İtalya’da ekonomi okumak, ekonomi alanında kariyerlerini değerlendirmek isteyen öğrenciler için oldukça avantajlı imkanlar sağlamaktadır. İtalyan üniversiteleri; hem İngilizce eğitim olanakları hem de ekonomi, iktisat, işletme ve finans alanlarında, son dönemde dünya sıralamasındaki yükselişleriyle dikkat çekmektedir.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında 3. büyük ekonomiye sahip olan İtalya, dünyanın en yüksek yaşam kalitesine sahip 8. ülkedir. Dünyanın en büyük şarap ve zeytinyağı üreticisi olan İtalya, finans ve moda merkezi Milano ile tarihin, turizmin ve İtalya’nın başkenti Roma gibi uluslararası öneme sahip şehirler sayesinde ekonomi ve finansal alanda hem Avrupa’da hem de dünyada önemli bir katkısı bulunmaktadır.

İtalya'da ekonomi, işletme, istatistik

Dünya genelinde ekonomik açıdan oldukça önemli bir adım sayılabilecek, bilinen ilk devlet mevduat bankası Saint George Bankası 1407’te Genova‘da kurulmuştur. Bunun haricinde 1472’de kurulan ve dünyanın hâlihazırda aktif olarak hizmet veren en eski bankası “Banca Monte dei Paschi di Siena”dır. Bugün Avrupa’nın en büyük bankaları arasında olan UniCredit ve dünyanın en fazla gelir sağlayan ikinci sigorta şirketi Assicurazioni Generali’dir.

Neden İtalya’da Ekonomi Eğitimi?

İtalya’da ekonomi eğitimi almak öğrencilere alternatiflerine göre birçok avantaj sağlamaktadır. İtalya hem yüksek kaliteli eğitim olanaklarına sahip üniversiteleri ile hem de düşük eğitim ücretleri ve eğitim destekleri ile uluslararası öğrenciler için en cazip ülke konumundadır.

İtalya’da ekonomi eğitimini cazip kılan avantajları arasında şunlar sayılabilir:

 • İngilizce ekonomi eğitimi veren birçok İtalyan devlet üniversitesi yer almaktadır.
 • Lisans ve yüksek lisans programlarında kapsamlı birçok ekonomi programı bulunur.
 • Ekonomi lisans eğitimi 3 sene sürmektedir, bu açıdan Türkiye’deki üniversite eğitiminden avantajlıdır.
 • İtalya’daki üniversiteler eğitim ücretleri dünya geneline göre çok daha düşüktür.
 • Uluslararası öğrencilere İtalyan hükümeti DSU bursu gibi eğitim destekleri sağlamaktadır.
 • İtalya’da ekonomi eğitimi veren birçok üniversite dünya genelinde ilk 100’lerde yer almaktadır.

İtalya’da Ekonomi Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da İngilizce ekonomi okumak için birçok farklı üniversitede ve şehirde imkan bulunması açısından öğrencilerin tercih seçeneği oldukça geniştir. İtalya’daki diğer eğitim programlarında İngilizce eğitim veren üniversitelerin kısıtlı olması gibi durumlar olabilmektedir, ancak ekonomi bölümü için İngilizce yaygın konumdadır. Bunun yanında tabii ki İtalyanca olarak ekonomi eğitimi de alabilirsiniz.

İşte İtalya’da ekonomi eğitimi alabileceğiniz bazı üniversiteler şu şekildedir:

Bu İtalyan üniversitelerinde ekonomi programları farklı bölüm isimleri halinde olabilir ve müfredatlarında da eğitim içerikleri farklılaşabilir. Genellikle ekonomi ve işletme veya ekonomi ve finans gibi bölümler kombine şekilde sunulabilir. İtalya’da İngilizce ekonomi okumayı düşünüyorsanız, üniversiteler hakkında daha detaylı bilgi için Pavaeducation uzman danışanlarımızdan destek alabilirsiniz.

 

İtalya’da Ekonomi & Ekonometri Alanı Dünya Sıralaması

İtalya’da ekonomi alanında dünyada üst sıralarda yer alır. İtalya’da lisans ve yüksek lisans eğitimleri ağırlıklı olarak İngilizcedir. Buna rağmen İtalyanca olarak okumak isterseniz de birçok üniversitenin hem İtalyanca hem de İngilizce ekonomi eğitimi bulunur.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

QS World University Rankings Economics and Econometrics Bölümü 2020 verilerine göre:

 • Bocconi Üniversitesi; İtalya’da 1, Avrupa’da 4, dünyada 16. sırada yer alır.
 • Bologna Üniversitesi, İtalya’da 2, dünyada 51-100 üniversite arasındadır.
 • Padova Üniversitesi ve Roma Tor Vergata Üniversitesi 3. ve 4. sıralamada yer alırken dünyada 100-150 üniversite arasında gösterilmiştir.
 • European University Institute, Roma La Sapienza Üniversitesi ve Cattolica Üniversitesi ilk 200 üniversite arasında yer alır.
 • Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi, Milano Üniversitesi ve Napoli Federico II Üniversitesi ilk 250 üniversite arasında yer alır.
 • LUISS Üniversitesi, Torino Üniversitesi ve Trento Üniversitesi dünyadaki ilk 300 üniversitesi arasında yer alır.
 • Scuola Superiore Sant’Anna Pisa, Firenze Üniversitesi ve Pisa Üniversitesi ilk 300 üniversite arasındadır.
 • Pavia Üniversitesi, Siena Üniversitesi, Roma Tre Üniversitesi ve Milano-Bicocca Üniversitesi ilk 400 üniversite arasında yer alır.
 • Università Politecnica delle Marche, ilk 450 üniversite arasında yer almaktadır.

Ayrıca “Dünya Sıralamasında İlk 500’de bulunan İtalya Üniversiteleri” konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Bocconi Üniversitesi Ekonomi Eğitimi

Bocconi Üniversitesinde Ekonomi Okumak

Bocconi Üniversitesi Ekonomi ve Sosyal Bilimler Bölümü, bireylerin para tasarrufunu, tüketimlerini, sağlıklarını ve diğer konuları nasıl düşündüğünü ve karar verdiğini anlamaya odaklanır. Firmalar yeni bir ürün piyasaya sürerken veya hükûmetler yeni ekonomik politikalar tasarlarken, işsizlik ve yoksulluk gibi konuları ele alırken ekonomik ve sosyal bilimler kilit bir unsur olur.

Bocconi Üniversitesinde lisans bölümleri World Bachelor in Business(4 yıl) hariç 3 yıllıktır. Kabul için SAT, ATC sınavını ya da mantık, matematik, genel yetenek gibi testlerden oluşan üniversitenin uyguladığı sınavı geçmek gerekmektedir. Dil sertifikası olarak IELTS’ten 6, TOEFL’dan 89 istenmektedir.

Bocconi Üniversitesinde ekonomi eğitiminin avantajları arasında şunlar sayılabilir:

 • Bocconi Üniversitesi İtalya’nın en iyisi olmakla kalmayıp dünyanın en iyi ekonomi üniversiteleri arasındadır.
 • Üniversitenin bulunduğu lokasyon olan Milano’da öğrencilerin aktif sosyal hayatları olacaktır.
 • Bocconi Üniversitesi, her yıl staj ve değişim programları ile yurt dışına yaklaşık 4.000 öğrenci gönderiyor ve yaklaşık 1.600 öğrenci kabul ediyor. Bu sayede öğrenciler küresel topluluğun bir parçası hâline geliyor.
 • Üniversite ayrıca öğrencilere lisans, yüksek lisans veya doktora yapmaya gelmeden önce Milano’yu ve üniversiteyi görmesi açısından 3 haftalık yaz okulu imkânı sunuyor. Dijital pazarlama, ekonomi, girişimcilik ve inovasyon yönetimi, sermaye ve girişim sermayesi finansmanı, moda ve tasarım yönetimi, uluslararası ticaret ve yönetim alanları olmak üzere 7 farklı kurs seçeneğinden birini seçebilirler.

İtalya’da Ekonomi Bölümü Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da birçok farklı alanlarda ekonomi programını içeren yüksek lisans programı mevcuttur. Yüksek lisans eğitimi 2 sene sürmektedir. İtalya’daki üniversitelerde ekonomi yüksek lisans programlarında eğitim genellikle; analiz ve istatistik, ekonomi ve sosyal bilimler olarak ayrılır. Birinci yılın ikinci yarıyılında öğrenciler üç ana alana ilişkin seçmeli derslerle müfredatlarını kişiselleştirebilmektedir.

Ekonomi yüksek lisansın ilk sene ders müfredatları şunlar olabilir: Advanced mathematics, advanced statistics, advanced econometrics, institutions and social sciences, law ve 3 seçmeli ders. İkinci senede ise; general economics, applied economics, and social and quantitative fields gibi dersler yer alabilmektedir.

İtalya’da Ekonomi Eğitimi Üniversite Ücretleri

İtalya’da üniversite ücretleri diğer ülkelere göre oldukça makul seviyededir. İtalya’daki devlet üniversitelerinin öğrenim maliyetleri 156 € – 3500 € arası değişmektedir. Ancak İtalyan devlet üniversiteleri, öğrencinin aile kazancına göre en düşük fiyattan da harç ödemesi yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Bunun için aile gelir beyanı testini yaptırmanız gerekmektedir.

Konuyla alakalı ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” makalemizden bilgi alabilirsiniz.

İtalya'da üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri

İtalya’da Ekonomi Eğitimi Burs İmkanları

Bölgelere bölünen İtalya’da her bölgenin kendine has burs imkânı da bulunmaktadır. İtalya’da var olan 20 bölge de öğrencilerin gelir düzeyine göre burs verebilmektedir. Yaklaşık 2000 € – 5200 € arası verilen bu burslar sayesinde öğrenciler hayatlarını daha rahat idame ettirebilir ve okullarına odaklanabilirler. Ayrıca yine devlet, üniversite veya farklı kurumlardan da öğrencinin başarısına göre çeşitli burs olanakları da sağladığı bilinir. Bunlara örnek verecek olursak:

 • İtalya’da ekonomi okumak gibi düşüncesi olan öğrenciler 2000 € – 5200 € arasında verilen burs imkânını aile gelir seviyesine göre almaya hak kazanabilirler.
 • Öğrenciler üniversite harçlarını en düşük fiyattan ödeyebilirler.
 • Üniversiteler öğrencilerine yemek bursu da sağlayabilmektedirler.
 • Üniversitenin sunduğu konaklama imkânlarından yararlanabilirler.

İtalya’da Burs Olanakları yazımıza da göz atabilirsiniz.

İtalya’da Ekonomi Okumak – Konaklama İmkânları

İtalya’da ekonomi okumak fikri gündeminize geldiyse aklınızdaki bir diğer soru da yurt ve konaklama olanakları olacaktır. İtalya’daki neredeyse bütün üniversitenin kendine ait konaklama olanağı bulunmaktadır. Bunlar sayesinde üniversiteye ait yurt veya öğrenci evlerinde kalabilme seçeneğiniz bulunur. Fakat sadece bununla kalmayıp arzu ederseniz de üniversitelerin anlaştığı firmalardan ücretsiz olarak size kalacak yer kalma konusunda bilgi isteyebilirsiniz. Bununla beraber özel yurt, stüdyo veya normal daire, otel, rezidans vb. opsiyonlarınız da bulunur.

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da Konaklama” yazımıza göz atabilirsiniz.