İtalya’da gezilecek şehirler denildiğinde öğrencilerin ve turistlerin güzel vakit geçirebilecekleri pek çok seçenek vardır. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan İtalya; derin tarihi, etkileyici doğal güzellikleri, mimarisi, kültürü, mutfağı ve daha birçok ilgi çekici noktasıyla Avrupa’da en çok turist çeken ülkelerden biridir.

Bütün bunların yanı sıra sadece ülkedeki sanat, moda ve mimari tarihinin izlerini görmek ve incelemek için bile binlerce kilometre uzaklıktan buraya seyahat edilebilir. Ülkede üniversite eğitimi alan öğrencilerin bütün bunlar göz önüne alındığında oldukça şanslı oldukları söylenebilir. Çünkü ülkenin neresinde olurlarsa olsunlar İtalya’daki turistik şehirler, çok yakın ve ulaşılabilir bir mesafededir. Bir yandan eğitimlerine devam ederken bir yandan da turist gibi bu şehirlerin hepsini ziyaret edebilirler.

İtalya’daki turistik şehirler, ülkenin kuzeyinden güneyine dek uzanmaktadır. Ayrıca sadece ülkenin büyük şehirlerinde değil herhangi bir kasabasında bile hayran kalabileceğiniz güzelliklere şahit olmanız mümkündür.

İtalya’da Gezilecek Şehirler

1- Roma

Roma, İtalya’daki şehirler arasında turistik açıdan en zengin yerlerden biridir. Hatta Avrupa’nın en turistik şehirlerinden biri. Kolezyum ve Vatikan Müzeleri’ni, Roma Forumu’nu, hareketli şehir yaşamının en iyi gözlemlenebileceği Navona Meydanı’nı gezmek, Roma’da yapılacak şeylerden sadece bazılarıdır.

Pek çok insan muhtemelen başlıca turistik mekânlarla başlar (Kolezyum, Trevi Çeşmesi, Panteon, Forum, İspanyol Merdivenleri ve katakomplar gibi). Ancak Roma’da bulunur, yaşar veya gezerseniz eğlencenin aslında şehrin yeni taraflarını keşfetmekte yattığını göreceksiniz.

Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi

İtalya’da gezilecek şehirler denildiğinde en başta yer alan Roma’nın birçok tiyatrolarından birinde gösteriye çıkabilir, Stadio Falminio ya da Olimpiyat Stadyumu’nda açık hava performansının tadını çıkarabilirsiniz. Edebiyat meraklısıysanız bir kitap barında bir gecenin tadını çıkarabilirsiniz. Bir bar, kütüphane ve kitap kulübüne katılabilirsiniz. Pazarlık avcıları için Roma’nın antik fuarları ve bit pazarları eski ve ikinci el güzelliklere ait ürünler sunmaktadır. Yeterince cesursanız bir bisiklet bile kiralayabilir ve meşhur kaotik Roma’yı gezmeye çalışabilirsiniz. 

Roma’da çok çeşitli mükemmel üniversiteler bulunmaktadır. Özellikle CWUR (Dünya Üniversite Sıralaması) 2021 sıralamasına göre 114. sırada yer alan ve İtalya’nın en iyi üniversitesi olarak gösterilen Roma La Sapienza Üniversitesi bulunur. Bunun haricinde dünyanın en iyi 310. üniversitesi Roma Tor Vergata Üniversitesi ve dünyanın en iyi 689. üniversitesi gösterilen Roma Tre Üniversitesi olarak gösterilen üniversiteler de Roma’daki diğer önemli üniversiteler arasında bulunmaktadır. Ek olarak Roma, QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2019 endeksinde 70. sırada yer aldı. 

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” konumuzu inceleyebilirsiniz.

Roma La Sapienza Üniversitesi

Roma La Sapienza Üniversitesi

Roma’da Gezilecek Yerler

Kolezyum

188 metre uzunluğa ve 156 metre genişliğe sahip bu görkemli yapı, M.S. 72 yılında inşa edilmiştir. Yapıldığı dönemde 55.000 kişinin aynı anda tiyatro oyunlarını, hayvan ve gladyatör dövüşlerini ve idamları izlediği yapı, uzun süre önce depremlerden dolayı kullanılmayacak duruma gelse bile günümüze kadar ulaşabilmiştir. Ayrıca 2007 yılında dünyanın yeni 7 harikasından biri olarak seçilmiştir.

Roma Forumu

Günümüzde İtalya’daki turistik şehirlerin en önemlilerinden biri olan Roma, geçmişte de pek çok açıdan merkezî bir şehirdi. M.Ö. 5. yüzyıldan M.S. 7. yüzyıla kadar en önemli merkezlerden biri olan Roma Forumu, içinde pek çok dinî yapı, yönetim binası ve anıt barındırıyor. Forum, yaklaşık 1000 yıl boyunca Roma İmparatorluğu’nun hem ticari hem de siyasi merkezi konumunda bulunmuştu.

Villa Borghese

Villa Borghese, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için tercih edilebilecek en güzel mekânlardan biridir. 1700 dönümlük alanıyla Avrupa’nın en büyük kent parklarından biri olan Villa Borghese, 1903 yılında kurulmuştur. Park içinde hem doğal ve tarihî güzellikleri seyre dalabilir hem de Roma sanatının izlerini gözlemleyebilirsiniz.

Ayrıca “Roma’da Yaşam” sayfamıza göz atabilirsiniz.

2- Milano

Moda başkenti olarak anılan Milano, İtalya’da gezilecek şehirler arasında en çok turist çeken yerlerden bir tanesidir. Birinci sınıf üniversiteler, yüksek yaşam standardı, geniş ve çeşitli öğrenci nüfusu ile dünyanın en iyi şehirlerinden biri olarak bilinmektedir. İtalya’nın kuzeyinde gelişen bir ekonomi merkezi olan Milano, geçmişini güçlü bir şekilde korurken aynı zamanda modern kentsel İtalyan yaşamını da temsil ediyor. 

Şehrin kozmopolit nüfusu, ünlü tablo The Last Supper’ı içeren ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Santa Maria alle Grazie Bazilikası da dâhil olmak üzere birçok tarihî mekânla bir arada yaşar. İtalya’nın önde gelen finans merkezi olmasının yanı sıra Milano, moda ve tasarım endüstrilerinde bir dünya lideri olarak tanınmakta, Londra, Paris ve New York ile birlikte dünyanın moda başkenti olarak belirlenmiştir. Eğer spor ilginizi çekiyorsa Milano’nun ünlü futbol takımları AC Milan ve Internazionale futbol zevkinizi canlı tutacaktır.

Ayrıca “Milano’da Moda ve Tasarım Eğitimi” sayfamıza göz atabilirsiniz.

 Santa Maria alle Grazie Bazilikası

Santa Maria alle Grazie Bazilikası

Milano’da sekiz üniversite bulunur ve İtalya’daki en büyük öğrenci topluluğuna sahiptir. Milano’da uluslararası olarak sıralanan üniversiteler arasında Milano Üniversitesi, Università Cattolica del Sacro Cuore, Milano-Bicocca Üniversitesi ve Avrupa’nın en iyi iş odaklı üniversitelerinden biri olan Bocconi Üniversitesi bulunmaktadır. Ayrıca dünya sıralamasında yer alan Pavia Üniversitesi (UNIPV), Milano şehrinin kuzeyinde yer almaktadır ve İngilizce olarak öğretilen çeşitli uluslararası programlar sunmaktadır. 

pavia-universitesi

Pavia Üniversitesi

Milano’da Gezilecek Yerler

Duomo di Milano

1386 yılında inşa edilmeye başlanan Duomo di Milano, dünyanın en büyük gotik yapılarından biridir. Katedralin öyküsü oldukça uzundur. Siyasi olaylar ve tasarım değişiklikleri gibi nedenlerden dolayı yapımı tam olarak ancak 1965’te tamamlanabilmiştir.

Como Gölü

İtalya’daki turistik şehirler, pek çok tarihî yapının yanı sıra doğal güzelliklere de sahiptir. Milano kent merkezine 50 km uzaklıktaki Como Gölü de onlardan biridir. Derinliği 400 metreyi aşan gölün çevresinde de ilgi çekici turistik mekânlar bulunuyor.

Leonardo Da Vinci Bilim ve Teknoloji Müzesi

1953 yılında kurulan müze, eşsiz bir koleksiyona sahiptir. San Vittore al Corpo Manastırı‘nda yer alan müzenin içinde ilk İtalyan lokomotifini, fotoğraf ve iletişim gibi alanlardaki eşyaları ve bunların yanı sıra çeşitli dâhilerin buluşlarının ahşap modellerini inceleyebilirsiniz.

3- Floransa

İtalya’da gezilecek şehirler ve turistik şehirler arasında önemli bir ticaret merkezi olmasıyla ve köklü tarihiyle dikkat çeken Floransa, gezip görülebilecek pek çok doğal ve kültürel yere sahiptir.

Floransa’da Gezilecek Yerler

Piazza del Duomo

Floransa Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi ve Museo dell’Opera del Duomo gibi yapıların bulunduğu meydan, daha pek çok gezip görülecek yapıya ev sahipliği yapıyor. Çevresinde birçok restoran ve kafenin de bulunduğu Piazza del Duomo da keyifli vakit geçirebilirsiniz.

San Lorenzo Bazilikası

15. yüzyılda yapımına başlanan yapı, şehrin içinde oldukça gösterişli bir şekilde yer almaktadır. Donatello, Michelangelo gibi ünlü sanatçıların eşyaları ve eserlerinin de bulunduğu dinî yapının mahzen bölümünde dönemin güçlü ailelerinin anıt mezarları, heykelleri ve hazine eşyaları bulunmaktadır.

Giotto’nun Çan Kulesi (Campanile di Giotto)

Kentin simgeleri arasında yer alan kulenin yapımı 1359 yılında tamamlanmıştır. 84,7 metre uzunluğundaki yapının 414 basamaklı merdiveniyle en üst katına çıkıldığında eşsiz bir kent manzarası ziyaretçileri karşılıyor.

4- Pisa

Pisa, İtalya’da gezilecek şehirler denildiğinde şüphesiz ilk sıralarda yer alacaktır. Şehirde 20’den fazla tarihî kilise, birkaç saray ve Arno Nehri boyunca bir dizi çarpıcı köprü bulunmaktadır. Ünlü Eğik Kule’ye tırmandıktan ve kuleyi elinizle tutuyormuş gibi yaptığınız tipik turistik fotoğraflardan birini çektikten sonra Pisa’da yapacağınız çok daha fazla etkinlik, gezeceğiniz çok fazla yer bulunuyor. Yaz aylarında, nehrin kıyısındaki öğrencileri eğlenceli vakit geçirirken ya da bölgenin iyi şarap barlarından birinden içki yudumlarken görebilirsiniz.

Pisa’da pek çok kulüp ya da canlı müzik mekânı bulamayabilirsiniz ancak şehir alternatif müzik mekânları, disko ve karaoke barları sunuyor. Bu arada sakin bir akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz. Piazza Garibaldi ve nehir kıyısındaki Lungarni’de yürüyüş yapabilir veya Pisa’nın kaplıcalarından birinde kendinizi şımartabilirsiniz. 

Şehir, hayatının çoğunu pek çok parti, gösteri ve kültürel etkinlik düzenleyen öğrenci nüfusundan alıyor. Pisa’daki üniversiteler arasında en önemlisi, QS Dünya Üniversites Sıralaması 2021’ye göre 383. sırada olan Pisa Üniversitesidir. Üniversitenin en ünlü eski öğrencisi, 16. yüzyılda orada eğitim gören Galileo Galilei’dir. Dünyanın en ünlü gök bilimcileri, fizikçileri ve mucitleri bazı İtalyan üniversitelerde eğitim görmüşlerdir. Pisa Üniversitesi ile birlikte, Scuola Normale Superiore dünyada 204. sırada, Sant’Analı İleri Araştırmalar Okulu ise 177. sırada yer alır. Avrupa’nın önde gelen eğitim merkezlerinden biri olarak kabul edilen Pisa Üniversite Sistemini oluşturmaktadırlar.

Pisa Üniversitesi

Pisa Üniversitesi

5- Bologna

Bologna

Bologna

İtalya’da gezilecek şehirler denildiğinde yabancıların daha az aşina olmasına rağmen Bologna, İtalyanlar arasında iyi bilinir. Bu durum sadece Emilia-Romagna bölgesinin en büyük şehri ve başkenti olduğu için değildir. Bologna, İtalya’nın mutfak başkenti olarak bilinir. Ayrıca UNESCO tarafından Müzik için Yaratıcı Şehir olarak seçildi. Üstelik tarihî yapıları iyi korunmuştur. Kentin pişmiş topraktan yanmış portakallara ve sıcak sarılara kadar yaygın kırmızı tonları, Bologna la rossa (Kırmızı Bologna) adını almasına sebep oldu.

Dünyanın en eski üniversitelerinden birinin çevresinde gelişen Bologna, geniş ve çeşitli öğrenci nüfusuna sahip bir üniversite şehri olmaya devam ediyor. Gün geçtikçe gelişen bir gece hayatı, kaliteli canlı müzik sahneleri ve her yıl uluslararası rock, elektronik ve alternatif gruplar içeren neredeyse 100 konser verilmektedir. Diğer ders çalışma etkinlik seçenekleri arasında temmuz ayında restore edilmiş sessiz ve sesli filmler festivali, üç büyük otomobil müzesi (Ducati, Lamborghini ve Ferrari) ve Formula 1 koleksiyonu yer alıyor.

Bologna Üniversitesi

Bologna Üniversitesi

Bolonya’daki üniversiteler arasında en yüksek sırada yer alan ve İtalya’nın QS Dünya Üniversite Sıralamasında ikinci en yüksek girişi olan Bologna Üniversitesidir. Bologna’daki diğer yüksek öğretim kurumları arasında Collegio di Spagna (Bologna Üniversitesindeki İspanyolca dersler için), ABD’nin Johns Hopkins Üniversitesinin Bologna kampüsü, Bologna Güzel Sanatlar Akademisi ve Collegio Superiore di Bologna bulunmaktadır. Ayrıca otantik İtalyan dondurması yapmayı öğrenebileceğiniz Carpigiani Gelato Üniversitesinde ders almayı da düşünebilirsiniz. 

Pava Education, bu yazıda bahsetmiş olduğumuz üniversiteler ve İtalya’daki diğer tüm üniversiteler için danışmanlık hizmeti vermektedir. Eğer siz de İtalya’da herhangi bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız hemen başvuru formunu doldurun. Uzman ekibimiz iki iş günü içerisinde tarafınıza geri dönüş yapacaklardır.

Ayrıca “İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi” konumuzu da inceleyebilirsiniz.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]