İtalya’da mimarlık sınavı hazırlık kursu, İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrencilere hem sınav sürecinde hem de İtalya eğitim sürecinde takip etmesi gereken yolu oldukça pratikleştiren bir eğitim programıdır.

Genel olarak İtalya’da mimarlık lisans programı 3 yıl sürmektedir ve sayılı üniversitede İngilizce eğitim olanağı bulunmaktadır. Bu açıdan İtalya bünyesinde İngilizce mimarlık okumak isteyen öğrencilerin iki önemli teknik okulda eğitim alma olanağı bulunmaktadır. Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino üniversiteleri olarak bilinen bu teknik üniversiteler İtalya ve dünya genelinde mimarlık, mühendislik ve tasarım gibi alanlarda oldukça büyük bir prestije sahiptir.

İtalya'da Mimarlık Eğitimi

Milano ve Torino şehrindeki politeknik üniversiteleri İngilizce mimarlık eğitimi veren sayılı devlet üniversitelerindendir, bu sebeple bu üniversiteler bünyesinde öğrencileri kabul aşamasında ön sınavlar uygulanır. Politecnico di Milano üniversitesi, Test Arched Sınavı (Test of Architecture) adında bir test uygularken Politecnico di Torino TIL-A olarak isimlendirilen testi uygulamaktadır.

İtalya’da mimarlık sınavı denildiğinde genel olarak İngilizce uygulanan TIL-A ve Test Arched sınavları anlaşılmaktadır. Bu iki sınavda başarılı olan öğrenciler İtalya’da mimarlık eğitimi serüvenine ilk adımlarını atabilecektir.

Politecnico di Milano ve Torino Mimarlık Sınavları Nedir?

İtalya’da teknik okullar denilince ilk akla gelen Torino ve Milano şehrindeki bu iki politeknik okulları sundukları teknik lisans programlarına öğrencileri kabul ederken farklı isimlerde sınavlar uygular. Örneğin Politecnico di Torino İngilizce mühendislik programları için TIL-I, tasarım bölümleri için TIL-D gibi isimlerde sınavlar uygulamaktadır. Aynı şekilde İngilizce mimarlık programı için yapmış olduğu test de TIL-A olarak isimlendirilir.

Aynı durum Politecnico di Milano için de geçerlidir, her iki üniversite de sınav içerikleri birbiriyle çok yakındır, öğrencileri temel düzeyde denemek üzerine zorlu bir müfredatı içermeyen testlerdir. İçeriğinde genel olarak okuduğunu anlama ve yorumlama, basit denilebilecek mantık soruları ve sanat tarihine yönelik genel kültür gibi konular yer almaktadır.

İtalya’da Mimarlık Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

İtalya’daki TIL-A ve Test Arched mimarlık sınavı içerik olarak farklılaşmamakla birlikte paragraf yorumlama, mantık, sanat tarihi, matematik, fizik ve birkaç temel düzeyde teknik bilgiyi içeren 50 sorudan oluşmaktadır. Öğrencilerin hem Politecnico di Milano ve Torino’da uygulanmış ve öncesinde çıkmış soruları hem de İtalya genelinde uygulanan TOLC sınavları gibi diğer testlerin çıkmış sorularını değerlendirebilir.

Bununla beraber sanat tarihi alanında birçok geniş perspektiften genel kültür soruları olabileceğinden öğrenciler bu alan üzerine okumalar ve içerik takipleri yapabilir. İtalya’nın şehirleri ve sanat tarihi gibi alanlara yönelik de birçok genel kültür sorusu geçmiş yıllarda sorulmuştur.

Yani mimarlık sınavına hazırlanırken özet olarak şunlar uygulanabilir:

  • İtalya genelinde ders içeriği aynı alanlarda çıkmış soruları çözmek
  • Matematik, fizik ve mantık içeriğinde soru pratikleri yapmak
  • İngilizce paragraf soruları çözmek ve okumalar yapmak
  • Genel sanat tarihi ve güncel sanata dair içerikleri takip etmek

Mimarlık Okumak İçin Neden İtalya?

İtalya tarihi zamanlardan beri sanatın tezahür ettiği bir ülke konumunda liderliğini hep korumaktadır, hem yapısıyla hem doğasıyla bir sanat ülkesi olan bu eşsiz lokasyon şüphesiz ki atmosferi ile ilham vermektedir. Mimarlık gibi sanat içeriği yoğun olan bir alanda eğitim alan öğrenciler açısından İtalya ayrıcalıklı bir ülke konumundadır.

Bunun dışında İtalya’da mimarlık okumak için birçok avantajlar bulunmaktadır;

  • İtalya’nın teknik okulları dünyaca sıralaması ve eğitim standartları yüksek bir konumdadır
  • Üniversitelerin Avrupa ile birçok uluslararası firmalarla işbirliği bulunmaktadır
  • İtalya yabancı öğrencilere oldukça fazla miktarda burs olanakları sağlamaktadır
  • Mavi diploma sayesinde dünyanın her kıtasında mimar olarak kariyer geliştirebilme imkanı
  • Eğitim dili İngilizce ve bunun yanı sıra ikinci bir dil olarak İtalyanca öğrenme imkanı

Ayrıca “Mezuniyet Sonrası İş Fırsatları” ve “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” yazılarımıza göz atmayı unutmayın!

İtalya’da Mimarlık Sınavı Hazırlık Kursu İle Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Mimarlık sınavlarında öğrencilere her ne kadar teknik zorluğu fazla olan içerikler sormasalar da sınav içeriğinde öğrencilerin yüksek net yapabilmesi ve başarı sıralamasını arttırması gereklidir. Bu açıdan İtalya’da mimarlık sınavı hazırlık kursu öğrencilere hem rehberlik anlamında hem sınav netleri anlamında maksimum verimlilik sağlamaktadır.

Her sınav sürecinde olduğu gibi öğrenciler bu süreçte de mental bir baskı hissedebilmektedir, bu açıdan İtalya’da eğitim sürecine dair deneyimli kişilerle sınav hazırlık sürecini yürütmek bu baskıları oldukça minimize etmektedir. Bununla beraber öğrenciler mimarlık sınavına yalnız hazırlanırken güncel kaynakları, çıkmış soruları ve çıkabilecek soru yapılarını araştırmakta kısıtlı bilgiye sahip olmaktadır, kursta ise birçok günceli takip eden kaynağa erişim sağlanabilmektedir.