fbpx

İtalya’da Erasmus Eğitimi

İtalya’da Erasmus yapmak isteyen öğrenciler, Erasmus+ ve okulları sayesinde yurt dışındaki anlaşmalı okullarla öğrenci değişimi yapabilirler. Erasmus+ 2019 Yıllık Raporu’na göre İtalya, Erasmus+ programında bulunan 34 ülke arasından en fazla tercih edilen 2. ülke konumundadır. Akdeniz iklimine sahip İtalya’nın eğitim kalitesi, yemekleri, tarihi yerleri, müzeleri, doğal güzellikleri ve sıcakkanlı insanlara sahip olması İtalya’da eğitim almanın en çekici özellikleri arasındadır.

İtalya'da Erasmus Eğitimi

Erasmus+ Nedir? | İtalya’da Erasmus Yapmak

Erasmus+, AB’nin Avrupa’da eğitim, öğretim, gençlik ve sporu destekleme programıdır. Erasmus’un 2014-2020 bütçesi 14.7 milyar euro iken 2021-2027 bütçe programı 26.2 milyar euro olarak belirlendi. Bu artan bütçe ile beraber öğrencilere daha fazla fırsat sunulması amaçlanıyor.

Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere içinde Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa Serbest Ticaret Birliği ile anlaşma yapmış ülkeler gibi pek çok ülke Erasmus+ programına dâhildir. Öğrenciler Erasmus+ sayesinde tek dönemlik ya da iki dönemlik (bir yıl) eğitim alma imkânına sahiptirler. Erasmus+ programları ile yurt dışına giden öğrenciler, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibe almaktadırlar. Hibe ile gidilmenin yanında üniversiteniz tarafından hibesiz kontenjan da olabilir. Durumları olanlar bu seçenekle de gidebilirler.

Neden İtalya’da Erasmus Yapmalısınız?

Belki de yaşamanızın hem en eğitici hem de en eğlenceli zamanını geçireceğiniz İtalya’da Erasmus yapma sebepleri arasında pek çok seçenek sunulabilir. Önceden gitmiş kişilerin tecrübelerine dayanarak bazı avantaj ve faydaları görelim.

İtalya’da Eğitim

İtalya’daki üniversitelerin dünya sıralamalarında önemli pozisyonlarda yer aldığını belirtmeliyiz. Sadece genel üniversite sıralamasında değil, kendi alanınızdaki bölümlerde de üst kademelerde yer alan pek çok üniversite bulunur.

Eğer okuduğunuz bölüm ve o bölümdeki üniversiteler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz. Ya da şu makaleleri inceleyebilirsiniz:

Üniversiteler

Daha fazlası için “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bölümler

Gezi

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde 50 kültürel, 5 doğal mirasın yer almasından dolayı İtalya’da gezi konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz. İtalya’da ulaşımın gelişmiş olmasından dolayı gezilerinizi planlayıp gerçekleştirmeniz işten bile değil. Milano, Venedik, Roma, Napoli, Floransa, Bolonya, Palermo, Katanya gibi ünlü şehirlerin birbirinden olan uzaklığı sayesinde her nerede okursanız okuyun kendi şehriniz haricinde bu şehirlere çeşitli ulaşım araçlarıyla gezi düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca “Venedik IUAV Üniversitesi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bunun yanında İtalya’nın içinde 2 ülke daha bulunur: San Marino ve Vatikan. Üstelik Fransa, İsviçre, Avusturya, Slovenya ülkelerine komşuluğu da vardır. Diğer Avrupa ülkelerine olan yakınlığını da göz önünde bulundurursak İtalya’dan çoğu ülkeye ulaşım imkânınız kolaydır. Tek yapmanız gereken ucuz uçak veya farklı ulaşım seçeneklerini takip etmenizdir.

İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Aktivite

İtalya’da Erasmus yapmak pek çok yönden avantajlı olduğu gibi aktivite olarak da zengindir. Kendi bölgenizin dışında İtalya’da gezebileceğiniz pek çok şehir bulunurken yurt dışına da çok uygun fiyatlarla çıkabilirsiniz. Bunun haricinde İtalya’da ister tek ister arkadaşlarınızla yapacağınız etkinlik çoktur.

Pompeii’yi ve onu lava boğup Pompeii halkını 15 dakika içerisinde yok eden Vezüv Yanardağı, Kolezyum, Pisa Kulesi, bazilikalar, mağaralar, Trevi Çeşmesi, katedraller, Venedik’in Büyük Kanal’ı, her sezon birbirinden farklı etkinlikleri ve birbirinden güzel yemekleriyle İtalya’da her zaman yapılacak bir şey vardır.

İtalya’da Yapılacak 25 Şey” konumuzu incelemeyi unutmayın.

İtalyan Mutfağı

İtalya’nın en ünlü yemekleri arasında bulunan Lazanya, Carpaccio, Ravioli, Osso Buco, Minestrone, Tortellini, Tiramisu, Cannoli, İtalyan dondurması ve Napoli pizzalarının yanında kendine has pek çok bölgesel ve sokak lezzetleriyle İtalya, Türkiye mutfağında olduğu gibi oldukça çeşitli ve birbirinden lezzetli yemekler barındırır.

Üstelik İtalya’da farklı yemek ve içecek kültürleri bulunur. Sabah bir kahve ve hamur işinden sonra sabah 11’den sonra kahve siparişi göremezsiniz. Aslında bu kahveyle alakalı değil sütle alakalıdır. Çünkü İtalyanlar yemekten sonra süt tüketmenin sindirimi tamamen bozacağına inanıyor.

Haricen “aperitivo” denilen “happy hours” olarak tanımlanan sadece alkollü veya alkolsüz içeceğe para verdiğiniz bu saatlerde, akşam öncesi aperitif atıştırmalıklar ikram edilir. Fakat bu aperitifler çok fazla olduğu için akşam yemeği yerine geçtiğini söyleyebiliriz.

Dünya Vatandaşlığı

İtalya’da Erasmus yapmak size 1 dönemlik ya da 1 senelik yurt dışı kapısı aralamaktadır. Bunun insana katacağı pek çok avantaj vardır. İtalyan öğrenciler ve sizin gibi Erasmus+ programıyla farklı ülkelerden gelen kişiler sayesinde envaiçeşitte kültür ve arkadaşlığa sahip olacaksınız. Uluslararası ortamdaki bu tecrübeniz sizi bir dünya vatandaşı yapar.

İnsanın konfor alanının dışına çıkmasının katacağı deneyim, bilgi, eğitim paha biçilemez. Yeni insanlarla tanışmak; ufkunuzu genişletmenize, yeni diller öğrenmenize ve diğer ülkeleri ziyaret etmenize yardımcı olur. Arkadaşlıklarınız sayesinde farklı ülkelerde de bir eviniz olur.

Ayrıca “Neden İtalyanca Öğrenmelisiniz” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Erasmus Yapmak – Hibe, Giderler, Konaklama

  • İtalya’daki eğitiminiz boyunca 2 kısımlı hibe verilir. İlk hibeniz iki üniversitenin anlaşmasından sonraki 30 gün içinde toplam hibenizin %80 oranında yapılır. Kalan ödemeniz ise belli bir AKTS’yi sağladıktan sonra verilir.
  • Gittiğiniz üniversiteye herhangi bir ücret vermezsiniz.
  • Varış noktanızın uzunluğuna göre size belli bir yol ücreti de sağlanır.
  • Konaklama ücretiniz karşılanmaz. Fakat eğer yurtta kalma gibi bir düşünceniz varsa yurt konusunda Erasmus Koordinatörlüğü’ne gitmenizi öneririz. Eğer arkadaşınızla bir ev, daire veya apartta kalmak isterseniz de kaldığınız şehre göre çeşitli imkân ve fiyatlar sunulur.
  • Erasmus yaparken aldığınız ücret bulunduğunuz şehir ve bölgeye göre değişmektedir. Ayrıca bu ücret her sene artış da gösterebilmektedir.

Ayrıca “İtalya’da Konaklama” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Erasmus yapmak makalemizde bahsetmiş olduğumuz üniversiteler ve İtalya’da ki diğer tüm üniversiteler için Pava Education danışmanlık hizmeti vermektedir. Eğer siz de İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız hemen başvuru formunu doldurun. Uzman ekibimiz kısa süre içerisinde tarafınıza geri dönüş yapacaktır.

2023-02-07T23:48:15+03:00

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz!