İtalya’da mimarlık eğitimi, öğrencilere kariyer hayatlarında benzersiz bir fırsat sunar.  Sokakları, meydanları ve binaları, Roma İmparatorluğu döneminden Rönesans’a, Barok’tan Modernizm’e kadar uzanan birçok farklı dönemin izlerini taşıyan İtalya tarihi dokuyu modern tasarım ve teknolojiyle birleştirerek öğrencilere benzersiz bir deneyim sunmaktadır.

İtalya’da mimarlık eğitiminin alınmasının ve tercih edilmesinin en büyük nedeni şehrin sahip olduğu güzellikler ve İtalya’da verilen mimarlık eğitiminin sahip olduğu birtakım avantajlardır. İtalya’nın dünyanın en çok ziyaret edilen 5. ülkesi olma sebeplerinden birisi de İtalya’nın yüzyıllardır süregelen farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olması ve zengin miraslar barındırmasıdır. Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış ve Vatikan’ı da içine alan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde tam 55 adet varlığı bulunan İtalya’da mimarlık okumak, mimarlığa gönül vermiş her öğrencinin aklının bir köşesinde yer edinmiştir.

Ayrıca yazımıza başlamadan önce “İtalya’da Mimarlık Sınavı Hazırlık Kursu” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

İtalya'da Mimarlık Okumak

Bildiğimiz gibi mimarlık, binaların nasıl tasarlanacağını ve hem işlevsel hem de estetik açıdan nasıl sağlam hâle getirileceğini öğretir. İtalya’daki mimarlık okulları, öğrencileri fayda, dayanıklılık ve güzellik ilkelerini birleştirmeye hazırlar. Mimarlık çalışmaları; mimar, şehir tasarımcısı, peyzaj mimarı veya yapı mühendisi gibi kariyerlere yol açar.

İtalya, Avrupa’da öğrencilerin alabileceği eğitim, öğrenim ücreti, burs ve konaklama imkânları bakımından en iyi seçeneklerden birisidir. Yurt dışından birçok öğrenci ağırlayan ve kaliteli üniversitelere sahip olan ülkede en çok tercih edilen bölümlerden biri ise mimarlıktır. Eşsiz mimari ögelere ve eserlere sahip İtalya’da mimarlık okumak, öğrenciler için faydalı bir deneyim olabilir.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunan İtalya’da mimarlık eğitimi alan öğrenciler, ülkenin mimari tarihi ve bu tarihin içinde rol alan günümüze kadar gelmiş mimari eserlere yakından tanık olabilir. İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler; Politecnico di Milano, Politecnico di Torino, University of Rome La Sapienza gibi dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer alan üniversitelerde kaliteli bir eğitim alabilirler. İtalya’da mimarlık eğitimi almanın tüm yönlerini genel bir şekilde anlatacak olursak birkaç başlık altında toplayabiliriz.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

 

İtalya’da mimarlık alanında eğitim görmenin birçok avantajı bulunmaktadır:

 • Mimarlık eğitimini İtalya’da tamamlayan kişinin mezun olurken alacağı diploma mavi diploma olarak geçmektedir ve buradan mezun olan kişi ülkemizde mesleğini icra edeceği gibi Avrupa’da ve diğer ülkelerde mimarlık mesleğini yapabilmektedir. Bu da kişinin daha fazla iş olanaklarına sahip olmasına ve diplomasını kullanabilmesine fırsat tanımaktadır.
 • İtalya’da bulunan üniversiteler diğer Avrupa ülkelerinden daha ön sıralardadır. Üniversitelerin verdikleri eğitimin kaliteli olması da tercih sebeplerinden bir tanesidir.
 • İtalya’da eğitim almak için verilen ücret diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça ucuzdur. İtalya’da bulunan üniversitelerin diğer Avrupa ülkelerinden daha çok imkâna sahip olmaları ve daha iyi bir eğitim verdikleri göz önünde bulundurulursa İtalya’da eğitim oldukça caziptir.
 • İtalya’dan mimarlık diploması alan kişiler aynı zamanda mimarlık imza yetkisine de sahip olurlar.
 • İtalya’da mimarlık eğitimi almak için öğrencilerin İtalyanca bilmeleri gerekmez. Ülkede yurt dışından gelen öğrenciler için İngilizce mimarlık eğitimi verilir.
 • İtalya’da mimarlık eğitimi alan kişi mezun olana kadar gelişmiş bir İngilizce ve İtalyancaya hâkim olarak diplomasını almaktadır. Bu da iş hayatında başarılı olabilmek için oldukça önemlidir.
 • İtalyan mutfağının yanında ülkenin kültürü, tarihi ve turizmi ilgi çekicidir. Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan İtalya’da gezip görülebilecek pek çok doğal ve tarihî mekân bulunmaktadır.
 • İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler için burs imkânları ve geniş konaklama imkânları sunulmaktadır.
 • İtalya, ülkede eğitim gören ve mezun olan öğrenciler için oturum alma imkânı sağlamaktadır. Bu sayede İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler mezun olduktan sonra kariyerlerine burada devam etme şansına sahip olabilirler.

İtalya’da Mimarlık Bölümü Hakkında Bilgi

İtalya'da Mimarlık Eğitimi Almak

İtalya, eğitim programları ve ders içerikleri açısından oldukça gelişmiş bir ülkedir. Mimarlık fakültelerinde de öğrencilerin başarısına yönelik eğitim programları sunulmaktadır. Bu eğitim programı, İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler için 3 yıl lisans 2 yıl yüksek lisans sürmektedir. Eğitim dili genel olarak İtalyancadır fakat dileyen öğrenciler İngilizce eğitim alma şansına da sahiptirler. Öğrenciler; görsel iletişim, tasarım teorileri, mimari tarihi, yapısal unsurlar gibi temel dersleri; matematik, fizik, sanat tarihi gibi dersler ile destekleyerek kaliteli bir eğitim alabilirler.

Mimarlık alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için eğitim süresi 2 yıldır. Öğrenciler; mimari teknoloji, mimari tasarım, mimari mühendislik, mimarlık tarihi, iç mimarlık gibi konularda uzmanlık alanı seçebilirler.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Veren Üniversiteler

Genellikle İtalya’da İngilizce mimarlık bölümü olan üniversiteler çok sayıda değildir, ancak birçok devlet üniversitesi ve özel okulda mimarlık programı yer almaktadır. Üç yıl süren mimarlık lisans programında öğrencilere İtalyan ve dünya sanat mimarisine yönelik kapsamlı pratik ve teorik eğitim sunulur.

İtalya’da lisans/yüksek lisans mimarlık bölümü olan üniversiteler şunlardır:

İtalya’da hem lisans hem yüksek lisans eğitimin de alındığı bu üniversitelerin her biri dünya genelinde mimarlık ve tasarım odaklı eğitim programlarında en iyi ve uzun yıllar eğitim veren kurumlardır. Avrupa ülkelerinde yapılan sıralamalarda ilk 10’da yer almaktadırlar.

Yüksek lisans eğitim için tercih edilebilecek üniversitelerin sayısı lisans eğitimine göre biraz daha fazla olmaktadır. Lisans mezuniyetini tamamlayan öğrenciler mimarlık ve tasarımla ilgili istedikleri yüksek lisans programında yüksek eğitim programını da başlatabilir. 

İtalya Mimarlık Eğitimi Dünya Sıralaması

Birçoğunda İngilizce seçeneği de bulunan İtalya’nın en iyi mimarlık eğitimi veren üniversitelerinden bazıları şunlardır:

 • Politecnico di Milano (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 7. üniversitesi)
 • Politecnico di Torino (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 33. üniversitesi)
 • Roma La Sapienza Üniversitesi (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında)
 • Venedik IUAV Üniversitesi (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında)
 • Napoli Federico II Üniversitesi (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 150 üniversitesi arasında)
 • Bologna Üniversitesi (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 150 üniversitesi arasında)
 • Padova Üniversitesi (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında)
 • Roma Tre Üniversitesi (Mimarlık alanında dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında)
 • Humanitas Üniversitesi (Özel üniversite)
 • Cattolica Üniversitesi (Özel üniversite)
 • San Raffaele Üniversitesi (Özel üniversite)

Önerilen: Dünya Sıralamasında İlk 500’de bulunan İtalya Üniversiteleri

İtalya’da Lisans Mimarlık Eğitimi Gerekli Şartları

Politecnico di Milano

İtalya’da lisans eğitimi almak için öğrencilerin Türkiye’de üniversite sınavına girip barajı geçmeleri gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacak adayların iyi derecede İngilizce bilmeleri beklenmektedir. (Genelde B2 seviyesinde dil bilgisi istense de bazen farklılık gösterebiliyor.) Bu şartları sağlayan öğrencilerin İtalya’da yapılacak olan mimarlık sınavına girmeleri gerekmektedir.

Mimarlık sınavı, İtalyan MIUR Enstitüsü tarafından hazırlanmaktadır. Sınav giriş yerleri öğrencilerin hangi üniversitede eğitim almak istemesine bağlı olarak değişmektedir. Genellikle eylül ayında yılda bir kere yapılan bu sınava öğrenciler ilk tercihlerini yaptıkları üniversitede girmelidirler.

Sınav toplam 60 sorudan oluşmaktadır. Sınavda öğrencilere verilen süre değişmekle birlikte ortalama 100 dakika verilmektedir. Sınavdan geçerli puan alan ve şartları yerine getiren öğrenciler kazandıkları üniversitede mimarlık eğitimi alabilmektedirler.

İtalya’da Yüksek Lisans Mimarlık Eğitimi Gerekli Şartları

İtalya’da yüksek lisans eğitimi alabilmek için;

 • Bir üniversitede mimarlık ya da mimarlık ile ilgili bölümlerden lisans eğitimi tamamlanmış olmalıdır.
 • Her üniversiteye göre şartlar değişmekle birlikte üniversiteler yüksek lisans eğitimi için iyi bir ortalama istemektedirler.
 • Yabancı dil sertifikası olarak da TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan geçerli bir puan alınması gereklidir. Fakat bazı üniversiteler dil belgesi istememektedirler.

Ayrıca “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

 

İtalya’da Mimarlık Öğrenim Ücretleri

Üniversite ücretleri eğitim alınacak olan üniversitelerin özel ya da devlet kurumu olup olmamasına ve üniversitenin kriterlerine göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte öğrencilerin ailesinin gelir durumu ve başarısına vb. göre değişebilmektedir. Ortalama bir fiyat verilirse devlet üniversitelerine 150 ile 3500 Euro arasında harç ücreti yatırılmaktadır.

Özel üniversitelerde ise bu rakam 7000 ila 13.000 Euro arasında değişmektedir. Öğrencilerin tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak başvurularını yapmaları tavsiye edilmektedir.

Daha fazlası için “İtalya’da Üniversite Ücretleri ve Burslar” konumuzu inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Mimarlık Bursları

İtalya’da mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler şartlarına göre değişmekle birlikte burs alma hakkına sahiptirler. Öğrencilere verilen burslar ailelerinin gelir durumuna ve öğrencinin başarısına göre değişkenlik göstermektedir. Yıllık 5200 avroya kadar burs alabilmektedirler. Bazı üniversiteler de sınavlarında üstün başarı gösteren öğrencilerine daha yüksek meblağda burs hakkı tanımaktadırlar. Burs miktarları üniversiteye ve öğrencilerin genel durumuna göre farklılık göstermektedir.

Daha fazlası için “İtalya’da Burs Olanakları” konumuzu inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Konaklama ve Yurt İmkânları

İtalya’da öğrenciler için konaklama ve yurt imkânları çoğu üniversitede bulunmaktadır. Öğrenciler için tek, çift kişilik stüdyo daireler olduğu gibi geniş daireler de bulunmaktadır. Neredeyse her bütçeye uygun kalacak yer seçenekleriniz bulunmaktadır.

Eğer kalacak yer bulamazsanız üniversitelerin anlaşmış olduğu bazı firmalar sizlere hem yurt hem de özel ev, daire, oda, yurt, pansiyon ve otel opsiyonları sunacaklardır.

italya'da yurt ve konaklama imkânları

Ayrıca İtalya’da yurt için uluslararası öğrencilere öncelik tanınmaktadır fakat bu süreçte en önemli husus kayıt ve başvuru işlemlerini zamanında ve eksiksiz yapmaktır. Bu sebeple Pava Education danışmanlık hizmetini kullanmanız sizlere mimarlık yolunda en iyi güzergâhı belirleyecektir.

İtalya’da mimarlık okumak ve üniversite kabul süreçleri için zaman kaybetmeden başvuru formumuzu doldurunuz. Uzman eğitim danışmanlarımız sizinle en kısa sürede iletişime geçeceklerdir.

İtalya’da İç Mimarlık Var mı, Eğitimi Nasıldır?

Evet, İtalya’da iç mimarlık eğitimi oldukça yaygın ve köklü bir geçmişe sahiptir. İç mimarlık, estetik, fonksiyonellik ve kullanılabilirlik gibi mekan tasarımı unsurlarını bir araya getiren bir disiplindir ve İtalya, bu alanda dünya çapında saygın bir üne sahiptir. İtalya’da İngilizce veya İtalyanca birçok üniversitede iç mimarlık eğitimi mevcuttur, ayrıca üniversite programı haricinde iç mimarlığa yönelik sertifika programları da bulunmaktadır.

Öğrencilere iç mekan tasarımı, mobilya tasarımı, malzeme bilimi, ışıklandırma ve renk teorisi gibi konularda kapsamlı bir eğitim sunan İtalyan iç mimarlık eğitim programları ayrıca mezuniyete yakın staj eğitimleri ile İtalya’da mesleki deneyim kazanmalarına olanak tanır.

Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz “İtalya’da İç Mimarlık Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.