İtalya’da mimarlık eğitimi, öğrencilere kariyer hayatlarında benzersiz bir fırsat sunar.  Sokakları, meydanları ve binaları, Roma İmparatorluğu döneminden Rönesans’a, Barok’tan Modernizm’e kadar uzanan birçok farklı dönemin izlerini taşıyan İtalya tarihi dokuyu modern tasarım ve teknolojiyle birleştirerek öğrencilere benzersiz bir deneyim sunmaktadır.

İtalya’da mimarlık eğitiminin alınmasının ve tercih edilmesinin en büyük nedeni şehrin sahip olduğu güzellikler ve İtalya’da verilen mimarlık eğitiminin sahip olduğu birtakım avantajlardır. İtalya’nın dünyanın en çok ziyaret edilen 5. ülkesi olma sebeplerinden birisi de İtalya’nın yüzyıllardır süregelen farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olması ve zengin miraslar barındırmasıdır. Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış ve Vatikan’ı da içine alan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde tam 55 adet varlığı bulunan İtalya’da mimarlık okumak, mimarlığa gönül vermiş her öğrencinin aklının bir köşesinde yer edinmiştir.

Ayrıca yazımıza başlamadan önce “İtalya’da Mimarlık Sınavı Hazırlık Kursu” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

İtalya'da Mimarlık Okumak

Neden İtalya’da Mimarlık Eğitimi?

İtalya’da mimarlık okumak öğrencileri fayda, dayanıklılık ve güzellik ilkelerini birleştirmeye hazırlar. İtalya, Avrupa’da öğrencilerin alabileceği eğitim; öğrenim ücreti, burs ve konaklama imkânları bakımından en iyi seçeneklerden birisidir. Yurt dışından birçok öğrenci ağırlayan ve kaliteli üniversitelere sahip olan ülkede en çok tercih edilen bölümlerden biri ise mimarlıktır. Eşsiz mimari ögelere ve eserlere sahip İtalya’da mimarlık okumak, öğrenciler için faydalı bir deneyim olabilir.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunan İtalya’da mimarlık eğitimi alan öğrenciler, ülkenin mimari tarihi ve bu tarihin içinde rol alan günümüze kadar gelmiş mimari eserlere yakından tanık olabilir. İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler; Politecnico di Milano, Politecnico di Torino, University of Rome La Sapienza gibi dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer alan üniversitelerde kaliteli bir eğitim alabilirler. İtalya’da mimarlık eğitimi almanın tüm yönlerini genel bir şekilde anlatacak olursak birkaç başlık altında toplayabiliriz.

Mimarlık en iyi hangi ülkede okunur?

Şüphesiz ki İtalya mimarlık okumak için ülkeler içinde en iyi konumda yer almaktadır. Hem eşsiz mimari bir şehir olması hem de mimarlık alanında dünyanın en iyi devlet üniversitelerini içermesi sebebiyle İtalya mimarlık için en iyi ülkedir çıkarımı yapılabilir. Ancak bununla birlikte Amerika ve diğer Avrupa ülkelerinde mimarlık eğitimi açısından oldukça donanımlı birçok özel üniversite mevcuttur, fakat bu üniversiteler oldukça maliyetli olmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde İtalya hem yüksek burs oranları ile sağlanan eğitim destekleri hem oldukça düşük eğitim ücretleri  hem de yüksek kalitede eğitim kalitesi ile mimarlık için en doğru ülkedir. 

 

 

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

İtalya’da mimarlık alanında eğitim görmenin birçok avantajı bulunmaktadır, bunlar şu şekildedir:

 • Mimarlık eğitimini İtalya’da tamamlayan kişinin mezun olurken alacağı diploma mavi diploma olarak geçmektedir ve buradan mezun olan kişi ülkemizde mesleğini icra edeceği gibi Avrupa’da ve diğer ülkelerde mimarlık mesleğini yapabilmektedir. 
 • İtalya’da eğitim almak için verilen üniversite ücretleri diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça ucuzdur. 
 • Mimarlık eğitimi almak için İtalyanca bilmeye gerek yoktur, İngilizce mimarlık olan üniversiteler tercih edilip eğitim İngilizce alınabilmektedir.
 • Mimarlık eğitimini tamamlayıp mezun olan öğrenciler isterlerse İtalyanca öğrenip İtalya’da mimarlık mesleğini yapabilmektedir. 
 • Şehir olarak İtalya bir mimarlık öğrencisine ilham olacak şaheserlerle ve sanatsal yapılarla doludur, mimarinin bu kadar önemli olduğu bir şehirden mezun olan öğrenciler alanlarında başarılı bir kariyer inşa edebilecektir. 
 • Düşük eğitim ücretlerinin yanında uluslararası öğrencilere yüksek miktarda burs imkanı sağlanmaktadır.

İtalya’da mimarlık eğitimi kaç yıl sürmektedir?

İtalya’da mimarlık eğitimi lisans programlarında 3 yıl sürmektedir, yüksek lisans programlarında ise 2 yıl sürmektedir. Bazı üniversitelerde öğrenciler hazırlık eğitimi alabilmektedir, hazırlık eğitimi almaları halinde lisans eğitimi 4 yıl sürecektir. Öğrenciler her dönemde ders kredilerini tamamlamaya özen göstermelidir, kredilerinin düşük olması halinde diğer dönem bursları kesilebilmektedir. 

İtalya’da Nasıl Mimar Olunur?

Mimarlık lisans eğitimini İtalya’da tamamlamış öğrenciler İtalyancaları varsa doğrudan İtalya’da mimar olarak mesleki kariyerine başlayabilir. Bununla birlikte 2 senelik mimarlık yüksek lisansını da tamamlarsa yüksek mimar olarak işe başlayabilir. Yabancı kişiler genellikle İtalya’da İngilizce mimarlık eğitimi aldığından mezuniyetleri sonrasında İtalya’da yaşamak isterlerse kesinlikle İtalyanca bilmeleri gereklidir, aksi takdirde iş bulmaları oldukça zor olacaktır. Ancak İtalya’da uluslararası çapta çalışan global mimarlık ofisleri de mevcuttur, bu kurumlarda İtalyanca bilme şartı aranmayabilir. 

İtalya dışında başka bir ülkede mimarlık eğitimi almış kişiler de uygun çalışma izinlerini aldıkları takdir de ve İtalyancaları da varsa İtalya’da çalışabilirler. Fakat mezun olduğu ülkedeki üniversitenin diploması mavi diploma olmalıdır, yani her ülkede geçerliliği olacak bir müfredatta eğitim almış olmalıdır. İtalya’daki lisans programlarının ilk senelerinde genellikle görsel iletişim, tasarım teorileri, mimari tarihi, yapısal unsurlar gibi temel dersleri; matematik, fizik, sanat tarihi gibi ders programları yer almaktadır.

İtalya’da mimarlar ne kadar kazanıyor?

İtalya genelinde mimarlar ortalama 7.000€ ila 20.000€ arasında değişkenlik gösteren bir kazanca sahiptir. Yüksek mimarlar bu rakamların üstünde de kazanca sahip olabilir. Bununla birlikte yeni mezun olmuş bir mimarın kazancı ortalama 4.000-5.000€ aralığında olmaktadır. İtalya’da mimarlık maaşı çalışılan kurumun büyüklüğüne göre de değişkenlik gösterir. 

 

İtalya'da Mimarlık Eğitimi Almak

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Veren Üniversiteler

Genellikle İtalya’da İngilizce mimarlık bölümü olan üniversiteler çok sayıda değildir, ancak birçok devlet üniversitesi ve özel okulda mimarlık programı yer almaktadır. Üç yıl süren mimarlık lisans programında öğrencilere İtalyan ve dünya sanat mimarisine yönelik kapsamlı pratik ve teorik eğitim sunulur.

İtalya’da lisans/yüksek lisans mimarlık bölümü olan üniversiteler şunlardır:

İtalya’da hem lisans hem yüksek lisans eğitimin de alındığı bu üniversitelerin her biri dünya genelinde mimarlık ve tasarım odaklı eğitim programlarında en iyi ve uzun yıllar eğitim veren kurumlardır. Avrupa ülkelerinde yapılan sıralamalarda ilk 10’da yer almaktadırlar.

Yüksek lisans eğitim için tercih edilebilecek üniversitelerin sayısı lisans eğitimine göre biraz daha fazla olmaktadır. Lisans mezuniyetini tamamlayan öğrenciler mimarlık ve tasarımla ilgili istedikleri yüksek lisans programında yüksek eğitim programını da başlatabilir. 

İtalya Mimarlık Eğitimi Dünya Sıralaması

Birçoğunda İngilizce seçeneği de bulunan İtalya’nın en iyi mimarlık eğitimi veren üniversitelerinden bazıları şunlardır:

 • Politecnico di Milano (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 7. üniversitesi)
 • Politecnico di Torino (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 33. üniversitesi)
 • Roma La Sapienza Üniversitesi (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında)
 • Venedik IUAV Üniversitesi (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında)
 • Napoli Federico II Üniversitesi (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 150 üniversitesi arasında)
 • Bologna Üniversitesi (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 150 üniversitesi arasında)
 • Padova Üniversitesi (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında)
 • Roma Tre Üniversitesi (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında)
 • Humanitas Üniversitesi (Özel üniversite)
 • Cattolica Üniversitesi (Özel üniversite)
 • San Raffaele Üniversitesi (Özel üniversite)

Önerilen: Dünya Sıralamasında İlk 500’de bulunan İtalyan Üniversiteleri

Politecnico di Milano

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Başvuru ve Gerekli Şartlar

İtalya’da mimarlık eğitimi almak için öğrencilerin üniversitelere başvuru ve giriş yapabilmeleri için belirli koşulları sağlaması gereklidir. Başvuru ve giriş için gerekli şartlar genel olarak şu şekildedir:

 • 12 yıllık öğrenim tamamlanmış olmalı, en az lise mezuniyeti gereklidir.
 • Türkiye’de YKS (TYT ve AYT) sınavına girip baraj puan geçilmelidir.
 • B2 düzeyinde dil yeterliliği IELTS veya TOEFL gibi sınavlarla belgelendirilmelidir.
 • İtalyanca mimarlık okumayı düşünenler CELI, CILS sınavlarından B2 yeterlilik sağlamalı.
 • İlgili üniversitelerin sınavına girilmelidir. (Detaylı bilgi için “İtalya’da Mimarlık Sınavı“)
 • Bazı özel üniversitelerde mimarlık programı için özel koşullar sağlanması istenebilir.

İtalya’da mimarlık sınavı, her üniversite için farklı şekilde uygulanabilmektedir. Örneğin Politecnico di Milano mimarlık programı için Test of Architecture sınavı uygulanırken Politecnico di Torino için TIL-A sınavı uygulanmaktadır. Bu sınavların her ikisi de İngilizce olmaktadır, genellikle genel kültür ve belirli temel bilgilere yönelik sorulardan oluşmaktadır. 

İtalya’da Yüksek Lisans Mimarlık Eğitimi Gerekli Şartları

İtalya’da yüksek lisans eğitimi alabilmek için;

 • Bir üniversitede mimarlık ya da mimarlık ile ilgili bölümlerden lisans eğitimi tamamlanmış olmalıdır.
 • Her üniversiteye göre şartlar değişmekle birlikte üniversiteler yüksek lisans eğitimi için iyi bir ortalama istemektedirler.
 • Yabancı dil sertifikası olarak da TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan geçerli bir puan alınması gereklidir. Fakat bazı üniversiteler dil belgesi istememektedirler.

Ayrıca “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

 

İtalya’da Mimarlık Öğrenim Ücretleri

Üniversite ücretleri eğitim alınacak olan üniversitelerin özel ya da devlet kurumu olup olmamasına ve üniversitenin kriterlerine göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte öğrencilerin ailesinin gelir durumu ve başarısına vb. göre değişebilmektedir. Ortalama bir fiyat verilirse devlet üniversitelerine 150 ile 3500 Euro arasında harç ücreti yatırılmaktadır.

Özel üniversitelerde ise bu rakam 7000 ila 13.000 Euro arasında değişmektedir. Öğrencilerin tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak başvurularını yapmaları tavsiye edilmektedir.

Daha fazlası için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” konumuzu inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Mimarlık Bursları

İtalya’da mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler şartlarına göre değişmekle birlikte burs alma hakkına sahiptirler. Öğrencilere verilen burslar ailelerinin gelir durumuna ve öğrencinin başarısına göre değişkenlik göstermektedir. Yıllık 5200 avroya kadar burs alabilmektedirler. Bazı üniversiteler de sınavlarında üstün başarı gösteren öğrencilerine daha yüksek meblağda burs hakkı tanımaktadırlar. Burs miktarları üniversiteye ve öğrencilerin genel durumuna göre farklılık göstermektedir.

Daha fazlası için “İtalya’da Burs Olanakları” konumuzu inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Konaklama ve Yurt İmkânları

İtalya’da öğrenciler için konaklama ve yurt imkânları çoğu üniversitede bulunmaktadır. Öğrenciler için tek, çift kişilik stüdyo daireler olduğu gibi geniş daireler de bulunmaktadır. Neredeyse her bütçeye uygun kalacak yer seçenekleriniz bulunmaktadır.

Eğer kalacak yer bulamazsanız üniversitelerin anlaşmış olduğu bazı firmalar sizlere hem yurt hem de özel ev, daire, oda, yurt, pansiyon ve otel opsiyonları sunacaklardır.

italya'da yurt ve konaklama imkânları

Ayrıca İtalya’da yurt için uluslararası öğrencilere öncelik tanınmaktadır fakat bu süreçte en önemli husus kayıt ve başvuru işlemlerini zamanında ve eksiksiz yapmaktır. Bu sebeple Pava Education danışmanlık hizmetini kullanmanız sizlere mimarlık yolunda en iyi güzergâhı belirleyecektir.

İtalya’da mimarlık okumak ve üniversite kabul süreçleri için zaman kaybetmeden başvuru formumuzu doldurunuz. Uzman eğitim danışmanlarımız sizinle en kısa sürede iletişime geçeceklerdir.

İtalya’da İç Mimarlık Eğitimi

Evet, İtalya’da iç mimarlık eğitimi oldukça yaygın ve köklü bir geçmişe sahiptir. İç mimarlık, estetik, fonksiyonellik ve kullanılabilirlik gibi mekan tasarımı unsurlarını bir araya getiren bir disiplindir ve İtalya, bu alanda dünya çapında saygın bir üne sahiptir. İtalya’da İngilizce veya İtalyanca birçok üniversitede iç mimarlık eğitimi mevcuttur, ayrıca üniversite programı haricinde iç mimarlığa yönelik sertifika programları da bulunmaktadır.

Öğrencilere iç mekan tasarımı, mobilya tasarımı, malzeme bilimi, ışıklandırma ve renk teorisi gibi konularda kapsamlı bir eğitim sunan İtalyan iç mimarlık eğitim programları ayrıca mezuniyete yakın staj eğitimleri ile İtalya’da mesleki deneyim kazanmalarına olanak tanır.

Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz “İtalya’da İç Mimarlık Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.