İtalya’da mimarlık sınavı hazırlık kursu, İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrencilere hem sınav sürecinde hem de İtalya eğitim sürecinde takip etmesi gereken yolu oldukça pratikleştiren bir eğitim programıdır.

İtalya mimarlık bölümü 3 yıl sürmektedir ve sayılı üniversitede İngilizce eğitim olanağı bulunmaktadır. Bu açıdan İtalya bünyesinde İngilizce mimarlık okumak isteyen öğrenciler genellikle iki önemli devlet okuluna yönelmektedir. Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino üniversiteleri olarak bilinen bu teknik üniversiteler İtalya ve dünya genelinde mimarlık, mühendislik ve tasarım gibi alanlarda oldukça büyük bir prestije sahiptir.

İtalya'da Mimarlık Eğitimi

Milano ve Torino şehrindeki politeknik üniversiteleri İngilizce mimarlık eğitimi veren sayılı devlet üniversitelerindendir, bu sebeple bu üniversiteler bünyesinde öğrencileri kabul aşamasında ön sınavlar uygulanır. Politecnico di Milano üniversitesi, Test Arched Sınavı (Test of Architecture) isimli testi uygularken, Politecnico di Torino TIL-A olarak bilinen testi uygulamaktadır.

İtalya’da mimarlık sınavı denildiğinde genel olarak İngilizce uygulanan TIL-A ve Test Arched sınavları anlaşılır. Bu iki sınavda başarılı olan öğrenciler İtalya’da mimarlık eğitimi serüvenine ilk adımlarını atabilecektir.

İtalya Mimarlık Sınavı Nedir? | TIL-A ve Test Arched Sınavı

İtalya’da İngilizce mimarlık denilince ilk akla gelen Torino ve Milano şehrindeki bu iki politeknik okullarıdır. Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino mimarlık, mühendislik gibi alanlarda öğrencileri kabul ederken farklı isimlerde sınavlar uygular.

Politecnico di Torino İngilizce mühendislik programları için TIL-I, tasarım bölümleri için TIL-D gibi isimlerde sınavlar uygulamaktadır. Aynı şekilde İngilizce mimarlık programı için yapmış olduğu sınav ise TIL-A testidir.

Aynı durum Politecnico di Milano için de geçerlidir, her iki üniversite de sınav içerikleri birbiriyle çok yakındır, öğrencileri temel düzeyde denemek üzerine zorlu bir müfredatı içermeyen testlerdir. İçeriğinde genel olarak okuduğunu anlama ve yorumlama, basit düzeyde mantık soruları ve sanat tarihine yönelik genel kültür gibi konular yer almaktadır.

İtalya’da Mimarlık Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

TIL-A ve Test Arched İtalya mimarlık sınavı içerik olarak farklılaşmamakla birlikte paragraf yorumlama, mantık, sanat tarihi, matematik, fizik ve birkaç temel düzeyde teknik bilgiyi içeren 50 sorudan oluşmaktadır. Öğrencilerin hem Milano ve Torino’daki üniversitelerin geçmiş sınavlarındaki çıkmış soruları hem de İtalya genelinde uygulanan TOLC sınavları gibi testlerin sorularını çözerek sınava hazırlanabilir.

Bununla beraber sanat tarihi alanında birçok geniş perspektiften genel kültür soruları olabileceğinden öğrenciler bu alan üzerine okumalar ve içerik takipleri yapabilir. İtalya’nın şehirleri ve sanat tarihi gibi alanlara yönelik de birçok genel kültür sorusu geçmiş yıllarda sorulmuştur.

Yani mimarlık sınavına hazırlanırken özet olarak şunlar uygulanabilir:

 • İtalya genelinde ders içeriği aynı alanlarda çıkmış soruları çözmek
 • Matematik, fizik ve mantık içeriğinde soru pratikleri yapmak
 • İngilizce paragraf soruları çözmek ve okumalar yapmak
 • Genel sanat tarihi ve güncel sanata dair içerikleri takip etmek

İtalya Mimarlık Sınavı Hazırlık Kursu (İngilizce)

Hızlandırılmış Kursumuzun İçerik ve Programı

Ders Programı:

Hafta 1: Mantık ve Temel Matematik

 • Mantık: 10 ders
 • Matematik: 10 ders
 • Toplam: 20 ders

Hafta 2: Genel Kültür ve Dünya Tarihi

 • Genel Kültür: 10 ders
 • Dünya Tarihi: 20 ders
 • Toplam: 30 ders

Hafta 3: Fizik ve Dizayn

 • Fizik: 10 ders
 • Dizayn: 10 ders
 • Toplam: 20 ders

Hafta 4: Sanat Tarihi ve Derinlemesine Dünya Tarihi

 • Sanat Tarihi: 20 ders
 • Derinlemesine Dünya Tarihi: 10 ders
 • Toplam: 30 ders

Öğrencilere geniş bir konu yelpazesi sunarak mimarlık sınavının tüm bölümleri hakkında detaylı bilgi vermek ve öğrencilere güçlü bir temel oluşturmak için uzman öğretmenlerle interaktif dersler üzerinden yürümektedir.

Bilgi almak için form bilgilerinizi doldurun danışmanlarımız en hızlı şekilde sizinle iletişime geçsin.

Mimarlık Okumak İçin Neden İtalya’yı Tercih Etmeliyim?

İtalya tarihi zamanlardan beri sanatın tezahür ettiği bir ülke konumunda liderliğini hep korumaktadır, hem yapısıyla hem doğasıyla bir sanat ülkesi olan bu eşsiz lokasyon şüphesiz ki atmosferi ile ilham vermektedir. Mimarlık gibi sanat içeriği yoğun olan bir alanda eğitim alan öğrenciler açısından İtalya ayrıcalıklı bir ülke konumundadır.

Bunun dışında İtalya’da mimarlık okumak için birçok avantajlar bulunmaktadır;

 • İtalya’nın teknik okulları dünyaca sıralaması ve eğitim standartları yüksek bir konumdadır
 • Üniversitelerin Avrupa ile birçok uluslararası firmalarla işbirliği bulunmaktadır
 • İtalya yabancı öğrencilere oldukça fazla miktarda burs olanakları sağlamaktadır
 • Mavi diploma sayesinde dünyanın her kıtasında mimar olarak kariyer geliştirebilme imkanı
 • Eğitim dili İngilizce ve bunun yanı sıra ikinci bir dil olarak İtalyanca öğrenme imkanı

Ayrıca “Mezuniyet Sonrası İş Fırsatları” ve “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazılarımıza göz atmayı unutmayın!

İtalya’da Mimarlık Sınavı Hazırlık Kursu İle Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Mimarlık sınavlarında öğrencilere her ne kadar teknik zorluğu fazla olan içerikler sormasalar da sınav içeriğinde öğrencilerin yüksek net yapabilmesi ve başarı sıralamasını arttırması gereklidir. Bu açıdan İtalya’da mimarlık sınavı hazırlık kursu öğrencilere hem rehberlik anlamında hem sınav netleri anlamında maksimum verimlilik sağlamaktadır.

Her sınav sürecinde olduğu gibi öğrenciler bu süreçte de mental bir baskı hissedebilmektedir, bu açıdan İtalya’da eğitim sürecine dair deneyimli kişilerle sınav hazırlık sürecini yürütmek bu baskıları oldukça minimize etmektedir. Bununla beraber öğrenciler mimarlık sınavına yalnız hazırlanırken güncel kaynakları, çıkmış soruları ve çıkabilecek soru yapılarını araştırmakta kısıtlı bilgiye sahip olmaktadır, kursta ise birçok günceli takip eden kaynağa erişim sağlanabilmektedir.

İtalya Mimarlık Sınavı Deneme Testlerine Nereden Erişebilirim?

Test of Architecture veya TIL-A sınavlarına hazırlanmak için internet üzerinden belirli sayıda çıkmış sorulara erişmeniz mümkündür. Ancak çıkmış sorular haricinde İtalya mimarlık sınavına yönelik kaynak ve soru bankalarını Türkiye’de bulamazsınız, talep etmeniz halinde size İtalya üzerinden veya online kaynak havuzumuzdan geri dönüş sağlayabiliriz.

İtalya mimarlık sınavı hazırlık kursumuzda ve danışmanlık sürecinde öğrencilere ne sağlıyoruz:

 • Uzmanlarca hazırlanmış İngilizce çevrimiçi kaynaklar
 • İtalya genelinde uygulanan benzer özellikteki tüm çıkmış sorular
 • Kayıt işlemlerine yönelik başvuru sürecini yürütme
 • Sınav kaydı ve sınav yeri gibi işlemleri organize etme
 • Portfolyonun hazırlanması, motivasyon mektubu ve mimarlık için diğer kayıt unsurlarını tamamlama