Foundation (Hazırlık) Nedir?

İtalya’da Foundation okumak aynı zamanda hazırlık kursu olarak da bilinen ve gelecekte İtalya’da üniversite okumayı planlayan kişiler için bir giriş ve ısınma dönemidir. Ayrıca da yurt dışında üniversite deneyimi yaşamak isteyen kişiler için de muhteşem bir fırsattır.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için bir hazırlık programı olan foundation, bugün pek çok ülkede benzer çerçeveler içerisinde uygulanmaktadır. Öğrencilerin mevcut lise eğitimlerinin minimum 12 yıllık bir program olarak tamamlanmamış olması ya da eğitim alınan alana yönelik lise not ortalamasının gereken düzeyden daha düşük olması durumlarda, bu eksikliklerin tamamlanması adına yönlendirildikleri bir foundation programı bulunmaktadır. Not ortalaması ve yabancı dil bilgisi derecesine yönelik olarak sunulan bu hazırlık programlarında öğrenciler, ortalama 1 yıl süresince eğitim alabilmektedir. Program süresince öğrenciler, yabancı dildeki yetkinliklerini geliştirmenin yanı sıra hedefledikleri üniversite bölümüne yönelik temel dersler de alabilmektedir. Foundation eğitimi, öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak belirlenmektedir. İlgilenilen bölüme ve alınan lise eğitimine göre sözel ya da sayısal ders notlarının ilave edildiği bu programa, lisansa devam edebilmek adına yeterli akademik bilgi ve becerisi bulunmayan öğrenciler başvurmaktadır. Bu program, dünyanın her yerindeki birçok eğitim kurumunda sunulmakta ve öğrencilerin, lise düzeyinden daha zor olan lisans çalışmalarına daha rahat uyum sağlamasına yardımcı olmaktadır.

foundation

İtalya’da foundation, 3 yıl süren lisans ya da 5 yıl süren lisans ve lisansüstü programlarından önce çeşitli disiplinlerde sunulan derslerle öğrencileri 12 ay boyunca hazırlamayı amaçlayan bir eğitimdir. Foundation year olarak da adlandırılan bu eğitim, İtalya’da üniversite okumayı hedefleyen ve 11 yıllık lise eğitimini tamamlamış olan uluslararası öğrencilerin, eksik kredilerini tamamlayabilmeleri adına sunulmaktadır. Bunun yanında elbette ki eğitim boyunca öğrenciler hem İtalyan dili ve kültürüne daha rahat alışmakta hem de bir sonraki aşamada başlayacakları lisans eğitimi sistemine kolayca geçiş sağlayabilmektedir.

İtalya’da Hazırlık Eğitimi Akademik Programı

İtalya’da hazırlık programı genellikle 9 ay sürer ve yılın son çeyreğinde başlamaktadır. Öğrencilere ilk başta İtalyan dili ve kültürü yoğun bir şekilde öğretilerek İtalya’ya, kültürüne ve İtalyancaya adapte olunması sağlanır. Sonrasında ise öğrenciler ilgi duydukları bir alanda eğitim alabilirler ve gerekli giriş şartlarını sağladıkları takdirde de İtalya’da lisans eğitimi görebilirler.

 

İtalya’da Hazırlık Okumak için Başvuru Şartları

İtalya’da hazırlık okumak isteyen adaylardan çok ağır şartlar istenmez. Bu koşullar şunlardır:

İtalya’da Hazırlık Okumanın Avantajları

Öğrenciler İtalya’ya geldiklerinde sadece burada yaşayıp İtalyan dilini ve kültürü öğrenmekle kalmayıp yurt dışında özellikle İtalya’da okumanın verdiği bazı avantajlardan yararlanabiliyorlar:

 • Hazırlıktaki İtalyanca dili üzerinden mezun olanlar aldıkları dil sertifikasıyla her üniversitede okuyabilirler.
 • Herhangi bir sınav ve zor başvuru şartı bulunmadığı için ücreti ödeyen hemen hemen herkes kabul edilir.
 • Hazırlık eğitimini başarıyla bitiren kişiler hem İngilizce hem İtalyancayı iyi seviyede biliyor olabilecekler.
 • Öğrenciler İtalyan dili ve kültürü bilgilerinin yanı sıra ilgi duyduğu alanlarda da deyim yerindeyse lisansa geçiş eğitimi alabileceklerdir.

Ayrıca “İtalya’da Oturma İzni” makalemizi de inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Hazırlık Okumak Öğrenim Giderleri

İtalya’da hazırlık okumak ücretleri, ortalama yıllık 5.000 € civarındadır. Genellikle öğrenci gelmeden önce programdan vazgeçmesi durumunda başvuru ücreti iade de ediliyor.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” makalemizi inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Hazırlık Okumak Konaklama İmkânları

İtalya’da birçok üniversitenin yurt imkânı bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin anlaştığı firma ve acenteler sayesinde de özel yurt, rezidans, daireler, öğrenci evleri vb. alternatifleriniz bulunur.

Daha fazlası için “İtalya’da Konaklama” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Pava Education gönderdiği pek çok öğrencisiyle gurur duyuyor. Sizler de İtalya’ya giden öğrencilerimiz arasına katılmak istiyorsanız bütün süreçleriniz adına başvuru formumuzu doldurmayı unutmayın.

İtalya’da Foundation Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileridir?

İtalya’da foundation programlarına katılmak için araştırma yapan öğrenciler, devlet üniversitelerinde veya özel üniversitelerde sunulan birçok program alternatifi ile karşılaşmaktadır. Bunlar arasında herhangi birini tercih eden öğrencilerin ise tamamen İngilizce ya da tamamen İtalyanca olarak hazırlık eğitimi almaları mümkün olmaktadır. İtalya’da hazırlık eğitimi veren üniversiteler şunlardır:

University of Pavia

University of Pavia, sunduğu foundation programı ile hem İtalyanca hazırlık dersleri sunmakta hem de dileyen öğrencilere lisans eğitimlerine burada devam etme şansını tanımaktadır. Pavia’da öğrencilere, İtalyanca eğitiminin yanı sıra program süresince beşeri bilimler, fen bilimleri, tıp, ekonomi, hukuk ve siyaset alanlarından birinde de hazırlık dersleri verilmektedir. Foundation final sınavlarında başarı gösteren öğrenciler, üniversitenin lisans bölümlerinden birine kayıt yaptırmak için gerekli ön koşulu da sağlamış olmaktadır. Ancak burada, sınırlı kontenjana sahip bölümlere kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin üniversite kabul sınavına girmeleri istenmektedir. Hazırlık sınavından geçen öğrenciler ayrıca lisans eğitiminin ilk senesinde okul harcı ödemekten ve İtalyanca yeterlilik sınavına girmekten de muaf tutulmaktadır. Hazırlık eğitim programı süresince öğrenciler, 450 saatlik İtalyan dili ve kültürü dersi ile 300 saatlik, eğitim dili İtalyanca olan seçmeli bölüm derslerinden birini almaktadır. Bu dersler aşağıdaki bölümlerden bir tanesi olabilmektedir:

 • Beşeri Bilimler: Sanat Tarihi ve Arkeoloji, İtalyan Edebiyatı, Antik Tarih ve Ortaçağ Tarihi, Felsefe
 • Fen Bilimleri ve Tıp: Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik
 • Ekonomi, Hukuk ve Siyaset: Siyaset Bilimi, Modern Tarih, Ekonomi, Hukuk

Campus Bio-Medico University of Rome

Campus Bio Medico

Campus Bio-Medico University of Rome, foundation olarak özellikle tıp, cerrahi, gıda bilimi ve diyetisyenlik gibi bölümlerden eğitimini İtalya’da almayı hedefleyen öğrencilere yönelik olarak hazırlanan bir program sunmaktadır. Bu eğitim ile uluslararası öğrencilerin başvuru sınavlarına hazırlanmalarına ve akademik İngilizce ile İtalyanca yeterliliklerini artırmalarına yardımcı olmaktadır. Programa başvurmak isteyen öğrencilerin öncelikle 11 yıllık eğitimini tamamlamış ve B2 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olduklarını kanıtlamış olmaları gerekmektedir. Campus Bio-Medico University of Rome’un hazırlık eğitiminde aşağıdaki dersler, belirtiler kredi ve saatlerde alınmaktadır:

 • Fizik: 3 kredi ve 37,5 saat
 • Kimya: 5 kredi ve 62,5 saat
 • Biyoloji: 9 kredi ve 112,5 saat
 • İtalyanca: 24 kredi ve 300 saat
 • Matematik: 3 kredi ve 37,5 saat
 • Mantık: 4 kredi ve 50 saat

Toplamda 48 kredilik dersler, 600 saatte tamamlanmaktadır. Hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, Campus Bio-Medico University of Rome tarafından hazırlanan Tıp ve Cerrahi kabul sınavında da gerekli puanı aldıkları takdirde foundation yılındaki derslerini, eşdeğer lisans derslerine saydırabilmekte ve böylelikle bu derslerden muaf olma hakkını kazanmaktadır.

Ca’ Foscari University of Venice

Ca' Foscari universitesi

Burada, foundation programı ile İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere bir sonraki adım için yeterlilik kazandırmaktadır. Program boyunca öğrenciler, İtalya tarihi, İngilizce ya da İtalyanca derslerinin beraberinde okumayı hedefledikleri lisans bölümünün temel derslerine uygun bir eğitim de alabilmektedir. Adayların, programa kaydolabilmeleri adına B1 İngilizce bilgisine sahip olmaları zorunlu tutulmaktadır. Öğrencilerin eğitimi tamamlayabilmesi adına aşağıdaki 3 grubun derslerini almaları ve arzu edilen başarıyı göstermeleri beklenmektedir:

 • Genel Dersler: Modern İtalya Tarihi, Eleştirel Düşünme ve Üniversite Hazırlık
 • Üniversite Giriş Dersleri: Ekonomi (Matematik, Finansa Giriş, İşletme, Hukuka Giriş ve Veri Analizi olmak üzere A Grubu Dersleri), Beşeri Bilimler (İtalyan Edebiyatı, Sanat Tarihi, Felsefe ve Klasiklere Giriş olmak üzere B Grubu Dersleri), Fen Bilimleri (Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji olmak üzere C Grubu Dersleri) veya Mimarlık, Sanat ve Tasarım (İtalyan Mimarisi, İletişim, Görsel ve İç Tasarım, Moda Tasarım, Çevre Planlama ve Görsel Sanatlar olmak üzere D Grubu Dersleri)
 • Dil Dersleri: Uluslararası Opsiyonu (İngilizce), B1 veya B2 Geçişli Opsiyonu (İtalyanca) veya Anadili İtalyanca Olanlar İçin Özel Seçenekler

University of Siena

University of Siena, Ekonomi ya da İşletme alanlarında üniversite eğitimi alma hedefi bulunan öğrencilere yönelik olarak hazırlanmış bir foundation programı sunmaktadır. Eğitim dili İngilizce olan bu hazırlık programında, öğrenciler eğitimlerini 12 yıla tamamlayabilmek adına başvuru yapmaları için en az B1 seviye İngilizce bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte İngilizce yeterliliği bulunan ancak İtalyanca bilgisi bulunmayan öğrenciler de programa kayıt yaptırabilmektedir.

University of Siena’nın foundation eğitim programı şöyledir:

 • Matematik: 15 kredi
 • Ekonomi ve Ekonomi tarihi: 9 kredi
 • Sosyal Bilimler ve Hukuk: 9 kredi
 • İtalyanca: 18 kredi
 • İngilizce (B2 seviyeden başlar.): 9 kredi

University of Parma

University of Parma, İtalya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin yanı sıra özellikle burada müzik alanında konservatuvar okumak isteyen adayların tercih ettiği bir foundation programı sunmaktadır. Hem dil hem de kültürel açıdan uluslararası öğrencilerin eksikliklerini tamamlamayı amaçlayan bu programa katılan kişiler aynı zamanda eğitimleri süresince B2 seviyesine kadar İtalyanca yeterliliklerini de kazanmış hale gelmektedir. University of Parma’nın foundation eğitimi, A. Boito Müzik Konservatuvarı ile iş birliği içerisinde yürütülmektedir. Genel eğitim ders gruplarının ötesinde müzik grupları içerisinden ders seçimi yapan öğrenciler, konservatuvar derslerine de kayıt yaptırma fırsatını yakalayabilmektedir. Foundation programı şöyledir:

 • Temel Dersler (38 kredi): İtalyan Dili ve Kültürü, Kültürlerarası İletişim ve İtalyanca B2 Hazırlık Dersleri
 • Genel Eğitim Dersleri (22 kredi): Modern Tarih ve Coğrafya

Öğrencilerin seçmeyi düşündükleri lisans programlarına ön hazırlık olması açısından University of Parma’da verilen lisans seviyesindeki derslerden örnekler şöyledir:

 • Beşeri Bilimler
 • Hukuk ve Ekonomi
 • Fen Bilimleri
 • Tıp
 • Teknoloji

Bunların yanı sıra A. Boito Konservatuvarı tarafından sunulan müzik eğitimleri de aşağıdaki gibidir:

 • Koro Çalışması
 • Kulak Alıştırmaları
 • Müzik Tarihi
 • Harmoni ve Analiz

University of Pisa

University of Pisa’da, klasik foundation eğitiminin yanı sıra öğrenciler için IMAT ve Matematik sınavlarına hazırlık dersleri de sunulmaktadır. Adaylar, Beşeri Bilimler Modülü ve Fen Bilimleri Modülü veya İtalyanca anadiline sahip öğrencilere yönelik hazırlanmış modülden birini seçebilmektedir. Modüllerin ayrıntıları şu şekildedir:

Beşeri Bilimler Modülü

İngilizce dilinde eğitim verilmektedir. Program bünyesinde A1 ve B2 seviyelerinde kadar İtalyanca eğitimi de yer almaktadır.

Zorunlu dersler; İtalyan Edebiyatına Giriş I (6 kredi), İtalyan Edebiyatına Giriş II A (3 kredi), Yunan ve Roma Arkeolojisi (6 kredi), Modern Avrupa Tarihi (9 kredi), Sanat Tarihine Giriş (6 kredi) ve İtalyan Dili ve Kültürü (24 kredi) olarak belirlenmiştir.

Seçmeli dersler ise güz dönemi için Ekonomi ve İşletme Prensipleri (3 kredi), Tarım İçin Ekoloji (3 kredi) veya Felsefi Düşünceye Giriş (3 kredi); bahar dönemi içinse Jeobilim (3 kredi), Mantık ve Akıl Yürütme (3 kredi) veya İtalyan Edebiyatı II B (3 kredi) şeklindedir.

Fen Bilimleri Modülü

Bu modülde, öğrencilerin IMAT sınavına hazırlanması amacıyla 40 saatlik bir ders programı sunulmaktadır. Dersler İngilizcedir. Tıp, doğa bilimleri, diş hekimliği, matematik, sağlık bilimleri, ekonomi, bilgisayar bilimleri, mühendislik, eczacılık ve fizik bölümlerinde üniversite eğitimi almayı hedefleyen adaylar, University of Pisa tarafından sunulan bu foundation programından faydalanabilmektedir.

Zorunlu dersler; Temel Matematik Dili (6 kredi), Fizik (9 kredi), Kimya (6 kredi), Biyoloji (6 kredi) ve İtalyan Dili ve Kültürü (24 kredi) olarak belirlenmiştir.

Seçmeli dersler ise güz dönemi için Ekonomi ve İşletmenin Temelleri (3 kredi), Tarım İçin Ekoloji veya Felsefi Düşünceye Giriş (3 kredi); bahar dönemi içinse Jeobilim (3 kredi), Mantık ve Akıl Yürütme (3 kredi), İtalyan Edebiyatı II B (3 kredi) veya İleri Matematik (3 kredi) şeklindedir.

Sapienza University of Rome

Roma'da Yüksek Lisans

Burada ise yine geleneksel foundation programına kayıt olabilmeleri için öğrencilerin B2 düzeyinde İngilizce yeterliliğe sahip olmalarını zorunlu tutulmaktadır. Bu kurumda hazırlık programı; zorunlu ders grubu, seçmeli ders grubu ve farklı bölümlerin kabul sınavlarına yönelik yardımcı ders grubu olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Gruplandırmalar şu şekildedir:

 • Zorunlu dersler: İtalyanca Hazırlık ve Yoğun İtalyanca
 • Seçmeli Dersler: Beşeri Bilimler alanına yönelik eğitim hedefi olanlar için Sanat Tarihi, Moda Tarihi, İtalya Tarihi, İtalyan Edebiyatı ve Fen Bilimleri alanına yönelik eğitim alma hedefi olanlar için Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik
 • Sınav Hazırlık Dersleri: Tıp, Hemşirelik, Eczacılık gibi bölümlere yönelik Klinik Bilimler, Mimarlık, Ekonomi, Mühendislik gibi bölümlere yönelik Uygulamalı Bilimler ve Arkeoloji, Sanat Tarihi, Hukuk, Felsefe gibi bölümlere yönelik Beşeri Bilimler