İtalya’da işletme eğitimi, öğrencilere kariyerlerinde birçok prestij ve imkanlar sunan son derece önemli bir fırsattır. İşletme alanı gibi birçok branştan eğitim bölümlerini alabileceğiniz bir ihtisas alanı oldukça önemli bir yerdedir. İtalya’da üniversite okumak Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerden birinde eğitim almak da demektir.

İtalya'da İşletme ve Ekonomi Üniversiteleri

İtalya’da İngilizce veya İtalyanca eğitim alabileceğiniz dünya sıralamasında üst konumda yer alan birçok İşletme fakültesi bulunmaktadır. İşletme ve Ekonomi, İşletme Yönetimi, Ekonomi ve İşletme Yönetimi, Ekonomi ve Sosyal Bilimler, Ekonomi, Yönetim ve Bilgisayar Bilimleri gibi farklı isimlerle eğitim veren bu İtalyan üniversiteleri mezun ettiği öğrencileriyle oldukça iyi konumdadır.

İtalya’da İşletme Eğitimi

İtalya uluslararası öğrencilere olan esnek eğitim politikaları, yüksek burs olanaklar, düşük okul ücretleri ve devlet ya da özel birçok üniversitede hem İngilizce hem İtalyanca eğitim dil seçenekleriyle eğitim sunmasıyla Avrupa’da dikkat çeken önemli bir ülkedir. İtalya’da işletme eğitimi almak için de uluslararası birçok ülkeden öğrenci bu ülkeyi tercih etmektedir. Öğrencilere oldukça avantajlı ve prestijli eğitim olanakları sunan İtalyan üniversiteleri birçok kültürden öğrenciyi bünyesinde barındırmaktadır.

 

 

İtalya hem sanat şehri olması hem de iş dünyasının önemli markalarını bünyesinde bulundurmasıyla mesleki kariyer olarak da önemli bir ülkedir. Tekstil, sanayi, moda, ticaret zincirleri olarak sayılabilecek önemli markalardan birkaçı;

 • Gucci
 • Prada
 • Armani
 • Ferrari
 • Lamborghini
 • Ferrara SPA
 • Barilla
 • Illy
 • Eni
 • Enel

İtalya’da işletme eğitimi almak demek bu moda ve iş merkezi olan İtalya’da kariyere öncelikli dahil olmak demektir. İş dünyasına yönelik ihtisas alanları olan işletme alanında edineceğiniz teorik ve uygulamalı bilgileri İtalyanca bilginizle de birleştirirseniz İtalya’da ve dünya genelinde iş dünyasının aranan kişileri olacaksınız.

İtalya’da işletme eğitimi lisans düzeyinde genellikle bütün üniversitelerde 3 senedir. Daha sonra bu 3 senelik eğitimi üzerine 2 senelik MBA eğitimi ile master yapmanız halinde Amerika’dan Asya’ya kadar bütün şirketlere bu referansla dahil olabilmeniz için engel bir durum kalmayacaktır.

Neden İtalya’da İşletme Eğitimi Almalıyım?

İtalya’da işletme eğitimi almanın diğer Avrupa ülkeleri veya Amerika gibi ülkelerde üniversite eğitimi almaya kıyasen birçok avantajları ve dezavantajları sayılabilecektir. Bu avantajlarından birkaçını sıralayacak olursak;

1 – İtalya’da eğitim ve yaşam maliyetlerini karşılayan burs olanakları

İtalya lisans, yüksek lisans ve master yapan öğrencilere , işletme veya herhangi bir alanda eğitim almakta olan uluslararası bütün öğrencilere birçok burs olanakları sunmaktadır. Devlet bursları, DSU bursları, başarı bursları adı altında öğrencilerin yararlanabileceği birçok burs olanakları bulunmaktadır.

Burs yapısına göre rakamlar değişkenlik gösterse de yıllık 8000 Euro’luk değerlerde öğrenciler burs alabilmektedir. Bu yıllık ödenen ücret öğrencilerin bir senelik hem eğitim hem yaşam maliyetlerini karşılamaktadır.

Ayrıca daha detaylı bilgi için “İtalya’da Burs Olanakları” yazımıza göz atabilirsiniz.

2 – İtalya üniversitelerinin harç ve yıllık ödemelerinin diğer ülkelere kıyasla çok daha düşük olması

İtalya’da işletme eğitimi ya da başka bir branşta eğitim almak gibi bir düşünceniz varsa araştırma yaptığınız da Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde üniversitelerin yıllık ücretlerinin çok yüksek değerlerde olduğunu göreceksiniz. Ancak İtalya’da devlet üniversitelerinin harçları ve özel üniversitelerin yıllık ödemeleri diğer ülkelerle değerlendirildiğinde çok daha düşük fiyatlarda olduğu gözlenecektir.

3 – İtalya’da İşletme branşları dahil birçok alanda İngilizce dilde eğitimin bulunuyor olması

İtalya uluslararası öğrenciler için en esnek politikalara sahip ülkelerden biridir, İngiltere veya İsviçre gibi öğrenci kabul ederken katı uygulamaları bulunmamaktadır. Yani İtalya’da işletme okumak için yalnızca İngilizce dil yeterliliğiniz ve kendi ülkenizde bir üniversite eğitimi almaya hak kazanma koşulunu karşılamanız gerekmektedir.

Milano Üniversitesi, Bologna Üniversitesi, Venedik Ca’Foscari Üniversitesi gibi birçok önemli İtalyan şehrinde bu prestijli üniversitelerde İngilizce eğitim alabilme imkanınız bulunmaktadır.

4 – İtalya’da birçok kültürle ve yabancı dil ile etkileşim kurabilme olanakları

İtalya’da okurken bu sanat ve tarihi zenginliklerle dolu şehrin gezebileceğiniz önemli beldelerinin sonu gelmemektedir. Tarihi ve kültürel yaşanmışlıklarla dolu İtalya şehirleri yazılarımızdan birkaçına göz atmayı unutmayın!

Ayrıca her sene birçok kültürden turistik, eğitim, moda gibi amaçlarla İtalya’ya gelen insanlar kültürel hem kültürel hem dil kaynaşması açısından ülkeye bir zenginlik sağlamaktadır. İtalya’da işletme eğitiminizi İngilizce alıyor olmanız bu kültürel zenginliğe daha kolay adapte olmanızı sağlayabilecektir. Global bir dil olan İngilizce’yle İtalya’da yabancılık çekmeyeceksiniz.

5 – İtalya dünya sıralamasında önemli konumda birçok üniversiteye sahiptir

İtalya’da dünya sıralamasında üst sıralarda yer alan üniversitelerden bazıları şunlardır;

Ayrıca bununla ilgili “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

6 – İtalya’da işletme eğitimi sonrası üniversiteler öğrencilerini staj ve mesleki kariyerleri açısından desteklemektedir

İtalya’da işletme eğitimi lisans veya master sonrası üniversiteler mesleki kariyeriniz açısından staj yapmanız ve işe girebilmeniz için oldukça geniş referans imkanına sahiptir. Özellikle Milano, Bologna, Roma ve diğer önemli İtalyan şehirlerindeki çoğu üniversite İtalya, Avrupa ve dünya geneli iş dünyası ile yakın ilişkiler içerisindedir.

Birçok önemli akademisyenleri bünyesinde barındıran bu üniversitelerde mezuniyet sonrası iş bulma durumu açısından bir kaygınız olmayacağına emin olabilirsiniz.

7 – İşletme eğitiminin süresi 3 senedir ve üzerine MBA üzerine 2 yıllık master yaparak girişimcilik kariyerinizi 5 senede taçlandırabilirsiniz

İtalya’da işletme ve tıp, veterinerlik gibi alanlar hariç lisans bölümlerinde eğitim süresi 3 yıldır. Ayrıca bu 3 senelik eğitim süresi boyunca İtalya’daki eğitim politikaları öğrenci için katı uygulamaları içermez, belirli sayıda ders kredisini koruması halinde 3 sene boyunca burslu şekilde eğitiminize devam edebilirsiniz.

İtalya’da üniversite okumak ile birlikte işletme bölümünde okumanın daha sayısız sebepleri sayılabilecektir. İşletmedeki 3 senelik lisans eğitiminiz sonrası İtalyancanızı da ilerletmişseniz üzerine bir de italyanca MBA üzerine master yapmakla işletmedeki eğitim hayatınızı taçlandırma fikrini bir gözden geçireceksiniz!

 

İtalya’da İşletme Eğitimi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İtalya’da işletme eğitimi almaya karar vermişseniz bundan sonraki süreçte üniversite eğitiminiz için hangi koşulları karşılamanız gerektiğini bilmeniz gereklidir. İtalya dışındaki herhangi bir ülkeden İtalya’ya işletme ya da herhangi bir bölüm için başvurabilmek için karşılamanız gereken koşullar genel olarak şunlardır;

 1. Öğrenci vizesi ve pasaport gibi işlemleriniz hakkında tüm gerekli işlemleri tamamlamanız ve karşılamanız gereklidir. (Ayrıca ilgili olarak “İtalya Öğrenci Vizesi” ve “Pasaport Nasıl Alınır?” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.)
 2. Hangi ülkeden İtalya’ya başvuru yapacaksanız o ülkede mevcut bir üniversiteyi kazanabilme koşullarını karşılıyor olmanız gereklidir. Yani üniversiteye giriş sınavlarından taban puanı aşmanız yeterli bir koşuldur. Eğer bir üniversitede 1. sınıf ya da hazırlık olarak öğreniminize devam eder bir konumdaysanız yine bu koşulda başvuru yapabilirsiniz.
 3. İtalya’da işletme bölümünü İngilizce olarak okumak istiyorsanız İngilizce işletme eğitimi veren okulların özel koşulları olup olmadığını araştırmanız gerekebilir. Daha sonrasında İngilizce dil yeterliliğinizi IELTS ve TOEFL gibi sınavlarla B2 seviye yeterlilikte olduğunuzu belgelemeniz gereklidir. Ancak bazı üniversitelerde dil yeterliliği şartı aranmamaktadır.
 4. Eğer işletme bölümünü İtalyanca okumak gibi bir düşünceniz varsa İngilizce eğitim veren üniversitelerden daha fazla seçeneklere sahip olabilirsiniz. İtalya’da bazı üniversiteler İngilizce eğitim vermeyebilmektedir, İtalyanca dil yeterliliğinizi belgeleyebilirseniz İtalyanca işletme okuma fırsatını değerlendirebilirsiniz. (Ayrıca ilgili olarak “CELI ve CILS Sınavları” yazımıza da göz atabilirsiniz.)

İtalya’da İngilizce İşletme Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileridir?

İngilizce dil yeterliliğini karşılamanız halinde İtalya’da işletme, ekonomi veya diğer lisans branşlarında eğitim alabileceğiniz birçok üniversiteye başvurma imkanınız bulunmaktadır. Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri olan İtalya’da İngilizce bilginizle eğitim hayatınızı ve günlük yaşamanızı kolaylıkla idare edebilirsiniz. Ayrıca İngilizce bilginizle İtalya’da ikinci bir dil olan İtalyancayı da edinme fırsatına sahip olacaksınız.

İtalya’daki işletme dersi veren üniversiteler fakültelerinin eğitim müfredatı ekonomi, sosyal bilimler, dijital alanların ağırlıklı olmasına göre farklı isimlerle sunulabilmektedir. Örneğin İngilizce işletme bölümleri şu isimlerle kategorilendirilebilmektedir;

 • Business, Economics and Management
 • Economic and Social Sciences
 • Economics and Finance
 • Economics, Management and Computer Science
 • Economics and Management for Arts,
 • World Bachelor in Business

İtalya’da İngilizce olarak işletme okuyabileceğiniz üniversitelerden bazıları ise şunlardır;

İtalya’da İtalyanca İşletme Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileridir?

İtalya genelinde İngilizce işletme eğitimi veren üniversitelerle birlikte işletme, ekonomi ve sosyal bilimlere dair fakülteleri olan bütün üniversitelerde işletme bölümü bulunmaktadır. Eğer iyi bir İtalyanca bilgisine sahipseniz bu dil becerinizi B2 yeterlilikte olduğunuzu ilgili sınavlarla sertifikalandırmanız halinde İtalya’da yerel bir öğrencinin sahip olduğu tüm olanaklara uluslararası bir öğrenci olarak sahip olabilirsiniz.

İtalya’da yukarıda İngilizce olarak sayılan üniversitelere ek olarak işletme eğitimi alabileceğiniz bazı üniversiteler şunlardır;

İtalya’da İşletme Eğitimi Ücretleri Ne Kadardır?

İtalya genelinde üniversitelerin eğitim ücretleri devlet ve özel okullar için farklılık göstermektedir. Devlet okullarında yıllık düşük ücretlerde harç ödenmesi gerekirken özel İtalyan üniversitelerinde daha pahalı ücretlendirmeler olabilmektedir. İtalya’da işletme eğitimi için devlet üniversitelerinin yıllık € 156 ila € 2.500 arasında değişen harç ödemeleri mevcuttur.

İtalya’daki özel üniversitelerde işletme eğitimi içinse her üniversite için değişken ücretler uygulanabilir. İtalya’nın Milano, Roma, Floransa, Bologna, Venedik gibi hayat pahalılığı olarak da yüksek olan şehirlerinde özel üniversite fiyatları daha pahalı olabilmekteyken hayat pahalılığı daha düşük fiyatlar olan şehirlerde ücretler daha düşük seviyelerdedir. İtalya’daki özel üniversitelerden bazıları ve yıllık ücretleri şu şekildedir;

 • Bocconi Üniversitesi (€ 11.600)
 • Luiss Guido Üniversitesi (€ 11.300)
 • Cattolica Üniversitesi (€ 7.500 ila € 12.000 )
 • IULM Üniversitesi (€ 8.000)
 • Humanitas Üniversitesi (€ 10.000 ila € 16.000)
 • LUMSA Üniversitesi (€ 3.500)

İtalya’da MBA Eğitimi | İşletme Üzerine Yüksek Lisans, Master Yapabileceğiniz Üniversiteler

İşletme lisans eğitimini 3 senede tamamladıktan sonra İtalya’da işletme mezunu olarak mavi diplomaya sahip olursunuz. Mavi diploma dünya genelinde geçerliliği kabul edilen diploma demektir. Yani mezuniyet sonrası her ülkede işletme ve kendinizi uzmanlaştırdığınız alanlarda lisans mezunu olarak çalışma imkanına sahip olursunuz. Bununla birlikte işletme eğitiminizi 2 senelik bir MBA işletme yüksek lisansı ile zirveye taşıyabilir kariyerinizde daha üst segmentleri hedef alabilirsiniz.

MBA yüksek lisans – master eğitimi alabilmeniz için lisans eğitiminizi işletme, ekonomi gibi alanlarda yapmış olmanız zorunluluğu bulunmamaktadır. İngilizce veya İtalyanca dil koşulunu karşılamanız ve herhangi bir alandan lisans eğitiminizi tamamlamışsanız MBA yüksek lisans eğitimi için İtalya’da üniversitelere başvuruda bulunabilirsiniz.

İtalya’da MBA eğitimi ve MBA (İşletme masterı) yapabileceğiniz üniversiteler genel olarak lisans eğitimi için sayılan üniversitelerle aynı olmakla birlikte şu aşağıdaki üniversiteler de sayılabilecektir.

MBA İşletme Üzerine Yüksek Lisans – Master Yapabileceğiniz Üniversiteler Hangileridir?

 • Pisa Üniversitesi
 • ESCP Europe Business School (İtalya)
 • Padova Üniversitesi
 • John’s Üniversitesi – Roma
 • Trento Üniversitesi
 • Roma La Sapienza
 • Ca’Foscari Üniversitesi
 • San Raffaele Üniversitesi

MBA Yüksek Lisans – Master Fiyatları Ne Kadardır?

İtalya’da MBA yüksek lisansı veya herhangi başka bir alanda master yapmayı düşünüyorsanız lisans eğitiminde olduğu gibi 2 seçeneğe sahipsiniz, devlet ve özel üniversiteler. Genellikle devlet üniversiteleri € 1.200 ila € 4.000 arasında değişen harç ücretlerine sahiptir. Özel üniversiteler ise yine Milano, Floransa, Roma ve diğer pahalı şehirlerdeki üniversitelerde daha yüksek maliyetleri bulabilmekte iken yaşam maliyeti daha düşük şehirlerde ise € 5.000 ila € 15.000 aralıklarında değişen fiyatlara MBA işletme yüksek lisansı yapılabilmektedir.

İtalya’da konaklama, yeme-içme, ulaşım ve sosyal aktiviteler gibi tüm yaşam giderleri dikkate alınacak olursa aylık yaşam masrafları ortalama €700 ila € 900 aralığında değişebilmektedir. Tabi yaşam pahalılığı yüksek olan şehirlerde konaklama ve yaşam giderleri artacağından bu fiyatlar da daha yüksek olabilecektir.

İtalya’da MBA Yüksek Lisans – Master Eğitimi Alanlara Burs İmkanı Var mıdır?

İtalya’da 3 yıllık işletme lisansı eğitim süresi boyunca burs alabilme imkanınızla birlikte üzerine 2 senelik MBA yüksek lisans eğitimi süresi boyunca da ilgili bursları devamlı olarak alabilirsiniz. Lisans eğitiminizi İtalya dışındaki başka bir ülkede yapmışsanız MBA yüksek lisans eğitiminize başlamadan önce ilgili burs başvuru süreçlerinizi de başlatmanız gereklidir.

Neden MBA Üzerine Master Yapmalıyım?

MBA masterı yapmak iş dünyası açısından bir zorunluluk değilse de uluslararası firmaların iş başvurularında kişileri değerlendirirken önem verdiği kriterlerden biridir. Özellikle işletme, ekonomi veya sosyal bilimler gibi alanlardan mezun olup kariyerini tamamen özel sektöre ait firmalarda geliştirip yönetici pozisyonlarına doğru ilerletmek isteyen kişiler için büyük ve uluslararası firmaların önemi kıyaslanamaz.

Kariyer açısından değerlendirirken MBA masterı açık ara bir prestij sağlamaktadır. Buna ek olarak master programlarının hangi şehirlerde ve hangi ülkelerde tamamlandığı da önemli bir kriterdir. Bu açıdan Avrupa’da moda, ekonomi, ticaret ve birçok sektörde öne çıkan İtalya gibi bir ülkede tamamlanan bir MBA masterı kariyerinizde gereken prestiji sizler için sağlayacaktır.