İtalya’da Lise Eğitim Sistemi

İtalya’da eğitim denildiğinde eskiden akıllara sadece üniversite eğitimi geliyordu fakat son senelerde İtalya’da lise okumak, yurt dışında eğitim düşünen tüm ebeveyn ve öğrencilerin gözdesi hâline geldi. İtalya’da lise eğitim sistemi, 5 yıllıktır. Scuola superiore denilen bu sürecin ilk iki senesinde öğrenciler (biennio), devlet tarafından zorunlu tutulan aynı müfredatı kullanırlar: Temel İtalyanca ve Latince, edebiyat, tarih, coğrafya, sosyal bilgiler, felsefe, matematik, fizik, biyoloji, kimya ve bir veya daha fazla yabancı dil, beden eğitimi. Sonraki üç senelik süreçte öğrenciler; kişisel beceri, tercih ve istemlerine göre meslek ve alan uzmanlık tercihlerini (indirizzi) yaparlar.

Ayrıca “İtalya’da Öğrenciyken Geçinmek” sayfamıza göz atabilirsiniz.

Öğrencilerin lise diplomalarını (diploma di maturità) alabilmeleri için yazılı ve sözlü sınavlara girmeleri ve geçmeleri gerekir. İlk yazılı sınav; edebiyat, tarih, toplum veya bilim açısından İtalyanca bir denemedir. İkinci yazılı sınav esasen bir araştırma / dönem ödevidir ve öğrencinin seçtiği uzmanlık alanıyla ilgilidir. Üçüncü sınav daha geneldir, güncel konular ve öğrencinin seçtiği yabancı dil ile ilgili soruları içerir. Yazılı sınavların ardından son olarak altı öğretmenden oluşan bir kurul tarafından yapılacak sözlü sınavla, öğrencilere okulun son yılında neler öğrendiklerini sorgular. Verilen diploma, gidilen okul türüne bağlıdır. Lise diploması genellikle bir üniversite giriş yeterliliği olarak kabul edilir, ancak en iyisi üniversite giriş şartları için ilgili üniversiteye danışmaktır.

Üniversite, beş yıllık ortaokulu tamamlamış ve bir lise diploması almış tüm öğrencilere açıktır. Meslek okullarına devam eden öğrencilerin üniversiteye devam etmesi mümkündür. Bir öğrenci dört yıllık bir ortaokul programına katılmışsa, üniversiteye hak kazanmak için ek bir yıllık eğitim gereklidir.

Önerilen: “İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi

İtalya'da Lise Eğitimi

Lise Uzmanlık Alanları

İtalya’da lise okumak sayesinde dost canlısı İtalyanlar ile tanışıp sık sık zaman geçirebileceksiniz. Çünkü her ne kadar liseden liseye ve uzmanlık alanlarınıza göre değişse de İtalya’da, Pazartesi’den Cumartesi’ye kadar 8:30’dan 13:30’a kadar ders olur. Bazen haftanın gününe ve okul kurallarına bağlı olarak günde 5-8 saat okula gidilir. Genellikle her ders bitiminde ara verilmez ancak çoğu okulda 15 ila 30 dakika süren bir teneffüs vardır. Öğrencilerin öğle yemeğinden sonra bile okulda kalmaları gerekiyorsa yemelerine ve dinlenmelerine izin vermek için daha uzun bir ara verilir.

  • Klasik Lise (Liceo Classico)

Klasik lise 5 yıl sürer ve öğrenciyi üniversite düzeyinde bir eğitime hazırlar. Latin, Yunan ve İtalyan edebiyatı müfredatın önemli bir bölümünü oluşturur. Son üç yılda felsefe ve sanat tarihi de incelenir.

  • Bilim Lisesi (Liceo Scientifico)

Fizik, kimya ve doğa bilimleri ağırlıklı olmak üzere beş yıllık bir eğitim söz konusudur. Öğrenci ayrıca Latince ve bir modern dil öğrenecektir.

  • Güzel Sanatlar Lisesi (Liceo Artistico)

Güzel sanatlar liselerindeki çalışmalar dört ila beş yıl sürebilir ve üniversitedeki resim, heykel veya mimari alanındaki çalışmalara da hazırlanılmış olur.

Ayrıca üniversite için hazırlanmış “İtalya’da Güzel Sanatlar Eğitimi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • Öğretmenlik Okulu (Istituto Magistrale)

Öğretmenlik eğitimi beş yıl sürer ve gelecekteki ilkokul öğretmenlerini hazırlar. Ayrıca anaokulu öğretmenleri için üç yıllık bir eğitim kursu vardır ancak bu diploma öğrencilere daha sonra bir üniversiteye kaydolma hakkı vermez.

  • Sanat Okulları (Istituto d’Arte)

Üç yıl boyunca alınan eğitimle, sanatsal bir alanda çalışmaya hazırlanır ve bir sanat yeterliliği diplomasına (diploma di Maestro d’Arte) sahip olursunuz.

Ayrıca üniversite için hazırlanmış “İtalya’da Sahne Sanatları Eğitimi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • Teknik Enstitüler (Istituti Tecnici)

Beş yıllık verilen eğitim, öğrencileri hem üniversite çalışmalarına hem de bir meslek için hazırlamaktadır. Teknik okullarda öğrencilerin çoğunluğu, öğrencileri tarım, sanayi veya ticarette teknik veya idari kapasitede çalışmaya hazırlar.

  • Meslek Enstitüleri (Istituti Professionali)

Meslek enstitülerinde alınacak eğitimle, üç veya beş yıl içinde bir mesleki yeterlilik diploması alırsınız.

Değişim Programlarıyla Lise Eğitimi

Farklı bir seçenek de İtalya’ya değişim programlarıyla eğitim almaya gelmektir. Bir senelik bu eğitim sonunda öğrenciler yeterli düzeyde öğrendikleri İtalyanca ve/veya İngilizce bilgileri sayesinde tekrardan İtalya’da eğitim almak için üniversiteye veya öncesinde İtalya’da hazırlık okumak amacıyla İtalya’ya gidebilirler.

İtalya’da Lise Okumak – Öğrenim Giderleri

İtalya’da lise okumak; okuduğunuz okulun eğitim ücretine, bulunduğunuz bölgenin konaklama giderlerine ve sizin yaşam giderlerinize bağlı büyük oranda değişiklik göstermektedir. Yine de kabaca bir rakam belirtmek istersek 5.000-25.000 € arası bir tutar öngörülebilir. Geniş perspektifte değişen bu ücret hakkında detaylı bilgi için tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Ayrıca fikir edinmeniz açısından “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Lise Okumak – Konaklama ve Burs

İtalya’da lise okumak ile alakalı en sevilen ve tercih edilen konaklama yöntemlerinden birisi de aile yanında konaklama seçeneğidir. Özenle seçilmiş bu ailelerin yanında konakladığınız takdirde İtalyan kültürünü ve İtalyan dilini öğrenebilecek, kısa sürede bulunduğunuz bölgeye uyum sağlayacaksınız. Üstelik kendinize ait bir odanız olacak ve siz de tıpkı aileden birisiymiş gibi zaman geçireceksiniz.

İtalya’da Konaklama” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bölgelere ayrılan İtalya’da, bulunduğunuz şehre bağlı olarak farklı burs ve konaklama imkânlarınız olur. Okulunuzun veya devletin sağladığı bir yurtta kalabileceğiniz gibi arzu edenler özel yurtları da tercih edebilirler. Ek olarak İtalya’da eğitime verilen önemin en büyük göstergelerinden olan burs almanız da işten değil.

İtalya’da Burs Olanakları” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Pava Education; İtalya’da lise okumak, İtalya’da kursa gitmek ve İtalya’da üniversite okumak gibi İtalya’da eğitim almak isteyen tüm öğrencilere eğitim danışmanlık hizmeti vermektedir. Pava Education, başvurudan kayıt aşamasına kadar sizin yanınızda olacak ve bütün süreçlerde en büyük yardımcınız olacaktır. Bunun için tek yapmanız gereken başvuru formunu doldurmaktır. Uzman danışmanlarımız sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceklerdir.