İtalya’da ev kiraları, bina yapısı, bulunduğu şehir veya şehir içindeki konumu gibi birçok değişkene göre fiyatları artıp inebilen yapıdadır. Genel olarak İtalyan’ın kuzey ve güney şehirleri hem doğası itibariyle hem yaşam tarzıyla hem de yaşam maliyetlerince farklılaşabilir. Bu açıdan İtalya’da geçici veya uzun süreli kalmayı düşünenler bütçelerine göre bu kriteri değerlendirebilir.

Roma, Milano, Floransa, Venedik, Verona, Napoli gibi turistik açıdan birçok şehri bulunan İtalya’da ev kiralarken birçok seçenek bulunmaktadır. Ülke genelinde daire kiralama, tekli stüdyo daireler (monolocale) , tek kişilik oda kiralama, paylaşımlı daireler veya Airbnb gibi alternatif birçok seçenekle değerlendirilebilir.

İtalya'da Ev Kiraları

İtalya’da ev veya daire kiralamak için sadece vizeniz olması yeterlidir, kira sözleşmeleri yapmak için vatandaşlık olması gerekli değildir. Ayrıca vatandaşlık olmaksızın İtalya’da ev de satın alabilirsiniz. Bazı ülkelerde oda kiralama (Locale) gibi bir kültür olmadığından bu kültürü benimsemek bazı kişilere garip gelebilir ancak İtalya’da özellikle öğrenciler arasında bu oldukça yaygın bir kültürdür.

İtalya’da Kiralık Ev Nereden Bulunur?

Genel yurtdışına çıkan kişilerin en büyük problemi olan kiralık ev bulma durumu birçok kişinin ortak problemidir, özellikle İtalya gibi İngilizceden ziyade İtalyanca dilinin egemen olduğu bir ülkede bu durum biraz daha zorlaşabilmektedir.

İtalya’da uygun fiyatlı veya lüks kiralık ev veya oda bulmak için birçok seçeneğiniz bulunur, bu seçenekler arasında en pratik yöntemler arasında şunlar sayılabilir:

Kiralık ev ve emlak siteleri nelerdir?

İtalya’da kiralık ev, oda, villa gibi birçok türde seçeneği bir arada değerlendirebileceğiniz her şehirden her fiyat segmentine göre inceleme yapabileceğiniz birçok emlak sitesi yer alır. Ev kiralamak istediğinizde ilgili ilan üzerinden iletişime geçtiğinizde sitedeki ilgili kimseler sizi prosedür hakkında bilgilendirme yapacaktır.

Kiralık ev ve daireleri bulabileceğiniz siteler şunlardır:

 • Casa.it
 • Roomster
 • Idealista
 • Spotahome
 • Bakeca
 • Homelike
 • Immobiliare
 • Nestpick
 • Subito

Sosyal medya grupları ile kiralık ev (daire, oda) nasıl bulunur?

Yurtdışına çıkmak için arayışları olan kişiler bir dayanışma olarak birbirleriyle iletişim ağı geliştirebilmek için sosyal medya grupları oluşturmaktadır. Bu açıdan Instagram, Watsapp, Telegram hatta Twitter gibi birçok sosyal medya platformunda İtalya’ya çıkmış orada yaşayan ve düzenli paylaşımlar yapan kişileri bulabilirsiniz.

Sosyal medya ağlarında #İtalya’da kiralık odalar #İtalya’da kiralık daireler gibi kavramları arattığınızda bu tür konularla etiketlenmiş gruplara erişim sağlayabilirsiniz.

Kiralık Oda ve Daireler - İtalya

İtalya’da Ev (Daire) Kiralamak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Yabancı ülkelerde ve İtalya’da ev kiralamak gibi durumlarda belli hukuki işlemler ve emlak prosedürleri olabilecektir. Bu süreçte ilk olarak İtalya’ya seyahat etmek için belli sürelik bir vize ve pasaporta sahip olmalısınız, bununla ilgili olarak “Vize türleri nelerdir?” ve “Pasaport nasıl çıkartılır?” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Daha sonraki aşamada ise internet üzerinden ya da herhangi bir emlakçıdan bulduğunuz kiralık ev ya da odalar için ev sahibi ile iletişime geçebilirsiniz, iletişim sürecinde İngilizce ve İtalyanca bilen danışman ya da emlakçılarla çalışmanız süreci kolaylaştıracaktır. Ev kiralamak için oturum izni gibi belgeler aranmamaktadır, ancak anlaşacağınız ev sahibinin mali durum gibi belgeleri İtalyanca hazırlamanız gerekebilir.

Ev kiralama sürecinde şu belgelere ihtiyaç olabilmektedir:

 • Kimlik belgesi (pasaport veya kimlik kartı)
 • İkamet izni veya vize
 • Sosyal güvenlik numarası (codice fiscale)
 • Kira kontratı başvuru formu
 • Gelir kanıtı (maaş bordrosu, iş sözleşmesi, vergi beyannamesi gibi)

İtalya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Genel olarak İtalya’da ev kiralarının fiyatları bulunduğu şehir, evin eşyalı olup olmaması, oda sayısı gibi kriterlere göre değişkenlik gösterir. Ayrıca İtalya’da ev kiralarken genel olarak depozito istenebilmektedir, bazı evlerde aidat (condominium), elektrik, su, Wifi gibi ücretler de kiraya dahil edilmekteyken bazılarında ayrı olarak ödenmektedir.

İtalya’da kiralık evlerin aylık kira bedeli genellikle 500 Euro ile 2000 Euro arasında değişebilir.

Kiralık evlerde su, elektrik, doğalgaz gibi giderler nasıl ödenir?

Kiralık evin kullanımı süresince oluşan su, elektrik ve doğalgaz tüketimine ilişkin faturalar kiracıya düşer. Ancak, kira sözleşmesinde belirtilen koşullara bağlı olarak bu giderlerin kim tarafından ödeneceği konusunda değişiklikler olabilir. Bazı durumlarda kira sözleşmesinde su, elektrik ve doğalgaz giderleri ev sahibi tarafından karşılanabilir. Bu durumda, ev sahibi faturaları kendisi öder harcamalar kiraya dahil edilir

Bunun dışında faturaları kiracı ayrı olarak ödeyecekse elektrik, su ve diğer ilgili faturaları otomatik ödeme emri ile açtığınız banka aracılığıyla yapabilirsiniz, ya da doğrudan kuruma ödeme yapılabilir.

İtalya’da Ev Kiraları İçin Hangi Vergiler Ve Ücretler Ödenir?

Ev kiralama sürecinde kira ücreti dışında başka ücretler de olabilmektedir, bunları genel olarak özetleyecek olursak:

 • Kira Vergisi: Kira bedelinin belirli bir yüzdesi üzerinden hesaplanır ve genellikle her yıl ödenir.
 • Ortak Giderler: Apartman yönetimi, temizlik, güvenlik, bakımı binaya ait giderler olabilecektir. İtalya’da ortak giderler, genellikle aylık veya üç aylık olarak tahsil edilir.
 • Depozito: Evde meydana gelebilecek hasarlar veya kiracının sözleşmeye uymaması durumunda ev sahibi tarafından kullanılabilir ve sözleşme sona erdiğinde deposito ücreti kiracıya iade edilir.
 • Noter Ücretleri: Kiralama sürecinde noter hizmetlerinden faydalanılması durumunda noter ücretleri de ödenekler arasında değerlendirilebilecektir.

Ev Kiralamak İçin Hangi Kira Türleri Bulunur?

İtalya’da ev kiralamak için farklı kira türleri bulunur, bunlar arasında şu türler sayılabilecektir:

1 – Üçlü Kira Sözleşmesi (Contratto di locazione a canone concordato)

Yerel otoritelerce bölgeler için ve evler için belirlenmiş sabit ücretlerin uygulandığı tarifelere göre yapılan emlak sözleşmeleridir, bu sözleşmeye göre anlaşılan kira bedeli normalden daha düşüktür. Devletçe desteklenen bir kurala göre belirlendiğinden sözleşme çok daha güvenilirdir.

2 – Serbest Kira Sözleşmesi (Contratto di locazione a canone libero)

Kiracı ve ev sahibi arasında emlakçılarla birlikte ya da aracı olmaksızın belirlenen serbest fiyat aralığıdır. İtalyanlar özellikle pazarlığa çok açık olduklarından kesinlikle bir şey satın alacağınızda ya da kiralayacağınızda ilk fiyat üzerine pazarlık etmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

3 – Süreli Kira Sözleşmesi (Contratto di locazione a tempo determinato)

Kısa süreli kira sözleşmeleridir, genellikle en kısa 30 gün en fazla 18-24 ay arasında olabilmektedir. Bu kısa süreli sözleşmede kiracı ile ev sahibi arasında ücret üzerinde pazarlıklı anlaşmalar sağlanabilecektir.