İtalya’da Hazırlık Okumak Hakkında Genel Bilgi

İtalya’da hazırlık okumak, gelecekte İtalya’da üniversite okumayı planlayan kişiler için bir giriş ve ısınma dönemi olsa da yurt dışında üniversite deneyimi yaşamak isteyen kişiler için de muhteşem bir fırsattır. İtalya’da hazırlık programı belli devlet üniversitelerinde verilmekte olup eğitim süreleri her üniversite için değişiklik gösterse de genellikle tıpkı üniversite eğitimi gibi eylülden hazirana kadar eğitimler verilir. İtalya’da hazırlık okumayı planlayan öğrenciler bu eğitimi İngilizce ve İtalyanca alabilirler. Hazırlık okumaya gelen öğrencilerden akademik amaçlar için İtalyanca ve İngilizce dillerini geliştirmeleri beklenmektedir.

İtalya'da Hazırlık Okumak

Genellikle İtalyanca hazırlık eğitimi veriliyor ama bazı üniversitelerde İngilizce hazırlık hatta bazılarında iki dilde de eğitim verilmektedir. Üstelik hazırlıkla birlikte bazı üniversiteler sosyal bilimlerde bazıları ise fen bilimlerinde dersler de verirler. Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler okuduğu üniversiteye ya da diğer üniversitelere başvuruda bulunabilir fakat bölümün gerektirdiği sınavlara (eğer varsa) girmelidirler.

Ayrıca “İtalya’daki En Eski 10 Üniversite” konusuna göz atabilirsiniz.

İtalya’da Hazırlık Eğitimi Akademik Programı

İtalya’da hazırlık programı genellikle 9 ay sürer ve yılın son çeyreğinde başlamaktadır. Öğrencilere ilk başta İtalyan dili ve kültürü yoğun bir şekilde öğretilerek İtalya’ya, kültürüne ve İtalyancaya adapte olunması sağlanır. Sonrasında ise öğrenciler ilgi duydukları bir alanda eğitim alabilirler ve gerekli giriş şartlarını sağladıkları takdirde de İtalya’da lisans eğitimi görebilirler.

İtalya’da hazırlık eğitimi veren üniversitelerden bazıları şunlardır:

Eksta olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” ile alakalı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Roma La Sapienza Üniversitesinde Hazırlık Okumak

Örnek vermek gerekirse, Roma La Sapienza Üniversitesinde hazırlık bu sene Kasım ayında başlamıştır. Toplam 415/450 saat arası verilecek derslerde en az %75 devam zorunluluğu bulunmaktadır. İtalya’da hazırlık okumak denilince akla ilk gelen Roma’nın ve İtalya’nın değerli üniversitesinde bu seneki akademik program şu şekildedir:

 • Kasım-Aralık arası haftada 4-5 gün toplam 160 saat “yoğun İtalyanca dili ve kültürü”
 • Ocak-Mart arası haftada 4 saat toplam 60 saat “İtalyan dili ve kültürü”
 • Ocak-Nisan arası haftada 4-5 gün toplam 160 saat verilecek olan Science ya da Humanities alanlarından birisini seçmelidir. Science alanında; Chemistry, Physics, Biology, Mathematics bölümleri bulunurken, Humanities alanında; Italian Art, Italian History, Italian Literature, Italian Fashion bölümleri bulunmaktadır.
 • Eğer programı başarıyla tamamlarsanız lisans veya tek aşamalı derece programlarına (5-6 yıllık) başvuru şansı elde edebilirsiniz. Ardından giriş sınavına hazırlık yapmak için Nisan’dan Mayıs’a kadar her biri 35’er saat verilecek Medicine, Engineering, Humanities alanlarından en fazla 2 tanesini seçebilirsiniz.

Üniversite hakkında detaylı bilgi için “Roma La Sapienza Üniversitesi” yazısını inceleyebilirsiniz.

Roma La Sapienza Üniversitesi

Pavia Üniversitesinde Hazırlık Okumak

Pavia Üniversitesinde ise hazırlık bu sene Ekim’de başlamıştır ve Haziran’da bitecektir. Üniversitede iki adet hazırlık kursu bulunmaktadır: kalıcı eğitim ve harmanlanmış eğitim.

Kalıcı eğitimde öğrenci Ekim ayından Haziran ayına kadar Pavia’da bulunması gerekir. Öğretim süresi boyunca 420 saatlik İtalyan dili ve kültürü dersi (sıfırdan ileri düzeye kadar çeşitli seviyeler mevcuttur) ve akabinde İtalyanca öğretilen 300 saatlik bir alan çalışması seçebilir.

İkincisi olan harmanlanmış eğitimde ise Ekim ayından Şubat ayına kadar yoğun İtalyanca dili ve kültürü kursu (sıfırdan ileri düzeye kadar çeşitli seviyeler mevcuttur) online olarak verilecek, sonrasında ise 300 saat sürecek alan eğitimi ve İtalyanca dili kursunun ikinci kısmı Mart’tan Haziran’a kadar Pavia’da gerçekleşecektir. Öğrenciler aşağıdaki üç ana daldan sadece birisini seçebilirler:

1- Humanities

 • History of Art and Archaeology
 • Italian Literature
 • Ancient and Medieval History
 • Philosophy

2- Sciences and Medicine

 • Biology
 • Chemistry
 • Physics
 • Mathematics

3- Economics, Law and Politics

 • Political science
 • Contemporary History
 • Economics
 • Law

Hazırlık yılı final sınavlarını geçen öğrenciler, Pavia Üniversitesinde lisans eğitimi için minimum giriş koşullarını karşılar ve İtalyan Yeterlilik Üniversitesi giriş sınavından muaf olurlar.

Üniversite hakkında detaylı bilgi için “Pavia Üniversitesi” yazısını inceleyebilirsiniz.

Pavia Üniversitesinde Hazırlık Okumak

İtalya’da Hazırlık Okumak için Başvuru Şartları

İtalya’da hazırlık okumak isteyen adaylardan çok ağır şartlar istenmez. Bu koşullar şunlardır:

İtalya’da Hazırlık Okumanın Avantajları

Öğrenciler İtalya’ya geldiklerinde sadece burada yaşayıp İtalyan dilini ve kültürü öğrenmekle kalmayıp yurt dışında özellikle İtalya’da okumanın verdiği bazı avantajlardan yararlanabiliyorlar:

 • Hazırlıktaki İtalyanca dili üzerinden mezun olanlar aldıkları dil sertifikasıyla her üniversitede okuyabilirler.
 • Herhangi bir sınav ve zor başvuru şartı bulunmadığı için ücreti ödeyen hemen hemen herkes kabul edilir.
 • Hazırlık eğitimini başarıyla bitiren kişiler hem İngilizce hem İtalyancayı iyi seviyede biliyor olabilecekler.
 • Öğrenciler İtalyan dili ve kültürü bilgilerinin yanı sıra ilgi duyduğu alanlarda da deyim yerindeyse lisansa geçiş eğitimi alabileceklerdir.

Ayrıca “İtalya’da Oturma İzni” makalemizi de inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Hazırlık Okumak Öğrenim Giderleri

İtalya’da hazırlık okumak ücretleri, ortalama yıllık 5.000 € civarındadır. Genellikle öğrenci gelmeden önce programdan vazgeçmesi durumunda başvuru ücreti iade de ediliyor.

Ayrıcaİtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” makalemizi inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Hazırlık Okumak Konaklama İmkânları

İtalya’da birçok üniversitenin yurt imkânı bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin anlaştığı firma ve acenteler sayesinde de özel yurt, rezidans, daireler, öğrenci evleri vb. alternatifleriniz bulunur.

Daha fazlası için “İtalya’da Konaklama” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Pava Education gönderdiği pek çok öğrencisiyle gurur duyuyor. Sizler de İtalya’ya giden öğrencilerimiz arasına katılmak istiyorsanız bütün süreçleriniz adına başvuru formumuzu doldurmayı unutmayın.