İtalya’da mimarlık sınavı, İtalya genelinde devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerin mimarlık lisans programlarına ön giriş koşulu olarak uygulanan bir testtir. Ancak İtalya’da mimarlık bölümünde eğitim almak için ülke genelinde uygulanan bir sınav mevcut değildir. Sınavları üniversiteler kendi uygulamaktadır.

İtalya’da İngilizce mimarlık programında eğitim veren az sayıda üniversite bulunur, bu sebeple bu İngilizce mimarlık programlarında eğitim veren üniversitelerden bazıları kendi bünyesindeki sınavlarla öğrencileri test etmektedir. İngilizce mimarlık programı denilince iki teknik okul akla gelmeli; bunlardan biri Politecnico di Milano diğeri ise Politecnico di Torino üniversiteleridir.

İtalya'da Mimarlık Okumann Avantajları Nelerdir?

Genel olarak Milano ve Torino Politeknik üniversitelerinin her ikisinde de mimarlık, mühendislik ve tasarım gibi teknik bölümler yer alır. Bu iki üniversite de hem İtalya hem de dünya genelinde prestijli eğitimi ile tanınan teknik okullardandır. Global bir vizyona sahip bu teknik üniversiteler uluslararası bir vizyonla öğrencilerine eğitim olanağı sunar bu açıdan tüm programları İngilizce olarak eğitim vermektedir. Ayrıca aynı bölümlerde İtalyanca eğitim olanağı da sunulmaktadır.

Yazımızın devamında İtalya’da mimarlık sınavı, Milano ve Torino Politeknik üniversitelerindeki sınav içeriği ve bu üniversitelerde eğitim alma süreci, sınava ve üniversiteye başvuru ve kayıt aşamaları, okuldaki ve İtalya’daki olanaklar gibi detayları bulabilirsiniz.

İtalya’da Mimarlık Sınavı Nedir?

İtalya’da mimarlık sınavı Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino üniversitelerinin İngilizce mimarlık programı için temel yeterlilik ve bazı temel teknik beceriler açısından değerlendirdiği bir sınavdır. İngilizce 3 senelik lisans programına giriş için öğrenciler lise mezuniyeti ve belirli seviyede İngilizce yeterliliğini karşılamaları halinde bu sınava başvurabilecektir.

İtalya’da mimarlık sınavı uygulayan iki teknik üniversite ve sınavları şu şekildedir;

 • Politecnico di Milano : Test Arched Sınavı (Test of Architecture)
 • Politecnico di Torino : TIL-A Sınavı (Online Admissions Test – Architecture)

Her iki üniversitede uygulanan sınavda tamamen İngilizce dilinde uygulanır ve öğrencilerin 12 yıllık öğrenim hayatındaki bilgilere yönelik temel bir teste tabi tutar. Soru yapıları neredeyse birebir aynı olan bu testlerde paragraf yorumu, genel kültür, mantık muhakeme ve birkaç sorudan oluşan çizim algılama sorulardan oluşmaktadır.

İtalya mimarlık sınavı soru sayısı kaçtır?

İtalya mimarlık sınavının yani Ted Arched ve TIL-A sınavlarının soru sayıları 50’dir. Her iki mimarlık sınavında da 50 soru ve 100 dakika verilmektedir.

İtalya'da Mimarlık Sınavı Ne Zaman?

İtalya’da Mimarlık Sınavına Kimler Girebilir?

Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino üniversitelerinin İngilizce Mimarlık lisans programına başvurmak için öğrencilerin herhangi bir teknik beceriye sahip olması gerekmez. Ancak bu teknik okullara İtalya’da yoğun bir ilgi olduğundan üniversiteye giriş aşamasında öğrencileri belirli bir koşula göre almak için TIL-A ve Test Arched gibi tesler uygulanır.

Bunun dışında İtalya’da mimarlık eğitimi alabilmek için öğrenciler şu gereklilikleri karşılamalıdır;

 • 12 senelik eğitimi tamamlamış olmak yani lise mezuniyeti olmalı
 • IELTS sınavı üzerinden 5.5 İngilizce dil yeterliliği ya da İtalyanca yeterlilik
 • Mimarlık sınavındaki genel kültür ve minimum düzeyde teknik bilgilere sahip olmak

İtalya’da Mimarlık Okumanın Avantajları Nelerdir?

Sanat ve iş dünyası açısından birçok dev markaya ve yapıya ev sahipliği yapan İtalya şüphesiz ki eğitim almak için oldukça prestijli bir olanaktır. Öğrencilere kariyer açısından üst segmentlerde bir ayrıcalık sağlayan bu ülkedeki üniversiteler ayrıca kültürel zenginliğiyle de oldukça fazla imkan sağlar.

 

İtalya’da mimarlık sınavında başarı sağlayıp Milano veya Torino politeknik üniversitelerinde okumaya hak kazanan öğrencilerin elde edeceği birkaç avantajı sıralayacak olursak;

 • İtalya’da İngilizce eğitim alma olanağı ve ayrıca İtalyanca gibi ikinci bir dil öğrenme imkanı
 • Dünya sıralaması yüksek statüdeki üniversitede uluslararası bir eğitim ve mavi diploma
 • Mimarlık alanında dünya geneli büyük referansa sahip İtalya’da okumak
 • Eğitim 3 sene sürmekte ve öğrencilere burs, yurt gibi imkanlar sağlanmaktadır
 • İtalya’daki üniversitelerin diğer ülkelere kıyasla düşük eğitim ücretleri

İtalya’da İngilizce mimarlık lisans eğitiminin bu avantajları ile beraber daha yüzlercesi sayılabilecektir. Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Mimarlık Eğitimi” yazımıza da göz atabilirsiniz.

İtalya’da nasıl mimar olunur?

Genel olarak İtalya’da 3 senelik mimarlık lisans eğitimini tamamlayan mezunlar İtalya’da herhangi bir iş kurumunda mimar olabilir. Yüksek mimar olmak için mimarlık üzerine 2 senelik yüksek lisans eğitimi de alınmalıdır. Ancak İtalya’da çalışmak isteyen kişilerin mutlaka İtalyanca öğrenmesi gereklidir, İtalyancası olan mimarlık mezunları ülkede kolaylıkla çalışabilecektir.

İtalya’da Mimarlık Sınavı İçeriği Nedir ve Soru Dağılımı Nasıl?

İtalya’da mimarlık alanında teknik eğitim veren PoliMi ve PoliTo üniversitelerinin sınavları içerik olarak birbiriyle çok benzerdir. Sınavdaki soruların zorluk derecesi orta düzeydir, bu testlerde öğrencileri temel yeterlilik açısından değerlendirmek hedeflenmektedir.

İtalya’daki İngilizce mimarlık sınavı TIL-A ve Test Arched testlerinin soru dağılımları şu şekildedir;

Ders İsmi Soru Sayısı
Paragraf Yorumlama 8 soru
Mantık ve Muhakeme 6 soru
Sanat Tarihi – Genel Kültür 12 soru
Çizim Bilgisi 6 soru
Matematik ve Fizik 8 soru

Toplam 50 sorudan oluşan bu testler pandemi sürecinden sonra online formata geçmiştir ve güncel halinde de sınav online olarak uygulanmaktadır. Test alanındaki her bölüm için ayrı süre verilir ve toplam süre 100 dakikadır.

İtalya’da Mimarlık Sınavı Başvuru

Milano ve Torino politeknik üniversitelerinin her ikisinde de sınav kayıt dönemleri ve üniversite kayıt süreleri aynı aylar içerisinde olmaktadır. Bu sınavlar genellikle Temmuz ayının 25-30’u ile başlar ve sene içerisinde birkaç kez gerçekleşmektedir, üniversitelerin kayıt süreçlerinin son ayları olan Eylül ayına kadar devam eder.

Politecnico di Milano ve Torino mimarlık sınavı kayıt ücreti ne kadar?

TIL-A ve Test Arched (Test of Architecture) sınavlarına kayıt yaptırmanın ücreti yaklaşık 50 Euro olmaktadır. Sınav sonrası öğrenciler başarılı puan aldılarsa bu belge ile diğer gerekli evraklarını da toplayarak üniversiteye başvurularını tamamlamalıdır. Sınavda geçerli puan alamayan veya üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler sınava aynı sene içerisinde tekrardan girebileceklerdir. Aynı zamanda her iki üniversitenin sınavlarına aynı anda girilebilir.

Mimarlık Okumanın Avantajları Neler?

İtalya’da Mimarlık Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

İtalya’da mimarlık sınavı hazırlık sürecinde öğrenciler eksik olduğu alanlar mevcutsa bunlara yönelik konu eksiklerini kapatmalıdır. Sınavda özellikle sanat tarihi ve teknik becerilere yönelik alanlarda konu eksikliği olan öğrenciler bilgi yetersizliğinden dezavantajlı olabilecektir. Bu açıdan değerlendirildiğinde öğrenciler şu hususlara dikkat ederek sınava hazırlanabilirler;

 • Önceki yıllara ait çıkmış sorular incelenmeli ve çözülmelidir
 • İtalya’daki diğer sınavların (TOLC, TIL gibi) gibi soruları da incelenebilir
 • Genel kültür için sanat tarihi ile ilgili okumalar yapılmalı
 • Mantık, matematik ve fizik gibi alanlar için soru çözümü pratiği yapılmalı
 • İtalya’da üniversite eğitimi konusunda deneyimli kimselere danışın

İtalya’da İngilizce Mimarlık Eğitimi Veren Diğer Üniversiteler

Üniversite lisans programları açısından İngilizce birçok bölümü olan İtalya mimarlık gibi teknik eğitimi içeren okullarda biraz daha sınırlı sayıya sahiptir. Bu açıdan İtalya’da mimarlık eğitimi veren okullarda İtalyanca eğitime sahip olup da İngilizce eğitim olanağı bulunmaması gibi durumlar da olduğundan sınırlı sayıda üniversite kalmaktadır.

Milano ve Torino’daki politeknik üniversiteleri dışında İtalya’da mimarlık eğitimi veren üniversiteler arasında şunlar da sayılabilecektir;

Sık Sorulan Sorular

İtalya’da mimarlık sınavı ne zaman?

Mimarlık sınavı Temmuz ayında başlayıp üniversite kayıtlarının başlangıç ayları olan Ağustos’a kadar devam etmektedir. Öğrenciler sınav ücretini ödedikten sonra iletişim adresi üzerinden bilgilendirilmektedir.

Sınav hangi dilde yapılmaktadır?

İtalya’da mimarlık sınavları olan TIL-A  (Torino) ve Test Arched (Milano) sınavları İngilizce yapılmaktadır. Ancak bu politeknik üniversitelerinde İtalyanca programlar da mevcut olduğundan dil yeterliliği olan öğrenciler İtalyanca sınavına da  girebilirler.

Politecnico di Torino ve Milano üniversiteleri paralı mı?

Bu iki teknik üniversite de devlet üniversitesidir, ancak devlet üniversitelerinin de senelik bir ödemesi olur, uluslararası öğrenciler açısından değerlendirildiğinde üniversitenin senelik 150-3.500 Euro aralığında değişen ücreti olmaktadır. Ancak bu ücret öğrencinin menşe ülkesi, aile gelir durumu beyanı, başarı durumu gibi etkenlerle değişebilecektir.

Üniversiteyi kazandıktan sonra nerede konaklayabilirim?

Milano ve Torino politeknik üniversitelerinin her ikisinin de öğrenciler için yurt imkanı bulunmaktadır, öğrenciler Ağustos aylarında yurt başvurularını yapmalıdır. Yurt imkanını değerlendiremeyen öğrenciler yaygın bir kültür olan oda kiralama, paylaşımlı daireler gibi seçenekleri değerlendirebilir.