Son dönemlerde İtalya’da ekonomi okumak, pek çok İşletme ve İktisat Bölümü öğrencisi tarafından tercih edilmektedir. İtalyan üniversiteleri; ekonomi, iktisat, işletme ve finans alanlarında, son dönemde dünya sıralamasındaki yükselişleriyle dikkat çekmiştir. Ekonomi, Eski Yunancada “ev” ve “yönetim” sözcüklerin birleşiminden türetilmiştir.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında 3. büyük ekonomiye sahip İtalya, dünyanın en yüksek yaşam kalitesine sahip 8. ülkedir. Dünyanın en büyük şarap ve zeytinyağı üreticisi olan İtalya, finans ve moda merkezi Milano ile tarihin, turizmin ve İtalya’nın başkenti Roma gibi uluslararası öneme sahip şehirler sayesinde ekonomi ve finansal alanda hem Avrupa’da hem de dünyada önemli bir katkısı bulunmaktadır. Üstelik bilinen ilk devlet mevduat bankası Saint George Bankası 1407’te Genova‘da kurulmuştur. Bunun haricinde 1472’de kurulan ve dünyanın hâlihazırda aktif olarak hizmet veren en eski bankası “Banca Monte dei Paschi di Siena”dır. Bugün Avrupa’nın en büyük bankaları arasında olan UniCredit ve dünyanın en fazla gelir sağlayan ikinci sigorta şirketi Assicurazioni Generali’dir.

Daha fazla bilgi için “Roma’da Yaşam” makalemizi inceleyebilirsiniz.

İtalya'da ekonomi, işletme, istatistik

İtalya’da Ekonomi Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da ekonomi okumak en çok da İngilizce eğitimin bolluğuyla avantajlıdır. Diğer bölümlere nazaran İngilizce olarak iktisat, finans okumak için oldukça fazla seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunun yanında tabii ki İtalyanca olarak ekonomi eğitimi de alabilirsiniz. Eğer İtalyanca dili konusunda yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız “İtalyanca kursumuzu” inceleyebilirsiniz.

İşte İtalya’da ekonomi eğitimi alabileceğiniz bazı üniversiteler bunlardır:

Ayrıca “Milano Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bölümü” yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

İtalya’da Ekonomi & Ekonometri Alanı Dünya Sıralaması

İtalya’da ekonomi alanında dünyada üst sıralarda yer alır. İtalya’da lisans ve yüksek lisans eğitimleri ağırlıklı olarak İngilizcedir. Buna rağmen İtalyanca olarak okumak isterseniz de birçok üniversitenin hem İtalyanca hem de İngilizce ekonomi eğitimi bulunur.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Lisans Eğitimi” ve “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” konularımızı inceleyebilirsiniz.

QS World University Rankings Economics and Econometrics Bölümü 2020 verilerine göre:

 • Bocconi Üniversitesi; İtalya’da 1, Avrupa’da 4, dünyada 16. sırada yer alır.
 • Bologna Üniversitesi, İtalya’da 2, dünyada 51-100 üniversite arasındadır.
 • Padova Üniversitesi ve Roma Tor Vergata Üniversitesi 3. ve 4. sıralamada yer alırken dünyada 100-150 üniversite arasında gösterilmiştir.
 • European University Institute, Roma La Sapienza Üniversitesi ve Cattolica Üniversitesi ilk 200 üniversite arasında yer alır.
 • Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi, Milano Üniversitesi ve Napoli Federico II Üniversitesi ilk 250 üniversite arasında yer alır.
 • LUISS Üniversitesi, Torino Üniversitesi ve Trento Üniversitesi dünyadaki ilk 300 üniversitesi arasında yer alır.
 • Scuola Superiore Sant’Anna Pisa, Firenze Üniversitesi ve Pisa Üniversitesi ilk 300 üniversite arasındadır.
 • Pavia Üniversitesi, Siena Üniversitesi, Roma Tre Üniversitesi ve Milano-Bicocca Üniversitesi ilk 400 üniversite arasında yer alır.
 • Università Politecnica delle Marche, ilk 450 üniversite arasında yer almaktadır.

Ayrıca “Dünya Sıralamasında İlk 500’de bulunan İtalya Üniversiteleri” konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Bocconi Üniversitesinde Ekonomi Eğitimi Almak

Bocconi Üniversitesinde Ekonomi Okumak

Bocconi Üniversitesi Ekonomi ve Sosyal Bilimler Bölümü, bireylerin para tasarrufunu, tüketimlerini, sağlıklarını ve diğer konuları nasıl düşündüğünü ve karar verdiğini anlamaya odaklanır. Firmalar yeni bir ürün piyasaya sürerken veya hükûmetler yeni ekonomik politikalar tasarlarken, işsizlik ve yoksulluk gibi konuları ele alırken ekonomik ve sosyal bilimler kilit bir unsur olur.

İtalya’da ekonomi okumak denilince akla ilk gelen bu fakülte, yenilikçi çalışma planlarıyla; kişisel davranışların sadece ekonomik faktörler (ne kadar kazanç sağlandığı) açısından değil, aynı zamanda psikolojik özellikler (duygular ve bilişsel sınırların gerçek kararları nasıl şekillendirdiği) ve sosyal normlar (başkalarının davranışları kişinin kararını etkiler).

Başvuru İşlemleri ve Süreci Nasıldır?

Bocconi Üniversitesinde lisans bölümleri World Bachelor in Business(4 yıl) hariç 3 yıllıktır. Kabul için SAT, ATC sınavını ya da mantık, matematik, genel yetenek gibi testlerden oluşan üniversitenin uyguladığı sınavı geçmek gerekmektedir. Dil sertifikası olarak IELTS’ten 6, TOEFL’dan 89 istenmektedir.

Bocconi Üniversitesinde yüksek lisans bölümleri 2 yıldır. Kabul şartı olarak GMAT’ten en az 600, dil sertifikası olarak IELTS’ten 6, TOEFL’dan 89 istenmektedir.

SAT, TOEFL VE IELTS Sınavları” konumuzu incelemeyi unutmayın.

Ekonomi Bölümü Yüksek Lisans Eğitimi Hakkında

Üniversitede ekonomi programı; analiz ve istatistik, ekonomi ve sosyal bilimler olarak ayrılır. Birinci yılın ikinci yarıyılında öğrenciler üç ana alana ilişkin seçmeli derslerle müfredatlarını kişiselleştirirler: Genel ekonomi, uygulamalı ekonomi ve ekonometri ve niceliksel yöntemler.

İlk yıl ana dersler: Advanced mathematics, advanced statistics, advanced econometrics, institutions and social sciences, law ve 3 seçmeli ders.

İkinci yıl: Öğrenciler müfredatlarını üç ana alanla ilgili 4 seçmeli dersle kişiselleştirirler: General economics, applied economics, and social and quantitative fields.

Bocconi Üniversitesinde Ekonomi Eğitimi Almanın Avantajları

 • Bocconi Üniversitesi İtalya’nın en iyisi olmakla kalmayıp dünyanın en iyi ekonomi üniversiteleri arasındadır.
 • Üniversitenin bulunduğu lokasyon olan Milano’da öğrencilerin aktif sosyal hayatları olacaktır.
 • Üniversitenin sağladığı -özellikle ekonomi materyalleriyle zengin- geniş kütüphane sayesinde öğrencilerin bilgiye ulaşımı kolaydır.
 • Üniversite imkânları oldukça geniştir: Futbol, ​​basketbol ve su topu gibi spor kulüplerinden sahne sanatları, yoga ve rahatlama tekniklerine kadar güven, liderlik ve takım çalışması becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olan bir dizi kurs imkânı sunmaktadır.
 • Bocconi Üniversitesi, her yıl staj ve değişim programları ile yurt dışına yaklaşık 4.000 öğrenci gönderiyor ve yaklaşık 1.600 öğrenci kabul ediyor. Bu sayede öğrenciler küresel topluluğun bir parçası hâline geliyor.
 • Üniversite ayrıca öğrencilere lisans, yüksek lisans veya doktora yapmaya gelmeden önce Milano’yu ve üniversiteyi görmesi açısından 3 haftalık yaz okulu imkânı sunuyor. Dijital pazarlama, ekonomi, girişimcilik ve inovasyon yönetimi, sermaye ve girişim sermayesi finansmanı, moda ve tasarım yönetimi, uluslararası ticaret ve yönetim alanları olmak üzere 7 farklı kurs seçeneğinden birini seçebilirler.

İtalya’da Yaz Okulları” konusunu inceleyebilirsiniz.

Ayrıca “İtalyan ve Türk Üniversitelerinin Karşılaştırması” konusunu inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Ekonomi Okumak – Öğrenim Giderleri

İtalya'da üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri

İtalya’da üniversite ücretleri diğer ülkelere göre oldukça makul seviyededir. İtalya’daki devlet üniversitelerinin öğrenim maliyetleri 156 € – 3500 € arası değişmektedir. Ancak İtalyan devlet üniversiteleri, öğrencinin aile kazancına göre en düşük fiyattan da harç ödemesi yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Bunun için aile gelir beyanı testini yaptırmanız gerekmektedir.

Konuyla alakalı ayrıntılı bilgi için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” makalemizden bilgi alabilirsiniz.

İtalya’da Burslu Ekonomi Bölümü Okumak

Bölgelere bölünen İtalya’da her bölgenin kendine has burs imkânı da bulunmaktadır. İtalya’da var olan 20 bölge de öğrencilerin gelir düzeyine göre burs verebilmektedir. Yaklaşık 2000 € – 5200 € arası verilen bu burslar sayesinde öğrenciler hayatlarını daha rahat idame ettirebilir ve okullarına odaklanabilirler. Ayrıca yine devlet, üniversite veya farklı kurumlardan da öğrencinin başarısına göre çeşitli burs olanakları da sağladığı bilinir. Bunlara örnek verecek olursak:

 • İtalya’da ekonomi okumak gibi düşüncesi olan öğrenciler 2000 € – 5200 € arasında verilen burs imkânını aile gelir seviyesine göre almaya hak kazanabilirler.
 • Öğrenciler üniversite harçlarını en düşük fiyattan ödeyebilirler.
 • Üniversiteler öğrencilerine yemek bursu da sağlayabilmektedirler.
 • Üniversitenin sunduğu konaklama imkânlarından yararlanabilirler.

İtalya’da Burs Olanakları” makalemizi de inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Ekonomi Okumak – Konaklama İmkânları

İtalya’da ekonomi okumak fikri gündeminize geldiyse aklınızdaki bir diğer soru da yurt ve konaklama olanakları olacaktır. İtalya’daki neredeyse bütün üniversitenin kendine ait konaklama olanağı bulunmaktadır. Bunlar sayesinde üniversiteye ait yurt veya öğrenci evlerinde kalabilme seçeneğiniz bulunur. Fakat sadece bununla kalmayıp arzu ederseniz de üniversitelerin anlaştığı firmalardan ücretsiz olarak size kalacak yer kalma konusunda bilgi isteyebilirsiniz. Bununla beraber özel yurt, stüdyo veya normal daire, otel, rezidans vb. opsiyonlarınız da bulunur.

Daha fazla bilgi için İtalya’da Konaklama adlı makalemize göz atabilirsiniz.

İtalya’da ekonomi eğitimi almak gibi bir düşünceniz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinizi ivedilikle başlatabilmemiz için başvuru formumuzu doldurmayı unutmayın, en kısa sürede uzman ekiplerimiz tarafından sizinle iletişime geçilecektir.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]