadır. İtalya uluslararası öğrencilere burs olanakları ve eğitim desteği olarak da en yüksek imkanları sağlayan Avrupa ülkelerin başını çekmektedir.

İngilizce eğitim veren birçok üniversiteye sahip İtalya’da okumak için her sene binlerce uluslararası öğrenci akademik araştırmalarını buraya yöneltmektedir. Hem yaşam maliyetlerinin düşüklüğü hem yüksek burs destekleri hem de kaliteli eğitimi İtalya’yı akademik kariyer için oldukça cazip kılmaktadır.

İtalya'da Eğitim

İtalya’da Okumanın Avantajları Nelerdir?

Her programında en yüksek standartlarda eğitim olanağı sunan İtalyan eğitim sisteminin, üniversite okuyacaklara sunduğu avantajlar arasında şunlar sayılabilecektir:

 • Üniversite imkanları sayesinde İngilizceye ek olarak yabancı dillerinize bir de İtalyancayı ekleyebileceksiniz
 • Yaşam maliyetleri ve eğitim masrafları açısından İtalya Avrupa ve dünya genelinde oldukça düşük maliyetlerdedir
 • İtalya’da öğrenciliğiniz sırasında kültürel zenginliğinden yararlanabileceğiniz binlerce etkinlik imkanına sahipsiniz
 • Yüze yakın sayıda devlet üniversitesinde İngilizce eğitim alabileceğiniz tüm programlar mevcuttur

İtalya’da İngilizce Üniversite Programları Nelerdir?

Mimarlık, mühendislik, tıp, ekonomi, moda tasarım ve daha birçok alanı içeren bölümlerin olduğu İtalyan üniversitelerinde İngilizce lisans, yüksek lisans veya doktora programlarından istediğinizi tercih edebilirsiniz.

İtalya’da okumak için araştırma yapan öğrencilerin genellikle ilk deneyimleri olduğundan kafalarının karışması normal bir durumdur. Bu yurtdışı eğitim deneyiminize nasıl ve nereden başlayacağınıza dair fikir vermek amacıyla İtalya’da eğitim görebileceğiniz alanlardan birkaçını sizin için derlerdik.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi

Antik Yunan ve Roma kalıntıları, Hristiyan ve Bizans mimarisi, Rönesans, romanesk, barok, gotik ve modern mimari; su kemerleri, tapınaklar, katedraller, heykeller, müzeler, kiliseler, sanat galerileri, villalar, çeşmeler ve tarihî evler gibi arkeolojik binlerce kalıntı sayesinde İtalya, Mimarlık Bölümünü en iyi alabileceğiniz ülkelerin başında gelir.

İtalya'da Eğitim - Mimarlık

İtalya’da mimarlık eğitimi alarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında olan İtalyan üniversitelerinde okuyabilirsiniz. Tüm zamanların en parlak mimarlarını ve onların mimari yapılarının bazılarını öğrenme fırsatı verecektir. İtalya; Forum, Colosseum, Pisa Kulesi ve dünyanın en şaşırtıcı güzel kiliselerinden bazıları gibi binlerce yıl süren harika yapılarla doludur.

 

QS World University Rankings by Subject 2020: Architecture verilerine göre;

Bahsedilen bu üniversitelerde okumak için gerekli olan üniversite kaydı, konsolosluk işlemleri, burs ve konaklama imkânları gibi süreçlere dair bilgi almak isterseniz başvuru formunuzu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca  konuyla ilgili olarak İtalya’da Mimarlık Eğitimi yazımıza da göz atmayı unutmayın!

İtalya’da Tıp Eğitimi

Birçok İtalyan üniversitesi, tamamen İngilizce öğretilen tıbbi programlar sunmayı seçmektedir, bu da uluslararası öğrencilere İtalya’da bir tıp mezunu olma imkânı vermektedir. Universita degli Studi di Milano gibi bazı üniversiteler, mezunların Avrupa çapında ilaç uygulamalarına izin veren bir Avrupa MD derecesi sunuyor.

İtalya'da Eğitim - Tıp Fakültesi

Tıp fakültesi özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık ile karşılaştırıldığında İtalya’daki üniversite eğitim ücreti daha düşüktür. Ancak İtalyan öğrenim ücretleri pahalı olsa bile İtalyan hükûmeti, üniversite veya özel burs veren kurumların sayesinde birçok burs başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiler ve profesyonel destek için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayınız.

 

QS World University Ranking by Subject 2020: Medicine verilerine göre;

 • Roma La Sapienza Üniversitesi, Milano Üniversitesi ve Bologna Üniversitesi Tıp Bölümünde dünyada ilk 100 üniversite arasındadır.
 • Cattolica Üniversitesi ve Padova Üniversitesi tıp eğitiminde dünyada ilk 150 üniversite içerisinde bulunur.
 • Torino Üniversitesi, Pisa Üniversitesi ve San Raffaele Üniversitesi Tıp alanında dünyada ilk 200 üniversite içerisindedir.
 • Napoli Federico II Üniversitesi, Roma Tor Vergata Üniversitesi ve Milano-Bicocca Üniversitesi dünyadaki en iyi 250 tıp üniversitesi arasındadır.

Ayrıca İtalya’da tıp sınavı için hazırladığımız kapsamlı IMAT Sınavı Hazırlık Kursu için geç kalmayın!

İtalya’da Mühendislik Eğitimi

İtalya, mühendislik eğitimi konusunda dünya çapında tanınmış üniversiteleri barındıran bir ülke olarak öne çıkar. Özellikle Torino Politeknik Üniversitesi, Roma Tor Vergata Üniversitesi ve Roma La Sapienza Üniversitesi gibi yükseköğretim kurumları, mühendislik alanında kaliteli eğitim sunmalarıyla bilinirler. Bu üniversiteler, dünya genelinde yapılan prestijli araştırmalarda ilk 100 üniversite arasında yer alarak bu alandaki yeteneklerini kanıtlarlar. Öğrenciler, bu seçkin üniversitelerde aldıkları eğitimin, dünyanın en saygın eğitim kurumlarına karşı rekabet edebilecek düzeyde olduğunu bilerek eğitimlerine devam ederler.

 

Üniversitelerin sunduğu bu mühendislik eğitimi, öğrencilere sadece İtalya’da değil, aynı zamanda uluslararası arenada da büyük fırsatlar sunar. Bu okullardan mezun olan öğrenciler, kariyerlerinde büyük bir adım atmış olurlar. İş bulma konusunda sıkıntı yaşamadan, dünya genelinde pek çok ülkede istedikleri pozisyonları elde edebilirler. Bu sayede, bu üniversitelerden mezun olan mühendisler, başarılı ve parlak kariyerlerinin kapılarını aralarlar.

İtalya’da Ekonomi ve İşletme Eğitimi

İtalya, işletme eğitimi alanında hem İngilizce hem de İtalyanca eğitim seçenekleri sunan dünya sıralamasında önde gelen birçok işletme fakültesine ev sahipliği yapmaktadır. İşletme ve ekonomi, işletme yönetimi, ekonomi ve işletme yönetimi, ekonomi ve sosyal bilimler, ekonomi, yönetim ve bilgisayar bilimleri gibi farklı alanlarda eğitim veren bu İtalyan üniversiteleri, mezun ettikleri öğrencilerle uluslararası düzeyde tanınan başarılar elde etmektedir.

Bu üniversiteler, işletme alanında sağladıkları eğitim kalitesi ve öğrencilere sundukları imkanlar ile öne çıkarlar. İşletme dünyasında liderlik yapmak isteyen öğrencilere gerekli bilgi ve becerileri sunarak, onları başarılı bir kariyer için donatırlar.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da İşletme Eğitimi” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Moda ve Tasarım Eğitimi

İtalya, moda ve tasarım alanında eğitim almayı düşünen öğrencilere geniş bir perspektif sunar, moda ve tasarım öğrencileri, İtalya’da tekstil, tasarım ve illüstrasyon gibi temel ve teknik konularda geniş bir bilgi donanımı ile tanışırlar. Aynı zamanda sergi ve sunum tekniklerini, bilgisayar destekli kalıp tasarımını, giysi ve aksesuarların tasarımından üretimine ve son olarak pazarlamasına kadar moda endüstrisinin her aşamasını öğrenme fırsatı bulurlar.

 

Bu eğitim programları, öğrencilere yaratıcı yeteneklerini geliştirme ve moda dünyasının dinamiklerini anlama şansı sunar. İtalya, moda ve tasarımın uluslararası merkezlerinden biri olarak kabul edilir ve bu alanda eğitim almak isteyenler için benzersiz bir çekim merkezi haline gelmiştir. Öğrenciler, İtalya’da aldıkları eğitimle hem estetik hem de teknik açıdan donanımlı bir şekilde mezun olurlar ve moda dünyasının heyecan verici bir parçası olma yolunda önemli bir adım atmış olurlar.

İtalya’da Psikoloji Eğitimi

Uluslararası bir perspektifle düzenlenen İngilizce psikoloji bölümü, öğrencilere psikolojinin temel alanlarına genel, sosyal, dinamik ve bilimsel araştırma yöntemlerini içeren temel bilgiler sunmaktadır. Padova Üniversitesi, uluslararası bir atmosfer sunan bir kurum olarak, İtalya’da psikoloji eğitimi almayı hedefleyen öğrencilere, stratejik işbirlikleri sayesinde uluslararası iş dünyası ile bağlantı kurma fırsatı sunmaktadır.

Bu programı tamamlayan öğrenciler, psikometrik, psikososyal ve gelişimsel değerlendirme alanlarında uzmanlaşırken, eğitim kurumları, şirketler, sivil toplum kuruluşları, insan kaynakları yönetimi, kamu ve özel sektörde kariyer yapma fırsatlarına sahip olacaklardır. Padova Üniversitesi’nin sunduğu uluslararası perspektif, psikoloji alanında uzmanlaşmak isteyen öğrencilere, küresel bir vizyon kazandırarak uluslararası iş dünyasında başarılı bir kariyer yapma yolunda önemli bir adım atmalarına olanak tanır.

Fizik ve Astronomi Eğitimi

İtalya’nın eğitim alanındaki uzun süren yenilikçi tarihi, diğer ülkelerin rekabet edemeyeceği bir rakip yarattı. Fizik ve Astronomi alanında bir araya gelen bu tarihi çevre, kariyer için rekabet eden yaşıtlarınızın önüne geçmenizi sağlayacaktır. Dünya’da Fizik ve Astronomi alanında en iyi üniversiteler sıralamasında 30.sırada Pisa Üniversitesi yer alırken 22.sırayı Roma La Sapienza Üniversitesi aldı.

QS World University Ranking by Subject 2020: Physics & Astronomy verilerine göre;

 • Roma La Sapienza Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümünde dünyada 35. sıradadır.
 • Padova Üniversitesi, Bologna Üniversitesi ve Pisa Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümünde dünyada ilk 100 üniversite arasındadır.
 • Politecnico di Milano, Politecnico di Torino ve Milano Üniversitesi Fizik ve Astronomi’de dünyada ilk 150 içerisindedir.
 • Scuola Normale Superiore di Pisa, Roma Tor Vergata Üniversitesi Fizik ve Astronomi alanında dünyada ilk 200 üniversite içerisinde bulunur.

Tam olarak hangi alanda eğitim görmek istediğinize ve üniversite araştırma sürecinde kararsız kaldıysanız, başvuru formumuzu doldurun İtalya’da sizin için en uygun hedef tercihlerinizi belirlemenize ve kabul almanıza yardımcı olalım!